Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-09-14, 13:40
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Δεν το σκέφτηκα αυτό, μόνο τα λίτρα ανα ώρα κοίταζα
Γι αυτό ο πετ σοπας μου είπε οτι πρέπει να ρίχνω μια φορά το μήνα βακτήρια? Η έτσι κι αλλιώς είναι απαραίτητα αυτά?
-------------------------
Σήμερα εγιναν οι κολλήσεις,καλά πήγαν πιστεύω! Θα έβαζα και φωτογραφίες αλλά είχα γεμίσει σιλικόνες, μισή ώρα πλενομουνα με dettol,skip και ασετον και ακόμα κολλάω...
Σε πόσες μέρες να βγάλω τις ταινίες? Κόντρα να βάλω τελικά και που? Δεν έχω πολυκαταλαβει τι γίνεται με αυτές

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 13-09-14 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-09-14, 15:24
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Διάβασε κι αυτό για τα φίλτρα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Δε χρειάζεται να ρίχνεις βακτήρια αν έχεις στρωμένο φίλτρο..

Τις ταινίες βγάλτες νωρίς, γιατί αν στεγνώσει η σιλικόνη θα βγαίνουν δύσκολα.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-09-14, 23:48
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ωραία πάω να τις βγάλω, πάλι καλά που μου το ειπες
Φίλτρο λέω να πάρω το dolphin αλλά το επόμενο μοντέλο, το είδα απο κοντά και μου φάνηκε αρκετά μεγάλο. Βακτήρια λέω να πάρω στην αρχή για να στρώσει πιο ομαλά το φίλτρο
-------------------------
Αυτό το φίλτρο http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...jhn-102-detail πως σας φαίνεται? Έχει και θερμαντήρα ενώ σε άλλη ιστοσελίδα είδα οτι είναι και βιολογικό.
-------------------------
Διαφορετικά πάω σε αυτό http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...60-2010-detail
-------------------------
Η αυτό http://www.petsupermarket.gr/6940/πρ...τρο-f1200.html


Δεν αξίζει περισσότερο το πρώτο που γλιτωνω και τα 20 € του θερμαντήρα και απ οσα ξέρω τουλάχιστον θεωρητικά φαίνεται καλό? (Μόνο για τον θόρυβο δε λέει τίποτα αλλά απ οτι έχω καταλάβει όλα αθόρυβα είναι)
-------------------------
Αν παλι πιστεύετε ότι δεν αξίζει κανένα απο τα παραπάνω με μια μικρή υπέρβαση πάω σε αυτό http://www.petsupermarket.gr/3090/πρ...έως-110lt.html Εξάλλου καλύτερα να το στησω λίγο αργότερα και σωστά παρά βιαστικά και αυτό να μεταφραστεί σε απώλειες ψαριών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 13-09-14 στις 23:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-09-14, 02:49
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Γιατι 20 ευρω θερμοστατη; Εγω εχω αυτον στο 60 λιτρο εδω και 1 χρονο και ολα καλα http://www.igna.gr/index.php/eshop/t...w-300mm-detail

απο φιλτρο γιατι δεν πας σε ενα απλο εξωτερικο που θα σου μινει και για μεγαλυτερο ενυδρειο αργοτερα αλλα δεν θα χασεις και λιτρα;πχ αυτο http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...-hw-302-detail

ή ενα κρεμαστο http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...00-lt-h-detail
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-09-14, 19:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, για να μην ψαχνεις και κανεις κακη επιλογη τελικα:

-για αρχη, πρεπει να μας πεις ποσα λιτρα θα ειναι τελικα το ενυδρειο και τι ψαρια θα βαλεις. Απο αυτο θα εξαρτηθει ποιο φιλτρο θα βαλεις, ωστε να κανουμε καποιες προτασεις, αναλογα με τα χρηματα που εχεις να διαθεσεις.

-παρακατω τωρα. Τα μπουκαλακια με τα βακτηρια δεν τα χρειαζεσαι. Μπορεις να δωσεις τα χρηματα σου σε κατι που πραγματικα χρειαζεσαι. Για το στρωσιμο, πρεπει να επιλεξεις με ποιο τροπο θα το κανεις, ενω πρωτα εχεις κατανοησει τη σημασια του κυκλου του αζωτου, διαβαζοντας εδω. Ειτε στρωνεις το φιλτρο με αμμωνια, ειτε με μπολι απο αλλο χομπιστα. Οτι και να επιλεξεις, πρεπει να εχει ολοκληρωθει πριν βαλεις ψαρια.

Για θερμαντικο σωμα, τελος, μια αξιοπιστη επιλογη ειναι οι jager της eheim. Θα επαιρνα των 75w για 60αρι ενυδρειο, ωστε να μη ζοριζεται το χειμωνα. Αν το σπιτι ειναι ζεστο γενικα και ο 50αρης καλος ειναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-09-14, 20:29
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Από ψαράκια θα βάλω ενα χαρέμι γκαμπι και κάποια σαλιγκάρια-γαρίδες.
Πως θα καταλάβω οτι έχει στρώσει το ενυδρείο, πρέπει να αγοράσω αναγκαστικά τεστ αμμωνίας?
Το ενυδρείο είναι 60*30*40 οπότε γύρω στα 60 λίτρα πιστεύω θα είναι. Εξωτερικό δεν μπορώ να βάλω λόγω χώρου, ίσως κάποιο κρεμαστό με βολεψει.
Θερμαντήρα προτιμώ να πάρω κάποιον πιο αξιόπιστο γιατί έχω διαβάσει αρκετά περιστατικά με βραχυκύκλωμα. Ο jager 50w πιστεύω θα με καλυψει γιατί στο σπίτι δεν έχουμε πολύ κρύο, γενικά στην Πάτρα δεν πολυνιωθουμε χειμώνα.
Για φίλτρο έχω να διαθεσω μέχρι 20€
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-09-14, 20:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεσαι τα tests μονο για να καταλαβεις αν εστρωσε το φιλτρο, αλλα και για την παρακολουθηση του ενυδρειου. Για το στρωσιμο, παντως, δε χρειαζεσαι μονο test αμμωνιας, αλλα NO2 και NO3. Ριξε μια ματια και σε αυτο.

Για να αντιμετωπισεις το ενδεχομενο βραχυκυκλωματος του θερμαντηρα, ο μονος τροπος ειναι να εχεις controller θερμοκρασιας. Με αυτο τον τροπο, επειδη ρευμα δινει ο controller στη θερμανση, ακομα και να κολλησει ο θερμαντηρας, δεν θα συνεχισει να δουλευει για να βρασουν τα ψαρια. Αλλα αυτο μαλλον το βλεπεις αργοτερα, οπως και συστημα ψυξης για το καλοκαιρι. Εχουν αλλα σειρα τωρα.

Τωρα για φιλτρο, αν επρεπε να παρω εσωτερικο με το ζορι, απο ολα αυτα που ειδες, μαλλον θα προτιμουσα το pick up της eheim. Καποια στιγμη παντως, να ξερεις, θα θελεις να αγορασεις εξωτερικο για να ησυχασεις απο το θεμα της φιλτρανσης. Μεχρι να παρεις το πρωτο σου ειναι, μετα δεν θα θελεις να ξαναδεις εσωτερικο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-09-14, 12:50
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ωραία οπότε θα πάρω το pickup και βλέπουμε
Τα τεστ είναι ακριβουτσικα απ οτι είδα αλλά απ οτι καταλαβαίνω αναγκαία οπότε θα ψαξω μήπως πετύχω καμία καλύτερη τιμή
-------------------------
Και μερικές φωτογραφιες από τη κατασκευή!
Οι κόντρες με δυσκολεύουν πολύ στο κόψιμο, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να βάλω τελικά...
Ανυπομονω να το γεμισω με νερό



-------------------------
Οι κολλήσεις πως σας φαίνονται?
Επίσης όπως βλέπετε έχει ξεχιλισει λίγη κόλλα, να την ξυσω ή δεν κανει για λόγους αντοχής?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 15-09-14 στις 12:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-09-14, 13:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προς το παρον δεν κανεις τιποτα. Το αφηνεις 3-4 μερες να στεγνωσει και μετα το γεμιζεις με νερο για να δεις αν υπαρχει διαρροη. Αν ολα ειναι καλα, τοτε αφαιρεις με ενα ξυραφι τις σιλικονες που περισσευουν.

Ποια σιλικονη χρησιμοποιησες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-09-14, 13:34
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ooooops
Βιαστικα λίγο... Αφού κατέστρεψα δυα φύλλα τζάμια 4αρων χιλιοστών προσπαθοντας να κόψω κόντρες τα παράτησα και το γέμισα με νερό...
Η σιλικόνη που χρησιμοποίησα είναι η bison για ενυδρεία, και σε πολλά θέματα διάβασα οτι στεγνώνει άμεσα και πολλοί το γεμίζουν την επόμενη μέρα. Εγώ το άφησα δυο μέρες και μου φάνηκε οτι στεγνωσε, λέτε να εκανα βλακεία?
Τώρα να το αφήσω γεμάτο? Κι αν ναι πόσο καιρό?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-09-14, 14:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναλογα με τις καιρικες συνθηκες στεγνωνει η σιλικονη. Αν εχει υγρασια, θα παρει λιγο παραπανω. Τωρα για το αν εκανες καλα ή βιαστηκες, θα δειξει το μελλον. Οτι εγινε, εγινε τωρα. Απλα για σιγουρια, προτιμω να περιμενω 3-4 μερες, να πω την αληθεια.

Αφησε το 1-2 μερες με νερο, παρατηρωντας αν χανει απο καπου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-09-14, 14:13
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Οκ!
Κι εγώ ήθελα να το αφήσω όσο πρέπει για να είμαι σίγουρος και όταν έβλεπα οτι πολλοί το γεμίζουν μετα απο 8ωρες-1μερα σκέφτηκα οτι 2 είναι υπεραρκετες
Όταν θα το βάλω στο γραφείο πρέπει να βάλω κάτι απο κάτω?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-09-14, 16:17
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ναι ενα κομματι φελιζολ ή ενα υποστρωμα για να παταει πανω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-09-14, 18:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπωσδηποτε θα βαλεις κατι να παταει το ενυδρειο, γιατι ακομα και για ενα μικροσκοπικο σκουπιδακι, μπορει να βρεις 60 λιτρα στο πατωμα.

Οπως λεει και ο Αστερης, φελιζολ, ή οτιδηποτε αλλο μαλακο, ωστε να "απορροφα" πιθανες ανωμαλιες του γραφειου, ειναι μια χαρα. Εγω βαζω υποστρωματα απο camping στα ενυδρεια μου, συνηθως.

Το γραφειο ειναι καλη κατασκευη? Θα αντεξει το βαρος? Μην ξεχνας οτι ενα 60αρι ενυδρειο, αν βαλεις τα τζαμια, νερο, χαλικι, πετρες, ξυλα κλπ, μπορει να φτασει 80-100 κιλα βαρος. Μεγαλη προσοχη που θα το τοποθετησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-09-14, 21:54
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Καλη κατασκευή είναι, αν ακούσω τίποτα τριξιματα βέβαια το βγάζω και το βάζω στο σύνθετο.
Συναντήθηκα και με το φίλο "thab" σήμερα!
Χάρηκα που τα είπαμε, μου έδωσε πολύτιμες συμβουλές και κάποια αναλώσιμα που θα μου φανούν πολύ χρήσιμα και θα περιορίσουν τα αρχικά έξοδα! Τον ευχαριστώ πολύ κι απο εδώ!
-------------------------
Δεύτερη μέρα σήμερα και δεν έχει δακρύσει
Επειδή δεν έβαλα κόντρες λέω να βάλω αλουμινογωνιες (αν το κοστος τους είναι χαμηλό. Αξίζει τον κόπο ή δεν προσφέρουν κάποια ουσιαστική υποστήριξη?
-------------------------
Πήγα και πήρα μονωτικό υλικό 4εκατοστα πάχος αφού όπως μου ειπαν το φελιζολ θα γίνει "πίτα" με τόσο βάρος.
Τελικά η τοποθεσία αλλάζει από το γραφείο στο κομοδινο . δεν είχα συνειδητοποιήσει πλήρως το βάρος του ενυδρείου. Το κομοδινο είναι γέρο, κοντό και συμπαγές με πολύ καλη σταθερότητα και μάκρος αφού ηταν φτιαγμένο για να μπαίνει απο πάνω έπιπλο στήλη την οποία έχω βγάλει.
Αυτές τις μέρες πρέπει να αποφασισω τι αγορές θα κάνω. Σκέφτομαι σοβαρά να παραγγειλω κάποιο eheim των 20€,ειτε εσωτερικό ειτε κρεμαστό (εσείς ποιο λέτε?). Το μόνο μειονέκτημα είναι η αναμονή μέχρι 5 Οκτωβρίου μιας και είμαι ανυπόμονος αλλά αν σκεφτώ οτι η αλλη μου επιλογή είναι ενα dolphin στα 19€ απο τοπικό Πετ σοπ (κι ενω στο internet το βρίσκεις με 15) μάλλον αξίζει η αναμονή
Ψαράκια τις τελευταίες μέρες σκεφτόμουν έντονα για tiger barbs.
Το στρώσιμο θα γίνει με μπολι.
Τα κρεμμαστα φίλτρα ακούγονται περισσότερο? Εγώ το θέλω τελείως αθόρυβο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 16-09-14 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-09-14, 08:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η υπομονη ειναι η μεγαλυτερη αρετη σε αυτο το χομπι. Θα σου προτεινα να μην κανεις βιαστηκες κινησεις, γιατι παντα επιβεβαιωνεται οτι δεν θα οδηγησουν σε σωστη αρχη.

Μελετησε καλα το προφιλ των ψαριων που θελεις να βαλεις, πριν κανεις οτιδηποτε. Πρεπει να δεις τις απαιτητσεις και συνηθειες τους, ωστε να διαμορφωσεις σωστα το ενυδρειο, συμφωνα με τις αναγκες τους. Τα Tiger Barbs για παραδειγμα, χρειαζονται ενα ενυδρειο με αρκετες κρυψωνες απο ξυλα, πετρες, οπως και αρκετα φυτα. Μεγαλο κοπαδι, επισης. Να πω την αληθεια δεν θα τα εβαζα σε 60 λιτρα, αλλα σε 100.

Για το φιλτρο, επισης, θα σου προτεινα να παρεις το μεγαλυτερο σε χωρητικοτητα που μπορεις να βρεις, συμφωνα με τα χρηματα που διαθετεις. Το καλυτερο για εμενα, θα ηταν να κανεις λιγη υπομονη και βαζοντας λιγα χρηματα ακομα, να παρεις ενα εξωτερικο. Αυτο θα σου εξασφαλισει οτι δεν θα αντιμετωπισεις προβληματα με τη φιλτρανση στο μελλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-09-14, 12:14
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Τα εξωτερικά αρχίζουν απο 50,παραπανω απο τα διπλάσια χρήματα. Κάποια στιγμη στο μέλλον αν έχω πρόβλημα με το εσωτερικό σίγουρα θα πάρω αλλά όχι τώρα που πέφτουν όλα μαζί τα έξοδα
Τι προβλήματα παρουσιάζονται συνήθως με το εσωτερικό?
Έχω διαβάσει για τα τιγρακια και σκοπεύω να εμπλουτισω το ενυδρείο με πέτρες, φυτά και ξύλα σταδιακά.
Το dolphin πάντως ηταν αρκετά μεγάλο με χώρο για άνθρακα κτλ.
Το eheim δεν ξέρω αν είναι μεγαλο μιας και δεν το έχω δει απο κοντά
Το γνωρίζω οτι τα καθαρά λίτρα είναι οριακά η ίσως και ανεπαρκή για αυτά τα ψαράκια γι αυτό και δεν έχω καταλήξει ακόμα, αφού κατα τ αλλά με έχουν συναρπάσει. Έχει μεγαλο μήκος το ενυδρείο όμως για τα λίτρα του ,60εκ. μήκος, και επειδή διάβασα οτι θέλουν κυρίως μήκος αυτά ψάρια πιστεύω οτι θα είναι εντάξει
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-09-14, 12:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το κουμαντο το κανεις εσυ, εννοειται και καταλαβαινω απολυτα οτι ολα πεφτουν μαζεμενα σε αυτη τη φαση. Απλα, προτεινω την καλυτερη λυση.

Το βασικο προβλημα με τα εσωτερικα ειναι οτι δεν εχουν χωρητικοτητα για υλικα. Ειτε αυτο αφορα το βιολογικο υλικο, ειτε τα υπολοιπα υλικα, οπως σφουγγαρια, filter wool, ανθρακα κλπ. Μπορει να σου δημιουργησει μεγαλο προβλημα στο μελλον ενα φιλτρο που δεν θα μπορεσει να αποκτησει την καταλληλη για το ενυδρειο βιολογια. Αλλα αρνητικα, σιγουρα ειναι η συχνη συντηρηση, οπως και ο χωρος που πιανει στο ενυδρειο.

60cm εχουν συνηθως ολα τα 60αρια ενυδρεια. Οπως ξαναειπα, θα τα εβαζα σε περισσοτερα λιτρα, ωστε να υπαρχει μεγαλο κοπαδι. Η επιλογη, φυσικα ειναι δικη σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-09-14, 12:47
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

και γω με εσωτερικό ξεκίνησα (αν και μου τα έλεγαν και μενα τα παιδιά του φόρουμ), και το αντικατέστησα πριν καλα καλά στρώσει το ενυδρείο.
Πάντως αν και όταν το αλλάξεις, ενα εσωτερικό φίλτρο ποτε δεν είναι αχρηστο, εγω το χρησιμοποιώ στο βαρέλι προετοιμασίας νερου για παλάιωση και φυσική αποχλωρίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-09-14, 12:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως γραφω και λιγο πιο πανω, με τα εξωτερικα ειναι να μη γινει η αρχη. Μετα δεν υπαρχει επιστροφη σε εσωτερικα.

Συμφωνω οτι ειναι καλο να υπαρχει και κανενα εσωτερικο για backup ή αλλες χρησης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-09-14, 14:24
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Το έβαλα μέσα και είναι γεμάτο δακτυλιες ....
Με τι να το καθαρισω?
Επίσης παρατηρώντας τις κολλήσεις διαπίστωσα οτι έχει πάρει αέρα η σιλικόνη σε αρκετά σημεία, λέτε να ανοίξει ?
-------------------------
Πήγα πήρα πετρουλες (13€ τα 5κιλα,γιατί μου φαίνονται ακριβουτσικες?) το φίλτρο dolphin f1200 το οποίο έχει μπόλικο χώρο (έχει σε ενα δοχείο σφουγγάρι και σε άλλο ένα άνθρακα) αντιχλωριο και βακτήρια. Δυστηχως κατέφυγα σε βακτήρια είναι πολύ δύσκολο να βρω εδώ στην Πάτρα μπολι ενώ τα τεστακια ανεβάζουν το κόστος κατα 35€.
Τα ψαράκια τα πούλαγε για χρυσάφι μου φαίνεται, 8€ τα τιγρακια!
-------------------------
Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω για ψαράκια απο Αθήνα. Το κύριο πρόβλημα είναι η μεταφορά. Πήρα σε ενα Πετ σοπ και τα είχε 2ευρω το ενα αλλά με 10€ μεταφορικά με ΚΤΕΛ.
Ξέρετε κανένα άλλο τρόπο για μεταφορά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 18-09-14 στις 14:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-09-14, 14:27
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Με ελτα courier ειναι 5€ αν πας και το παρεις απο το καταστημα τους
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-09-14, 14:32
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Δεν με πειράζει να το πάρω εγώ αφού και με το ΚΤΕΛ αυτό θα γινόταν
Θα αντέξουν όμως τα ψαράκια?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-09-14, 14:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με τα βακτηρια, ομως, δεν προκειται να στρωσει το φιλτρο. Ελπιζω να μην ακολουθησεις τις συμβουλες οτι βαζεις βακτηρια και σε 5 μερες ειναι ασφαλες για ψαρια. Χωρις τεστ, βεβαια, καθε περιπτωση θα ηταν επικινδυνη, εφοσον δεν ξερεις τι γινεται. Μπορουσες να το στρωσεις με αμμωνια, εστω και αν περιμενες ενα μηνα και να εδινες περισσοτερα χρηματα για το φιλτρο.

Το φιλτρο χωραει μονο σφουγγαρι και ανθρακα? Βιολογικο υλικο?

Βιαζεσαι να σκεφτεσαι τα ψαρακια, κατα τη γνωμη μου. Το ενυδρειο θελει πολυ χρονο ακομα για να γινει ασφαλες γι'αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-09-14, 14:43
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Βιολογικό υλικό δεν είδα να παιρνει κάπου αλλά υποθέτω οτι μπορώ να βγάλω τον άνθρακα και να βάλω υλικό, η να κόψω το σφουγγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-09-14, 14:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το βιολογικο υλικο που χωραει στον ανθρακα ή κοβωντας λιγο το σφουγγαρι, αντε να καλυψει μερικα σαλιγκαρια ή γαριδες. Ενα κοπαδι πεινασμενα τιγρακια, ομως, δε νομιζω. Γι'αυτο επεμενα να παρεις μεγαλο σε χωρητικοτητα φιλτρο, για να χωραει βιολογικο υλικο. Δεν το εχω δει το συγκεκριμενο φιλτρο για να δω ακριβως ποσο χωραει, να πω την αληθεια, αλλα υποθετω. Αν θελεις ανεβασε μια φωτογραφια με τα υλικα που εχει μεσα, σε συγκριση με κατι, ωστε να διαπιστωσουμε τη χωρητικοτητα, μηπως και προτεινουμε κατι.

Χρειαζεσαι αρκετο διαβασμα ακομα και θα το ξαναπω, θελει υπομονη το χομπι και οχι βιαστηκες κινησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-09-14, 13:07
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Και για τα φυτά ισχύει οτι πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο για να βάλω?
Φωτογραφία θα ανεβασω το απόγευμα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-09-14, 14:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις φυτα. Αρκει να μη το στρωσεις με αμμωνια, τελικα. Μερικα ευαισθητα φυτα, δεν αντεχουν την υψηλη συγκεντρωση καθαρης αμμωνιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-09-14, 21:56
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Πήρα βιολογικό υλικό της dolphin. Έχω διάβασμα μπόλικο τώρα οπότε ειτε σήμερα το βράδυ ειτε αύριο θα το βάλω και θα βγάλω και φωτογραφίες. Για να το βάλω να βγάλω το κουτάκι του άνθρακα και να κόψω το κουτάκι στη μέση (βάζοντας ταυτόχρονα ενα στρώμα ενυδρειακο βαμβάκι) ?
-------------------------
Το έβαλα, εκοψα μπόλικο σφουγγάρι για να χωρέσει, έβγαλα τον άνθρακα και πρόσθεσα βαμβάκι.





-------------------------
Έκανα καλά ή πρέπει να βάλω κι άλλο σφουγγάρι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 19-09-14 στις 21:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-09-14, 00:28
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Εισε μια χαρα ετοιμος για στρωσιμο. Αν δε βρεις μπολι στρωσε με αμμωνια ή ζητα απο καποιον να σου στειλει μπολι εγω που εστειλα καποτε με ελτα μπολιασμενο substrat pro εφτασε μετα απο 2-3 μερες με ελτα και ηταν οκ σε νερο το εστειλα βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αφρός σε ενυδρείο 60lt ps1xas Γλυκό νερό - Γενικά 12 06-03-13 22:05
Ενυδρείο 60lt JUWEL yiannis1980 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 13-08-10 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08907 seconds with 13 queries