Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-13, 23:11
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Χρυσόψαρο στον πάτο.

Καλησπέρα,
δυστυχώς και ντροπή μου αγόρασα ένα χρυσόψαρο πριν δυο μήνες περίπου χωρις να έχω ιδέα.
ο Πετσοπας μου πούλησε ένα ενυδρειάκι 6,6 λίτρων!!!!!!!!!
για κάποιον ηλίθιο λόγο τον εμπιστέυτηκα και δεν το έψαξα.
ούτε μετρήσεις μου είπε να κάνω, ούτε αντιχλώριο ούτε τίποτα κι ας τον έπρηξα με ερωτήσεις.
τραγικό αποτέλεσμα το ψαράκι στον πάτο, στο πλάι. δεν έχει σημάδια στο σώμα του. εκτός του ότι προφανώς αργοπεθαίνει. απο το πρωί δεν το έβλεπα δραστήριο και τώρα που γύρισα απ΄τη δουλειά το βρήκα έτσι.
είμαι σοκαρισμένη τώρα που διάβασα όλα αυτά που έπρεπε να έχω κάνει και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, έχω πλαντάξει στο κλάμα. σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι για να βγάλει τη νύχτα. επίσης μπορώ πρωί πρωί να πάω να αγοράσω 60λιτρο ενυδρείο και ό,τι χρειάζεται. μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να μου τα βάλει σε μια σειρά? έχω πανικοβληθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βίκυ και καλώς ήλθες...Εκτός από το ενυδρείο, θα χρειαστείς "στρωμένο" νερό, κατάλληλο για το ψαράκι σου...Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα για αρχάριους. Θα σε βοηθήσουν αφάνταστα εσένα και το χρυσόψαρο. Πάντως, ακόμη και στη χειρότερη περίπτωση,-μακριά από μας- μην σε πάρει από κάτω. Όλοι μας εδώ μέσα είμαστε πρόθυμοι να σου δώσουμε κάθε βοήθεια.Αν ήξερες πόσοι από μας ξεκινήσαμε χάνοντας ψάρια...
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-13, 23:50
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου Βίκυ, καλώς ήρθες!
δυστυχώς η εμπειρία μου δεν είναι αρκετή για να σου δώσω συμβουλές για πρώτες βοήθειες.
μέχρι τώρα πόσο νερό άλλαζες και κάθε πότε? έκανες κάποια προετοιμασία ή κατ ευθείαν από την βρύση?
η αλήθεια είναι πως όταν το ψαράκι πλαγιάσει στον πάτο δεν έχει και πολλές ελπίδες.
άλλαξε το περισσότερο νερό σιγά σιγά μην το ταράξεις έτσι που είναι και παρ όλο που δεν είναι ικανοποιητικό από άποψη στοιχείων αν έχεις εμφιαλωμένο βάλε απ αυτό για να μην υποστεί και το χλώριο. ή αν μπορείς να περιμένεις κανα δυο ώρες, βάλε νερό από την βρύση σε κάποιο δοχείο και περίμενε να κάνεις την αλλαγή μετά την πάροδο αυτού του χρόνου. μην το ταίσεις. αν ξημερωθεί, μέχρι το πρωί κάποιο έμπειρο άτομο θα σου δώσει πιο λεπτομερείς οδηγίες. πάντως αν τα καταφέρει πρέπει να αλλάξεις τον χώρο και όλα τα παρελκόμενα
άντε καλή τύχη και πες μας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-13, 23:52
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

είναι ξέρεις αυτό το συναίσθημα ότι το πήρα για να το σκοτώσω.. είναι και μικρούλι.
αν έχεις κάποιο κατάστημα που να εμπιστεύεσαι σε παρακαλώ να μου συστησεις σε προσωπικό μήνυμα. σε όποια περιοχή εχει μετρό μπορώ να πάω. σ΄ευχαριστώ πολύ. ελπίζω μόνο να βγάλει τη νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-13, 00:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Βίκυ μου το κατάστημα το μόνο που έχει να σου προσφέρει είναι να διαθέτει το προϊόν που χρειάζεσαι. Για να ενημερωθείς για την διαμονή, διατροφή και την υγεία του ψαριού σου ό,τι καλύτερο θα το βρεις εδώ μέσα και σε άρθρα και σε άτομα με εμπειρία. Ανάμενε τις συμβουλές και μέχρι τότε ρίξε καμμιά ματιά στο υλικό να ενημερώνεσαι και να περνάει η ώρα σου.
Σε καταλαβαίνω πως νοιώθεις γιατί όλοι έχουμε περάσει την ενοχή της άγνοιας. Δεν φταις πάντως. Δυστυχώς έτσι είναι, γιατί κανείς καταστηματάρχης δεν σου λέει ή δεν ξέρει ίσως και να σου πει εξ αρχής τις σωστές προδιαγραφές επιβίωσης της ζωής που σου πουλάει.
Κάνε οτι μπορείς τώρα για το ψαράκι και ελπίζω να τα καταφέρει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-13, 00:10
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

αλλαζα το 1/3 του νερού μία φορά την εβδομάδα.
κατευθείαν απο την βρύση απλά το ζέσταινα λιγάκι να μην είναι τελείως κρύο.
άλλαξα τη μισή ποσότητα νερού με εμφιαλωμένο πριν 10 λεπτά.

Μαρία διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα και έκανα λίστα με αυτά που χρειάζεται να πάρω.
ρωτάω για κατάστημα γιατί είμαι σίγουρη ότι δικού μου πετσοπά θα του φανούν κινέζικα αυτά που θα ζητήσω. άσε που θα κάνω φασαρία αν πάω απο εκει.
επίσης εκλεισα το φίλτρο για να κάνω την αλλαγή στο νερό και απ την ώρα που το ξανάνοιξα παρασέρνει το ψαράκι. πρέπει να το κλείσω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-13, 00:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1ον καλως ηρθες και μην πανικοβάλεσαι...
2ον πιθανότατα ειναι σκέτη η γυαλα..οποτε ακου τι θα κάνεις...αλλαξε του το 50%του νερου.φροντισε η θερμοκρασία του να ειναι γυρω στους 23-24 βαθμους και βαλε τη γυαλα σε ενα ζεστό μερος....μην ταίσεις ουτε σήμερα ουτε αυριο....αν το ψαράκι ζήσει εχει καλώς...σε μεγαλυτερο ενυδρείο θα χρειαστείς 1 θερμαντηρα (αν εχεις χρυσοψαρα) και ενα φίλτρο (το οποιο θα πρεπει να ειναι στρωμένο)...σου συνιστώ αν αγοράσεις ενυδρείο να ειναι μεγαλύτερο απο 60λιτρα καθότι ειναι περίπου τα ελάχιστα για ενα χρυσόψαρο(ειναι ρυπαρα ψαρια και μεγαλώνουν πολυ),..οτι δεν κατάλαβες ρώτα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-13, 00:21
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

οκ ευχαριστώ πολύ.
το φιλτρο το αφήνω τώρα ανοιχτό να παρασέρνει το ψαράκι ή να το κλείσω να ηρεμήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-13, 00:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οτι και να κάνεις πιθανόν ειναι άστρωτο...αν εχει ρυθμιστή ροής(κατι σαν μικρό βανάκι κοντα στην εξοδο του,κλειστο λιγο ωστε να ελατωθεί η ροη )..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-13, 00:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Τάσο αυτό τώρα προφανώς ασθενεί βαρειά τι θα έλεγες να του βάλει αλάτι αύριο, κάποιο φάρμακο ή τι άλλο να κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-13, 00:29
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

μπα δεν έχει ρυθμιστή ροής. να το κλείσω τελείως?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-13, 00:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βικυ Εμφάνιση μηνυμάτων
μπα δεν έχει ρυθμιστή ροής. να το κλείσω τελείως?
προσπάθησε να το ανεβάσεις πάνω απο την επιφάνεια ή να το κατεβάσεις να δεις που κάνει την μικρότερη κίνηση γιατί δεν είναι καλό να το κλείσεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-13, 00:34
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

βρε πλατυ,τι χρειαζεται ο θερμαντηρας στα χρυσοψαρα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-13, 00:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μην παρεξηγείς . τώρα ηρθα απο ξύδια χαχα ηθελα να πώ αν δεν συνεχίσεις με χρυσοψαρα !!!


βίκυ.οπως σου ειπαν..τοποθέτησε καπου το φιλτράκι ωστε να ''κοβει'' καπως η κυκλοφορια του..η γυρνα το στομιο-εξοδο του (αν γυρναει) ωστε να χτυπάει σε καποιο τζάμι...για το ψάρι τώρα...δεν νομίζω να μπορούν να γίνουν και πολλά...προφανώς θέλει καποιο δυνατό φάρμακο,αλλα σε χρυσόψαρα δεν ειμαι ο πλεον ειδικος
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-13, 00:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Να πω κι εγω αν επιτρεπεται την ταπεινη μου αποψη: Βικυ πολυ φοβαμαι πως οτι κι αν κανεις απο δω και περα, η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη. Ακομα κι αν πας σημερα το πρωι και παρεις ενυδρειο, αυτο δεν ειναι αμεση λυση, γιατι θα ειναι αστρωτο και ηδη το ψαρακι εχει υποστει ταλαιπωρια ολο αυτον τον καιρο. Καπως ετσι την ειχα...πατησει κι εγω, παρ' οτι ειχα προσπαθησει πολυ. Μετα απο καποιο καιρο, ειχε κατσει και μενα στον πατο, μαλιστα το παλεψε για καμια βδομαδα, αλλα δεν τα καταφερε.
Αν ημουνα στη θεση σου τωρα, θα εβαζα το ψαρακι σε ενα οσο πιο μεγαλο δοχειο γινεται, ακομα και σε εναν κουβα, καθαρο εννοειται. Νερο σε θερμοκρασια δωματιου και αποχλωριομενο.
Και θα εψαχνα να βρω τις επομενες 2-3 μερες τι χρειαζεται ενα χρυσοψαρο για να συντηρηθει και κυριως πως επιτυγχανεται αυτο. Και αφου θα ημουν σιγουρος οτι θελω να εχω χρυσοψαρο, να ξερεις οτι θελει διαβασμα και υπαρχει και οικονομικη επιβαρυνση οχι αμηλετεα, θα εκανα την αγορα ενος ενυδρειου και ολων οσων χρειαζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-13, 00:43
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Βίκυ αν διαβάζεις αγγλικά δες αυτό
http://www.goldfish-emergency.com/vi...hp?page_id=209
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-13, 00:44
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Για ενυδρειο κοιτα στις αγγελιες εχει πολλες ευκαιριες εγω δεν θα εκανα τιποτα ουτε αλλαγες ουτε πειραματα με το φιλτρο, μιας και οτι ηταν να παθει το ψαρακι μαλλον το επαθε ισως απλα να σηκωσεις το φιλτρο ωστε η εξοδος να ερθει στην επιφανεια να οξυγωνονεται το νερο γιατι η δηλητηριαση απο αμμωνια προκαλει και ασφυξια ,και μιας και το ψαρακι ειναι στον πατο να μην το παρασερνει,θερμαντηρα δεν χρειαζεται ,ουτε να το βαλεις σε ζεστο μερος ειναι ψαρι κρυου νερου παρε ενυδρειο το συντομοτερο και ισως σωθει ειναι πολυ σκληρα ψαρια τα χρυσοψαρα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-13, 00:47
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

οκ το σήκωσα και είναι ελάχιστα έξω απ το νερό. πολύ καλύτερα τώρα απο θέμα πίεσης.
φφφ..
παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και γενικά για την ενημέρωση που παρέχει το φόρουμ. να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε τα ψαράκια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-13, 05:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε και τα υπομνηματα του φορουμ στους αρχαριους και εδω στα χρυσοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-13, 06:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αυτο που μπορεις να κανεις αμεσα ειναι αρχικα να βρεις ενα δοχειο οσο μεγαλυτεο μπορεις (κουβα, πλαστικο απο ικεα, μπανακι μωρου, λεκανη κτλ) και μετα να βρεις μπολι.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-13, 09:34
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Δυστυχώς ο φούσκας δεν τα κατάφερε.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Τώρα, θα το ψάξω με ηρεμία και μετά θα πάρω άλλο ψαρακι.
όπως έπρεπε να είχα κάνει απ΄την αρχή.
απ΄ότι είδα, εδω μέσα μπρώ να βρω ό,τι χρειάζομαι.

στον πετσοπά να μιλήσω για την ασχετοσύνη του ή τζάμπα θα χάσω τον χρόνο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-13, 09:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, κρίμα για το ψαράκι!!!
συμβουλή να μιλήσεις ή όχι στον καταστηματάρχη δεν μπορώ να σου δώσω,
εξαρτάται κι απο τον χαρακτήρα σου.
αν τον βλέπεις και προσπαθεί και το παλεύει να κάνει καλά την δουλειά του πες του δυο πραγματάκια για το καλό του και των πελατών του.
διαφορετικά τι να του πεις? γι αυτόν το ψαράκι είναι προϊόν αξίας 1,5-3 ευρώ κερδος ασήμαντο, να τ ακούει κιόλας του ΄ρχεται βαρύ.
υπάρχουν και καλά καταστήματα ψάξε.
μάθε και ότι πρέπει να ξέρεις για μια καλή προετοιμασία, πάρε το ενυδρείο σου και στο τέλος όταν το στρώσεις βάζεις το ή τα ψαράκια σου.
το ενυδρείο είναι ένας ολόκληρος κόσμος στο σπίτι σου, τα χρυσόψαρα είναι καλή επιλογή, είναι χαριτωμένα και ζουν αρκετά
να σε ξαναδούμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-13, 09:56
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Mη τον στεναχωρησεις μονο και παθει καμια νευρικη ανορεξια...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-13, 10:03
Βικυ Ο χρήστης Βικυ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

θα του τα πω, αν και δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι. να ξέρει και γιατί θα με χάσει από πελάτισσα (ψωνίζω και για τις γάτες μου από εκεί).
αν και είδα πολύ όμορφα ψαράκια εδω μέσα, μάλλον θα επιμείνω με τα χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-13, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σχεδον ολοι, ιδιοι ειναι.
Εσυ θα ψωνιζεις αυτα που χρειαζεσαι σε οποιο καταστημα σε εξυπηρετει περισσοτερο, εχει τις καλυτερες τιμες και δινει τις λιγοτερο κακες συμβουλες (ετσι σαν "επιβραβευση"), και θα κανεις αυτο που πρεπει, μονη σου, μαθαινωντας και μελετωντας το ψαρι σου (πριν το αγορασεις).
Τα πετσοπ ειναι καταστηματα πωλησης.
Οι περισσοτεροι ειναι απλοι εμποροι που δεν εχουν προσπαθησει να μαθουν κατι περισσοτερο για τα ζωντανα που πουλανε, παρα το πως θα μεινουν ζωντανα μεχρι να τα πουλησουν και να φερουν καινουρια.
Ακομα κι αυτοι που ξερουν ομως, εμποροι ειναι κι αυτοι, το κερδος θα κοιταξουν αναγκαστικα για να μη κλεισουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-13, 13:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον ολοι, ιδιοι ειναι.
Εσυ θα ψωνιζεις αυτα που χρειαζεσαι σε οποιο καταστημα σε εξυπηρετει περισσοτερο, εχει τις καλυτερες τιμες και δινει τις λιγοτερο κακες συμβουλες (ετσι σαν "επιβραβευση"), και θα κανεις αυτο που πρεπει, μονη σου, μαθαινωντας και μελετωντας το ψαρι σου (πριν το αγορασεις).
Τα πετσοπ ειναι καταστηματα πωλησης.
Οι περισσοτεροι ειναι απλοι εμποροι που δεν εχουν προσπαθησει να μαθουν κατι περισσοτερο για τα ζωντανα που πουλανε, παρα το πως θα μεινουν ζωντανα μεχρι να τα πουλησουν και να φερουν καινουρια.
Ακομα κι αυτοι που ξερουν ομως, εμποροι ειναι κι αυτοι, το κερδος θα κοιταξουν αναγκαστικα για να μη κλεισουν.
έτσι είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-13, 13:45
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το καλύτερο αφου διαβάσεις μερικα πραγματα εδω..σχετικα με την διατήρηση ενως ενυδρείου ειναι να πάρεις ενα χαρτί και ενα μολύβι να επισκεφτείς 2-3 καταστήματα και να σημειώσεις τα ονοματα των ψαριών που σου εκαναν περισσότερη αισθηση..μετα θα ερθεις θα μας τα πεις και θα σε βοηθήσουμε να φτιάξεις το ενυδρείο πάνω στις αναγκες αυτών...

στην περίπτωση που οντως θα συνεχίσεις με χρυσόψαρα,το πρώτο πραγμα που θα χρειαστείς ειναι μεγαλουτσικο ενυδρείο οπως σου ειπα κ παραπάνω...

καλη αρχη !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-02-13, 23:37
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή αρρωστο χρυσοψαρο -βοήθεια κάποιος άμεσα

Α ρε Βικυ. Αργησα να τα παρω κι εγω πρεφα και ειμαι σε χειροτερη θεση απο σενα. Εγω εχασα τρια ψαρια σε 9 μηνες κι ελεγα λογικο ειναι.
Τι διαπιστωσα; Για αρχαριους τα χρυσοψαρα ειναι μπελας.
Γιατι; Γιατι ο αρχαριος ξεκιναει παντα με μικρο ενυδρειο. Μικρο εννοω των 60 λιτρων. Και αυτο δεν συμβαδιζει με χρυσοψαρα.

Μακρια απο χρυσοψαρα. Αλλιως νεα εξοδα νεο ενυδρειο κτλ κτλ
Παρε κανενα guppy για αρχη που θα εχεις κ γεννητουρια κ μολις μπεις στο χωρο προχωρας.

Προσωπικη αποψη παντα κ σημειωσε οτι ειμαι αρχαριος οποτε με λιγο επιφυλακτικοτητα στα λεγομενα μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ρωγμή στον πάτο!!! Efh DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 29-08-12 03:07
Κονγκολέζος κάθεται ακίνητος στον πάτο. Da Gypsy Fish Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 19 27-05-11 10:11
Αρσενικό Μolly στον πάτο endymion Ζωοτόκα 15 23-06-10 12:16
Απορία για φελιζόλ στον πάτο! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-02-10 17:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07703 seconds with 13 queries