Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-12, 21:19
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Βαρέλι προετοιμασίας

Καλησπέρα σας....

Πήρα ένα βαρέλι (35 λιτρο) για να προετοιμάζω το νερό μου για τις αλλαγές του ενυδρείου μου (70λιτρο)...

Εκτός από το βαρέλι πρέπει να πάρω θερμόμετρο και θερμοστάτη?

Υπάρχει θέμα σχετικό που να περιγράφει τις οδηγίες? γιατί ψάχνω και δεν μπορώ να βρω...

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι ιδιο με αυτο του ενυδρειου οποτε αν δε μιλαμε για χρυσοψαρα (που ετσι κι αλλιως δεν εχεις θερμαντηρα ουτε στο ενυδρειο) φυσιολογικα θες ενα θερμαντηρα τον οποιο δε χρειαζεται να τον εχεις αναμενο μονιμα σε ολη τη διαδικασια επεξεργασιας και παλαιωσης του νερου αλλα μονο τη μερα που θα κανεις την αλλαγη.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-12, 21:30
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Έχεις να προτείνεις κάποιον?
Για περίπου 20 λίτρα (που θα είναι η αλλαγή), τι θα χρειαστώ?

Το θερμόμετρο λογικά το βυθίζω μέσα και παρακολουθώ τη θερμοκρασία ανά τακτά διαστήματα?

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Το τι εξοπλισμο θα χρειαστεις ειναι αναλογα γιατι ενυδρειο θες να τις κανεις και με τι τροπο θες να τις κανεις
πχ:μπορεις να γεμιζεις το βαρελι με νερο απο την προηγουμενη της αλλαγης και με την αντλια που θα το ριχνεις στο ενυδρειο να την αφηνεις να γυριζει μεσα στο βαρελι και πριν την αλλαγη να χρισιμοποιεις το μισο αντιχλωριο καθως το χλωριο του νερου εξατμιζετε και αν θες να κανεις black water ή να ριξεις ph χρισιμοποεις ενα μικρο φιλτρο με τυρφη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-12, 21:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τι να προτεινω? μια αντισταση ειναι και για τα λιτρα που λες τα βαττ δεν παιζουν ρολο μια και οποιον και να παρεις απο αυτους που κυκλοφορουν υπερκαλυπτει τα λιτρα που θες να θερμανεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-12, 00:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο που εχω εγω στο ιδιο βαρελι 35 λιτρων και εχω πλεον κανει τις αλλαγες παρα πολυ ευχαριστες και χωρις κοπο ειναι:

- Κυκλοφορητη μικρο για να γυρναει το νερο μια-δυο ημερες που μενει στο βαρελι, ωστε να ωριμαζει και να μην παλιωνει
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2269

- Θεμοστατη σχετικα μεγαλο για τα λιτρα (75w) για να ζεσταινει το νερο γρηγορα πριν την ωρα της αλλαγης.

- Θερμομετρο για να σιγουρευτω οτι εχω ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου. Το βαζεις μεσα και παρακολουθεις ποτε θα πιασει τη θερμοκρασια που θελεις.

- Αντλια ισχυρη για να σηκωνει το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο ευκολα:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213
Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. Μεχρι προσφατα αναγκαζομουν να προσπαθω να σηκωσω το νερο με μικρη αντλια και το αποτελεσμα ηταν η να σηκωνω ολο το βαρελι για να φτασει το νερο στο ενυδρειο, ή να το βαζω σε μπετονακι, επειδη δεν εφτανε με τιποτα ψηλα. Το αποτελεσμα ηταν να εκνευριζομαι παντα!

- Σωληνας 12/16 για συνδεση της αντλιας με το ενυδρειο.

- Αντιχλωριο seachem prime λιγο πριν την αλλαγη. Αν και ουσιαστηκα το χλωριο εξατμιζεται αν μεινει το νερο καμια μερα στο βαρελι.

Καλες αλλαγες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-12, 01:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θοδωρη πλεον δεν κανεις επεξεργασια και με τυρφη; Η λαθος θυμαμαι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-12, 02:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με απο πολυ σκεψη και ψαξιμο, ειπα την τυρφη να τη βαζω μεσα στο εξωτερικο φιλτρο και οχι στο βαρελι τελικα. Με το καλο αυριο-μεθαυριο θα το αρχισω.

Ετσι κι αλλιως εχω δυο ενυδρεια (στα κοντα θα στησω και το τριτο που καθεται προς το παρον), το ενα θα λειτουργει οπως και τωρα χωρις επεξεργασια. Με νερο βρυσης απλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-12, 02:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω εχω εναν καδο τυρφη να δουλευει στο ενα εξωτερικο εδω και 1 βδομαδα νομιζω (θα δω τις σημειωσεις μου ποτε μπηκε) θα μετρησω αυριο να δω. Απο blackwater οχι πολλα παντως. Εως τιποτα. Θα δουμε απο πεχα μερια. Αν και δεν περιμενω πολλα ακομα νεο το ενυδρειο ειναι. Αν την εχεις μονο στο φιλτρο θαχεις διακυμανση στην αλλαγη ομως. Αλλα καταλαβαινω ειναι μανουρα να γεμιζεις μερες πριν και να μετρας οσπου ναρθει στα σωστα. Και να το κρατας και ζεστο στη μετρηση μιας και η θερμοκρασια παιζει ρολο στη μετρηση πεχα, νομιζω καπου τοχα διαβασει -και- αυτο. Αφου μπορεις με νερο βρυσης κομπλε, ησυχο κεφαλι. Μακαρι να μπορουσα και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-12, 08:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νιτρικα ΜΗΔΕΝ εδω ρεεεε!
Το εψαξα πολυ με την τυρφη παλιοτερα, απλα δεν το εκανα ακομα. Δες ενα παλιοτερο θεμα μου:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604
εχει γραψει εγκυκλοπαιδεια ο delta.

Θα υπαρχει διακυμανση, αλλα προς τα πανω, το οποιο δεν ειναι επικυνδυνο. Με τον καιρο θα βρω ακριβως τη ρουτινα μου για να ελαχιστοποιειται και αυτη η διακυμανση. Να πω την αληθεια δεν ηθελα να μπλεξω παλι με τρελες διαδικασιες. Ειχα μπλεξει παλιοτερα με φουλ λιπανση και το μονο που καταφερα ηταν να μου τη δωσει στα νευρα και να μην εχω και αποτελεσμα, γιατι μια διακοπες, μια κατι συμβαινει και πρεπει να λειψω...μη σταθερες συνθηκες - γεματο αλγη το ενυδρειο, χαλια τα φυτα. Θα το δεις με τον καιρο, σιγα-σιγα θα θελεις απλα να απολαμβανεις το ενυδρειο σου και οχι να αγχωνεσαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Την εχω πατησει και αλλαξα γραμμη πλεον, εστω στο ενα ενυδρειο τουλαχιστον. Σε λιγο καιρο μπορει και να χαλαρωσω

Το blackwater δεν με πολυενδιαφερει να πω την αληθεια, αντιθετως. Δεν θελω να κανω βιοτοπικο. Βαλε και φυλλα, παντως, αν θελεις χρωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-12, 09:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θωδωρε απο τη στιγμη που αφηνεις το νερακι μια και δυο μερες καλυτερα σταματα και το αντιχλωριο, ειναι τουλαχιστο περιττη η χρηση του.
Αν το βαζεις με σκοπο να δεσμευσεις καποιες πιθανες ακαταλληλες ουσιες καλυτερα να μπουκωσεις τον κυκλοφορητη σου με ενεργο ανθρακα και εισαι κομπλε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-12, 12:12
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ πολύ.....

Ιδιαίτερα τον φίλο nazgul που μπήκε στον κόπο να γράψει αναλυτικά τις οδηγίες και να βοηθήσει και τους αρχάριους στο θέμα.....

Με ενδιαφέρει και το θέμα τύρφης, αφού μέχρι τώρα το παλεύω μόνο με πλατανόφυλλα.....Λόγω περίπλοκη η διαδικασία με την ετοιμασία της τύρφης!

Θα σας παρακολουθώ για ό,τι νεότερο έχετε στο θέμα τύρφη και μαλάκωμα νερού με φυσικούς τρόπους....

Εξάλλου είναι τυχερός μέσα στην ατυχία μου όσον αφορά το ενυδρείο μου, αφού είναι μικρό (70λιτρο) και μπορώ να μαλακώσω νερό με φύλλα και τύρφη.....

Ευχαριστώ πολύ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-12, 12:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το να ειναι μικρο το ενυδρειο δε βοηθαει σε κατι, το αντιθετο θα ελεγα σε περιοριζει σε πολλα πραγματα.
Το να μαλακωσεις νερο δεν ειναι ιδιεταιρα δυσκολο, το ιδιο και το να κανεις οξυνση, τουλαχιστο για το νερο της Αθηνας και του Πειραια.
Προσωπικα μαλακωνω με ριτηνες (ετυχε και πηρα μια πολυ μεγαλη ποσοτητα δωρεαν διαφορετικα ειναι ασυμφορες και οταν μου τελειωσουν θα βαλω οσμωση) και προετοιμαζω με τυρφη.
Επισεις μεσα στα ενυδρεια εχω catappa, mopani και μια μικροποσοτητα τυρφης στα φιλτρα (οχι παντα πολυ φρεσκια) και μπορω να φερω οτι ph και σκληροτητες θελω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-12, 12:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74
Θωδωρε απο τη στιγμη που αφηνεις το νερακι μια και δυο μερες καλυτερα σταματα και το αντιχλωριο, ειναι τουλαχιστο περιττη η χρηση του.
Αν το βαζεις με σκοπο να δεσμευσεις καποιες πιθανες ακαταλληλες ουσιες καλυτερα να μπουκωσεις τον κυκλοφορητη σου με ενεργο ανθρακα και εισαι κομπλε.
Νικο πιο πολυ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο το βαζω...αν μπορουσα να μετρησω χλωριο και φαινοταν οτι εξαφανιζεται, θα το χρησιμοποιουσα μονο σε εκτακτες περιπτωσεις. Μπορει να το κοψω και εντελως καποια στιγμη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79
Με ενδιαφέρει και το θέμα τύρφης, αφού μέχρι τώρα το παλεύω μόνο με πλατανόφυλλα.....Λόγω περίπλοκη η διαδικασία με την ετοιμασία της τύρφης!
Αν διαβασεις το παραπανω link μου, παντως, θα δεις οτι ο delta λυνει σχεδον οποιαδηποτε απορια μπορει να εχεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-11-12, 13:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θωδωρε, αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οπως λες καλυτερα σταματα το, σου λμιλαω εκ πειρας, και εχω δυνατοτητες μετρησης χλωριου και ενα σωρω αλλων στοιχειων.
Το χλωριο ειναι εντυπωσιακο ποσο λιγο χρονο θελει για να μη μεινει καθολου μετρησιμη ποσοτητα (τουλαχιστο στο νερο της Αθηνας, για αλλου δεν ξερω).
Ενδεικτικα μονο με αερισμο σε κουβα 12,5 λιτων εξαφανιζεται εντελως σε λιγοτερο απο 4 ωρες αλλα καλου κακου κρατα το 24ωρο για σιγουρια.
Αν εχεις δει ενα θεμα, ειχαμε μια συζητηση με τον delta και ταυτοχρονα (χωρις να το συζητησουμε και χωρις να το ξερει ο ενας για τον αλλο) κοψαμε το αντιχλωριο. Μετα απο 2-3 μηνες το ανακοινωσε ο Σπυρος λεγοντας πως απλα ολα του πανε καλα, και μετα επανελαβα κι εγω τονιζοντας πως οχι μονο ολα πανε μια χαρα αλλα ανεβηκε και το grade των γαριδων μου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βαρέλια προετοιμασίας maria1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 06-10-11 17:44
Βαρελάκι προετοιμασίας Αλέξης6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 02-10-10 17:51
Βαρέλι στη Θεσσαλονίκη? zipo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 20-01-10 12:38
Μεγάλο δοχείο προετοιμασίας νερού? ChristosΒ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 31-08-07 12:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05595 seconds with 13 queries