Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-07, 12:22
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή Καφέ άλγη, help

Αναβάθμησα τον φωτισμό στο ενυδρείο 60λτρ φυτεμένο, έβαλα Gro lux και aqualight 6500k και είμαι στο 1,2W/ltr. Ξεκίνησα με φωτοπερίοδο 4 ώρες και καθε 5 μέρες ανέβαζα μιση ώρα. τώρα η φωτοπερίοδος είναι 6 ώρες/ μέρα.

Εμφανίστηκε καφέ άλγη στα τζαμια του ενυδρείου, είναι πολύ σκληρή και δύσκολα την καθαρίζω, το φαινόμενο δεν είναι έντονο, Αυτές τις 20 μέρες που τρέχουν οι καινούριες λάμπες μόνο 2 φορές χρειάστηκε να καθαρίσω τα τζαμια. Πείτε τη γνώμη σας, αν πρέπει να προσέξω κάτι, απλά φοβάμαι μην εκδειλωθεί καμιά έκρηξη άλγης.

Επείσης, σήμερα παρατήρησα ότι στα τζαμια αναπτύσεται και κάποιο είδος άλγης που δεν είναι καφέ, ούτε πράσινη, είναι άχρωμη σχεδόν, απλά προκαλεί μια θολούρα στο τζάμι και είναι εξήσου σκληρή με την καφέ αλγη,

Φυτά:
anubias
echinodorus
valisneria
limnophyla

λύπανση:
seachem flourish
seachem flourish excel
seachem iron
seachem potassium
υπόστρομα: φιλοχωμα
*η δοσολογία στα λιπάσματα είναι ανάλογη με την φωτοπερίοδο

Αλγοφάγα:
2x apple snail
5x γαρίδες
2x otociklus afanis
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-07, 13:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα τροπικα φυτα θελουν γενικα φωτοπεριοδο 12 ωρων...
Η kasselman λεει οτι μερικα δεν αντεχουν με περιοδο 10 ωρων..
Τωρα εσυ με τις 6, προφανως ευνοεις την αλγη..
Πρεπει να ανεβασεις τη διαρκεια τουλαχιστον στις 8, και να μειωσεις την ενταση. (απομακρυνωντας τις λαμπες ισως?)
Η αλγη που δημιουργηθηκε αυτό λεει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-07, 14:39
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Η kasselman λεει οτι μερικα δεν αντεχουν με περιοδο 10 ωρων..
αυτό δεν το κατάλαβα, δηλαδή οι 10 ώρες είναι λίγες ή είναι πολλές για μερικά φυτά?

Εγώ γενικά έχω σαν κανόνα ότι Φθινόπορο-χειμόνα-άνοιξη 10 ώρες, το καλοκαίρι 8 ώρες, στους μεγάλους καυσωνες 7 ώρες.
Αυτή τη στιγμή έχω φωτοπερίοδο 6 ώρες γιατί είμαι ακόμα στο στρώσημο τις φωτοπεριόδου. Από τα 0,7w/l με απλές κοινές λάμπες φθορισμού πήγα στα 1,2W/l με λάμπες κατάλληλες για φωτοσύνθεση! είναι μεγάλη η αναβάθμηση και γιαυτό 'στώνω' την φωτοπερίοδο τόσο αργά, Προτείνεις να επιταχύνω την διαδικασία του 'στωσήματος' και να δουμε μήπως έχει βελτίωση? μήπως αυτή η μορφή άλγης δηλώνει περίσεια ή έλειψη καποιου στοιχείου λίπανσης (πριν καμια βδομαδα τα νιτρικά μου ήταν σχεδόν 10ppm)?

Για την ένταση του φωτός, πραγματικά είναι μεγάλη αλλά την χρειάζομαι γιατί πρόκειται να γίνει FULL φυτεμένο(κάτι σαν μικρή ζούγκλα) και τα ψηλά φυτά θα κάνουν σκιά στα πιο κοντά,
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-07, 14:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λεει οτι 10 ωρες ειναι λιγες...
Αυτος ο κανονας που λες απο που προκυπτει?

Οπως και να χει, αυτο που πας να κανεις εχει στη διαδικασια και μπολικη παραγωγη αλγης, οποτε πρεπει να πειραματιστεις..
με 1,2w/litro η παραμικρη ανισοροπεια.....
Το τι μπορει να ηταν τα νιτρικα πριν μια βδομαδα με τοσο φως δεν εχει καμμια σημασια. Χρειαζεσαι καθημερινες μετρησεις No3, Po4, και σταθερη ποσοτητα Fe...(που δυστυχως δεν μετριεται αξιοπιστα..)..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-07, 15:01
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα προσέξω αυτά που μου είπες, το ξέρω ότι με τόσο φως πρέπει να υπάρχει απόλυτη ισοροπεία και γιαυτό σας πρίζω τελευταία με τις ερωτήσεις μου

Ο κανόνας προκύπτει εμπειρικά, με βάση το φως που είχα αλλά και με βάση τα φυτά που είχα, κατέληξα ότι με 10 ωρες φωτοπερίοδο είμαι ΟΚ, το καλοκαίρι μείωνα την φωτοπερίοδο γιατι οι λάμπες απελευθερώνουν θερμότητα, αλλα και επειδή τα σαββατοκύριακα είχε παραλία-θαλασσα-μπάνιο οπότε δεν μπορώ να ρίχνω λιπασματα. Δυστηχώς τώρα τα δεδομένα άλλαξαν και θα αλλάξει και ο κανόνας αλλά ακόμα το ψάχνω.....

Κάτι τελευταίο, ποιες είναι οι κατάλληλες συγκεντρώσεις νιτρικών και φωσφορικών ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-07, 09:14
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τροπικα φυτα θελουν γενικα φωτοπεριοδο 12 ωρων...
Η kasselman λεει οτι μερικα δεν αντεχουν με περιοδο 10 ωρων..
Τωρα εσυ με τις 6, προφανως ευνοεις την αλγη..
Πρεπει να ανεβασεις τη διαρκεια τουλαχιστον στις 8, και να μειωσεις την ενταση. (απομακρυνωντας τις λαμπες ισως?)
Η αλγη που δημιουργηθηκε αυτό λεει.

...έτσι είναι , δεν αυξάνουμε σταδιακά την συνολική φωτοπερίοδο αλλά την ένταση. Στην φωτοπερίοδο θα το κάνουμε σταδιακά αν θελήσουμε ας πούμε να πάμε από τις 10 στις 12 ώρες . Επίσης την ένταση θα 'ρχίσεις να την αυξάνεις αφού θα έχεις βάλει τα φυτά που σχεδιάζεις (καλύτερα όλα μαζί και όχι σταδιακά) και όχι από τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-07, 23:35
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Αυτή τη στιγμή η φωτοπερίοδος είναι 11 ώρες, λιπάσματα ρίχνω κανονικά, (σειρά της seachem) νιτρικά, φωσφορικά, γενικό λίπασμα flourish, λίγα ιχνοστοιχεία, κάλιο, λίγο σίδηρο, excel. Παράλληλα έχω και ένα DΙΥ CO2 για υποβοήθηση, μερικά από τα φυτά δείξανε συμπτώματα περίσειας φωσφορικών, Τα φωσφορικά τα διατηρούσα σε επίπεδο λίγο υψηλότερο από 1ppm, τώρα τα διατηρώ σε επίπεδο 0.5-0.75ppm. Τα νιτρικά κυμένοντε μεταξύ 15-25 ppm. Φυτά που έχω: alternanthera, valisneria (2 είδη), ανούμπιες, cryptocorine (2 είδη), limpophyla, Rotala (2 είδη), echinodorus.

Οι άλγες που έχω είναι μία καφέ-ημιδιάφανη σκληρή επάνω στα τζάμια και πράσινα στίγματα στα φυλαράκια της ανούμπιας. Αυτες οι αλγες δεν αναπτύσοντε πλέον, είναι απο πρίν που είχα ανεβασμένα φωσφορικά.

Ερώτηση: θα φύγουν από μόνες τους αυτες οι άλγες (αν το επιτρεψουν οι συνθήκες) ή πρέπει να τις καθατίσω με το χέρι? δεν είναι ότι βαριέμαι να τις καθαρίσω, απλά είναι λίγο δύσκολο γιατί πολύ κοντά στα τζάμια υπάρχουν φυτά. Και φοβάμαι μην χαλασω και τα φύλα της ανούμπιας στην προσπάθεια μου να τα καθαρήσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καφέ άλγη pepe72 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 09-06-07 12:52
Καφέ άλγη geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 04-06-07 00:23
καφέ μικροσκοπικοί ψύλλοι basilhs Γλυκό νερό - Γενικά 1 02-05-07 00:52
Αντιμετώπιση καφέ άλγης .... crazyio Αρχάριοι γλυκού νερού 17 09-03-06 17:37
καφέ στίγματα gkoutis Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-01-06 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04352 seconds with 13 queries