Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-03, 13:35
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή cardinal tetras: φαρμακευτική αγωγή για λαβωμένα πτερύγια

Χθες παρατήρησα ότι 3-4 καρδινάλιοι έχουν κομμένα ή φαγωμένα πτερύγια και ουρές. Αυτό διορθώνεται με κάποια φαρμακευτική αγωγή ή να αφήσω το πράγμα και θα διορθωθεί από την φύση του; Εκτός και αν δεν διορθώνεται.
Δεν θα ήθελα να ρίξω φυσικά χημικά μέσα στο ενυδρείο εκτός και αν είναι απαραίτητο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-03, 13:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Οταν τα αγορασες ηταν σε αυτην την κατασταση ή παρουσιαστηκε μετα ;;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-03, 14:36
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

έτσι ήταν
βέβαια δεν φαίνονται άρρωστα ... πηγαίνουν κανονικά με τα υπόλοιπα, τρώνε και δεν έχουν εμφανίσει περίεργη συμπεριφορά ή τρόπο κίνησης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-03, 15:31
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα πριν κανεις καποια θεραπεια, αστα να ηρεμισουν καμμια εβδομαδα, αν δεις οτι συνεχιζουν να χανουν πτερυγια και αφου σιγουρευτεις οτι δεν ευθηνεται κανενα αλλο ψαρι για αυτο, τοε μονο θα κανεις την αναλογη θεραπεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-03, 11:36
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Από τα neon tetra που έχω , αυτό που λές μου κάνει για fin rot. Τα δικά μου τα πλάκωσα σε furan-2 και συνήλθαν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-03, 12:13
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

έχω χάσει ήδη 4 (1 σήμερα το πρωϊ) ... και δεν ξέρω τι να κάνω ... από τα συμπτώματα και τις φωτογραφίες που έχω βρει στο net μάλλον πρόκειται για την neon disease, αν και η συγκεκριμένη δεν ειναι ''δημοφιλής'' στα cardinals. Πάντως όσα ψοφήσανε είχανε μεγάλο άσπρο στίγμα στο κάτω από το πάνω πτερύγιο αλλά και φαγωμένα πτερύγια. Παιδιά, έχετε να με συμβουλέψετε τι φάρμακο (συγκεκριμένο) να προμηθευτώ για να μην έχω άλλες απώλειες;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-03, 22:33
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavloukos
μάλλον πρόκειται για την neon disease, αν και η συγκεκριμένη δεν ειναι ''δημοφιλής'' στα cardinals.
Όχι μόνο δεν είναι δημοφιλής, αλλά δεν τα προσβάλει καθόλου τα άλλα tetra
Εξ'ου και το όνομα της ασθένειας
Άλλωστε τα συμπτώματα δεν είναι τα ίδια με αυτά που μας ανέφερες
Τώρα θα μου πεις "και τί είναι ρε φίλε?"
Τι να σου πω ? είλικρινά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να έπαθαν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-03, 01:27
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το ότι έχεις Fin-rot είναι σίγουρο το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ασθένεια δεν αναπτύσσεται σε ενυδρεία όπου οι συνθήκες είναι καλές. Έχω το έχω δει σε ενυδρεία παραμελημένα(ελλιπείς αλλαγές νερού) και σε ενυδρεία όπου τα ψαριά ταΐζονταν υπερβολικά με αποτέλεσμα τροφή να μένει αφάγωτη και να σαπίζει μέσα στο χαλίκι με αποτέλεσμα να μολύνει το νερό.
Με βελτιώσει των συνθηκών και με ένα αντί-βακτηρίδιακο η κατάσταση αντιστρέφεται πολύ εύκολα.
Όσο για το δεύτερο αν δεν έλεγες ότι το άσπρο σημάδι το έχουν όλα στο ίδιο σημείο θα έλεγα ότι είναι fungus αλλά μάλλον αφού δεν είναι και Neon Disease.τότε μπορεί να είναι False Neon Disease αν τελικά είναι αυτό τότε η θεραπεία είναι η ίδια.


http://www.notcatfish.com/health/false_neon.htm (Neon disease original η μαϊμού δεν έχω αντιμετωπίσει απλός μου φαίνεται σαν λογικότερη εξήγηση) :P
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-03, 11:07
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα επαναλάβω ότι από cardinal δεν κατέχω αλλά από neon ξέρω γιατί έχω κάτι θρεφτάρια από το καλοκαίρι. Και όταν είναι υγιεί στο κάτω κάθετο πτερύγιο έχουν άσπρη "γραμμή" στην άκρια του πτερυγίου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-03, 12:12
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Παιδιά κάτι συμβαίνει περίεργο στο ενυδρείο και δεν μπορώ να βρω τι. Χθες έκανα μετρήσεις και είμαι κανονικά ... δηλαδή μηδενική αμμωνία, νιτρίτη και γύρω στα 5-10 ppm νιτράτη. pH, σκληρότητα και θερμοκρασία αμετάβλητα. Σήμερα το πρωϊ που ξύπνησα, βρήκα έναν αρσενικό guppy σε κάθετη στάση στην πάνω αριστερή γωνία με πεσμένη ουρά να κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες να αναπνεύσει ... νομίζω ότι θα έχω κηδεία το απόγευμα. Όλα τα υπόλοιπα ψαράκια κανονικά. Χθες ο ίδιο αρσενικός ήταν μια χαρά, κυνηγούσε τις θυληκές κανονικά, έφαγε κανονικά ...

Κάθε μέρα και 1 ψάρι ... λίγο κουφό.
Τα ταϊζω μια φορά την ημέρα την ίδια ώρα για να συνηθήσουν και πάρα πολύ λίγο μάλιστα! Σε ένα λεπτό έχει καταναλωθεί η τροφή που τους ρίχνω.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο αντιβακτηριδιακό που μπορώ να ρίξω μέσα για πρόληψη; Τα έχω φτύσει.
Αν ήταν οι συνθήκες του νερού, θα το ήξερα από τα test kiits υποθέτω, τα ίδια με τα οποία έστρωσα το νερό και δεν νομίζω να έχουν λήξει ή τίποτα τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-03, 14:26
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

κ εμένα για fin-rot μου κάνει. αν ταίζεις όσο τσιγκούνικα λες, καλό είναι να ταίζεις δυο τρεις φορές την ημέρα. (πάντα λίγο, κ αφού τελειώσεις απο θεραπείες).
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-03, 17:14
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Pavloukos δώσε μια καλύτερη περιγραφή για τα χτυπημένα πτερύγια. Είναι απλώς κομμένα ή τα βλέπεις να σαπίζουν; Στα σημεία που είναι σκισμένα βλέπεις καθόλου άσπρο/θολό χρώμα στα άκρα; Τα μάτια των ψαριών μήπως είναι θολά; Τρώνε όλα τα ψάρια κανονικά;
Περιμένουμε απαντήσεις.

Ξεκίνα κάνοντας μια κανονική αλλαγή νερού 25-30%. Όταν κάτι πάει στραβά στο ενυδρείο μας, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι αλλαγή νερού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04450 seconds with 12 queries