Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-12, 13:19
Το avatar του χρήστη anonymous20
anonymous20 Ο χρήστης anonymous20 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ¶γιος Δημήτριος Αττικής
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Απορίες για στρώσιμο

χαιρετώ την κοινότητα έχω ξανά επισκευτει το φόρουμ αλλά τώρα κατάφερα να στήσω εν μεροι το ενυδρείο έχω κάποιες απορίες σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου. εγώ άλλα ήξερα και άλλα μαθαίνω εδώ μέσα όσο διαβάζω αυτά που χρειαζόμουν για να στρώσω ένα ενυδρείο ήταν ένα aquatan το οποίο από όσο ξέρω είναι αποχλωριοτικο μπουκάλι και ένα nitrivec που είναι για τα βακτήρια τώρα διαβάζω ότι πρέπει να ρίχνω αμμωνία για ένα μήνα και από μόνα τους θα εμφανιστούν βακτήρια ? αποχλωριοτικο δεν θα βάλω καθόλου ? κατατοπίστε με σχετικά με ενα σωστό στρώσιμο αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα ενυδρείο για αφρικανικές κιγκλίδες χρειάζεται κατι άλλο εκτός απο στρώσιμο με αμμωνία όσο αφορά την φυσιολογία του νερού ? στα τεστ που έχω αγοράσει όλα δείχνουν σε φυσιολογικά επίπεδα εκτός από νο2 νο3 που δεν υπάρχουν καθόλου επίσης τεστ για nh4 nh3 που θα βρω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-12, 13:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το αντιχλώριο χρειάζεται πάντα σε περίπτωση που προσθέτεις νερό από τη βρύση, αλλιώς το χλώριο του νερού της ΕΥΔΑΠ θα σκοτώνει τα βακτήρια του φίλτρου σου και δημιουργεί πρόβλημα και στα ψάρια.

Nitrivec ξίτριβεκ και λοιπά σκευάσματα δε θα πω ότι είναι άχρηστα, θα πω απλά ότι δεν τα χρειάζεσαι.

Από εκεί και πέρα οι οδηγίες για το στρώσιμο είναι σαφείς. Ρίχνεις καθαρή αμμωνία όπως λένε οι οδηγοί, μετράς περιμένεις και όταν είναι έτοιμη η βιολογία σου βάζεις ψάρια. Αν δε χρησιμοποιήσεις αμμωνία μπορείς να το κάνεις ρίχνοντας τροφή, μέρος της οποίας γίνεται αμμωνία και είναι παρόμοιος ο τρόπος. Αν βιάζεσαι ζητάς μπόλι.

Δηλαδή σου λείπουν μόνο τα σημαντικότερα! Επίσης οι "φυσιολογικές τιμές" ως έκφραση δε λέει τίποτα επί της ουσίας, νούμερα να λες.

Τεστ θα βρεις σε κατάστημα με ενυδρειακά προϊόντα (είτε φυσικό είτε eshop είτε ebay), όπως και όλα τα άλλα που αγοράζεις για το ενυδρείο σου.

Επίσης, λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου και τι κιχλίδες θες να κρατήσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-12, 14:18
Το avatar του χρήστη anonymous20
anonymous20 Ο χρήστης anonymous20 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ¶γιος Δημήτριος Αττικής
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντιχλώριο χρειάζεται πάντα σε περίπτωση που προσθέτεις νερό από τη βρύση, αλλιώς το χλώριο του νερού της ΕΥΔΑΠ θα σκοτώνει τα βακτήρια του φίλτρου σου και δημιουργεί πρόβλημα και στα ψάρια.

Nitrivec ξίτριβεκ και λοιπά σκευάσματα δε θα πω ότι είναι άχρηστα, θα πω απλά ότι δεν τα χρειάζεσαι.

Από εκεί και πέρα οι οδηγίες για το στρώσιμο είναι σαφείς. Ρίχνεις καθαρή αμμωνία όπως λένε οι οδηγοί, μετράς περιμένεις και όταν είναι έτοιμη η βιολογία σου βάζεις ψάρια. Αν δε χρησιμοποιήσεις αμμωνία μπορείς να το κάνεις ρίχνοντας τροφή, μέρος της οποίας γίνεται αμμωνία και είναι παρόμοιος ο τρόπος. Αν βιάζεσαι ζητάς μπόλι.

Δηλαδή σου λείπουν μόνο τα σημαντικότερα! Επίσης οι "φυσιολογικές τιμές" ως έκφραση δε λέει τίποτα επί της ουσίας, νούμερα να λες.

Τεστ θα βρεις σε κατάστημα με ενυδρειακά προϊόντα (είτε φυσικό είτε eshop είτε ebay), όπως και όλα τα άλλα που αγοράζεις για το ενυδρείο σου.

Επίσης, λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου και τι κιχλίδες θες να κρατήσεις;
αυτό με το μπόλι μου ακούγεται πολύ καλό να πω την αλήθεια αλλά δεν έχω καπιον που να ασχολείται να ζητήσω όταν λέω φυσιολογικές ενοω ότι στο τεστ επάνω έχει ενδιξη με χαμόγελο στα φυσιολογικά επίπεδα τώρα τις ακριβείς τιμες θα τις αναρτήσω κάποια στιγμή γιατί τώρα δεν τα έχω. τα λίτρα μου είναι 180 και περίπου 1.20 x 50εκ το είδος λέγεται Pseudotropheus saulosi αλήθεια είναι εύκολο να το βρω στο εμπόριο ?
αν σου είναι εύκολο να μου γράψεις με μια σειρά τα σωστά επίπεδα φυσιολογίας του νερού για το συγκεκριμένο είδος ουτοσωστε να προσπαθήσω να τα ρυθμίσω σωστά μόνος μου.

σε όλα τα υπόλοιπα με κάλυψες σε ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-12, 19:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης20 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό με το μπόλι μου ακούγεται πολύ καλό να πω την αλήθεια αλλά δεν έχω καπιον που να ασχολείται να ζητήσω



http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56373
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-12, 22:33
Το avatar του χρήστη anonymous20
anonymous20 Ο χρήστης anonymous20 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ¶γιος Δημήτριος Αττικής
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουπς αυτό δεν το είχα δει!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08
Στρώσιμο Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 60 04-08-07 01:36
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03940 seconds with 13 queries