Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-13, 18:57
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή Diy φωτιστικο με λεντοταινια

Γεια σας παιδες!!

Εχω ενα juwel korall 60,πριν απο 6 μηνες αφου ειχα αλλαξει 2 φορες τη λαμπα(και τη δευτερη εσπασα τη βαση του φωτιστικου)αποφασισα να δοκιμασω φωτισμο με ταινια λεντ.

Ετσι πηρα αδιαβροχη λεντοταινια RGB με τα παρελκομενα(μετασχηματιστη και κοντρολερ για το φωτισμο)εφτιαξα 4 σειρες(οσο χωρουσε το καπακι απο μεσα δηλαδη.)και τις κολλησα στο καπακι με αδιαβροχη ταινια διπλης οψης και θερμοσιλικονη.
Προσφατα μου καηκαν οι μισες..προφανως ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια και με το καιρο εξασθενουν και τελικα καιγονται.Επισης κακη ιδεα η θερμοσιλικονη σαν μεσο στηριξης γιατι λιωνει με τη θερμοκρασια που παραγεται..
Καποια στιγμη γυρισα και ειδα τη μια σειρα μεσα στο νερο!
Το καλο ειναι οτι ειναι 12 βολτ και δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας..

Ετσι αποφασισα να περασω στο επομενο σταδιο και να φτιαξω ενα φωτιστικο.
Πηρα παλι λεντοταινια αδιαβροχη RGB,ειχα ηδη το μετασχηματιστη και το κοντρολερ
http://www.ebay.com/itm/5M-300LED-RG...item43bf1db257
(δεν πηρα αυτη τη συγκεκριμενη,απλα για να παρετε μια ιδεα,τα εχει ολα)
πηγα σε αποθηκη με υλικα αλουμινιου και ζητησα σιδηροδρομο κουρτινας,
http://www.agiovlasitishome.gr/p.Sid...os.701137.html
εμενα τουλαχιστον με αναγκασαν να παρω ολοκληρο κομματι(δεν ειναι ακριβο,7 ευρω τα 7 μετρα)και καμποσες βιδες..

Για αρχη,εκοψα στο μηκος που ηθελα 4 κομματια αλουμινιο,(οσο ειναι καθε λεντοταινια)επειτα μαρκαρα σε καθε κομματι 5-6 ποντους απο καθε μερια και εκανα μια τρυπα στη διαμετρο της βιδας.
Επειτα εκοψα 2 κομματια απο το σιδηροδρομο γυρω στους 10 ποντους,
μαρκαρα παλι,τρυπησα και βιδωσα τα κομματια πανω.
Τελος,βιδωσα τη κατασκευη στο καπακι!

Το αλουμινιο τραβαει τη θερμοκρασια απο τα λεντ, επισης ειναι ακριβως το μεγεθος τους και χωραει συρταρωτα χωρις κολλες ετσι αλλαζουν ευκολα αν χρειαστει.
Α! Στραβωσα τα καναλια στο τελος τους για να μην τυχει και πεσει καμια λεντοταινια!
Ετσι λοιπον ετοιμο με 22 watt σχεδον!




__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-13, 20:57
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

νατος ο παιχτης...καπως ετσι θελω να κανω και εγω αλλα οπως ειπαμε ειναι ολο το ενυδρειο γυαλινο(τα παλια με το ορθογωνιο χωρο μεσα στο ενυδρειο για τις λαμπες).βασικα ακομα περιμενω να μου ερθουν οι λεντοταινιες αλλα μαλλον με λογκο θα τις κολλησω πανω στο τζαμι απο μεσα.μετα σκεφτομουν να την πεταξω μεσα και αυτην μαζι με τισ φθοριου...αλλα δεν θα σπασουν?καλωδια σταρτερ λεντοταινια λαμπες μπαλαστ κατι θα ακουμπησει και θα γινει η στραβη ετσι δεν ειναι??
-------------------------
Bison κόκκινη σιλικόνη για 300c
http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6211
7-8 Ευρώ περίπου στο PRAKTIKER

αυτο μου απαντησε ενας φιλος εδω...αλλα εχω και αλλη ερωτηση...εσενα ζεσταθηκε τοσο πολυ που ελιωσε η σιλικονη και επεσε μεσα????δηλαδη ποσους βαθμους φτανει???εννοω οτι παιρνω αυτη τη κολλα απο το πρακτικερ(βασικα ειναι σιλικονη για σπασιματα σε τζακια αυτη που λεει ο φιλος η κατι παρομοιο για αυτο και ειναι κοκκινη) αλλα το τζαμι που θα στεκεται απο πισω δεν εχει προβλημα με τοσο ζεστη???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 13-11-13 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-13, 21:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bison κόκκινη σιλικόνη για 300c
http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6211
7-8 Ευρώ περίπου στο PRAKTIKER

βασικα ειναι σιλικονη για σπασιματα σε τζακια αυτη που λεει ο φιλος η κατι παρομοιο για αυτο και ειναι κοκκινη) αλλα το τζαμι που θα στεκεται απο πισω δεν εχει προβλημα με τοσο ζεστη???
την βάζουν σαν φλάτζα σε μάτια κουζίνας, αντέχει σε πολυ μεγάλες θερμοκρασίες που οι λεντοταινίες δεν την φτάνουν.
Αν βάλεις ράγα αλλουμινίου και να αφήσεις μερικα χιλιοστα κενό απο το τζάμι δεν θα έχεις προβλημα. Ειχα βάλει σε καπακι απο πλεξιγκλας, αν ανέβαζε μεγάλη θερμοκρασία θα έλιωνε ή θα στραβωνε αλλα δε έπαθε τίποτα.
Αλλα βρε παιδια με τις λεντοταινίες δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος, έτσι ξεκίνησα και εγω αλλα κάθε μήνα τις άλλαζα γιατι έπεφτε η ενταση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-13, 21:13
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

αν την κολλησω πανω στο τζαμι?λεντοταινια κολλα τζαμι??βασικα εμενα δεν με παιρνει να κανω κατι αλλο....τωρα υποτιθεται με 7 ευρω λεντ και 7 κολλα ξεμπερδεψα.και με moonlight!!!xaxaxaxaxaxaαυτο που το πας??????αλλιως ετσι οπως ειναι πρεπει να παω σε καινουριο μπαλαστ καινουριες λαμπες απο τ8 σε τ5 που και παλι σε 60 ποντους δυσκολα να βρω οσα βαττ χρειαζομαι για 150 λιτρα.γιαυο χωρανε 2 και αυτες με δυσκολια,ουτε ανοικτο καπακι μπορω να αφησω...πραγματικα εχω μετανιωσει που το εστησα τοσο γρηγορα...ειδη ψαχνω για αλλο αλλα μονο ενυδρειο στα ιδια λιτρα περιπου
-------------------------
εννοω απο θεμα οτι ειναι γυαλλινο,οτι δεν εχει τις λαμπες στο κεντρο αλλα πισω και αλλα οπως πολλες μικρες γρατζουνιες....
-------------------------
αν την κολλησω πανω στο τζαμι?λεντοταινια κολλα τζαμι?θα σπασει?το τζαμι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 13-11-13 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-13, 21:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παντού κολλάει αλλά δεν σου εγγυώμαι αν το τζάμι αντέξει από τη ζέστη, άσε που θα φαίνεται άσχημα, ενώ μια ράγα αλουμινίου θα είναι καλύτερα, το χιλιοστό κενό που θα μείνει μεταξύ τζαμιού και αλουμίνιου δεν θα ζεσταθεί τόσο πολύ το τζάμι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-13, 21:38
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

τωρα μου εκανες τη καρδια περιβολι
-------------------------
αν κολλησω ραγα θα μου κρυβει μειωνει το φοτισμο απο τις λαμπες φθοριου.μη ξαχνας οτι ειναι ολο γυαλι γυρω γυρω εκει μεσα το κυτι με τις φθοριου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 13-11-13 στις 21:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-13, 21:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα μου εκανες τη καρδια περιβολι
-------------------------
αν κολλησω ραγα θα μου κρυβει μειωνει το φοτισμο απο τις λαμπες φθοριου.μη ξαχνας οτι ειναι ολο γυαλι γυρω γυρω εκει μεσα το κυτι με τις φθοριου
Μα η ράγα θα είναι οσο και οι λεντοταινίες, θα σου κόβουν όσο θα σου κόβουν και οι λεντοταινίες, τα φώτα είναι πάνω απο τα τζάμια ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-13, 22:01
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ολο το ενυδρειο ειναι ενα μεγαλο ορθογωνιο γυαλινο κουτι και μεσα εχει ενα αλλο πολυ μικροτερο φυσικα γυαλινο κουτι για τις λαμπες.αεροστεγες.αυτο ειναι στη κορυφη και πισω κολλημενο.απο πανω εχει 2 καπακια το ενυδρειο.στην ουσια 2 πορτακια.στο ενα και μεγαλο ανοιγεις βλεπεις το νερο μεσα και στο αλλο βλεπεις τις λαμπες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75479
εχω αμεβασει φωτο εδω.σε εκεινη που εχω τραβηξει μεσα πως ειναι με ανοιχτο καπακι φαινονται οι λαμπες.στη τεταρτη δηλαδη και εκει πανω σε εκεινη τη πλευρα λεω να κολλησω.η στη απο κατω αλλα και εκει θα μου κρυβει το φως
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-13, 22:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολο το ενυδρειο ειναι ενα μεγαλο ορθογωνιο γυαλινο κουτι και μεσα εχει ενα αλλο πολυ μικροτερο φυσικα γυαλινο κουτι για τις λαμπες.αεροστεγες.αυτο ειναι στη κορυφη και πισω κολλημενο.απο πανω εχει 2 καπακια το ενυδρειο.στην ουσια 2 πορτακια.στο ενα και μεγαλο ανοιγεις βλεπεις το νερο μεσα και στο αλλο βλεπεις τις λαμπες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75479
εχω αμεβασει φωτο εδω.σε εκεινη που εχω τραβηξει μεσα πως ειναι με ανοιχτο καπακι φαινονται οι λαμπες.στη τεταρτη δηλαδη και εκει πανω σε εκεινη τη πλευρα λεω να κολλησω.η στη απο κατω αλλα και εκει θα μου κρυβει το φως
Εχεις ένα θέμα εκεί, βάλτη στο πλάι , βαλε αλουμινιο σε σχήμα Π , βάλε τη λεντοταινία μεσα στο Π και κολλησε το στο πλαι, να κοιτάζει προς τα κατω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-13, 22:23
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

για περιεγραψε το πιο καλα.ειδες απο που βγαινουν τα καλωδια για το ρευμα?η θα τα βγαλω απο εκει που βγαινουν και οι σωληνες του φιλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-13, 22:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
για περιεγραψε το πιο καλα.ειδες απο που βγαινουν τα καλωδια για το ρευμα?η θα τα βγαλω απο εκει που βγαινουν και οι σωληνες του φιλτρου?
Οχι εδω http://www.aquatek.gr/vb/attachment....7&d=1384089457
που φαίνεται το κάθετο τζάμι, έξω απο το κουτι που είναι οι λάμπες, το πλαι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-13, 22:43
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

οκ και το π πως θα γινει?σε αυτη τη μικρη πλευρα?στην απο κατω φατσα με το νερο?η στα πλαγια οπως εχει τραβηχτει η τεταρτη φωτο?ξεχασα να σου πω οτι παραγγειλα ενα μετρο(δεν ηξερα καν πως ειναι) ολο το κουτι με τις λαμπες ειναι 85 ποντοι και ολο το ενυδρειο 100.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-13, 22:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ και το π πως θα γινει?σε αυτη τη μικρη πλευρα?στην απο κατω φατσα με το νερο?η στα πλαγια οπως εχει τραβηχτει η τεταρτη φωτο?ξεχασα να σου πω οτι παραγγειλα ενα μετρο(δεν ηξερα καν πως ειναι) ολο το κουτι με τις λαμπες ειναι 85 ποντοι και ολο το ενυδρειο 100.
Ακου, αν δεν βρεις Π, βαλέ μια γωνια αλουμινιου, Γ έτσι θα τη κολλήσεις , το πλαι στο τζαμι, και το μέσα τη λεντοταινία, 85 πόντους, και θα κόψεις και τη λεντοταινία στους 85 πόντους, κόβεται λεντοταινία. καθε 3 λεντ συνηθως, έχει σημάδι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-13, 23:20
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα βρε παιδια με τις λεντοταινίες δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος, έτσι ξεκίνησα και εγω αλλα κάθε μήνα τις άλλαζα γιατι έπεφτε η ενταση.
Αντε να δω..μακαρι να πετυχει γιατι ειναι ωραιος φωτισμος και με πολλες επιλογες!

Ωστοσω εχεις ιδεα τι λεντ ειναι καταλληλα για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων ?
Προς το παρον εχω 2,45 watt/λιτρο..

Εχω μπερδευτει αυτες τις μερες λιγο με kelvin, nm, lux φασμα χρωματος κτλ...

Εχω αναπτυξη δεν μπορω να πω να κανω το καλυτερο που μπορω..
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-13, 23:54
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alchemist Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστοσω εχεις ιδεα τι λεντ ειναι καταλληλα για φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων ?
Προς το παρον εχω 2,45 watt/λιτρο..
.
Πόσο; Είσαι σίγουρος ότι έχεις 2,45w/lt LED σε φυτεμένο; Πόσα λίτρα το ενυδρείο και πόσα watt ο φωτισμός;
(Αν είναι τόσο πολύ, τα φυτά είναι μια χαρά και τα ψάρια δεν στρεσάρονται, θέλω να μάθω κάθε πότε κλαδεύεις )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-13, 00:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alchemist Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρον εχω 2,45 watt/λιτρο..
ΠΟΣΟ ? Δηλαδή αν έχεις ενυδρείο 100 λίτρα έχεις 245 W σε led ?Αν αναψω όλα τα φώτα του σπιτιού μου που είναι ολα led δεν φτάνω τα 300 W.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-13, 00:42
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Ωπα ωπα!!!



Λαθος υπολογισμος ρε παιδια....0,44 watt/lt

λαθος σειρα διαιρεσης...

22 watt 50 lt
-------------------------
Για να πουμε κατι ουσιωδες..

Ξερει κανεις τι θερμοκρασια χρωματος χρειαζεται
για φυτεμενο ελαφρων απαιτησεων?

Απ οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενα ευρος μονο δεν κανει η οχι?
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alchemist : 14-11-13 στις 00:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-13, 11:08
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alchemist Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πουμε κατι ουσιωδες..

Ξερει κανεις τι θερμοκρασια χρωματος χρειαζεται
για φυτεμενο ελαφρων απαιτησεων?

Απ οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενα ευρος μονο δεν κανει η οχι?
Δυστυχώς στα LED (και στις φθορισμού) η θερμοκρασία χρώματος δεν έχει καμία σχέση με την ακτινοβολία που εκπέμπεται από τη λάμπα και μπορεί να αξιοποιηθεί από τα φυτά. Το ξέρω ότι το σφάλμα αυτό γίνεται από πάρα πολλούς, και πολλοί (παρασυρμένοι, ίσως, από την σχετικά υψηλή - 8500°Κ -θερμοκρασία χρώματος της διάσημης για την ανάπτυξη των φυτών λάμπας sylvania grolux) προτείνουν υψηλές θερμοκρασίες χρώματος για φυτεμένα, αλλά είναι λάθος. Για περισσότερα διάβασε εδώ.
Αν θέλεις να πάρεις λάμπα led ειδικά για φυτά θα πρέπει να πάρεις κάποια που να είναι 'grow light' αλλά για φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων δεν είναι και τόσο απαραίτητο (άσε που θα σου παραμορφώσει και τα χρώματα).
Τώρα, αν θέλεις να το ψάξεις, μπορείς, αν βρεις το φάσμα εκπομπής των λευκών led που σκέφτεσαι να βάλεις - πράγμα δύσκολο, ελάχιστοι το δίνουν-, μπορείς, βασιζόμενος σε αυτό, να υπολογίσεις χοντρικά την ακτινοβολία που αξιοποιούν τα φυτά.
Αν δεν θέλεις να πονοκεφαλιάζεις, διάλεξε διάφορα λευκά led, διαφορετικής θερμοκρασίας χρώματος, και ανάμιξέ τα, αυτό πάντα βοηθά και στην πιστότητα των χρωμάτων αλλά και τείνει να διευρύνει το συνολικό εκπεμπόμενο φωτεινό χρωματικό φάσμα, οπότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να καλύπτεις όλες τις ανάγκες των φυτών.
Με λίγα λόγια: Αν έχεις ήδη κάποια λευκά led, μην προσθέσεις τα ίδια, καλύτερα να είναι άλλα, διαφορετικής θερμοκρασίας χρώματος.
Επίσης, αν θέλεις και δεν σε πειράζει η ροζ χροιά που θα αποκτήσει ο φωτισμός, πρόσθεσε και μερικά κόκκινα led (κατά προτίμηση γύρω στα 650nm). Η ακτινοβολία των 660 και 640nm αξιοποιείται πάρα πολύ από τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-13, 12:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς στα LED (και στις φθορισμού) η θερμοκρασία χρώματος δεν έχει καμία σχέση με την ακτινοβολία που εκπέμπεται από τη λάμπα και μπορεί να αξιοποιηθεί από τα φυτά. Το ξέρω ότι το σφάλμα αυτό γίνεται από πάρα πολλούς, και πολλοί (παρασυρμένοι, ίσως, από την σχετικά υψηλή - 8500°Κ -θερμοκρασία χρώματος της διάσημης για την ανάπτυξη των φυτών λάμπας sylvania grolux) προτείνουν υψηλές θερμοκρασίες χρώματος για φυτεμένα, αλλά είναι λάθος. Για περισσότερα διάβασε εδώ.
Αν θέλεις να πάρεις λάμπα led ειδικά για φυτά θα πρέπει να πάρεις κάποια που να είναι 'grow light' αλλά για φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων δεν είναι και τόσο απαραίτητο (άσε που θα σου παραμορφώσει και τα χρώματα).
Τώρα, αν θέλεις να το ψάξεις, μπορείς, αν βρεις το φάσμα εκπομπής των λευκών led που σκέφτεσαι να βάλεις - πράγμα δύσκολο, ελάχιστοι το δίνουν-, μπορείς, βασιζόμενος σε αυτό, να υπολογίσεις χοντρικά την ακτινοβολία που αξιοποιούν τα φυτά.
Αν δεν θέλεις να πονοκεφαλιάζεις, διάλεξε διάφορα λευκά led, διαφορετικής θερμοκρασίας χρώματος, και ανάμιξέ τα, αυτό πάντα βοηθά και στην πιστότητα των χρωμάτων αλλά και τείνει να διευρύνει το συνολικό εκπεμπόμενο φωτεινό χρωματικό φάσμα, οπότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να καλύπτεις όλες τις ανάγκες των φυτών.
Με λίγα λόγια: Αν έχεις ήδη κάποια λευκά led, μην προσθέσεις τα ίδια, καλύτερα να είναι άλλα, διαφορετικής θερμοκρασίας χρώματος.
Επίσης, αν θέλεις και δεν σε πειράζει η ροζ χροιά που θα αποκτήσει ο φωτισμός, πρόσθεσε και μερικά κόκκινα led (κατά προτίμηση γύρω στα 650nm). Η ακτινοβολία των 660 και 640nm αξιοποιείται πάρα πολύ από τα φυτά.
Κατατοπιστικότατος,
Δείτε τώρα τι συμβαίνει στο δικό μου ενυδρείο που φαίνεται να είναι όπως ακριβώς τα λέει ο φίλος μας ο plin.
Εχω αυτό το DIY φωτιστικό http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381233012
με πλακέτες led http://www.ebay.com/itm/Car-Interior...c24026&vxp=mtr
υπάρχουν 3 κόκκινες 3 μπλε 5 warm white 5 cold white και 4-5 cold white με smd 5050 (είναι πολύ πιο δυνατές από τις 1210/2350), δηλαδή δεν είναι όλες ίδιες. Τα φυτά μου μέχρι πριν λίγο καιρό πήγαιναν χάλια, έβαζα βαλισνέριες και σε 4-5 μέρες έμενα μόνο οι ρίζες. Μετά από πολύ ψάξιμο αποδείχτηκε πως ήταν λάθος λίπανση και η κατάσταση έστρωσε. Και όχι απλά έστρωσε , μέσα σε 1-1,5 μήνα αυτές οι βαλισνέριες έφτασαν στο θεό, η μία είναι πάνω από 50 πόντους ύψος τώρα. Από αυτό καταλαβαίνω πως ο φωτισμός τελικά δουλεύει, για εύκολα φυτά ε, μη παρεξηγηθώ. Προφανώς ο συνδυασμός από διάφορα led μάλλον απόδωσε, και με το στρώσιμο της λίπανσης έχω αμελητέα άλγη, λίγο με μια οδοντόβουρτσα και τα τζάμια λάμπουν, έφυγε και η περισσότερη καφέ άλγη από τα φύλα. ¶ρα για εύκολα φυτά με προσεκτική λίπανση (αν βάζετε να βάζετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λίγη, ίσως και να μην είναι απαραίτητη) με DIY CO2 αν υπάρχει και με LED διαφόρων θερμοκρασιών και χρωματισμών θα υπάρχει καλή ανάπτυξη. Δηλαδή μια λεντοταινία μόνο ίσως να μην έχει την απόδοση που περιμένετε, ενώ μια RGB να είναι καλύτερα ή ένας συνδυασμός (warm, cold , red , blue) και να έχετε στο νου σας πως επειδή πάμε ψάχνοντας μπορεί να υπάρξουν και αποτυχίες, αλλιώς ακολουθήστε τη πεπατημένη και πάτε σε T8/T5 που υπάρχει μεγάλη γνώση και εμπειρία ή σε κάποια ακριβή λύση LED που ίσως να μην είναι και δοκιμασμένη.
plin θα ήθελα την άποψή σου σε αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-13, 13:44
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς ο συνδυασμός από διάφορα led μάλλον απόδωσε, και με το στρώσιμο της λίπανσης έχω αμελητέα άλγη, λίγο με μια οδοντόβουρτσα και τα τζάμια λάμπουν, έφυγε και η περισσότερη καφέ άλγη από τα φύλα. ¶ρα για εύκολα φυτά με προσεκτική λίπανση (αν βάζετε να βάζετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λίγη, ίσως και να μην είναι απαραίτητη) με DIY CO2 αν υπάρχει και με LED διαφόρων θερμοκρασιών και χρωματισμών θα υπάρχει καλή ανάπτυξη. Δηλαδή μια λεντοταινία μόνο ίσως να μην έχει την απόδοση που περιμένετε, ενώ μια RGB να είναι καλύτερα ή ένας συνδυασμός (warm, cold , red , blue) και να έχετε στο νου σας πως επειδή πάμε ψάχνοντας μπορεί να υπάρξουν και αποτυχίες, αλλιώς ακολουθήστε τη πεπατημένη και πάτε σε T8/T5 που υπάρχει μεγάλη γνώση και εμπειρία ή σε κάποια ακριβή λύση LED που ίσως να μην είναι και δοκιμασμένη.
Συμφωνώ φίλε μου takis_gt. Η πεπατημένη (φθορισμού ειδικές για φυτεμένα) είναι εξαιρετική και δοκιμασμένη λύση.
Αν επιλέξει κάποιος LED:
- Αν δεν το ψάξει πολύ, ο συνδυασμός από διάφορες λάμπες LED που ανέφερες είναι ίσως η καλύτερη λύση.
- Μόνο αν θέλει να πάει σε high tech φυτεμένο με LED αξίζει να το ψάξει παραπάνω με grow light LED έτοιμα (και ακριβά). Αυτά τα LED θα του δώσουν ιδιαίτερα γοργή ανάπτυξη φυτών με οικονομία και χαμηλή παραγωγή θερμότητας (που θα πρέπει να συνοδεύονται από την αντίστοιχη λίπανση και φροντίδα στο κλάδεμα). Σε αυτό το φωτισμό μπορεί να προσθέσει πράσινα και κίτρινα led (ίσως και λίγα μπλε) για να φτιάξει κάπως τις αποχρώσεις των χρωμάτων για το ανθρώπινο μάτι, τα οποία μπορεί να τα ελέγχει ξεχωριστά από τα grow light. Επειδή πολλές άλγες απορροφούν για τη φωτοσύνθεσή τους φως διαφορετικού φάσματος από αυτό που απορροφούν τα φυτά, ο ξεχωριστός τους έλεγχος θα του δώσει την – πολύτιμη για ένα high tech φυτεμένο – δυνατότητα να ΅καταπνίγειΆ τις άλγες, απλά σβήνοντάς τα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-13, 21:08
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Πω..πω!

Παιδια πραγματικα πονοκεφαλιασα....

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και
για τα λινκ που μου παραθεσατε!

Προς το παρον θα κανω ενα διαλλειμα μν καψω καμια φλαντζα...

Θα πεσει πολυ ερευνα αυτες τις μερες...

Πρωτη σκεψη μου ειναι να κοιταξω να βρω λεντοταινιες
ψυχρου και θερμου λευκου,με το μετρο οχι ολοκληρες κουλουρες!

Θα επανελθω δριμυτερος
-------------------------
Σημερα εριξα μια ματια και εχει πεσει κατα πολυ η αποδοση...
Μπορει να μην ειναι καλη ποιοτητα τα λεντς..

Αυτο παιδια ισως να ναι καλο ετσι δεν ειναι?
οσον αφορα τα χρωματα..
αυτη τη στιγμη βλεπω σχεδον ολες τις αποχρωσεις να αναβουν..
δλδ εχει και κοκκινα που κανει καλο στην αναπτυξη και μπλε..
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alchemist : 15-11-13 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-13, 23:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alchemist Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω..πω!



Πρωτη σκεψη μου ειναι να κοιταξω να βρω λεντοταινιες
ψυχρου και θερμου λευκου,με το μετρο οχι ολοκληρες κουλουρες!


Σημερα εριξα μια ματια και εχει πεσει κατα πολυ η αποδοση...
Μπορει να μην ειναι καλη ποιοτητα τα λεντς..

Αυτο παιδια ισως να ναι καλο ετσι δεν ειναι?
οσον αφορα τα χρωματα..
Φίλε μου δυστηχως εγώ δεν εμπιστεύομαι τις λεντοταινίες, κάθε μήνα τις άλλαζα για αυτό πήγα στη λύση που είδες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-13, 12:11
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

στην ιδια φαση ειμαι και εγω...3βδομαδες εχω μεσα 4 βελινσαριες(πολυ μπερδεμα χαχαχα) 1 ανουμπια 1 κερατοφυλλο και μια λαγκουιντα(αλλο μπερδεμα) και δεν εχουν παρει ουτε μισο ποντο!ειναι ολοιδια οπως τα εβαλα...ξερω οτι εχω χαμηλο φωτισμο 36βαττ σε 150 λιτρα αλλα πηγα να ρωτησω για τ5 60ποντους 24βαττ μπαλαστ και σταρτερ και μου ειπαν γυρω στα 45ευρω.δηλαδη τωρα εχω 36 βαττ και να βαλω 48 βαττ πιστευω οτι δεν αξιζει...για αυτο πηγα στη λυση της λεντοταινιας.ακομα δεν εχει ερθει για να δω κατα ποσο και σε ποσο καιρο πεφτει η αποδοση της.αυτη η διαφορα των 12 βαττ θα εχει σημασια στα φυτα μου?τι πιστευετε?ξανα λεω οτι ειναι χαμηλων απαιτησεων ολα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-11-13, 12:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ιδια φαση ειμαι και εγω...3βδομαδες εχω μεσα 4 βελινσαριες(πολυ μπερδεμα χαχαχα) 1 ανουμπια 1 κερατοφυλλο και μια λαγκουιντα(αλλο μπερδεμα) και δεν εχουν παρει ουτε μισο ποντο!ειναι ολοιδια οπως τα εβαλα...ξερω οτι εχω χαμηλο φωτισμο 36βαττ σε 150 λιτρα αλλα πηγα να ρωτησω για τ5 60ποντους 24βαττ μπαλαστ και σταρτερ και μου ειπαν γυρω στα 45ευρω.δηλαδη τωρα εχω 36 βαττ και να βαλω 48 βαττ πιστευω οτι δεν αξιζει...για αυτο πηγα στη λυση της λεντοταινιας.ακομα δεν εχει ερθει για να δω κατα ποσο και σε ποσο καιρο πεφτει η αποδοση της.αυτη η διαφορα των 12 βαττ θα εχει σημασια στα φυτα μου?τι πιστευετε?ξανα λεω οτι ειναι χαμηλων απαιτησεων ολα
Κάτι θα κάνουν αλλά δε τις κράτησα και πολύ να σου πω λεπτομέρειες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-11-13, 12:44
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι θα κάνουν αλλά δε τις κράτησα και πολύ να σου πω λεπτομέρειες
τα 12 βαττ διαφορας αν φυγω απο τ8 36βαττ συνολο και παω σε τ5 48βαττ???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-11-13, 12:53
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 12 βαττ διαφορας αν φυγω απο τ8 36βαττ συνολο και παω σε τ5 48βαττ???
Θα κάνουν ουσιαστική διαφορά αν επιλέξεις T5 ειδικές για φυτεμένο (π.χ. sylvania grolux)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-13, 20:21
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Παιδες...

Δυστηχως μερα με τη μερα πεφτουν και πιο πολυ τα λεντ...

Τελικα αποφασισα να παω σε T8 που ειναι και δοκιμασμενα οπως ειπατε.
Απλα δεν εχω πολυ χωρο στο καπακι απο μεσα.. εχω διαθεσιμο 47 ποντους!

Σκεφτομαι να πατενταρω 2 λαμπες με ωμεγα κλιπς στα 14 βατ η καθε μια..

http://www.aquamasters.gr/index.php?...=14&Itemid=288

http://www.aquamasters.gr/index.php?...=14&Itemid=288


Με 0,56 βατ/λιτρο ειμαι υπερκαλα ετσι?
Το ενυδρειο μου ειναι 30 ποντους σε βαθος.

Αυτες οι λαμπες ειναι ενταξει?
προτεινετε κατι αλλο?
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-11-13, 23:15
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μια χαρά, βάλε την pink (που ευνοεί την ανάπτυξη των φυτών) πίσω όπου, λογικά, θα έχεις την πυκνότερη φυτομάζα. Ανακλαστήρες έχεις; Αν όχι, βάλε και από αυτούς.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-13, 00:59
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά, βάλε την pink (που ευνοεί την ανάπτυξη των φυτών) πίσω όπου, λογικά, θα έχεις την πυκνότερη φυτομάζα. Ανακλαστήρες έχεις; Αν όχι, βάλε και από αυτούς.

Δν νομιζω να χωρεσουν 2 ανακλαστηρες...
αν ειδες τη φωτο,δεν εχω και πολυ χωρο..

Εχεις να μου προτεινεις ισως κατι σε Τ5 μεχρι 40 ποντους?
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-11-13, 08:43
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alchemist Εμφάνιση μηνυμάτων
Δν νομιζω να χωρεσουν 2 ανακλαστηρες...
αν ειδες τη φωτο,δεν εχω και πολυ χωρο..

Εχεις να μου προτεινεις ισως κατι σε Τ5 μεχρι 40 ποντους?
Οι ανακλαστήρες δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ μεγάλοι, οι μεγάλοι είναι αυτοί που δημιουργούν στενή δέσμη, στο ενυδρείο χρειαζόμαστε ευρεία δέσμη. Πιστεύω ότι μπορείς να βρεις μικρούς (νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου ένα thread εδώ στο forum με μαζική παραγγελία ανακλαστήρων - κάνε μια αναζήτηση). Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς (η φωτό δεν είναι σωστή, είναι μικρότεροι ακόμα). Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια μόνο λάμπα με ανακλαστήρα παρά δυο χωρίς. Μόνο την περισσότερη θερμότητα που δεν θα χρειάζεται να απαγάγεις με πρόσθετα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι να σκεφτείς, φτάνει!

Αν θέλεις T5 κοντή υπάρχη αυτή, αλλά να ξέρεις ότι θα δυσκολεύεσαι να τη βρίσκεις, ή να βρίσκεις άλλη ανάλογή της.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΛΕΝΤΟΤΑΙΝΙΑ Akakios Miskos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 08-11-13 19:50
Ερώτηση για λεντοταινια nasos_discus DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 12-05-13 17:31
φωτισμος με λεντοταινια!! johnnyman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-08-12 21:27
λεντοταινια για γαριδοενυδρειο ilias13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-05-11 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10889 seconds with 13 queries