Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-05, 13:34
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation Σύνδεση PVC σωλήνων

Γειά και χαρά. Ξέρει κάποιος πως κολλάμε pvc σωλήνες για χρήση αυτών σε ενυδρείο? Χρειάζεται κάποιο ειδικό υλικό ή μήπως πρέπει να πάω σε βιδωτά και ποιος έχει τέτοια πράγματα (βιδωτά)?? Η χρήση τους θα γίνει στο Sump για όποιον αναρωτηθεί. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-05, 13:44
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

PVC βιδωτα δεν εχω δει στην οικοδομη που τα χρησιμοποιουμε τα βαζουμε με κολλα..... Φυσικα τα χρησιμοποιουμε για ομβρια και αποχετευσεις και δεν ξερω αν η κολλα θα ειναι βλαβερη για τα ψαρια. Μπορεις να χρησιμοποιησεις τουμποραμα το οποιο παιρνει μουφες και αλλα εξαρτηματα ή καλυτερα ακομα θερμοκολλητικες σωληνες πρασινες που ειναι και οι καλυτερες απο καθε αποψη. Απλα θα χρειαστεις το ειδικο μηχανημα της θερμοκολλησης ή ενα φιλο υδραυλικο που να στο ετοιμασει.....Αν θες πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις μηπως σου βρω και πιο καταλληλα υλικα......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-05, 14:09
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
PVC βιδωτα δεν εχω δει στην οικοδομη που τα χρησιμοποιουμε τα βαζουμε με κολλα..... Φυσικα τα χρησιμοποιουμε για ομβρια και αποχετευσεις και δεν ξερω αν η κολλα θα ειναι βλαβερη για τα ψαρια. Μπορεις να χρησιμοποιησεις τουμποραμα το οποιο παιρνει μουφες και αλλα εξαρτηματα ή καλυτερα ακομα θερμοκολλητικες σωληνες πρασινες που ειναι και οι καλυτερες απο καθε αποψη. Απλα θα χρειαστεις το ειδικο μηχανημα της θερμοκολλησης ή ενα φιλο υδραυλικο που να στο ετοιμασει.....Αν θες πες μου τι ακριβως θελεις να κανεις μηπως σου βρω και πιο καταλληλα υλικα......
Ουσιαστικά το πράγμα έχει ώς εξής. Απο την υπερχείληση φεύγουν δύο σωλήνες οι οποίοι στο κατώτερο μέρος και πρίν απο την είσοδο στο wet/dry θα πρέπει να γίνονται ένας. Ψάχνωντας λοιπόν να βρώ ενα πλαστικό εξάρτημα όπου θα μου έδινε απο δύο ένα δεν κατάφερα να βρώ κάτι. Το μόνο που βρήκα είναι ενα ταφ και δυο γωνίες 90 μοιρών όπου εαν τα κολλήσω όλα αυτά μαζί θα μπορέσω να επιτύχω αυτό που αναφέρω παραπάνω. Τι άλλο μπορώ να κάνω για να επιτύχω τον παραπάνω σκοπό? Δεν θυμάμαι να αναφέρω τα πάχη. Τα ξέρω μόνο σε ίντσες. Οι δύο έξοδοι είναι 1 1/8 ίντσες. Θα πρέπει λοιπόν να έχω τις 2 εξόδους σε μια χωρίς να χάσω σε μέγεθος. Τώρα το διπλάσιο θα έιναι κάτι μικρότερο θα είναι δεν ξέρω. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-05, 14:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το έχεις μελετήσει καλά το θέμα της υπερχείλισης?
Στο λέω γιατί κρύβει αρκετούς κινδύνους (που με σωστό σχεδιασμό εκμηδενίζονται), από θόρυβος (σαν να τρέχει καζανάκι) ως πλημμύρες….

Τις PVCσωλήνες πάντως τις κολλάμε μόνο με κόλλα PVC. Την παίρνεις από εκεί που πήρες τις σωλήνες (μαγαζιά με υδραυλικά είδη).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-05, 14:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Για σωληνα τετοια μπορεις να βρεις και εξαρτηματα στα ειδη κηπου..... ΚΑλο ειναι να αποφυγεις καθετες γωνιες για θεμα μειωσης ροης αλλα και θορυβου... Στα κηπουρικα θα βρεις συνδεσμο σε μορφη Υ και μαλιστα αν ψαξεις θα βρεις και με βανακια για να μπορεις να απομονωνεις οποια γραμμη θελεις .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-05, 14:39
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Για σωληνα τετοια μπορεις να βρεις και εξαρτηματα στα ειδη κηπου..... ΚΑλο ειναι να αποφυγεις καθετες γωνιες για θεμα μειωσης ροης αλλα και θορυβου... Στα κηπουρικα θα βρεις συνδεσμο σε μορφη Υ και μαλιστα αν ψαξεις θα βρεις και με βανακια για να μπορεις να απομονωνεις οποια γραμμη θελεις .
Το θέμα είναι οτι στην περιοχή μου δεν βρήκα κάτι ούτε στα είδη κήπου. Όπως μου είπαν οι περισσότεροι είναι πολύ εξειδικευμένο αυτό που θέλω. Όποιος ξέρει που μπορώ να βρώ εφόσον κατάλαβε τι εννοώ ας αφήσει ενα μήνυμα. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Όσο αναφορά για την υπερχείληση έχω επενδύση στον καλύτερο του είδους. Δεν θα έχω ούτε φασαρία ούτε πρόβλημα διακοπής της ροής του νερού απο διακοπή ρεύματος ή οποιδήποτε άλλο παράγοντα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-05, 15:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Υ.Γ. Όσο αναφορά για την υπερχείληση έχω επενδύση στον καλύτερο του είδους. Δεν θα έχω ούτε φασαρία ούτε πρόβλημα διακοπής της ροής του νερού απο διακοπή ρεύματος ή οποιδήποτε άλλο παράγοντα.
Durso? Πες μας να μαθαίνουμε.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 31-10-05 στις 15:16
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-05, 15:47
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Durso? Πες μας να μαθαίνουμε.....
Aquasilencer by Stockman. Μια απλή κατασκευή που την παρήγγειλα μαζί με την υπερχείληση. Η υπερχείληση καθε αυτή είναι απο το Lifereef.com. Περιττώ να αναφέρω οτι δεν έχω δεί καλύτερες κολλήσεις σε plexiglass απο αυτές. Έμεινα άναυδος μετά την δοκιμαστική λειτουργία της υπερχείλησης. Πραγματικά σου δίνει αυτά που υπόσχεται, αθόρυβη λειτουργία και αδιάκοπη λειτουργία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-05, 18:41
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

λοιπον, υπαρχει μουφα πιβισι, που με ενα ρακορ ανα πλευρα-φυσικα βιδωτα- σου επιμηκυνει τον σωληνα.
ειναι 100% σιγουρο αφου το χρησιμοποιω χρονια.
υπαρχει επισης βανα σε ιδια μορφη.
τωρα το 2 σε ενα δε ξερω κατα ποσον υπαρχει.
.σε περιπτωση που δε βρεις ομως, τραβας 2 σωληνες για το σαμπ, η αν θες, ριχνεις και τους 2,
να χυνονται σε μια διπλασιας διαμετρου σωληνα, αν δηλαδη εχεις 2 3,5αρες, τις χωνεις μεσα σε μια 7αρα η 8αρα, τουλαχιστιν 10-15 εκατοστα μεσα, και κανεις δουλεια σου.
αν κανεις το δευτερο, οι 2 μικροτερες σωληνες πρεπει να ζεσταθουν και συμπιεστουν στα τελευταια 10-15 εκ, με τροπο ωστε να γινουν πλακε, για να μπουν καλυτερα στη μεγαλη.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-05, 09:35
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
λοιπον, υπαρχει μουφα πιβισι, που με ενα ρακορ ανα πλευρα-φυσικα βιδωτα- σου επιμηκυνει τον σωληνα.
ειναι 100% σιγουρο αφου το χρησιμοποιω χρονια.
υπαρχει επισης βανα σε ιδια μορφη.
τωρα το 2 σε ενα δε ξερω κατα ποσον υπαρχει.
.σε περιπτωση που δε βρεις ομως, τραβας 2 σωληνες για το σαμπ, η αν θες, ριχνεις και τους 2,
να χυνονται σε μια διπλασιας διαμετρου σωληνα, αν δηλαδη εχεις 2 3,5αρες, τις χωνεις μεσα σε μια 7αρα η 8αρα, τουλαχιστιν 10-15 εκατοστα μεσα, και κανεις δουλεια σου.
αν κανεις το δευτερο, οι 2 μικροτερες σωληνες πρεπει να ζεσταθουν και συμπιεστουν στα τελευταια 10-15 εκ, με τροπο ωστε να γινουν πλακε, για να μπουν καλυτερα στη μεγαλη.
Για την πρώτη περίπτωση πιστεύω οτι θα έχω πρόβλημα γιατί στην πλάκα απο πλεξιγκλάς με τις τρύπες απο τις οποίες θα ρέει το νερό ομοιόμορφα στις βιόσφαιρες υπάρχει όπως ήδη ξέρουν κάποιοι ενα σημείο στο κέντρο χωρίς τρύπες για να γίνεται η κατανομή του νερού σε όλο το μήκος και πλάτος της εν λόγο πλάκας. Οπότε το να ρίξω και τους δυο σωλήνες επάνω είναι λίγο δύσκολο γιατι πιστεύω οτι θα χάσω ακριβώς αυτό που αναφέρω παραπάνω, δλδ την ίση κατανομή του νερού επάνω στην πλάκα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω, ας ακούσουμε και μερικές απόψεις.
Για την δεύτερη περίπτωση ο προβληματισμός μου είναι ο εξής : εφόσον εισχωρήσουν οι δυο σωλήνες μέσα σε αυτόν τον σωλήνα με την μεγαλύτερη διάμετρο δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα μελλοντικά με τον καθαρισμό των δυο μικρότερον σωλήνων?
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει με σιγουριά εάν υπάρχει κατάστημα εδώ στην Αθήνα με τέτοια είδη ή τελικά εάν υπάρχει κάτι στο Internet γιατί ούτε και εκεί μπορώ να βρώ κάτι. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-05, 03:37
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Για την πρώτη περίπτωση πιστεύω οτι θα έχω πρόβλημα γιατί στην πλάκα απο πλεξιγκλάς με τις τρύπες απο τις οποίες θα ρέει το νερό ομοιόμορφα στις βιόσφαιρες υπάρχει όπως ήδη ξέρουν κάποιοι ενα σημείο στο κέντρο χωρίς τρύπες για να γίνεται η κατανομή του νερού σε όλο το μήκος και πλάτος της εν λόγο πλάκας. Οπότε το να ρίξω και τους δυο σωλήνες επάνω είναι λίγο δύσκολο γιατι πιστεύω οτι θα χάσω ακριβώς αυτό που αναφέρω παραπάνω, δλδ την ίση κατανομή του νερού επάνω στην πλάκα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω, ας ακούσουμε και μερικές απόψεις.
Για να έχεις ομοιόμορφη κατανομή του νερού μπορείς να βάλεις μακαρόνι ή σφουγγάρι πριν απο την πλάκα.
Κάνε το εξής πείραμα.
Πάρε ενα κανονικο μαλακο σφουγγάρι μπάνιου και βάλτο κάτω απο την ανοιχτή βρύση, και δες με ποιον τροπο κατανέμεται το νερό στο πέσιμο......θα εκπλαγείς.
Και μετά παίξε με την ποσότητα ροής του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-05, 04:57
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Χ.Σταματιου
Κηφισου 109
210 3467912
Για PVC εχει απλα τα παντα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύνδεση φίλτρων σε σειρά grtasos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-03-05 08:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05327 seconds with 13 queries