Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-03, 05:01
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή Εσωτερικά παράσιτα.

Το πρόβλημα μου είναι οπός καταλάβατε και από τον τίτλο τα εσωτερικά παράσιτα. Συγκεκριμένα πρόκειται για μικρά κόκκινα σκουληκάκια ,χρώματος κόκκινο που προεξέχουν από τον πρωκτό τον ψαριών και μοιάζουν σαν μικρά αγκάθια.
Η δικιά μου εκτιμήσει είναι ότι πρόκειται για Camallanus worms.Το πρόβλημα είναι πως θεραπεύονται ,πολλά από τα εμπορικά φάρμακα που είναι για παράσιτα δεν τα σκοτώνουν π.χ. Sterazin ,κάποια site στο ιντερνετ αναφέρουν ότι η μόνη θεραπεία είναι ευθανασία όλον τον ψαριών και απολύμανση του ενυδρείου………….
Τελικά σε δυο site βρήκα κάποιες πληροφορίες για κάποια φάρμακα(αν τελικά είναι αυτό που λέω) αλλά προκύπτουν αλλά προβλήματα.
1)Κυκλοφορούν στην Ελλάδα, με την ίδια ονομασία και αν όχι με πια.?
2)Δοσολογία και τρόπος εφαρμογής π.χ. Yomesan(Bayer)
3)Από πού τα προμηθεύομαι κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση?
4)Ένα καβουράκι και δυο γαρίδες τι γίνονται?(Είναι φορείς ?δέχονται την θεραπεία ?)
5) Πιο από όλα? Αλλά?
Τα φάρμακα είναι¨.Internal Parasite Guard(jungle), Pipzine
(aquatronics), Disco-Worm, Trichlorfon , Fluke-Tabs, Yomesan,


http://www.fish-disease.com/Diseases/Camallanus.htm
http://www.yatfs.com/Fish%20Diseases.htm
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-03, 13:08
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...ntrogreek.html
http://www.malawicichlidhomepage.com...gredients.html

Ριξε μια ματια στα "γενικως" που υπαρχουν λιστες με φαρμακα απο ολες τις εταιριες
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-03, 18:08
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Ότι ακολουθήσει από εδώ και κάτω δεν απευθύνετε στον Γιώργο αλλά για όλους που θα θελήσουν να βάλουν κάποιο post.
Κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις και θέλω συγκεκριμένες απαντήσεις .
Π.χ.
Α)Εγώ λέω ότι είναι Camallanus worms διαφωνεί κανείς και ναι τι είναι?

Β)Για τα φάρμακα που έχω γράψει έχει κάποιος κάποια γνώμη για αυτά και αν ναι πια είναι αυτή. Έχω είδη δοκιμάσει το Sterazin και τους έκανε κάτι με μια μάντρα ,η επόμενη θα είναι η δεύτερη και θα ήθελα να μην γίνουν 3-4-5.(Το General Cure είναι το επόμενο αν δεν βρω κάτι άλλο)

Γ)Το Internal Parasite Guard είναι τις Jungle ξέρει κάποιος που το πουλάνε κατά προτιμήσει όχι ληγμένο. Τάδε μαγαζί ,τάδε διεύθυνση.

Για οτιδήποτε άλλο φτιαχτέ ένα καινούργιο post και το συζητάμε εκεί.

Ευχαριστώ.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-03, 21:01
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Aν δεν βιαζοσουν να απαντησεις και διαβαζες τα λινκ που σου εστελνα θα εβλεπες τα εξης :
ΘΕΡΑΠΕΙΑ Δεν υπάρχει λόγος για θεραπεία, αφού τις περισσότερες φορές η μόλυνση παραμένει χωρίς να φαίνεται και δεν προκαλεί σοβαρές βλάβες. Επιπροσθέτως ο αναγκαίος ξενιστής που είναι απαραίτητος στα παράσιτα για να ολοκληρώσουν τον κύκλο ζωής τους (πουλιά) δεν υπάρχει στα ενυδρεία. Τα Camallanus nematodes όμως (κοινό παράσιτο των ωοζωοτόκων) μπορεί να πολλαπλασιαστεί μέσα στα όρια του ενυδρείου. Σε αυτήν την περίπτωση χορηγήστε αγωγή κατά των παρασιτικών σκουληκιών.

Οπως επισης οτι το general cure της aquarium pharmaceuticals περιεχει το συστατικο "trichlorfon".

Στην θεραπεια με Sterazin ακολουθησες κατα γραμμα τις οδηγιες ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-03, 23:23
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

The parasitic worms Camallanus Cotti and Camallanus lacustris. These small, livebearing parasitic worms attach to the intestinal walls and rectum with pinchers. The worm’s grip is so tight that any attempts to remove it forcibly will rip away tissue from the intestinal wall. The worm’s pinching causes ischemia (reduced blood flow) to that part of the intestine. In time, the tissue to that part of the intestine will die, at which time the worm will migrate to another part of the intestine. This causes perforations throughout the intestine, which allows other pathogens to gain entry. If the fish is not treated, either the parasite or bacterial will kill the fish. Camallanus infestations occur most often in livebearing fish such as Guppies and Mollies, though infection is possible in all fish. Camallanus infestations are contagious. All fish, including those not yet showing visible symptoms, as well as the aquarium, should be treated.http://www.fish-disease.com/Diseases/Camallanus.htm
Εγώ όταν άνοιξα τα δυο Link διάβασα.
Τα Camallanus nematodes όμως (κοινό παράσιτο των ωοζωοτόκων) μπορεί να πολλαπλασιαστεί μέσα στα όρια του ενυδρείου. Σε αυτήν την περίπτωση χορηγήστε αγωγή κατά των παρασιτικών σκουληκιών.[(http://www.malawicichlidhomepage.com...ntrogreek.html)
Τrichlorfon, αντιπαρασιτικό.(http://www.malawicichlidhomepage.com...ntrogreek.html)
Τι διάβασα παραπάνω από ότι είδη ήξερα?
Αν και πρέπει να παραδεκτό ότι παρότι έκανα αναζήτηση στο forum δεν χρησιμοποίησα σαν κλειδί την λέξη trichlorfon.
Δεν μπορώ να πω το ίδιο για το δεύτερο σου Post .
Όπως επίσης οτι το general cure της aquarium pharmaceuticals περιεχει το συστατικό "trichlorfon”
Τώρα μπορούμε να το συζητήσουμε.
Θα είναι αποτελεσματικό? Η aquarium pharmaceuticals δεν αναφέρει πουθενά ότι θεραπεύει Camallanus η εσωτερικά παράσιτα. Σε ένα προϊών που είχα βρει (δυστυχώς δεν κράτησα την σελίδα) η περιεκτικότητα ήταν μεγάλη αν θυμάμαι καλά 10% .
Το trichlorfon το είχα σαν τελευταία επιλογή μιας και είχα διάβαση κάτι για καρκίνο γέννηση και δεν μου καθόταν πολύ καλά.
Αν χρησιμοποιήσω το General cure πως μπορώ να τους το δώσω μαζί με την τροφή.
Είχα σκεφτεί να χρησιμοποιήσω το Internal Parasite Guard(jungle) μιας και η ίδια εταιρία έχει ανάλογη φαρμακευτική τροφή (pepso food)για τον ίδιο λόγο αλλά το μοναδικό μαγαζί που ξέρω ότι έχει προϊόντα τις Jungle είναι το Treasure και δεν θέλω να ψωνίσω από εκεί.
............
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-03, 00:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Και μένα για Nematoda (Camallanus) μου κάνει η περιγραφή σου.
Εγώ ποτέ δεν πίστεψα άρθρα που λέγανε να θανατώσουμε το ψάρι σε κάποιες αρρώστειες. Παλιότερα πιστευόταν ότι το Dropsy και το Hole in the head δεν είχαν θεραπεία και πως η μόνη επιλογή ήταν η ευθανασία. Οι καιροί όμως αλλάζουν... έτσι και οι διαγνώσεις.

Το ότι είναι δύσκολη η θεραπεία της συγκεκριμένης αρρώστειας δεν σημαίνει ότι δεν θεραπεύεται.
Αν χρησιμοποιήσεις το General Cure (που για πολλούς έχει κάνει θαύματα σε άλλες ασθένειες) είναι πολύ εύκολο να το χορηγήσεις στα ψάρια μέσω της τροφής με τον εξής τρόπο:

Θα χρειαστείς ζελατίνα που χρησιμοποιείται στην μαγειρική. Πάρε μια Χ ποσότητα τροφής και χρησιμοποίησε την ζελατίνα (αφού καλύψεις την τροφή με αυτήν) ώστε να κολλήσεις την κατάλληλη ποσότητα φάρμακου της General Cure (το οποίο είναι σε μορφή σκόνης) στην τροφή. Μπορείς να φτιάξεις μερικές μερίδες. Όταν τελειώσεις βάζεις τις μερίδες στην κατάψυξη και την επόμενη μέρα η τροφή θα είναι έτοιμη.
Πρόσεχε όμως τα ψάρια να τρώνε όχι μόνο την τροφή αλλά και το φάρμακο. Θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις την αγαπημένη τους τροφή για αυτή τη δουλειά.
Επίσης πρόσεχε να δόσεις την κατάλληλη δόση και όχι μικρότερη. Είναι προτιμότερο να δόσεις μεγαλύτερη δόση παρά μικρότερη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-03, 18:14
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Σήμερα κατέβηκα Αθηνά και αγόρασα το General cure.Εδώ και μια ώρα έχω αρχίσει την θεραπεία βάζοντας 4 κάψουλες (το ενυδρείο είναι ένα Genesis 80).Το καβουράκι και δυο γαρίδες μιας και δεν ξέρω αν γίνεται να είναι φορείς μείνανε μέσα.
Σκοπεύω να συνεχίσω την θεραπεία για παραπάνω από δυο φορές τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση?
Όσο γι αυτό με τον ζελέ λέω να το αφήσω μιας και δεν θα δουλέψει για όλα τα ψαριά μου.(Kuhli,Ancistrus).
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-03, 20:08
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το General Cure μάλλον δεν κάνει τίποτα στα Camallanus.Τετάρτη μέρα και κανένα σημάδι βελτίωσης .
Βρήκα και αυτό. http://www.inkmkr.com/Fish/CamellanusTreatment.pdf
Μάλλον θα είναι το επόμενο που θα δοκιμάσω. Η θα πετύχει η θα κάνω ποστ για καινούργια σύνθεση ενυδρείου.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-03, 20:25
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

πριν κανεις αυτο δεν δοκιμαζεις πρωτα το φαρμακο που λεει στο MCH για αυτην την αρρωστεια????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-03, 21:35
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Αναφέρει δυο το Levamisole και το Τrichlorfon .Το πρώτο είναι αυτό που λέει και στο pdf για το δεύτερο δεν ξέρω τίποτα(δοσολογία, εφαρμογή) μόνο ότι προκαλεί καρκίνο και ότι χρησιμοποιείται και σαν φυτοφάρμακο.
Σε ποιο αναφέρεσαι?
Το General cure περιέχει 8 mg Trichlorfon σε κάθε κάψουλα εγώ έβαλα 4 κάψουλες σε 90 λίτρα νερού (80-36-31) συνολικά 36 mg .
Για την αφαίρεση του χλωρίου χρησιμοποιώ Stress Coat μήπως επηρεάζει την θεραπεία?
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-03, 21:46
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι επηρεαζει το αντιχλωριο που βαζεις!
το φαρμακο ππου λεει στο MCH για το Callamanus ειναι η φαινοξυαιθανολη.
<< δεν το εχω χρησιμοποιεισει ποτε, ετσι εγκυκλοπαιδικα το λεω, μην σε παρω και στο λαιμο μου>>.

αλλα αν το CENERAL CURE δεν εκανε δουλεια ειναι σε πρωχωριμενο σταδιο η αρρωστεια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-03, 00:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω (δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα ακόλουθα φάρμακα), έχω ακούσει ότι το Paracide (ή το D ή το X) και το De Los κάνουν δουλειά για Callamanus... αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο.

Τώρα που μπορείς να τα βρεις; Αυτό δεν το ξέρω. Μάλλον εκτός Ελλάδος. Ίσως από κάποιο site.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-03, 14:59
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Χτες έκανα αλλαγή νερού και έβαλα τρίτη δόση ,το αποτέλεσμα:
2 limia νέκρα ένα ακόμα σταμάτησε να αναπνέει πριν δυο λεπτά ,αλλά τρία θα δούμε.
Όλα τα αλλά μια χαρά Ottos,Ancistrus,Kuhli,Apistograma,Crab,shrimp.
Μάλλον φταίει ότι έριξα το φάρμακο απευθείας στο ενυδρείο όλες τις άλλες φορές το ανακάτευα με λίγο νερό πριν το βάλω. Όπως επίσης ότι δεν έβαλα καθόλου Stress Coat.
Καταστράφηκε και το Hornwort λες και ότι είχα βάλει μέσα σε χλώριο.
Κάθονται σε ένα σημείο με αυξημένο ρυθμό αναπνοής με κινήσεις της ουράς .Ένα αρσενικό που τρόμαξε όταν πήγα να μαζέψω ένα άλλο που ήταν νεκρό ,έκανε ένα απότομο τίναγμα γύρισε ανάποδα και τώρα είναι νεκρό (κάντε τα 4 νέκρα Limia).
Πήγα και βρήκα Levamisole με εμπορική ονομασία Stozzon-L των 300mg θα αφήσω μια εβδομάδα να συνέρθουν και θα το δοκιμάσω.
... .... ....
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-03, 15:46
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα να τα αφησεις καμμια 15 αρια μερες???
η κατασταση φαινεται να εχει παρει την κατω βολτα, με τοσα φαρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-02-03, 15:50
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τώρα να ήταν και άλλο ,το δοκίμασα είδη ,παράσιτα τέλος τώρα έχω ick
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-02-03, 01:44
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Άκυρο τα παράσιτα επέστρεψαν τα Limia έχουν ξανά .Έχεις δίκιο οι θεραπείες με μέτρο με τόσα φάρμακα και αλλαγές νερού το ενυδρείο μου αρχίζει να παίρνει την κάτω βόλτα .Αλλά μου την είχε δώσει στα νεύρα από τον Αύγουστο προσπαθώ να φέρω το ενυδρείο σε μια σειρά .Να ξεπαστρέψω τα σαλιγκάρια ,να διώξω την άλγη που εμφανίστηκε μόλις άρχισαν να καταστρέφονται τα φυτά και μόλις πριν τρεις εβδομάδες που είπα εντάξει τελειώσαμε , τώρα φτου και από την αρχή.
Να δω τι άλλο?
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-03, 01:48
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Υπομονη και επιμονη.......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-03, 01:44
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Σήμερα έλαβα την απάντηση από Aquarium Pharmaceuticals σχετικά αν το General Cure θα ήταν δραστικό ενάντια στα Camallanus.


Thanks for contacting us with your question.

It is doubtful that Camallanus will be harmed significantly by General Cure. It hasn't done much to it in our lab. The only thing I know of that works well is Levamisole HCl, which you will have to obtain from a vet.

thanks and best regards,

dschaeffer@aquariumpharm.com
Aquarium Pharmaceuticals Inc.


Ωραία ,τον vet που το έχει που θα τον βρω.

Επίσης βρήκα και αυτήν την πληροφορία και κοιτάω για το πρώτο σαν εναλλακτική λύση που το έχω βρει σε κάψουλα που διαλύεται στο νερό για περιστέρια και καναρινιά.

I checked in Ed Noga's FISH DISEASE - DIAGNOSIS AND TREATMENT (Mosby, PO
Box 46908, St Louis, MO 63146, USA, 1995, book code 21874, $US 89.95, CAN
$127.75). You can order the book by credit card as well. Barry advised you
correctly, but you may not have used the proper vehicle to get the drug to
the fish. Noga advises Panacur (Fenbendazole) either as a bath or in food.
As a bath, it is used at 2 mg/l (7.6 mg/gal) once a week for three weeks. If
you can get it into feed at 0.25 to 0.5%, you can feed this food as 1% of
body weight per day. **** Levamisole HCl (=Levisol or Tramisol) can also be
fed in food or used as a bath. Use 10 mg Levamisol HCl per liter (38 mg/gal).
++++++ Piperazine sulfate 17% (Agrilabs) or Pipfuge 34% (Butler) is fed at 1%
of body wt/day for three days. You definitely need Noga's book. ***** If you
have any trouble getting these medications, I would suggest you get a
medicated cat food from a veterinarian. Ask for a medicated food that is
specific for intestinal nematode infections, and not for heartworms. These
kinds of strongly medicated foods cannot be purchased at an ordinary pet
store. +++++ I think your difficulty is soluble, but it will take a few
weeks to work. I do not think disinfecting aquariums will do any good, as
nematode eggs can be quite resistant to environmental chemicals. Just
cleaning with soap and water should wash away any eggs, if this nematode
species lays eggs. Many nematodes have living young, so disinfection of the
tank would be pointless; simply cleaning the tank with hot, soapy water
should be sufficient. It is not clear how you diagnosed the worms as
Camallanus. Diagnosis is important, as some nematodes of fishes have direct
live cycles difficult to break, while others require an intermediate host
such as daphnia. ++++ I am copying your email and my response to Dr. Noga, in
case he wishes to add anything, and to a number of others who should find
this of interest. - Bob Goldstein
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-03, 03:43
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μιά και έκανες όλον αυτό τον κόπο να συμπληρώσω λοιπόν (από το ίδιο βιβλίο) ότι (εφόσον η διάγνωσή σου είναι σωστή) τα συγκεκριμένα παράσιτα δεν δημιουργούν σοβαρά προβλήματα (σελ. 167 του ανωτέρω βιβλίου) ενώ από την άλλη πλευρά η θεραπεία είναι- ας το πούμε ευγενικά - αμφίβολης έκβασης (σελ. 168). Επίσης, όντως είναι εκπληκτικό βιβλίο..

Επίσης: Αλλη πηγή (C.Andrews et al.,) αναφέρει ότι η ασθένεια αυτή είναι σπανιώτατη σε ενυδρεία (λόγω του πολύπλοκου κύκλου της) [σελ. 170] ενώ επιβεβαιώνει ότι η θεραπεία είναι συνήθως αναποτελεσματική. Αναφέρει δε ότι μόνο σε πολύ βαριές περιπτώσεις μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα και ρήξη εσωτερικών μεμβρανών.

Επίσης.. piperazine.. έντονα φωτοευαίσθητη, έντονη γεύση αλατιού, υπάρχουν πάρα πολλά σκευάσματα όχι όμως ανθρώπινα.. κατά την γνώμη μου η πιό εύκολη ουσία στο να βρεθεί.. και μάλλον και η πιό δοκιμασμένη.

Χωρίς να θέλω να επιμείνω, ίσως θάπρεπε να σιγουρέψεις την διάγνωσή σου για πολλούς λόγους. Πρώτον η αναγνώριση του παρασίτου δεν είναι τόσο απλή με το μάτι. Δεύτερον οι περισσότερες θεραπείες δεν είναι τόσο εξειδικευμένες για το παράσιτο που αναφέρεις αλλά περισσότερο για το Anguillicola το οποίο και θεωρείται το πλέον επικίνδυνο αλλά έχει διαφορετικά στάδια στον κύκλο του.

Μία ακόμη παρατήρηση είναι ότι αν έχεις πράγματι τόσο βαριά μόλυνση που να χάνεις ψάρια με τέτοιο ρυθμό είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι μολυσμένα όλα σου τα ψάρια οπότε ίσως η καλύτερη λύση είναι να περιμένεις για να δεις ποιά θα επιβιώσουνε από μόνα τους. Ο πιθανότερος λόγος μόλυνσης είναι ο θάνατος και η μετέπειτα κατανάλωση του ψαριού από άλλα ή η προσθήκη κάποιου καινούργιο ψαριού στο ενυδρείο σου..

Η απολύμανση δεν πολυοφελεί γιατί ναι μεν θα σκοτώσεις πιθανότατα (όχι σίγουρα) αυγά και κύστες κ.λ.π. αλλά μετά διατρέχεις τον κίνδυνο να μείνει τίποτα στο ενυδρείο και νάχεις προβλήματα για χρόνια. Τα συστατικά των απολυμαντικών (αλδεϋδες, τετατροταγή αμμώνια κ.λ.π.) είναι και πιό ισχυρά απο τα φάρμακα και έχουν την ιδιότητα να παραμένουν σε αρκετές επιφάνειες.. είναι δε τοξικά ακόμη και σε μικρές ποσότητες, ιδιαίτερα σε μακροχρόνια επαφή. Επίσης πολλές από τις σιλικόνες δεν αντέχουν διάφορα από τα συστατικά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-02-03, 11:00
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παρακολουθώντας προσεκτικά τις τελευταίες εβδομάδες το post έχω να συμπληρώσω τα εξής:΅

Έχω ένα μεγάλο guppy (XL) θηλυκό το οποίο έδειχνε τα κόκκινα παράσιτα να εξέχουν από τον πρωκτό για μερικά mm εδώ και πολύ καιρό. Δεν είχε πάει το μυαλό μου μέχρι που διάβασα το post.
Levamisole όντως περιέχει το Stozzon-L που μπορείς να το προμηθευτείς από τα φαρμακεία (αν δεν το έχουν το φέρνουν την επόμενη μέρα). Είναι μεγάλα χάπια με 300mg ενεργείς ουσίας και χρησιμοποιείται για τα πρόβατα κλπ..

Απομόνωσα το guppy στο μικρό ενυδρείο (10λτ) και έσπασα περίπου το 1/6 από το χάπι με στόχο να πετύχω 5mg/lt. To χάπι το έλιωσα και το έριξα το μικρό ενυδρείο. Την επόμενη μέρα το ψαράκι ήταν ΟΚ αλλά και τα παράσιτα επίσης.

Εδώ έκανα κάτι που δεν θα έπρεπε καθώς το είχα διαβάσει κιόλας : αφαίρεσα με τσιμπιδάκι το παράσιτο (1 από τα 2-3 που φαίνονταν). Post mortem: 1+ cm μήκος, τα μπροστινά 2-3μμ είναι πιο λεπτά από το υπόλοιπο και μάλλον είναι το τμήμα που βυθίζεται μέσα στα εντόσθια (γιαϊκ). Μετά από αυτό το ψαράκι ζει μεν αλλά σε άσχημη κατάσταση.

Έκανα αλλαγή νερού και έριξα λίγο μεγαλύτερη δόση ( για τα υπόλοιπα παράσιτα) καθώς κάπου πήρε το μάτι μου στο δίκτυο ότι για ph μεγαλύτερο από 7 θέλει και δεύτερη μέρα. Την επόμενη μέρα το ψαράκι λίγο καλύτερη από την προηγούμενη. Για παράσιτα δεν μπόρεσα να δω τι γίνεται καθώς είναι κρυμμένο και εξαντλημένο. Έκανα αλλαγή νερού και το άφησα στην ησυχία του να συνέλθει. Μόλις έχω νεώτερα θα σας πώ.

Το χαρτί του φαρμάκου λεει ότι επιδρά επάνω στα παράσιτα προκαλώντας τους σπασμούς
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-02-03, 16:44
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Η διάγνωση στα συγκεκριμένα είναι πολύ εύκολη για τα αλλά εσωτερικά παράσιτα μόνο με νεκροψία από ότι ξέρω και με μικροσκόπιο μπορείς να τα αναγνωρίσεις .Αν είχα οτιδήποτε άλλο δεν θα ανησυχούσα αλλά τα συγκεκριμένα προσκολλούνται πάνω στο έντερο και το μέρος του εντέρου που προσκολλούνται νεκρώνεται με τον καιρό και μετακομίζουν στην συνεχεία σε άλλο. Αναιμία ξέρω ότι προκαλούν αλλά και βακτιριδιακες μολύνσεις στο σημείο που νεκρώνεται .
Τα άλλα απλός περνούν ένα μέρος των θρεπτικών συστατικών από αυτά που καταναλώνει το ψάρι.
Άμα κάνω λάθος διορθώσεμε
Παραθέτω το λίνκ όπου υπάρχει και η ερώτηση για καλύτερα συμπεράσματα .

http://fins.actwin.com/nanf/month.9705/msg00005.html

Λες (λέει)ότι δεν βλάπτουν εσύ θα έπαιρνες ένα από τα Limia Nigrofasciata από τα δικά μου όπου θα έβλεπες να προεξέχουν οι άκρες από κόκκινα σκουλήκια ?
Δεν μπορώ να δω για όλα τα ψαριά αλλά τα ζωοτόκα προσβάλλονται με περισσότερα παράσιτα (στο Pistol έβλεπα μόνο ένα) στα αλλά δεν μπορώ να δω αν έχουν μιας και είναι νυκτόβια και το παράσιτο αν το ψάρι κινείτε υποχωρεί μέσα στο ψάρι.
Το συγκεκριμένο είναι ζωοτόκο.
Όσο για το φάρμακο και εγώ το Stozzon-L έβαλα αλλά σε μεγαλύτεροι αναλογία 20mg/lt που βρήκα και στο PDF στο περιοδικό Today’s Fishkeeper (may 2002) δίνει τα 20mg/lt για <<μπάνιο>> και 10mg/lt για όλο το ενυδρείο. Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο(μάλλον το υπόλοιπο του χαπιού) ερεθίζει τα βρανχια κοκκινίζουν και <<διογκώνονται>>, και ενώ είχα πρόσθεση και αεραντλία τα ψαριά έδειχναν να ασφυκτιούν γι αυτό δεν την άφησα πάνω από 12 ώρες περίπου.
Αυτό που κοιτάζω τώρα το Fenbendazole υπάρχει σε κάψουλες για τα περιστέρια αλλά χρησιμοποιείτε διαλυμένο στο νερό για τα καναρινιά. Το φάρμακο λέγετε Ascapilla+ και είναι της Chevita δυστυχώς επειδή έκλεινε το μαγαζί δεν πείρα την ακριβή σύσταση από το κουτί ,έλεγα ότι θα το βρω στο site τις εταιρίας αλλά τελικά το μόνο που βρήκα είναι ότι περιέχουν 8mg fendendazole αν περιέχει και κάτι άλλο δεν το ξέρω θα προσπαθήσω να βρω περισσότερα.
Το piperazine δεν το έχω δει πουθενά .
Το Levamisol μου είπαν χωρίς να είναι σίγουρο ότι κυκλοφορεί σε μεγάλες συσκευασίες για ιχθυοτροφία (κουτές)όπου δίνεται στα ψαριά μαζί με την τροφή αλλά δυστυχώς δεν έχω καμία άκρη για να το εξακριβώσω.
Βρέθηκαν χάπια με Levamisol για κότες 50mg (πράσινα) αλλά άγνωστο το υπόλοιπο του χαπιού.
Vsavvas όπου έχω δει λένε η θεραπεία γίνεται σε όλο το ενυδρείο ακόμα και αν τα αλλά ψαριά δεν παρουσιάζουν συμπτώματα.
Βαλε κάτι για βακτιριδιακες μολύνσεις, του τραυμάτισες το έντερο και εγώ το έκανα αλλά σε νεκρό ψάρι.

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08484 seconds with 14 queries