Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-16, 00:31
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή Εξαρση green beard algae.


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:200καθαρα
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο 80%
Χρονος λειτουργιας:10ετη
Υποστρωμα και ποιο:χαλικι
Φωτισμος :150w 4 t830w/865osram ,1fluora osram=10400lumen.
Φωτοπεριοδος:10h30min
Παροχη CO2:μπουκαλα 100φυσαλιδες/λεπτο
Χρηση excel:
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:flourish,kno3,enema,k2so4
Ταμπλετες λιπανσης:2-3

Προγραμμα λιπανσης:δε-τε-πα 4ml flourish,k2so4 5ppm,τρ-πε 5ppm no3+3ppm K,3σταγονες enema
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):25%/7μερες
Θερμοκρασια:24,5-25,5
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:
ΝΟ2:
ΝΟ3:5ppm
ΡΟ4:0.5-1
Fe:
ΡΗ:6.4
KH:8-9
GH:11
Φιλτρανση:jbl 1501-1400lt/h
Ιχθυοφορτιση περί τα 45τετρα,7οτο,2gbr
Ειδη φυτων:ευκολα πλην althen.rozenvig.
Φυτομάζα 8-9
Περιγραφη αλγης:παντα υπήρχε ελεγχομενη,χωρις να αλλάξει κάτι επιδεινώθηκε ραγδαία πανω στο χαλι που έχω από m.micrathemoides στη J.moss και στα φύλλα της alt.rozenvig.εννοείτε υπάρχει κ πανω σε ξυλα.
Ποτε εμφανιστηκε:2βδομαδες
Αλλα σχολια:ενεργειες που γίναν για την καταπολέμηση της.εβγαλα μια λάμπα δηλ τώρα έχω 10400-2350λουμεν=8050.εκαιγα τόσες για την rozenvig.επισης σήμερα τις αντικατεστησα με νέες.
Οσον αφορά τη λίπανση νιτρικά είμαι στο 5-10ppm,po4 από 0,25-1,5 παρόλο που ρίχνω μόλις 3-4σταγονες δυο φορες την εβδομάδα μπορει να ξεπερασει το 1ppm.αν δεν ρίξω καθόλου το μηδενίζει.Απορω γιατί απο οσο ξέρω 7-8σταγονες δεν είναι τίποτα κ δεν ξέρω γιατί μου ανεβάζει μια ολόκληρη μονάδα.Δεν έχω ξεκινήσει προσπάθεια άλλη καταπολεμησης και κάθε μέρα που περνάει μου δίνει την εντύπωση οτιεπεκτεινετε κ θηριευει.
Επισης υπάρχει σε σαφώς λιγότερη ποσότητα black beard ακόμα κ στο χαλίκι με ύψος από το φως 55εκατοστα.

Οι όποιες λύσεις ευπρόσδεκτες.....

__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-16, 03:39
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν κι απειρος πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι οι μικρες αλλαγες νερου, εχουν συσσωρευτει λιπασματα και θα πρεπει πιστευω ν ανεβασεις το ποσοστο σε 50%-60%. Επισης εισαι σιγουρος για το ph και την ΚΗ; Εισαι στα 100ppm co2; Η χρησιμοποιεις τυρφη οποτε δεν ισχυει ο πινακας;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-16, 13:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες; Εννοώ, 10,5 ώρες δουλεύουν όλες μαζί ή κάποιες έχουν άλλο ωράριο;
Γενικά, για ενυδρείο με εύκολα φυτά έχεις αρκετό φως, αρκετές ώρες φωτισμού και ταίζεις αρκετά...
Το γεγονός ότι - όπως γράφεις- όλον αυτόν τον καιρό η άλγη υπάρχει εκεί μέσα και δεν έχει φύγει (άσχετα αν είναι υπό έλεγχο) σημαίνει ότι κάτι περισσεύει, γεγονός που οφείλεται και στο μόνο 25% αλλαγή νερού η οποία για πυκνοφυτεμένο που πέφτουν λιπάσματα, είναι πολύ οριακή.

Δεν έχω εικόνα ούτε της φυτόμαζάς σου σήμερα ούτε του είδους των φυτών ούτε σε τι κατάσταση είναι οι άλγη. Μιλάμε για πράσινη σαν χνούδι στα φυτά, μιλάμε για τούφες, μιλάμε για τι; Δεν ανεβάζεις καμία φωτό να δούμε; Αλλιώς την αντιμετωπίζεις στο αρχικό της στάδιο κι αλλιώς αργότερα...

Γενικά, θα σου πρότεινα να μειώσεις ότι ρίχνεις στο μισό (σε πρώτη φάση) και να φέρεις την φωτοπερίοδό σου στις 8 ώρες. Για εύκολα φυτά και οι 8 ώρες είναι υπερ αρκετές.
Αφαίρεσε μηχανικά όση άλγη μπορείς (με κλειστό φίλτρο) κι αν υπάρχουν σημεία φυτών που έχει μαζευτεί πολλή και δεν βγαίνει, κλάδεψέ τα.

Για τις επόμενες 3 βδομάδες κάνε εβδομαδιαία αλλαγή νερού 50% ή μικρότερες (30%) αλλά πιο συχνά. Από εκεί και πέρα, βλέποντας και κάνοντας...

Αυτό άλλο που γράφεις περί po4 είναι περίεργο γιατί το ένα αντικρούει το άλλο Δεν γίνεται αν δεν ρίχνεις να μηδενίζει και ρίχνοντας τόσο λίγο να ανεβαίνει σε αυτές τις τιμές. Αυτό (το δεύτερο) σημαίνει ότι το ενυδρείο γεννάει po4 κι από μόνο του οπότε κακώς ρίχνεις. Πρέπει να ισχύει είτε το ένα είτε το άλλο...
Είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις σου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-16, 13:23
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Για την φυτομαζα μπορείτε να δείτε το ακολουθω λινκ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88893
Τα φωτα ανάβουν όλα μαζί για 10,5ωρες 8050λουμεν όπως ειπα.
Δε θέλω να μειώσω για την alt.rozenving και μόνο.
Η άλγη είναι όπως στην φωτογραφία του υπομνήματος για την αναγνώριση της.στα φύλλα είναι σαν τη"" τσόχα από μπιλιάρδο""ή χνούδι όπως λέτε.
Οπως την φωτογραφία του υπομνήματος υπάρχει σε ξυλα ανάμεσα στο μικρανθεμο,καποια στη σιλικονη από τις ενώσεις των τζαμιών,ακομα κ τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες κυκλοφορούν με φουντεςςς.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-16, 14:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το έχω δει το θέμα με το ενυδρείο σου, απλά δεν ήξερα αν έχει την ίδια εικόνα σήμερα.
Το συγκεκριμένο φυτό που αναφέρεις και για το οποίο ανάβεις τόσες λάμπες, τα βολεύει μια χαρά και με λιγότερο.
Για την άλγη που έχει πιάσει σε εξοπλισμό ή διακόσμηση μπορείς να δοκιμάσεις τοπικά να ρίξεις οξυζενέ αν και στην συγκεκριμένη δεν είναι δεδομένο ότι θα πιάσει. Τα χαλάκια με οξυζενέ μάλλον θα την ακούσουν...

Δεν υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να την ξεφορτωθείς. Τα "by the book" που λίγο πολύ έχουμε όλοι κάνει σου γράφω. Αν δεν μειώσεις φως, δεν μειώσεις λίπανση, δεν αδειάσει το σύστημά σου από την υπερφόρτωση, γενικά αν δεν αλλάξεις ρουτίνες ώστε να βρεις καινούργιες ισορροπίες, δεν θα φύγει.
Η δε green beard δεν είναι από αυτές τις άλγες που τις καταπολεμάς με αύξηση των παραμέτρων, είναι αυτές που την διώχνεις με μείωση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-16, 17:04
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Λοιπόν όπως ειπα εβγαλα μια λάμπα και πηγα από τα 10400στα 8050λουμεν σε 200λιτρα καθαρά.Επίσης θα βάζω αντί 4μλ flourish μόνο ενα τρεις φορες την εβδομάδα και βλέπουμε.
Τώρα για την αντιμετώπιση της υπάρχει λύση με οξυζενε είτε τοπικά,λιγο δύσκολο,ειτε σε όλο το ενυδρείο?ή μήπως το ξήλωμα είναι ο μόνος δρόμος σωτηρίας...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-16, 17:13
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν όπως ειπα εβγαλα μια λάμπα και πηγα από τα 10400στα 8050λουμεν σε 200λιτρα καθαρά.Επίσης θα βάζω αντί 4μλ flourish μόνο ενα τρεις φορες την εβδομάδα και βλέπουμε.
Τώρα για την αντιμετώπιση της υπάρχει λύση με οξυζενε είτε τοπικά,λιγο δύσκολο,ειτε σε όλο το ενυδρείο?ή μήπως το ξήλωμα είναι ο μόνος δρόμος σωτηρίας...
To οξυζενέ θέλει προσοχή στη χρήση του, έχασα ένα ancistrous πιστεύω απ αυτό, θα σου συνιστούσα εξέλ στην διπλάσια δοσολογία της αρχικής που για τα λίτρα σου είναι κάπου στα 25ml για 3-4 μέρες κι όπου μπορείς με σύριγγα τοπικά κι αφού έχεις κλείσει την κυκλοφορία του φίλτρου. Εγώ κάνω το εξής, βάζω σε ένα καπάκι εξέλ και βουτάω την οδοντόβουρτσα που έχω για το ενυδρείο και μετά τρίβω τα σημεία με την άλγη, μ έχει βοηθήσει πάρα πολύ αυτό. Με το flourish δεν κατάλαβα, έβαζες συνολικά 4ml ή 3 φορές από 4ml άρα 12ml εβδομαδιαίως;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-16, 17:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Eχεις πολυ φως εαν βλεπεις αλγες. Δε βγαζεις αλγη απλα επειδη επεσε παραπανω λιπασμα. Το φιλτρο το εχεις καθαρισει?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-16, 17:44
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχεις πολυ φως εαν βλεπεις αλγες. Δε βγαζεις αλγη απλα επειδη επεσε παραπανω λιπασμα. Το φιλτρο το εχεις καθαρισει?
Στην ένταση εντοπίζεις το πρόβλημα ή στη διάρκεια; Πιστεύω ότι 150watt στα 200 λίτρα δηλαδή αναλογία 0,75 watt/lt και χωρίς να ξέρω το ύψος δεν το λες και υψηλό φωτισμό, μέτριο προς υψηλό θα έλεγα, εγώ πιστεύω πως φταίει η φωτοπερίοδος των 10 και μισής ώρας πως θα πρεπε να πέσει στις 8 και χρειάζεται να αλλάζει το 50% του νερού του κάθε βδομάδα γιατί έχουν συσσωρευθεί λιπάσματα. Αν μπορεί ο φίλος να μας δώσει και το ύψος της λάμπας απ το βυθό για να έχουμε μία άποψη αν φταίει και η ένταση. Αν δεις και στο δικό μου θέμα με την ίδια άλγη, έφταιγε που έριχνα παραπάνω flourish απ αυτό που προτείνει η εταιρία και χωρίς να έχω υψηλό φωτισμό, δηλαδή παίζει κι αυτό το ρόλο του αν βάζεις κάτι παραπάνω που δεν καταναλώνεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-16, 17:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Η φωτοπεριοδος ειναι μεγαλη πραγματι αλλα ενδεχομενως και η ενταση. Απο τη στιγμη που φουντωνει η αλγη το πρωτο μετρο ειναι να ελαττωθει η ενταση και η περιοδος του φωτισμου. Τα λιπασματα απο μονα τους δε δημιουργουν αλγες ειδικα σε ενα ενυδρειο οπως του Παναγιωτη που ειναι γεματο φυτα γρηγορης αναπτυξης.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-16, 18:07
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τώρα που ξαναδιάβαζα το αρχικό του μήνυμα λέει για 3 φορές flourish την εβδομάδα από 4ml, άρα 12ml τη στιγμή που η seachem προτείνει 8ml κι αν το συνδυάσεις με τις αλλαγές 25% του νερού του αυτό σημαίνει ότι συσσωρεύθηκε το γενικό το οποίο απ όλα τα γενικά περιέχει τον περισσότερο σίδηρο, το είπε κι ο ίδιος ότι πάντα είχε αλλά λίγο και ξαφνικά άρχισε να επιδεινώνεται. Επίσης στο τέλος γράφει για ύψος 55 εκατοστά, αυτό με 150 watt στα 200 λίτρα πιστεύω πως θεωρείται μεσαίος φωτισμός. Εν ολίγοις για μένα κι είναι προσωπική άποψη, πρέπει να μειώσει τη φωτοπερίοδο στις 8 ώρες, να βάζει 3χ2ml flourish δηλαδή να ρίξει τη δοσολογία στο μισό και τελευταίο να κάνει μια γενναία αλλαγή 70% του νερού του και μετά κάθε βδομάδα το 50% και θα είναι εντάξει, κυριολεκτικά το πρόβλημά του είναι ίδιο με το δικό μου, έτσι ξεκίνησε αφού έφτασα να ρίχνω τη διπλάσια δοσολογία flourish, έχω την ίδια αναλογία φωτισμού/λίτρα και περίπου την ίδια φυτομάζα, έκανα ό,τι έγραψα παραπάνω με τη βοήθεια και γνώστη στο αντικείμενο και ξεμπέρδεψα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-16, 18:14
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Αφηνω τους γνωστες να εκφερουν αποψη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-16, 18:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εχω την εντύπωση πως παρεξηγήθηκες, προς Θεού άποψη προσωπική εκφέρω δεν σου αντιπαραθέτομαι, αν έτσι φάνηκε ζητώ συγγνώμη, εξάλλου εγώ αρχάριος είμαι, απλά το πρόβλημά του είναι ακριβώς το ίδιο που είχα εγώ, την ίδια αναλογία έντασης φωτός έχουμε κι εγώ έχω και μικρότερο ύψος, δεν είπα ότι σώνει και καλά είναι αυτό που λέω εγώ κι εμένα γνώστης των φυτεμένων με βοήθησε να καταλάβω το λάθος μου και τώρα πάει καλύτερα, όλα όμως σε μένα ξεκίνησαν απ όταν ανέβασα τη δοσολογία στο flourish επειδή ήξερα ότι περιέχει σίδηρο κι ήθελα να βοηθήσω το κόκκινο φυτό μου, όσο έριχνα 4ml που είναι κι η προτεινόμενη δόση δεν είχα πρόβλημα, μόλις έφτασα στα 7ml μετά από μία βδομάδα γέμισα άλγη, την ξαναμείωσα τη δοσολογία, αύξησα το ποσοστό αλλαγής νερού κι ήρθα στα ίσα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-16, 18:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Κανενας λογος να απολογεισαι Κωστα. Ο καθενας ακουει,φιλτραρει και ακολουθει. Δεν υπαρχει μονο μια αληθεια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-16, 18:42
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δεν έχω μαλώσει και δεν θέλω να μαλώσω με κανέναν, δεν είμαι άνθρωπος που θα ανάψει φωτιά, το κακό είναι ότι ο γραπτός λόγος δεν αφήνει περιθώρια αναγνώρισης του ύφους, θέλω απλά να καταλάβεις ότι δεν σ αμφισβητώ και το πιο πιθανόν είναι να έχεις εσύ δίκιο, απλά προσθέτω άλλη μία εκδοχή να έχει μια σφαιρική άποψη ο Πάνος έστω κι αν συγκεντρώνει τις λιγότερες πιθανότητες να είναι σωστή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-16, 11:10
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Να πω και εγώ ότι όλα παίζουν το ρολο τους,τωρα στη δική μου περίπτωση μάλλον είναι από τα λιπάσματα,γιατι τα φωτα έτσι τα ειχα χωρίς προβλήματα. παρόλα αυτά όπως ανεφερα εβγαλα τη μια λάμπα,γιατι καταλαβαίνω πως ειχα πολύ φως.Τη φωτοπεριοδο για την ώρα δε θα την αλλάξω.
Να πω για τις λάμπες αναφέρω λούμεν,διοτι η fluora 30wβγαζει 1000 και η 865 πάλι 30w βγαζει 2350.Για το λόγο αυτό αναφέρω πως αυτή τη στιγμή έχω 120w και 8050lumen.
-------------------------
Να κανω επισης μια σημαντικη προσθηκη σε αυτα που εχω πει μεχρι τωρα.Μετροντας με TDS μετα απο αλλαγη νερου εχω πχ 140 και επειδη εχω ασβεστολιθικο χαλικι ανεβαινε σιγα σιγα κ στο τελος της εβδομαδας μετρουσα 200.Τωρα παρατηρω οτι το 200αρι το πιανει αρκετα πιο γρηγορα κ σαφως το ξεπερναει στο τελος της εβδομαδας.........περισσεια λιπασματων;;;

*το μηνυμα το γραφω επι του θεματος κ οχι για να δημιουργηθουν νεες αποριες του στυλ πώς κατεβαζεις απο 200 σε 140 κ ανεβαινει κ παλι κατεβαζεις κτλ
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos84 : 09-02-16 στις 11:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-16, 10:35
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Να κανω μια ενημερωση....πραγματι δεν ξερω πως μου ξεφυγε και εβαζα 10-12μλ flourish την εβδομαδα....το εκανα τωρα τρια και θα δω πως θα παει.
Καποιος να με κατατοπησει στο πως θα εξαφανισω αυτη την αλγη απο ξυλα και κυριως απο την alternanthera rozenvig που δε θελω να τη χασω.Δοκιμασα οξυζενε αλλα ή δεν κανει τιποτα ή ξαναβγαινει η αλγη.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-16, 10:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Eχεις πολυ φως! Εαν δε θες να βγαλεις λαμπα και να μειωσεις φωτοπεριοδο (που πρεπει), τοτε βαλε τουλαχιστον επιφανειας. Εχεις?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-16, 11:00
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Εβγαλα λαμπα...τωρα εχω 120W στα 200καθαρα(100*40*60) Οι τρεις λαμπες βγαζουν απο 2350λουμεν και η τεταρτη 1000(fluora). Δε νομιζω τωρα να εχω πολυ φως...η φωτοπεριοδος ισως,αλλα θελω να το βλεπουν το ενυδρειο οχι οπως οταν ηρθες εσυ και δεν ειδες τιποτα
Για την καταπολενηση κατι?Να κανω αυτο με τη χλωρινη?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-16, 11:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Βαλε μας καμια φωτογραφια απο την αλγη. Τουλαχιστον για να μειωθει λιγο το φως ασε τα φυτα που εχεις stargrass και hygrophila angustifolia να φτασουν μεχρι πανω και να καλυψουν την επιφανεια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-16, 11:16
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Η angustifolia και η cabomba κανουν τη δουλεια αυτη...σε καμια εβδομαδα αν δε δω βελτιωση θα μειωσω τη φωτοπεριοδο.
Για να τη βγαλω απο τα φυλλα τι να κανω?

Ευχαριστω
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-16, 11:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δοκιμασε τοπικα με μια συριgγα να ριξεις πανω στην αλγη Οξυζενε ή excel. Τα φιλτρα σου να ειναι κλειστα για τη δουλεια αυτη.

BORKED
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-16, 13:36
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Να κανω νια ενημερωση....η green beard συνεχιζει να βγαινει...καθαρισα την rozeving με χλωρινη και μετα απο 10 μερες παλι εμφανιστηκε στα φυλλα η αλγη.Επισης εβαλα κατι νεες ανουμπιες απο τον φιλο Κυριακο και εχουν πιασει στα φυλλα και αυτες τη συγκεκριμενη αλγη.Το flourish το μειωσα δραματικα σε συνολο 3-4μλ την εβδομαδα(απο 10-11),νιτρικα συνεχιζω να εχω 5-10 με λιγα φωσφορικα και το φωτισμο στις 9μιση ωρες(παρακατω δεν παει).Συνεχιζω με 40lumen/lt.
Ελπιζω να κανει τον κυκλο της....αν ειναι απο αυτες!
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-03-16, 22:59
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Να πω κάτι ακόμα....μηπως βάζω λίγο enema cooper?από φωσφορικά ρίχνω μόνο αυτό κ μάλιστα 4σταγονες τρίτη κ άλλες τόσες πέμπτη.κάπου διάβασα ότι είναι πολύ λίγο αυτό.Βέβαια στις μετρήσεις μου μετρω 1ppm tetra test.
Λέτε να το αυξήσω?εω και σποτ στο τζαμι,ισως με παιρνει να το κάνω δυο, θα έχω πρόβλημα?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-16, 00:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τα φωσφορικα δε προκαλουν αλγη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-16, 18:19
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Η αλγη κανει παρτυ!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0335.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  47,7 KB  
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-03-16, 18:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εγώ νομίζω ότι βλέπω Cladophora κ σταγκχορν όχι GBA.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-03-16, 18:42
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Gba ειναι σαν χαλι-τσοχα σε φυλλα anubias,cryptocorynae,alternathera,ξυλα κτλ
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-16, 12:31
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Η κατασταση δε λεει να βελτιωθει...υπαρχει σαφης εμφανιση BBA(μαυρες φουντες) κ επισης αυτο που με ανησυχει οτι αρχισαν να λιωνουν κορμοι απο σκληρα φυτα οπως H.angustofolia,siamensis-στις κορυφες συνεχιζεται η αναπτυξη.Δε μπορω να καταλαβω γιατι κρατα ο κορμος της cabomba caroliniana & bacopa καθως ειναι πιο μαλακοι.Σιγουρα ειναι καποια ελλειψη στη λιπανση,οι εμπειροτεροι ας πουν που οφειλεται το λιωσιμο των κορμων....δεν μπορω να βρω κατι...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-16, 16:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολυ φως - λιγο co2.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Green Beard Algae τη κάνω;;; Κωστας86 Malawi 7 30-05-15 20:30
Staghorn και green hair algae Κουραμπιές Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 12-03-14 03:59
grean beard algae boutas ski Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 13-06-13 00:06
Blue Green Algae ixtlilton Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-03-11 00:31
ΑΛΓΗ BGA (Blue Green Algae) Z_X Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 66 22-03-07 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08932 seconds with 14 queries