Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-02-11, 00:14  
Μην με βρίσετε...
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 19-02-11, 00:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ξεκινήσει το ενυδρείο μου πριν 2 μήνες. Το φόρουμ το είχα βρει το 2007, αλλά με είχε πιάσει πονοκέφαλος, και αποφάσισα τότε να μην ασχοληθώ με τα ενυδρεία...

Τέλος πάντων, τον περασμένο Δεκέμβρη ξεκίνησα.

Έστρωσα το ενυδρείο για κάνα μήνα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πετσοπ που μου συστήσανε, και μετά έβαλα ψαράκια και λουλούδια όλα μαζί.

Μετά... ανέβηκαν τα ΝΗ3 και ΝΗ4, περίπου για 20 μέρες... Μετά έπεσαν αυτά, και πρόσθεσα 6 γαρίδες (3 αμανο και 3 κόκκινες που δεν θυμάμαι πως λέγονται) και 2 ψαράκια που μοιάζουν με νέον, που το ένα φαγώθηκε από τα πρώτα ψάρια, τελικά κατάφερε και επιβίωσε μόνο το ένα.

Η εικόνα του ενυδρείου (καθώς και όλα τα ψαράκια) είναι στο πιο κάτω βιντεάκι που έφτιαξα εχθές. Αύριο το πρωί θα κάνω τα εβδομαδιαία τεστ, και θα σας πω τα αποτελέσματα. Γενικά οι δείκτες είναι ph7, no2 μηδέν, ΝΗ3 και ΜΗ4 (είναι κοινό το τεστ) στο 0,5.

Έχω διαβάσει (κατόπιν εορτής) όλα σχεδόν τα θέματα για αρχαρίους, και με έχει πιάσει ξανά πονοκέφαλος, καθώς και τύψεις ότι έχω κάνει πολλά λάθη.

Έχω βάλει αυτό το άθλιο βαρέλι, που δεν μου αρέσει και θέλω να το βγάλω. Τα ψαράκια υποτίθεται πως είναι κοινωνικά (από ότι μου είπανε από το πετ σοπ).

Στην αρχή δεν άναβα συχνά το φως, και τα λουλούδια πήγαιναν κατά διαβόλου. Τον τελευταίο καιρό το ανάβω 12 με 14 ώρες, και προσθέτω και ένα υγρό λίπασμα.

Κάποια δείχνουν να αναπτύσσονται καλά, το μεσαίο δεν δείχνει καλά. Το κλάδεψα, πέταξε νέα βλαστάρια, αλλά δεν δείχνει και τόσο υγιές.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

http://www.youtube.com/watch?v=bHSzd...layer_embedded
Εμφανίσεις: 5709
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 20-02-11, 10:35
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-Άλιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Φίλε καλημέρα,
εισαι πολύ τυχερός....(αλιμο)

στείλε πμ και θα έχεις σήμερα μπολι για το ενυδρίο σου

Τώρα όσο αναφορά τα ενζυμα θα σου πρότινα να τα βάζεις κανονικά στο νερό του ενυδρίου σου με κάθε αλλαγή νερού που θα κάνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-02-11, 10:37
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανασκόπηση:

Κατ αρχάς έκανα αλλαγή νερού, γύρω στα 40 λίτρα.
Άδειασα το φίλτρο σε έναν κουβά, και έβγαλα ένα προς ένα όλα τα καρβουνάκια. Άφησα μόνο 2 διχτάκια με μακαρονάκια, και 1νάμιση με αυτά τα πιο μικρά στρογγυλά. Από πάνω ένα λεπτό σφουγγαράκι, και τέλος. Το νερό στον κουβά είχε σκόνη από τα καρβουνάκια. Κατά τα άλλα, όλα μου φάνηκαν καθαρά, μάλλον κακό αυτό!!!

Τα βακτήρια που τρώνε τις ακαθαρσίες των ψαριών, είναι ορατά? Αν ναι, μάλλον δεν έχω βακτήρια, ή εάν έχω, είναι ελάχιστα. Ορατα δεν είναι ακριβώς. Απλα με τον καιρό το φίλτρο σου θα πιασει κατι σε καφετί μπιχλα που εκει μεσα θα έχει πολλά βακτήρια.

Το ενυδρείο γέμισε με μικρά άσπρα κομματάκια από τον σωλήνα. Φαντάζομαι θα τα ρουφήξει το φίλτρο.

Έβαλα και λίγο λίπασμα για τα λουλούδια, leef zone λέγεται. Από αυτά τα ένζυμα που είχα πάρει από το πετσοπ, δεν έβαλα, απότι κατάλαβα δεν θα ξαναβάλω τέτοια πράγματα. Μόνο αυτό το stress code stress coat της API μαλλον εννοεις. Αν ναι, μια χαρα τα εχεις καταλαβει θα βάζω, που αποχλωριώνει το νερό. Ή τάχω κάνει σαλάτα?

Έκοψα και τις πολλές μπουρμπουλήθρες, άφησα να δουλεύουν αργά, πιο πολύ γιατί τις έχουμε και τις χαζεύουμε...

Έβαλα την έξοδο του φίλτρου ψηλά, το νερό δεν τρέχει και με πάρα πολύ φόρα, κουνιέται η επιφάνεια του νερού αλλά όχι και πολύ.

Αύριο θα ζητήσω από τον φίλο για το μπόλι, δηλαδή να μου δώσει δικά του μακαρόνια για να βάλω στο φίλτρο μου. Θα δούμε. Εάν όχι, θα ζητήσω από κάποιον από εσάς, εάν θέλετε. Μένω Άλιμο, οπότε εάν κάποιος θέλει και μπορεί, ας μου πει σας παρακαλώ.

Πέτρες-ξύλα αγοράζω από το πετ σοπ? Θα χρειαστώ κι άλλα φυτά.
Θα πάω αύριο έτσι κι αλλιώς, για να πάρω ΝΟ3 τεστ.

Το πρόβλημα με τα ψάρια, είναι πως πρέπει να συνηθίσει ο γιός μου την ιδέα πως πρέπει να αποχωριστούμε κάποια... Θα δούμε.

Η γυναίκα μου αντιπρότεινε να κάνουμε κι άλλο ένα ενυδρείο... Τόπα εγώ πως έχω μπει σε μπελά, αλλά δεν με πιστεύατε!!!

Ωραίος μπελάς όμως! Κι εγω από μια γυαλα με έναν μονομάχο ξεκίνησα, τώρα στήνω το δευτερο ενυδρείο, και ονειρευομαι ενα μεγαλο σε εναν τοίχο 2μετρο να αντικαταστησει την TV
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-02-11, 15:39
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Αφου μπήκες στο χορό ,θα χορέψεις!
Μην,αγχώνεσαι είναι πολύ όμορφος ο κοσμος του ενυδρείου και είσαι στη σωστη κατεύθυνση!

Αντιχλώριο θα βάζεις ΠΑΝΤΑ σε κάθε αλλαγή νερού.Το υπόλοιπα βακτήρια και ενζυμα σε υγρή μορφή είναι απλά πεταμένα λεφτά..

Ξυλα και πέτρες μπορείς να αγοράσεις κανονικά από πετ σοπ,αλλα οι τιμές είναι συνηθως τσιμπιμένες.Ειδικα για τις πέτρες,μπορείς να μαζέψεις μόνος σου απο τη φύση,αρκεί να μην είναι ασβεστολιθικές(βέβαια,αν αποφασίσεις να κρατήσεις ψάρια σκληρού νερού και οι ασβεστολιθικές κάνουν).Γιαυτό κάνεις το πείραμα με το HCl,ρίχνεις λίγο και αν αφρίσει η πέτρα δεν είναι κατάλληλη.αν δεν αφρίσει την πλένεις,τη βράζεις και την τοποθετείς στο ενυδρείο.Ξύλα από τη φύση είναι λίγο επίφοβα(ασφαλή είναι ο κισσός και η κληματαριά) γιαυτό για αρχή πάρε κάποια από πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-02-11, 16:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
.Ξύλα από τη φύση είναι λίγο επίφοβα(ασφαλή είναι ο κισσός και η κληματαριά) γιαυτό για αρχή πάρε κάποια από πετσοπ.
Υπο προυποθεσεις.
Ο φλοιος και οι καρποι του ειναι δηλητηριωδεις.
Θελει καλη αποξηρανση στον ηλιο για μηνες, μουλιασματα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-02-11, 02:29
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπο προυποθεσεις.
Ο φλοιος και οι καρποι του ειναι δηλητηριωδεις.
Θελει καλη αποξηρανση στον ηλιο για μηνες, μουλιασματα κλπ
Γιαυτό πρότεινα αρχικά να πάρει από πετ σοπ.επειδή τα άλλα χρειάζονται επεξεργασία...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-02-11, 04:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτό πρότεινα αρχικά να πάρει από πετ σοπ.επειδή τα άλλα χρειάζονται επεξεργασία...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-02-11, 18:28
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Αφού βρήκα παπά, να θάψω 5-6.

Το Σάββατο είχα αλλάξει νερό.

Σήμερα πήρα το τεστ ΝΟ3. Το έκανα, και βγήκε 10mg/lt.
Επανέλαβα και το τεστ για την γενική σκληρότητα, και (προφανώς γιατί είχα αλλάξει νερό) έπεσε το 14.

Καλού κακού, έκανα ξανά αλλαγή νερού.

Μέτρησα το ενυδρείο. Το 1/3 του νερού, είναι 28-29 λίτρα, άρα το ενυδρείο χωράει 88-90 λίτρα πραγματικού νερού. Σύμφωνα με τις εξωτερικές διαστάσεις, χωράει 110 λίτρα (νόμιζα 120, είναι σχεδόν βέβαιος ότι έτσι μου είπε ο πετσοπάς) αλλά τα 20-22 λίτρα έχουν χαθεί από υποστρώματα κλπ.

Τα ΝΟ3 σε ποιό σημείο με πανικοβάλλουν?

Η σκληρότητα της βρύσης είναι στο 7-8.
Την θερμοκρασία την κρατάω στο 25. Έτσι μου είχαν πει στο πετσοπ να κάνω.

Αγόρασα από το πετ σοπ κάμποσες πέτρες, και έφτιαξα 3 κρυψώνες. Έβγαλα το βαρέλι, που μου την έσπαγε.
Τις έπλυνα και τις έβρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-02-11, 19:44
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

10 νιτρικα είναι καλα και μέχρι 30 είσαι οκ,αλλα αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα.Πρέπει να πάρεις τεστ και για αμμωνία και νιτρώδη για να δούμε την κατάσταση του βιολογικού σου φίλτρου..

επίσης 25 βαθμοί είναι καλα εφόσον θέλεις να διατηρήσεις τροπικά ψάρια.Ανάλογα με αυτα που θα κρατήσεις μπορείς να παίξεις την θερμοκρασία συν πλην 2 βαθμούς.Αποφάσισες τελικά την ψαροσύνθεση?

Το νερό σου,από αυτά που λες,είναι αρκετα σκληρό οπότε λαβε το υπόψιν στην επιλογή.

Βαλε και καμια φώτο από το καινούριο στήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-02-11, 20:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Την τοξικοτητα του νερου την ελεγχεις σε 3-4 σημεια.
Βασικα Αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4, Νιτρωδη αλατα ΝΟ2 και Νιτρικα ΝΟ3. Και δευτερευοντως φωσφορικα PO4.
Σε ενα στρωμενο ενυδρειο η ΝΗ3/ΝΗ4 και τα ΝΟ2 ειναι μηδενικα γιατι αυτα ειναι τα ακρως τοξικα.
ΝΗ3 : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
ΝΟ2 : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....150#post532150
Τα νιτρικα δεν ειναι τοσο τοξικα και δεν χρειαζεται να πανικοβαλεσαι.
Αν τα κρατας (με τις αλλαγες και την παρουσια φυτων) κατω απο 25ppm εισαι σουπερ.
Αν ειναι 10ppm οπως τωρα ειναι ακομα καλυτερα. Αν εχεις φυτα καλο ειναι να μην ειναι τελειως μηδενικα γιατι με αυτα (αλλα και με αλλα) τρεφονται τα φυτα και θα "πεινασουν"

Μετα ελεγχεις την σκληροτητα (gH) και αλκαλικοτητα (pH) του νερου να ταιριαζει με τις απαιτησεις των ψαριων σου.
Βρισκεις δλδ στα προφιλ των ψαριων που κυκλοφορανε (κανεις και διασταυρωση πληροφοριων γιατι γινονται και λαθη), τις απαιτησεις του καθε ψαριου σου.
Και φυσικα και την απαιτουμενη θερμοκρασια.
(Ειναι πολλα ψαρια που απεχουν αρκετα απο το μεσο ορο στις τιμες του νερου που εχουν τα κοινωνικα ενυδρεια και δεν μπορεις να τα φιλοξενησεις ολα μαζι).

Το φαινομενο να εχεις πολυ πιο σκληρο νερο στο ενυδρειο απο οτι στη βρυση ειναι ενα κλασσικο λαθος που γινεται, οταν βαζεις μεσα ασβεστολιθικα υλικα (πετρες, χαλικι κλπ)
Το τεστ των υλικων αυτων γινεται με ακουαφορτε, Βγαζεις λιγο χαλικι και μια πετρα, το στεγνωνεις και τα χτυπας σε μια ακρη να φανει "ψυχα".
Εκει ριχνεις ακουφορτε (προσοχη καυστικο, διαβασε οδηγιες ασφαλειας) και αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικα.
Αν τα ψαρια σου θελουν μαλακο και οξυνο νερο (κατω απο 7 πεχα δλδ) αυτα τα υλικα πρεπει να αφαιρεθουν και να μπουν αλλα που μαλακωνουν ελαφρα το νερο, οπως ξυλα ή/και ξερα φυλλα (catappa, πλατανοφυλλα και καποια ακομα καταλληλα) και για μεγαλυτερη δραση (αν ειναι αναγκαιο) επιπλεον να μπει στο φιλτρο τυφη ή/και νερο απο Αντιστροφη Οσμωση.

Τα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες μπορεις να τα ελεγξεις, αν βαλεις μεσα 4-5 anentoma helena που ειναι θηρευτες τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-02-11, 22:06
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

To λατρεμένο μου σκυλί, ήταν ένα ροτβάηλερ. Και τι δεν έκανα γι αυτό το σκυλί. Και ποτέ δεν μετάνιωσα για όσα έκανα...

Εξακολουθώ να έχω σκύλο. Τώρα πια έχω τον τέλειο σκύλο. Αυτόν που δεν με κουράζει καθόλου, που ζει τριγύρω χωρίς να ζητάει πολλά, προσφέρει αυτά που χρειάζομαι, και του προσφέρω αυτό που εκείνος χρειάζεται, χωρίς να κουράζομαι.

Έχοντας περάσει από πολλά στάδια με τους σκύλους, έχω καταλήξει πως το να θέλεις να προσαρμόσεις τις συνθήκες της ζωής σου έτσι, ώστε να χωράει ο σκύλος που έχεις εσύ μεράκι, απαιτεί πολύ κόπο.

Με βάση λοιπόν αυτήν την λογική, θεωρώ πως τα ψαράκια που πρέπει να παραμείνουν στο ενυδρείο, είναι όσα αντέχουν στην σκληρότητα και στο ph της βρύσης του σπιτιού μου!!!

Το να έχω 25 βαθμούς και να ελέγχω το νερό και να το αλλάζω όποτε χρειάζεται, no problem.

Άρα, όσα θέλουν άλλες συνθήκες, είναι θέμα χρόνου να με κουράσουν. Σε αυτήν την φάση της ζωής μου.

Να είναι κοινωνικά, κι αν γεννάνε που και που, θα χαροποιεί ιδιαίτερα και εμένα και τα παιδιά μου, καθώς και όσους θα τους χαρίζω κανένα ψαράκι που περισσεύει.

------------

Την σκληρότητα την ανέβασε στο 13 εξ αρχής ο Λατερίτης που έβαλα στο υπόστρωμα. Για αρκετό διάστημα (στην αρχή) το νερό ήταν κόκκινο(πριν βάλω ψάρια).

Πιστεύω ότι με τις αλλαγές νερού, σύντομα θα πέσει η σκληρότητα σε "φυσιολογικά" επίπεδα. Είχα βάλει κάτι πέτρες λάθος, που επίσης επηρέασαν την άνοδο της σκληρότητας.

Το περασμένο Σάββατο, πριν 2 αλλαγές νερού από ότι τώρα, τα ΝΗ3/4 ήταν στο 0,5 και το ΝΟ2 στο μηδέν. Η σκληρότητα στο 17.
Το ΚΗ ήταν 4, και το ΡΗ 7.

Σήμερα πριν την αλλαγή του νερού, η σκληρότητα είχε ήδη κατέβει στο 14...

Υποθέτω πως τώρα έχει κατέβει κι άλλο. Θα τα ξαναμετρήσω σε 1-2 μέρες.

--------

Τι είναι τα 25 ppm?
Εμένα το τεστ τα λέει σε mg/l

--------

Πέτρες από ηφαίστειο κάνουν για το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-02-11, 22:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
To λατρεμένο μου σκυλί, ήταν ένα ροτβάηλερ. Και τι δεν έκανα γι αυτό το σκυλί. Και ποτέ δεν μετάνιωσα για όσα έκανα...

Εξακολουθώ να έχω σκύλο. Τώρα πια έχω τον τέλειο σκύλο. Αυτόν που δεν με κουράζει καθόλου, που ζει τριγύρω χωρίς να ζητάει πολλά, προσφέρει αυτά που χρειάζομαι, και του προσφέρω αυτό που εκείνος χρειάζεται, χωρίς να κουράζομαι.

Έχοντας περάσει από πολλά στάδια με τους σκύλους, έχω καταλήξει πως το να θέλεις να προσαρμόσεις τις συνθήκες της ζωής σου έτσι, ώστε να χωράει ο σκύλος που έχεις εσύ μεράκι, απαιτεί πολύ κόπο.

Με βάση λοιπόν αυτήν την λογική, θεωρώ πως τα ψαράκια που πρέπει να παραμείνουν στο ενυδρείο, είναι όσα αντέχουν στην σκληρότητα και στο ph της βρύσης του σπιτιού μου!!!

Το να έχω 25 βαθμούς και να ελέγχω το νερό και να το αλλάζω όποτε χρειάζεται, no problem.

Άρα, όσα θέλουν άλλες συνθήκες, είναι θέμα χρόνου να με κουράσουν. Σε αυτήν την φάση της ζωής μου.

Να είναι κοινωνικά, κι αν γεννάνε που και που, θα χαροποιεί ιδιαίτερα και εμένα και τα παιδιά μου, καθώς και όσους θα τους χαρίζω κανένα ψαράκι που περισσεύει.

------------

Την σκληρότητα την ανέβασε στο 13 εξ αρχής ο Λατερίτης που έβαλα στο υπόστρωμα. Για αρκετό διάστημα (στην αρχή) το νερό ήταν κόκκινο(πριν βάλω ψάρια).

Πιστεύω ότι με τις αλλαγές νερού, σύντομα θα πέσει η σκληρότητα σε "φυσιολογικά" επίπεδα. Είχα βάλει κάτι πέτρες λάθος, που επίσης επηρέασαν την άνοδο της σκληρότητας.

Το περασμένο Σάββατο, πριν 2 αλλαγές νερού από ότι τώρα, τα ΝΗ3/4 ήταν στο 0,5 και το ΝΟ2 στο μηδέν. Η σκληρότητα στο 17.
Το ΚΗ ήταν 4, και το ΡΗ 7.

Σήμερα πριν την αλλαγή του νερού, η σκληρότητα είχε ήδη κατέβει στο 14...

Υποθέτω πως τώρα έχει κατέβει κι άλλο. Θα τα ξαναμετρήσω σε 1-2 μέρες.

--------

Τι είναι τα 25 ppm?
Εμένα το τεστ τα λέει σε mg/l

--------

Πέτρες από ηφαίστειο κάνουν για το ενυδρείο?

Πολυ σοφες σκεψεις κανεις.
Νoμιζω τα ζωοτοκα θα σου δωσουν αυτα που θελεις.
Platty, endlers?
Κανενα golden applesnail?
Γαριδες amano ή/και red cherry?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-02-11, 22:34
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ξαναέκανα το τεστ για την γενική σκληρότητα (τώρα, μετά την αλλαγή του νερού), και η γενική σκληρότητα κατέβηκε στο 12.

Πάμε καλά. Σε 1-2 αλλαγές ακόμα φαντάζομαι πως θα στρώσει κι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-02-11, 22:49
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι είναι τα 25 ppm?
Εμένα το τεστ τα λέει σε mg/l

--------

Πέτρες από ηφαίστειο κάνουν για το ενυδρείο?
κάνουν,δεν είναι ασβεστολιθικές.

Η σκληρότητα σου μπορεί να μειωθεί προσωρινά με αλλαγές νερού αλλα και πάλι θα αυξάνεται όσο υπάρχουν ασβεστολιθικά πετρώματα στο νερό.

ppm ειναι parts per milion. Μην σε ανησυχεις,απλα ξαναμέτρα για αμμωνία και νιτρώδη όταν μπορέσεις..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-02-11, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ppm και mg/lt ειναι το ιδιο στις μετρησεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-02-11, 08:27
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Σε κάποια φάση, προκειμένου να αντιμετωπίσω το πρόβλημα ότι φαινόταν ο σωλήνας που κάνει μπουρμπουλήθρες, έβαλα 2 πέτρες από τον κήπο.

Έβαλα κι ένα κεραμίδι που είχα βρει στην θάλασσα, με ωραίο σχήμα, με άλατα επάνω κλπ. Όμορφο ήταν!!!
Όταν το είπα στον φίλο όλος καμάρι, και μου είπε να τα βγάλω άμεσα, και το έκανα. Αλλά είχε ανέβει η σκληρότητα προφανώς. Σημειωτέον ότι η μία "πέτρα" τελικά ήταν πλακάκι πεζοδρομίου, με τσιμέντο κλπ.

Από το πετ σοπ, μου είπανε να μην κάνω αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Έτσι, ενώ ανέβηκε η σκληρότητα, εγώ δεν άλλαζα νερό.

Τώρα, μετά από 2 αλλαγές, κατέβηκε από το 17 στο 12. Εάν ξανανέβει, θα φταίει το χαλίκι, δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα άλλο. Εάν δεν ξανανέβει σε 3-4 μέρες που θα ξανακάνω αλλαγή νερού, σημαίνει ότι είναι θέμα χρόνου να διορθωθεί το πρόβλημα.
Είναι δυνατόν να μου πούλησαν από το πετ σοπ "λάθος" χαλίκι?
Υποθέτω πως το λάθος μου ήταν απλώς οι πέτρες και το κεραμίδι που είχα βάλει.

Οι αλλαγές νερού βλάπτουν τα ένζυμα, τους μύκητες κλπ, που δουλεύουν στο φίλτρο για την διάσπαση της αμμωνίας?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-02-11, 08:46
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

για το ενυδρείο δεν θα πώ τίποτα-είσαι σε καλά χέρια,εγώ είμαι ακόμα αρχάριος....

αλλά για το πέτσοπ που λές "είναι δυνατόν να μου πούλησαν λάθος άμμο" έχω να πώ
θα σου έκανε πολύ εντύπωση αν ναί???
αν ήσουν γιαγιά με πί και σου πούλαγαν τζακ ράσελ την ίδια απορία θα είχες ???

η λογική "θα έχω ψάρια που κάνουν για το νερό που έχω" είναι πολύ σοφή!!!


αν θές να βάλεις πέτρες που θα βρείς εσύ - πάρε λίγο HCl ακουαφόρτε που λένε και αν δεν αφρίζουν όταν τους το ρίχνεις είσαι ΟΚ
μετά της βουρτσίζεις καλά και της βράζεις και είναι έτοιμες
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-02-11, 08:55
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Σε έναν υπέρβαρο που περπατούσε 50 μέτρα για βγάλει τον σκύλο του βόλτα μέχρι τον παρακείμενο ακάλυπτο, πούλησαν όντως ένα Τζακ Ράσελ!!! Φυσικά από εξαιρετικά αίματα από άγνωστη χώρα εισαγωγής... Με εγγύηση επιστροφής χρημάτων!!!



Όταν πήρα το χαλίκι, μου είπε να το πλύνω καλά καλά, για να φύγει η βρωμιά και η σκόνη. Το έκανα, αλλά όταν το έβαλα στο νερό, το νερό έγινε σύσκατο. Βέβαια δεν είχα ψάρια τότε, και το φίλτρο (εσωτερικό με άνθρακα) που είχα βάλει στην αρχή, το καθάρισε...

Λέμε τώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-02-11, 09:47
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-Άλιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Οι αλλαγές νερού που κάνουμε στο ενυδρείο βοηθάει στην αναπτυξη των βακτηριδιών του φιλτρου μας (οι μύκητες στο ενυδρείο είναι κακό πράγμα)....Είναι σαν μια μηχανή η οποία δουλέβει συνέχεια.Θέλει και λίγο ξεκούραση που και που για να μήν μπουκώνει. Αυτό κάνεις με την αλλαγή νερού (πολυ απλοϊκή επεξήγηση) πέρα ολων των υπολοίπων που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω

Απλά όσο περνά ο καιρός να θυμάσε πως που και που πρέπει να καθαρίζεις και το φίλτρο σου (τουλάχιστον ενα κομάτι του-1 φορά το 2 μηνο) με απλό ξεπλημα έτσι ώστε τα βακτύρια σου να δουλεύουν συνέχεια στο φουλ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανότατα θα με βρίσετε, αλλά θα το ρισκάρω! xontros Γλυκό νερό - Γενικά 51 19-05-08 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08099 seconds with 15 queries