Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 23-03-17, 07:30
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ έτοιμο. Όταν το βγάλω από το ρεύμα και το ξανασυνδέσω, βλέπω βέβαια ένα αστραπιαίο άναμμα όλων των ρελέ και μετά σβήνουν.
Το περίεργο όμως είναι ότι όταν το ξανασυνδέσω, δεν παραμένουν αναμμένα τα ρελέ που ήταν και όταν το έβγαλα, αλλά συνέχεια ενεργοποιούνται κάποια συγκεκριμένα.
Μήπως είναι η ώρα που εκτελείται κάποιο alarm? Επίσης ψάξε στον κώδικα σου να δεις μήπως στην αρχή τρέχει κάτι που θέτει όλα τα ρελέ κλειστά οπότε και θα χρειαστεί τροποποίηση.

Επίσης υπάρχει ένα θέμα. Εάν για κάποιο λόγο κολλήσει το Arduino κατά την εκκίνηση και αφού έχουν δηλωθεί τα pin ως output άλλα δεν έχουν προλάβει να γίνουν high με το digitalwrite, τα ρελέ θα είναι μόνιμα οπλισμένα και θα δουλεύει η οποία συσκευή έχεις βάλει πάνω τους.

Για να μην υπάρχει ο φόβος αυτός καλό θα ήταν να χρησιμοποιηθεί η άλλη επαφή των ρελέ και τα pin να είναι σε digitalwrite low όπως ήταν αρχικά στον κώδικα.

Αυτό βέβαια θα αναγκάσει τα ρελέ να δουλεύουν μόνιμα όπως γινόταν πρώτα με ότι και να σημαίνει αυτό για τη διάρκεια ζωής τους. Αυτό συμβαίνει με όλα τα opto isolated board.

Δίλημμα το ξέρω, και εγώ μετά από 3 χρόνια σχεδόν ακόμα το σκέφτομαι.

Σκέψου να κολλήσει το Arduino, να μείνουν τα ρελέ χωρίς digitalwrite high και να δουλεύουν μόνιμα πχ οι αντλίες για τα λιπάσματα.....

Από την άλλη όμως σκέψου ότι αν μείνουν όλα όπως ήταν αρχικά και δεν αλλάξουμε σε high, γλιτώνουμε την αστοχία σε περίπτωση που κολλήσει το Arduino άλλα αν το board των ρελέ μείνει χωρίς ρεύμα, πάλι αυτά θα είναι οπλισμένα από τη normally close επαφή τους.

Και τι κάνεις; Εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα άλλαζα το board σε no-opto-isolated και θα έβαζα ενα κλασσικό η θα έφτιαχνα ένα μόνος μου ώστε να παίζει όπως πρέπει.
Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 23-03-17, 11:29
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Να ψάξω τον κώδικα;;; Ωχ τι με βάζεις να κάνω τώρα, εκεί μέσα είναι το άδυτο .
Υπάρχει εύκολος τρόπος να τσεκάρω τα αλάρμ που λες; Μέσω σειριακής οθόνης πχ.;
Σχετικά με το ρελέ και να μην φορτωθεί το high στο digitalwrite, τι θα πάθω; Στα ρελέ θα συνδεθούν φίλτρο, κυκλοφορητής, θερμοστάτης, ανεμιστήρες, φωτισμός (αν καταφέρω να φτιάξω κώδικα ανατολής-δύσης Τ5) και ίσως η ηλεκτρομαγνητική βάνα normally closed που έχω να αδειάζω. Σε αυτή ίσως να υπάρξει θέμα, αλλά το βλέπω στην πορεία αυτό, προαιρετικό είναι.
Οι αντλίες λίπανσης δεν θα συνδεθούν με τα ρελέ.

Τα optocoupler δουλεύουν μόνιμα δηλαδή; Δεν έχω καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας τους.

Edit: Ααα ξέχασα το σημαντικότερο!
Η λειτουργία watchdog μέχρι τώρα μου έχει δουλέψει άψογα. Όταν κάτι για κάποιο λόγο δεν έχει δουλέψει σωστά (πχ. το έχω τσεκάρει να μην φορτώνουν σωστά οι εικόνες απ' την sd και επίσης να μου δείξει περίεργα σχέδια στο μενού led graph λόγω λάθος του κώδικα) τότε κάνει επανεκκίνηση στο arduino.
¶ρα υποθέτω σε λάθος φόρτωμα του κώδικα θα γίνει το ίδιο.
Ο κώδικάς του, αν μπορέσεις να καταλάβεις πως δουλεύει:

void watchdogSetup()
{
cli(); // disable all interrupts
wdt_reset(); // reset the WDT timer
MCUSR &= ~(1<<WDRF); // because the data sheet said to
/*
WDTCSR configuration:
WDIE = 1 :Interrupt Enable
WDE = 1 :Reset Enable - I won't be using this on the 2560
WDP3 = 1 :For 2000ms Time-out
WDP2 = 0 :bit pattern is
WDP1 = 0 :0111 change this for a different
WDP0 = 1 :timeout period.
*/
// Enter Watchdog Configuration mode:
WDTCSR = (1<<WDCE) | (1<<WDE);
// Set Watchdog settings: interrupte enable, 1001 for timer
WDTCSR = (1<<WDIE) | (0<<WDP3) | (1<<WDP2) | (1<<WDP1) | (1<<WDP0);
sei();
Serial.println(F("\nFinished watchdog setup")); // just here for testing
}

ISR(WDT_vect) // Watchdog timer interrupt.
{
if(millis() - resetTime > TIMEOUTPERIOD){
resetFunc(); // This will call location zero and cause a reboot.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 23-03-17, 12:45
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ψάξω τον κώδικα;;; Ωχ τι με βάζεις να κάνω τώρα, εκεί μέσα είναι το άδυτο .
Υπάρχει εύκολος τρόπος να τσεκάρω τα αλάρμ που λες; Μέσω σειριακής οθόνης πχ.;
Σχετικά με το ρελέ και να μην φορτωθεί το high στο digitalwrite, τι θα πάθω; Στα ρελέ θα συνδεθούν φίλτρο, κυκλοφορητής, θερμοστάτης, ανεμιστήρες, φωτισμός (αν καταφέρω να φτιάξω κώδικα ανατολής-δύσης Τ5) και ίσως η ηλεκτρομαγνητική βάνα normally closed που έχω να αδειάζω. Σε αυτή ίσως να υπάρξει θέμα, αλλά το βλέπω στην πορεία αυτό, προαιρετικό είναι.
Οι αντλίες λίπανσης δεν θα συνδεθούν με τα ρελέ.

Τα optocoupler δουλεύουν μόνιμα δηλαδή; Δεν έχω καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας τους.

Edit: Ααα ξέχασα το σημαντικότερο!
Η λειτουργία watchdog μέχρι τώρα μου έχει δουλέψει άψογα. Όταν κάτι για κάποιο λόγο δεν έχει δουλέψει σωστά (πχ. το έχω τσεκάρει να μην φορτώνουν σωστά οι εικόνες απ' την sd και επίσης να μου δείξει περίεργα σχέδια στο μενού led graph λόγω λάθος του κώδικα) τότε κάνει επανεκκίνηση στο arduino.
¶ρα υποθέτω σε λάθος φόρτωμα του κώδικα θα γίνει το ίδιο.
Ο κώδικάς του, αν μπορέσεις να καταλάβεις πως δουλεύει:

void watchdogSetup()
{
cli(); // disable all interrupts
wdt_reset(); // reset the WDT timer
MCUSR &= ~(1<<WDRF); // because the data sheet said to
/*
WDTCSR configuration:
WDIE = 1 :Interrupt Enable
WDE = 1 :Reset Enable - I won't be using this on the 2560
WDP3 = 1 :For 2000ms Time-out
WDP2 = 0 :bit pattern is
WDP1 = 0 :0111 change this for a different
WDP0 = 1 :timeout period.
*/
// Enter Watchdog Configuration mode:
WDTCSR = (1<<WDCE) | (1<<WDE);
// Set Watchdog settings: interrupte enable, 1001 for timer
WDTCSR = (1<<WDIE) | (0<<WDP3) | (1<<WDP2) | (1<<WDP1) | (1<<WDP0);
sei();
Serial.println(F("\nFinished watchdog setup")); // just here for testing
}

ISR(WDT_vect) // Watchdog timer interrupt.
{
if(millis() - resetTime > TIMEOUTPERIOD){
resetFunc(); // This will call location zero and cause a reboot.
Το watchdog καλή δουλειά κάνει απλά δεν μας προστατεύει σε περίπτωση που το Arduino χαλάσει τελείως και το μόνο που κάνει είναι να ανάβει.

Σχετικά με τα ρελέ:

Όλα τα ρελέ 2 επαφών όπως αυτά που έχει η πλακέτα έχουν 2 καταστάσεις των επαφών, NC και NO. Όταν το ρελέ δεν έχει ρεύμα στο πηνίο του τότε η επαφή που είναι ενεργή είναι η NC. Αντίστοιχα όταν δώσουμε ρεύμα τότε η NC είναι ανενεργή και ενεργοποιείται η NO.

Στα board που έχουν optocoupler (τα μαύρα ολοκληρωμένα με τα 4 ποδαράκια) στην είσοδο του ρελέ, απομονώνουν ουσιαστικά τα ρεύματα ώστε να μην έχουμε παρεμβολές από το πηνίο του ρελέ ή να μην γίνει ζημιά σε όλη την πλακέτα σε περίπτωση βλάβης, βραχυκυκλώματος κλπ.

Στην εν λόγω πλακέτα λοιπόν τα optocoupler έχουν μόνιμα (+) από την τροφοδοσία και ενεργοποιούνται όταν πάρουν και (-) (από τα pin του Arduino). Τότε οπλίζει το ρελέ.

Στην πράξη αυτό σημαίνει πως όταν στο Arduion ένα pin δηλωθεί ως OUTPUT και είναι σε low με το digitalwrite τότε δίνει το (-) στο optocoupler και οπλίζει το ρελέ. Γιαυτό το λόγο τα κάνουμε high αμέσως μετά τη δήλωσή του pin ως OUTPUT ώστε να μην δώσουν το (-) στο optocoupler και οπλίσει το ρελέ.

Σε περίπτωση βλάβης λοιπόν του Arduino υπάρχει πάντα η πιθανότητα τα pin αυτά να "γειώσουν" (να έχουν δηλαδή το (-)) και συνεπώς να ενεργοποιήσουν τα ρελέ. Σπάνιο άλλα όχι απίθανο.

Γιαυτό πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι με μη isolated relay board ώστε να μην έχουμε αυτό το θέμα.

Όσο για τα alarm που ρώτησες, στο serial monitor θα δεις κάτι μόνο αν έχει το alarm κάποιο serial.print ή serial.println

Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να βρεις τα alarm που αντιστοιχούν στα ρελέ και να επαληθεύσεις πως όλα τα digitalwrite είναι σωστά δηλωμένα και όχι ανάποδα για το relay board που έχεις.

Συνοψίζουμε λοιπόν:

1. Αμέσως μετά τη δήλωση του ΚΑΘΕ pin για τα ρελέ, πχ pinMode(pwrLight1Pin, OUTPUT); πρέπει να βάλεις το αντίστοιχο digitalWrite(pwrLight1Pin, HIGH); για κάθε pin με τα σωστά ονόματα που έχουν δηλωθεί. Πιθανό αυτό να σου λύσει τα προβλήματα που κάποια ρελέ είναι ανοιχτά στην εκκίνηση χωρίς λόγο.

2. Στο αρχείο alarms.ino θα κοιτάξεις κάθε alarm του ρελέ ώστε να δεις αν υπάρχει το σωστό digitalwrite, πχ

void AlarmPwrCO2_On()
{
if((feedingActive==true)&&(feedSetting.pwrCO2==tru e))
{
preFeedPower.pwrCO2 = 1;
}else
{
digitalWrite(pwrCO2Pin, HIGH);
globalPower.pwrCO2=1;
}
//if (dispScreen==1) myFiles.load(206, 177, 24, 24, pwrCO2IconS[globalPower.pwrCO2]);
if (dispScreen==1) myFiles.load(178, 177, 24, 24, pwrCO2IconS[globalPower.pwrCO2]);//co2/heat swapped
}

Αντίστοιχες εγγραφές υπάρχουν για όλα τα pin των ρελέ και για την κατάσταση off, πχ void AlarmPwrCO2_Off()

Θα πρέπει να ψάξεις όλο τον κώδικα και να τον μάθεις όλο και ειδικά με τις θέσεις στην EEPROM που αποθηκεύονται οι τιμές, ώρες κλπ
Αν δεν μάθεις τι κάνει και πως η κάθε γραμμή του κώδικα δεν θα μπορέσεις να λύσεις το οποιοδήποτε θέμα σου προκύψει. Και εγώ δεν είχα ιδέα από Arduino και αυτό το project με "έκανε" να μάθω.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 23-03-17, 15:58
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ξεκινάμε:
Ήδη είναι διορθωμένα το βασικό .ino και το alarms.ino με ανεστραμμένα τα high και low όπου χρειάζεται και έχει γίνει προσθήκη όλων των pins στο βασικό .ino με τη σωστή ονομασία και χαρακτηρισμό όλων ως high αμέσως μετά το void setup (γι' αυτό εξάλλου σου είπα ότι μόλις συνδέσω το arduino σε ρεύμα, ανάβουν και σβήνουν αστραπιαία όλα τα ρελέ). Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει σωστά.
Σχετικά με τα ρελέ, τα δικά μου είναι ssr, που σημαίνει ότι δεν είναι opto-isolated. Αυτά υπάρχουν στα κλασσικά ηλεκτρομαγνητικά.

Με την EEPROM δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να σου πω την αλήθεια, γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι κάτι προσωρινό και προσπελάσιμο (κάτι σαν την ραμ του υπολογιστή να φανταστείς).
Δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά όλα αυτά που μου λες, προσπαθώ όπως βλέπεις να μάθω.
Αν κάτι απ' αυτά που σου απαντάω δεν βγάζει νόημα, πες μου γιατί ίσως δεν το έχω καταλάβει.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 23-03-17, 17:57
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ δεν είχα ιδέα από Arduino και αυτό το project με "έκανε" να μάθω.
Μπορώ να ρωτήσω, πόσο καιρό σου πήρε να το μάθεις γενικά το Arduino?
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 23-03-17, 21:26
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάμε:
Ήδη είναι διορθωμένα το βασικό .ino και το alarms.ino με ανεστραμμένα τα high και low όπου χρειάζεται και έχει γίνει προσθήκη όλων των pins στο βασικό .ino με τη σωστή ονομασία και χαρακτηρισμό όλων ως high αμέσως μετά το void setup (γι' αυτό εξάλλου σου είπα ότι μόλις συνδέσω το arduino σε ρεύμα, ανάβουν και σβήνουν αστραπιαία όλα τα ρελέ). Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει σωστά.
Σχετικά με τα ρελέ, τα δικά μου είναι ssr, που σημαίνει ότι δεν είναι opto-isolated. Αυτά υπάρχουν στα κλασσικά ηλεκτρομαγνητικά.

Με την EEPROM δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να σου πω την αλήθεια, γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι κάτι προσωρινό και προσπελάσιμο (κάτι σαν την ραμ του υπολογιστή να φανταστείς).
Δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά όλα αυτά που μου λες, προσπαθώ όπως βλέπεις να μάθω.
Αν κάτι απ' αυτά που σου απαντάω δεν βγάζει νόημα, πες μου γιατί ίσως δεν το έχω καταλάβει.
Καλησπέρα,

Σωστά τα έχεις κάνει απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι είναι αντιληπτό το "φλασαρισμα" των ρελέ. Ίσως ο κώδικας να είναι πιο "βαρύς" δεδομένου ότι εγώ έχω αφαιρέσει πολλά κομμάτια όπως πχ τα κανάλια με τα χρώματα για led φωτισμό, κυκλοφορητες κλπ
Εφόσον μιλάμε για δευτερόλεπτο η και κλάσμα του δευτερολέπτου όλα οκ.

Στις διευθύνσεις της EEPROM από αποθηκεύονται μόνιμα δεδομένα όπως πχ η ώρα εκκίνησης ενός alarm, η θερμοκρασία για τον θερμοστάτη η τον ανεμιστήρα κλπ

Εάν ασχοληθείς και διαβάσεις τον κώδικα τότε θα δεις πως λειτουργούν. Για εμένα ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι καθώς άλλαξα ακόμα και τον τύπο των δεδομένων που υπάρχουν εκεί όπως πχ τα ml για τα λιπάσματα από ακέραιες τιμές σε δεκαδικες κλπ.

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να ρωτήσω, πόσο καιρό σου πήρε να το μάθεις γενικά το Arduino?
Γενικά μου πήρε κάνα μήνα λόγω και του φόρτου εργασίας. Ξεκίνησα με αυτό το project και μετά ασχολήθηκα και με άλλα πολλά και κάλυψα αρκετές ανάγκες σε αυτοματισμούς.

Ειδικά, ακόμα το ψάχνω...

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 23-03-17 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 23-03-17, 22:05
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Μου επιτρέπεις μια παρατήρηση; Καθώς προχωράει το project σου, καλό θα ήταν να εμπλουτίζεις το thread με φωτογραφικό υλικό από την πορεία του project, π.χ. πως λύνεις προβλήματα συνδεσμολογίας, που πάει τι κ.τ.λ. Σύντομα (ελπίζω) να ξεκινήσω το δικό μου μου project σε ferduino καθώς περιμένω την καινούρια οθόνη να έρθει και σκέφτομαι, όσο είναι αυτό δυνατό, να το εξηγήσω βήμα βήμα. Αυτό το thread ήδη με έχει βοηθήσει πολύ.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 23-03-17, 22:20
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Αυτή είναι η αρχική οθόνη από την εφαρμογή. Οι τιμές του pH είναι λάθος καθώς το κύκλωμα δεν λειτουργεί σωστά αφού εκκρεμεί να βάλω ένα isolation κύκλωμα για να αποφύγω παρεμβολές.

Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να καταργήσω τελείως την touch οθόνη και όλα να γίνονται από το κινητό.



Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου επιτρέπεις μια παρατήρηση; Καθώς προχωράει το project σου, καλό θα ήταν να εμπλουτίζεις το thread με φωτογραφικό υλικό από την πορεία του project, π.χ. πως λύνεις προβλήματα συνδεσμολογίας, που πάει τι κ.τ.λ. Σύντομα (ελπίζω) να ξεκινήσω το δικό μου μου project σε ferduino καθώς περιμένω την καινούρια οθόνη να έρθει και σκέφτομαι, όσο είναι αυτό δυνατό, να το εξηγήσω βήμα βήμα. Αυτό το thread ήδη με έχει βοηθήσει πολύ.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καταλάθος έσβησα την απάντηση όταν ανέβασα την φωτογραφία.

Δυστυχώς όταν ξεκίνησα να φτιάχνω τη κατασκευή δεν κράτησα φωτογραφίες με την πρόοδο.

Το να λύσω τώρα την κατασκευή και να αναλύσω τα πάντα από τη αρχή μονο προβλήματα θα προκαλέσει. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καθοδηγήσω ποιον χρειάζεται βοήθεια.

Οι συνδέσεις έγιναν όλες όπως στο αρχικό σχέδιο που από ότι είδα έχει ήδη ανέβει εδώ

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 23-03-17 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 23-03-17, 22:30
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Σωστά τα έχεις κάνει απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι είναι αντιληπτό το "φλασαρισμα" των ρελέ. Ίσως ο κώδικας να είναι πιο "βαρύς" δεδομένου ότι εγώ έχω αφαιρέσει πολλά κομμάτια όπως πχ τα κανάλια με τα χρώματα για led φωτισμό, κυκλοφορητες κλπ
Εφόσον μιλάμε για δευτερόλεπτο η και κλάσμα του δευτερολέπτου όλα οκ.

Στις διευθύνσεις της EEPROM από αποθηκεύονται μόνιμα δεδομένα όπως πχ η ώρα εκκίνησης ενός alarm, η θερμοκρασία για τον θερμοστάτη η τον ανεμιστήρα κλπ

Εάν ασχοληθείς και διαβάσεις τον κώδικα τότε θα δεις πως λειτουργούν. Για εμένα ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι καθώς άλλαξα ακόμα και τον τύπο των δεδομένων που υπάρχουν εκεί όπως πχ τα ml για τα λιπάσματα από ακέραιες τιμές σε δεκαδικες κλπ.

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Προσπάθησα και εγώ να αφαιρέσω ό,τι έχει να κάνει με led, με την λογική του ότι όποιο σφάλμα κώδικα μου βγαίνει στην επαλήθευση, να σβήνω εκείνο τον κώδικα.
Αλλά κατέληξα να κάνω τον κώδικα αχταρμά με αγκύλες δεξιά και αριστερά, αφού δεν ήξερα πότε και από που πρέπει να τις σβήνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου επιτρέπεις μια παρατήρηση; Καθώς προχωράει το project σου, καλό θα ήταν να εμπλουτίζεις το thread με φωτογραφικό υλικό από την πορεία του project, π.χ. πως λύνεις προβλήματα συνδεσμολογίας, που πάει τι κ.τ.λ. Σύντομα (ελπίζω) να ξεκινήσω το δικό μου μου project σε ferduino καθώς περιμένω την καινούρια οθόνη να έρθει και σκέφτομαι, όσο είναι αυτό δυνατό, να το εξηγήσω βήμα βήμα. Αυτό το thread ήδη με έχει βοηθήσει πολύ.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, κανένα πρόβλημα. Ήδη ανέβασα φώτο με το πως τράβηξα 5v και γείωση από το tft shield, καθώς και όσα πράγματα χρησιμοποιώ.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 23-03-17, 22:37
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι η αρχική οθόνη από την εφαρμογή. Οι τιμές του pH είναι λάθος καθώς το κύκλωμα δεν λειτουργεί σωστά αφού εκκρεμεί να βάλω ένα isolation κύκλωμα για να αποφύγω παρεμβολές.

Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να καταργήσω τελείως την touch οθόνη και όλα να γίνονται από το κινητό.



Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------

Καταλάθος έσβησα την απάντηση όταν ανέβασα την φωτογραφία.

Δυστυχώς όταν ξεκίνησα να φτιάχνω τη κατασκευή δεν κράτησα φωτογραφίες με την πρόοδο.

Το να λύσω τώρα την κατασκευή και να αναλύσω τα πάντα από τη αρχή μονο προβλήματα θα προκαλέσει. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καθοδηγήσω ποιον χρειάζεται βοήθεια.

Οι συνδέσεις έγιναν όλες όπως στο αρχικό σχέδιο που από ότι είδα έχει ήδη ανέβει εδώ

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Προς θεού, δε λέω να κάνεις κάτι τέτοιο. Πιο πολύ το είπα για το φίλο AgMa που τώρα το ξεκινάει.
Αν πάρουμε παράδειγμα εμένα, μου πηρε τρείς μήνες για να καταλάβω βασικά πράγματα ηλεκτρονικής φύσεως. Όντας οπτικός τύπος δεν έβρισκα πληροφορίες σχετικά με συνδεσμολογίες κ.τ.λ. Ασχολούμαι με προγραμματισμό πάνω απο είκοσι χρόνια, αλλά με το arduino κατάλαβα ότι χρειάζονται και βασικές (τουλάχιστον) γνώσεις ηλεκτρονικής. Βλέποντας το τι πάει που, άρχισα σιγά σιγά να καταλαβαίνω τη δομή της γλώσσας. Εξ άλλου πρόκειται για μια παραλλαγή της γλώσσας c.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 23-03-17, 22:42
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς θεού, δε λέω να κάνεις κάτι τέτοιο. Πιο πολύ το είπα για το φίλο AgMa που τώρα το ξεκινάει.
Αν πάρουμε παράδειγμα εμένα, μου πηρε τρείς μήνες για να καταλάβω βασικά πράγματα ηλεκτρονικής φύσεως. Όντας οπτικός τύπος δεν έβρισκα πληροφορίες σχετικά με συνδεσμολογίες κ.τ.λ. Ασχολούμαι με προγραμματισμό πάνω απο είκοσι χρόνια, αλλά με το arduino κατάλαβα ότι χρειάζονται και βασικές (τουλάχιστον) γνώσεις ηλεκτρονικής. Βλέποντας το τι πάει που, άρχισα σιγά σιγά να καταλαβαίνω τη δομή της γλώσσας. Εξ άλλου πρόκειται για μια παραλλαγή της γλώσσας c.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και πέρα από βασική ηλεκτρονική δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για τέτοιες κατασκευές. Όσο για το κομμάτι του προγραμματισμού πίστεψε με πέρα από μία γενική εικόνα από τα ΤΕΙ εδώ και 13 χρόνια δεν είχα την παραμικρή ιδέα. Ούτε από Arduino ούτε από Android.

Χρόνο και όρεξη θέλει

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 23-03-17, 22:44
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ναι βρε είπαμε, σιγά μην κάθεσαι να το λύνεις τώρα.
Στείλε μου το εμένα και θα στο κάνω βίδες .
Κάτι άλλο, αν έχω φορτώσει έναν κώδικα και μετά θέλω να φορτώσω άλλον, τι κάνω; Μέχρι τώρα φορτώνω τον έτοιμο κώδικα EEPROM CLEAR και μετά περνάω τον νέο. Σωστό είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 23-03-17, 22:47
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βρε είπαμε, σιγά μην κάθεσαι να το λύνεις τώρα.
Στείλε μου το εμένα και θα στο κάνω βίδες .
Κάτι άλλο, αν έχω φορτώσει έναν κώδικα και μετά θέλω να φορτώσω άλλον, τι κάνω; Μέχρι τώρα φορτώνω τον έτοιμο κώδικα EEPROM CLEAR και μετά περνάω τον νέο. Σωστό είναι;
Εάν δεν αλλάζεις κάτι σχετικό με τις EEPROM διευθύνσεις η δεν θες να μηδενισεις τις τιμές που ήδη έχεις βάλει τότε δεν χρειάζεσαι το EEPROM CLEAR απλά ανεβάζεις τον νέο κώδικα

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 23-03-17, 23:11
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Σύνδεση arduino με ρελέ:



Σύνδεση arduino με rtc:



Και τα pin στο arduino:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:37 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 23-03-17, 23:23
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

AgMa, Κρητήκαρε, το έπιασες με τη μία!!!! FIY: Ήμουν ΣΕΑΠ για 4 μήνες και είχα περάσει τέλεια!!!

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 24-03-17, 01:04
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
AgMa, Κρητήκαρε, το έπιασες με τη μία!!!! FIY: Ήμουν ΣΕΑΠ για 4 μήνες και είχα περάσει τέλεια!!!

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Offtopic: Χαχαα ναι απ' ότι έχω ακούσει είναι ζωάρα!
Ontopic: τα pin στο arduino τα έχω στραβώσει 90 μοίρες ώστε να μπορεί να κουμπώσει από πάνω το tft shield με την οθόνη και τα pin του rtc είναι στραβωμένα 180 μοίρες ώστε να σφηνώσουν στις τρύπες του rtc. Δεν θέλω να το γεμίσω καλάι από τώρα. Όταν τελειώσω και φτιάξω το prototype τότε θα τα κολλήσω.
Έτοιμο και το ντιμάρισμα της οθόνης. Είναι εύκολο τελικά αν έχεις οδηγίες.https://youtu.be/4D22bAzMZ5I
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 24-03-17, 10:46
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Για το Project μου θα χρησιμοποιήσω αυτό http://www.ebay.com/itm/311349129817...%3AMEBIDX%3AIT το RTC module. Ξέρει κανείς τι μπαταρία παίρνει;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 24-03-17, 11:58
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μοιάζει με αυτήν αλλά δεν είμαι σίγουρος:
http://m.ebay.com/itm/Li-ion-Recharg...257Ciid%253A15
Δε γράφει και τίποτα στην περιγραφή ο τσον τσουν.
Γιατί θα χρησιμοποιήσεις αυτό το rtc;
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 24-03-17, 12:25
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Project μου θα χρησιμοποιήσω αυτό http://www.ebay.com/itm/311349129817...%3AMEBIDX%3AIT το RTC module. Ξέρει κανείς τι μπαταρία παίρνει;
Καλημέρα,

Η μπαταρία είναι επαναφορτιζόμενη αλλά δεν μπορώ να διακρίνω τον τύπο. Στο μάτι φαίνεται διαφορετική πάντως σε μέγεθος από την cr2032.

Από ότι διάβασα είναι κυρίως rtc για Raspberry Pi απλά παίζει και με Arduino.

Για εμένα μη το ρισκάρεις, πάρε ένα κλασικό rtc με την κλασική μπαταρία και οοοοοταν αδειάσει την αλλάζεις χωρίς ιδιαίτερο κόστος. Η επαναφορτιζόμενη μπορεί να συμφέρει να πάρεις άλλο rtc αν χαλάσει κάποια στιγμή και θα πρέπει να την αλλάξεις

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 24-03-17, 12:38
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Η μπαταρία είναι επαναφορτιζόμενη αλλά δεν μπορώ να διακρίνω τον τύπο. Στο μάτι φαίνεται διαφορετική πάντως σε μέγεθος από την cr2032.

Από ότι διάβασα είναι κυρίως rtc για Raspberry Pi απλά παίζει και με Arduino.

Για εμένα μη το ρισκάρεις, πάρε ένα κλασικό rtc με την κλασική μπαταρία και οοοοοταν αδειάσει την αλλάζεις χωρίς ιδιαίτερο κόστος. Η επαναφορτιζόμενη μπορεί να συμφέρει να πάρεις άλλο rtc αν χαλάσει κάποια στιγμή και θα πρέπει να την αλλάξεις

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Μάλλον είναι η lir2032. Το module το έχω ήδη και στο site του ferduino προτείνει το συγκεκριμένο.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 24-03-17, 12:40
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν είναι το θέμα το κόστος με τις επαναφορτιζόμενες (1.67 έχει η μία) αλλά αν δεν βάλεις επαναφορτιζόμενη υπάρχει περίπτωση να σκάσει η κλασσική cr μπαταρία γιατί το rtc θα την φορτίζει ενώ δεν είναι επαναφορτιζόμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 24-03-17, 12:42
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον είναι η lir2032. Το module το έχω ήδη και στο site του ferduino προτείνει το συγκεκριμένο.
Πιθανό.

Πάντως θέλει μεγάλη προσοχή καθώς τα ds3231 η τα ds1307 θέλουν επαναφορτιζόμενη​ μπαταρία αλλιώς αφαίρεση μιας αντίστασης που υπάρχει ώστε να μην φορτίζεται από το Arduino

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι το θέμα το κόστος με τις επαναφορτιζόμενες (1.67 έχει η μία) αλλά αν δεν βάλεις επαναφορτιζόμενη υπάρχει περίπτωση να σκάσει η κλασσική cr μπαταρία γιατί το rtc θα την φορτίζει ενώ δεν είναι επαναφορτιζόμενη.
Ακριβώς, γιαυτό θέλει μετατροπή αν βάλεις κλασική cr2032

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 24-03-17 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 24-03-17, 12:51
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον είναι η lir2032. Το module το έχω ήδη και στο site του ferduino προτείνει το συγκεκριμένο.
Τελικά ferduino κώδικα θα χρησιμοποιήσεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανό.

Πάντως θέλει μεγάλη προσοχή καθώς τα ds3231 η τα ds1307 θέλουν επαναφορτιζόμενη​ μπαταρία αλλιώς αφαίρεση μιας αντίστασης που υπάρχει ώστε να μην φορτίζεται από το Arduino

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------

Ακριβώς, γιαυτό θέλει μετατροπή αν βάλεις κλασική cr2032

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Σωστός: https://m.youtube.com/watch?v=F2wpdbo1EZs
Στο 1:56 η μετατροπή για να πάρει cr μπαταρία.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 24-03-17, 18:39
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά ferduino κώδικα θα χρησιμοποιήσεις;
Τελικά, ναι. Μου φάνηκε πιο άρτιο σαν υλοποίηση και είναι πιο κοντά στο θαλασσινό. Αν είχα ακόμα το φυτεμένο, θα χρησιμοποιούσα το iaqua.
Για την μπαταρία, έστειλα μήνυμα στον πωλητή και περιμένω απάντηση.
Τα DS1307 κανονικά χρειάζονται επαναφορτιζόμενη, εκτός και αν κόψεις τα D1,R4,R5,R6 και ενώσεις τα δύο κομμάτια του R6, σωστά;
-------------------------
@AgMa: Δες λίγο και τη λύση για το SSR που μου πρότεινε ο Fernando στο forum του Ferduino, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να αλλάξεις τον κώδικα: http://www.ferduino.com/forum/viewto...p?p=3197#p3197
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sxetikos : 24-03-17 στις 18:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 24-03-17, 20:13
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ο κώδικας είναι ήδη αλλαγμένος. Αυτό που με έχει βάλει σε σκέψεις είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο dkatsariotis ότι σε περίπτωση που κλ@σει ο arduino, θα μου δουλεύουν όλες οι συσκευές που θα έχω συνδεδεμένες.
Βέβαια σε κάποιες συσκευές υπάρχουν λύσεις, όπως πχ. τον θερμοστάτη τον ρυθμίζω χειροκίνητα από το δαχτυλίδι του λίγο πιο πάνω από εκεί που θα τον έκλεινε ο arduino.
Αλλά στην ηλεκτρομαγνητική που αδειάζει το ενυδρείο;
Δεν ξέρω, πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμη.
Εσύ πάντως είσαι καλυμμένος με ένα 5v ssr 8ch high level trigger και δεν θα χρειαστείς ούτε step down αφού έτσι κι αλλιώς τα έχεις τα 5v από το arduino.
http://m.ebay.com/itm/8-Channel-5V-D...257Ciid%253A22
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 24-03-17, 20:28
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κώδικας είναι ήδη αλλαγμένος. Αυτό που με έχει βάλει σε σκέψεις είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο dkatsariotis ότι σε περίπτωση που κλ@σει ο arduino, θα μου δουλεύουν όλες οι συσκευές που θα έχω συνδεδεμένες.
Βέβαια σε κάποιες συσκευές υπάρχουν λύσεις, όπως πχ. τον θερμοστάτη τον ρυθμίζω χειροκίνητα από το δαχτυλίδι του λίγο πιο πάνω από εκεί που θα τον έκλεινε ο arduino.
Αλλά στην ηλεκτρομαγνητική που αδειάζει το ενυδρείο;
Δεν ξέρω, πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμη.
Εσύ πάντως είσαι καλυμμένος με ένα 5v ssr 8ch high level trigger και δεν θα χρειαστείς ούτε step down αφού έτσι κι αλλιώς τα έχεις τα 5v από το arduino.
http://m.ebay.com/itm/8-Channel-5V-D...257Ciid%253A22
Παρήγγειλα αυτόν: http://www.ebay.com/itm/291549870853...%3AMEBIDX%3AIT. Φαντάζομαι είναι ίδιοι.
Θα πρέπει να κάτσω να μελετήσω τον κώδικα λίγο για να δω πως συμπεριφέρεται. Δεν με βοηθάει το γεγονός ότι δεν έχω ξεκινήσει το δικό μου ακόμα, για το να δω σε πραγματικό χρόνο. Γενικά οι δύο υλοποιήσεις έχουν αρκετά κοινά σημεία.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 24-03-17, 22:19
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, ναι. Μου φάνηκε πιο άρτιο σαν υλοποίηση και είναι πιο κοντά στο θαλασσινό. Αν είχα ακόμα το φυτεμένο, θα χρησιμοποιούσα το iaqua.
Για την μπαταρία, έστειλα μήνυμα στον πωλητή και περιμένω απάντηση.
Τα DS1307 κανονικά χρειάζονται επαναφορτιζόμενη, εκτός και αν κόψεις τα D1,R4,R5,R6 και ενώσεις τα δύο κομμάτια του R6, σωστά;
-------------------------
@AgMa: Δες λίγο και τη λύση για το SSR που μου πρότεινε ο Fernando στο forum του Ferduino, έτσι ώστε να μη χρειαστεί να αλλάξεις τον κώδικα: http://www.ferduino.com/forum/viewto...p?p=3197#p3197
Ακριβώς αυτό χρειάζεται ο ds1307 και δεν θα έχεις θέμα

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κώδικας είναι ήδη αλλαγμένος. Αυτό που με έχει βάλει σε σκέψεις είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο dkatsariotis ότι σε περίπτωση που κλ@σει ο arduino, θα μου δουλεύουν όλες οι συσκευές που θα έχω συνδεδεμένες.
Βέβαια σε κάποιες συσκευές υπάρχουν λύσεις, όπως πχ. τον θερμοστάτη τον ρυθμίζω χειροκίνητα από το δαχτυλίδι του λίγο πιο πάνω από εκεί που θα τον έκλεινε ο arduino.
Αλλά στην ηλεκτρομαγνητική που αδειάζει το ενυδρείο;
Δεν ξέρω, πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμη.
Εσύ πάντως είσαι καλυμμένος με ένα 5v ssr 8ch high level trigger και δεν θα χρειαστείς ούτε step down αφού έτσι κι αλλιώς τα έχεις τα 5v από το arduino.
http://m.ebay.com/itm/8-Channel-5V-D...257Ciid%253A22
Κακά τα ψέματα, στηριζόμαστε σε ένα συνδυασμό software και hardware που δεν είναι απίθανο να πάθει κάτι. Βέβαια εγώ το δουλεύω 3 χρόνια σχεδόν χωρίς ούτε ένα κόλλημα. Αυτό που έχω κάνει είναι να βάλω μία ρουτίνα η οποία κάνει reset στο Arduino κάθε βράδυ στις 12:00

Παρόλα αυτά δεν θα έβαζα την βαλβίδα αλλαγής ή αναπλήρωσης για παν ενδεχόμενο μέχρι να βρεθεί ένας μηχανισμός ασφαλείας.

Μια καλή ιδέα που μόλις μου ήρθε είναι να χρησιμοποιηθεί μία επαφή από ένα ρελέ έτσι ώστε μόνο όταν τρέχει ο κώδικας και οπλίσει ένα ρελέ, να δώσει το ρεύμα στο board με τα υπόλοιπα ρελέ. Έτσι αν κολλήσει ο κώδικας ή το Arduino, δεν θα τροφοδοτήσει με ρεύμα το board και δεν θα μείνουν οπλισμένα τα ρελέ.

Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 24-03-17 στις 22:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 24-03-17, 22:30
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Νομιζω, ότι αν κολλήσει σε μια κατάσταση δεν θα μπορεί να αλλάξει, καθώς το ρελέ θα συνεχίσει να τροφοδοτείται με ρεύμα. Πιο σίγουρο, και πίο ακριβό, είναι ενα δεύτερο arduino, όχι απαραίτητα mega, το οποίο θα ελέγχει Του status του πρώτου, και απλα θα "κατεβάζει τις ασφάλειες" σε περίπτωση αστοχίας.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 24-03-17, 22:40
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω, ότι αν κολλήσει σε μια κατάσταση δεν θα μπορεί να αλλάξει, καθώς το ρελέ θα συνεχίσει να τροφοδοτείται με ρεύμα. Πιο σίγουρο, και πίο ακριβό, είναι ενα δεύτερο arduino, όχι απαραίτητα mega, το οποίο θα ελέγχει Του status του πρώτου, και απλα θα "κατεβάζει τις ασφάλειες" σε περίπτωση αστοχίας.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σίγουρα αν κόλλησει σε μία κατάσταση δεν θα αλλάξει κάτι. Απλά θα ήταν η λύση αν κολλήσει στην εκκίνηση και πριν τα pin γίνουν high στο relay board. Η λύση του δεύτερου Arduino ως "watchdog" σίγουρα θα ηταν η καλύτερη.

Γενικά πάντως αν ο κώδικας είναι σωστός δεν τίθεται θέμα κολλήματος εκτός από την περίπτωση αστοχίας στο hardware.

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 25-03-17, 01:21
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρήγγειλα αυτόν: http://www.ebay.com/itm/291549870853...%3AMEBIDX%3AIT. Φαντάζομαι είναι ίδιοι.
Θα πρέπει να κάτσω να μελετήσω τον κώδικα λίγο για να δω πως συμπεριφέρεται. Δεν με βοηθάει το γεγονός ότι δεν έχω ξεκινήσει το δικό μου ακόμα, για το να δω σε πραγματικό χρόνο. Γενικά οι δύο υλοποιήσεις έχουν αρκετά κοινά σημεία.
Αυτό το ρελέ ρε 'συ είναι σαν το δικό μου, low level trigger. Γράφει:
(0-2.5V low state relays ON)
(3.3-5V state high relay OFF)
Είσαι σίγουρος ότι σου κάνει;
@dkatsariotis ωραίο ακούγεται. Και αυτό το ρελέ φυσικά να συνδεθεί σε χωριστό pin ώστε να φτιαχτεί ο δικός του κώδικας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium controller, arduino, iaqua


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
arduino απορια gregkn73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 20-11-14 03:20
arduino controller ikaria_jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-02-14 16:21
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Προγραμματισμός σεμιναρίων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 33 03-12-07 09:58
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12452 seconds with 14 queries