Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-08, 08:52
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ? (ψαρια στην επιφανεια)

Καλημερα σε ολους.Το Σαββατο το πρωι ειδα τους καρδηναλιους και τους ροδοστομους στην επιφανεια σε καθετη σταση με το κεφαλι πανω.Τα υπολοιπα ψαρια ανεπνεαν γρηγορα και καπου καπου ανεβαιναν και αυτα στην επιφανεια.Χωρις αλλη σκεψη εκανα αλλαγη και αμεσως ολα εγιναν φυσιολογικα.Την αλλη μερα το πρωι μεχρι και σημερα ακριβως το ιδιο βιολι.Μολις κανω αλλαγη ολα καλα...Χθες δεν ανοιξα καθολου CO2 μηπως και ηταν απο υπερβολικη δοσολογια(αν και απο το πινακακι ph-kh ηταν οκ)Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.Εδω και δυο μερες δεν ριχνω ουτε ζουμια....ΜΟΝΟ καθε πρωι αλλαγες.....Ωραιο ξυπνημα και κεφι για δουλεια μετα!!!ΔΕΝ εχω αλλαξει τιποτα στο ενυδρειο και οι μετρησεις μου με υγρα τεστ ολες οκ.... Καποια ιδεα απο κανεναν???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-08, 09:05
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θερμοκρασια? Ph? KH? Τα συμπτωματα δειχνουν ελλειψη οξυγονου, αλλα η αιτια δεν προκυπτει. Δοκιμασε να βαλεις αεραντλια να δουλευει το βραδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-08, 09:20
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

PH:7
KH:8
29 ΒΑΘΜΟΥΣ
Η θερμοκρασια ειναι τοσο γιατι εχω και δισκους.Οταν δουλευει το co2 τοτε
PH:6,7-6,8
KH:7-8
GH:10
Θα μου πεις οτι ειναι "ψηλα" για δισκους... Τους εχω φερει απο Γερμανια σε συνθηκες ph7, gh15.Καθε σχολιο δεκτο...
Αν και εχω οξυγονωση απο την εισαγωγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο, θα βαλω και αεραντλια σημερα.Το θεμα ειναι γιατι δημιουργηθηκε αυτο το προβλημα και γιατι οταν τα φωτα ειναι σβηστα και κυριως τις πρωινες ωρες? Φωτοπεριοδος 14:30-22:30.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-08, 09:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με ΚΗ 8 και Ph 6.7 βγαινει 47.9 ppm Co2. Λιγακι να φυγει το ph μετρο θα φτασεις στα 60ppm για πλακα. Ακομα κιαν δεν ειναι αυτό εισαι σε επικινδυνες τιμές.
Δεν μας ειπες αν υπαρχουν φυτά (αν και με 29 βαθμους λιγα θα μεινουν)
Μπορεις να κατεβασεις λιγακι το KH ωστε να μην χρειαζεσαι τοσο πολυ co2.
Το οτι οι δισκοι εχουν προσαρμοστει σε σχετικα σκληρό νερό δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να κατεβουν σε τιμες πιο κοντινες στο φυσικό περιβάλλον, με την προυποθεση οτι κατι τετοιο θα γινει ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ (ας πουμε σε ενα μηνα.)

Ανεξαρτητως ολων αυτών, το προβλημα παραμενει η χαμηλη οξυγονωση.
Ενα σεναριο θα μπορουσε να ειναι μειωμενη ροη απο τα φιλτρα (ποτε καθαριστηκαν τελευταια φορα , συμπεριλαμβανομενων και των σωληνωσεων ?) το co2 και η αναπνοη των φυτων τη νυχτα (αν υπαρχουν) η αυξημενη θερμοκρασία λογω εποχής, αλλα και κανενα ελαφρο πρωτεινικό film που μπορει να υπάρχει στην επιφάνεια...

Ολα αυτά απο μονα τους δεν αποτελουν πρόβλημα. Ο συνδιασμός τους ομως μπορει να δημιουργησει προβλημα. Εκ πειρας, τετοια προβληματα συνηθως εμφανιζονται αρκέτες ώρες αφού σβήσουν τα φώτα, και συνδεονται με την φωτοσυνθεση των φυτών, ή ακόμα και της αλγης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-08, 11:49
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Με την σημερινη πρωινη μετρηση πριν την αλλαγη ειχα kh8, ph7.Βαση πινακα ειχα co2 24!Οποτε δεν ειχα υψηλο διοξειδιο... Τα ψαρια ομως στην επιφανεια....... Το εσωτερικο φιλτρο το καθαρισα πριν 1 μηνα περιπου και το εξωτερικο(EHEIM 2234) χθες και δεν ειχε και τιποτα ιδιαιτερο απο βρωμια. Φυτα και βεβαια εχω και λιμνοφυλλα και εχινοδορο και κρυπτοκορινες και java moss και δυο τρια ακομα που δεν τα θυμαμε. Η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια εχω μια μαυρη τριχοειδη αλγη σε μερικα φυλλα και περισσοτερο σε βραχους και ξυλα.Ουτε πρωτεεινικο φιλμ υπαρχει(εκανε την εμφανιση του πριν δυο μηνες περιπου και εφυγε) Κι εμενα μου φαινεται για ελλειψη οξυγονου αλλα το γιατι με καιει! Υπαρχει περιπτωση το co2 να ειναι οκ και παραλληλα να εχω ελλειψη οξυγονου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-08, 15:54
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Τι ενυδρείο έχεις ? Από ότι καταλαβαίνω μάλλον Jewel . ¶σε το πλαστικό φιλέτο στο καπάκι ανοικτό για το βράδυ και πες μας αλλιώς πας για αεραντλία ή μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-08, 23:26
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Εβαλα αεραντλια... θα περιμενω μεχρι το πρωι να δω τ' αποτελεσματα... παντως με κλειστο το co2 για δυο μερες με επνιξε η καταραμενη αλγη....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-07-08, 09:00
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moudi Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την σημερινη πρωινη μετρηση πριν την αλλαγη ειχα kh8, ph7.Βαση πινακα ειχα co2 24!Οποτε δεν ειχα υψηλο διοξειδιο...
Αν και αρχάριος να κάνω μερικές παρατηρήσεις από όσα έχω διαβάσει/μελετήσει τον λίγο καιρό που ασχολούμαι με ενυδρείο...
Έχω διαβάσει ότι το οξυγόνο που υπάρχει στον νερό, μειώνεται όσο πιο υψηλή θερμοκρασία έχουμε. Σύμφωνα με τον πίνακα είσαι σε καλό επίπεδο co2 αλλά μήπως τελικά υπάρχει έλλειψη οξυγόνου λόγω θερμοκρασίας; ( Αλήθεια ο πίνακας γιατί δεν αναφέρει/λαμβάνει υπόψιν του θερμοκρασία; )

Επίσης έλαβες υπόψιν σου την παρακάτω επισήμανση;
"Σημειωτέον ότι ο πίνακας έχει ισχύ, όταν δεν υπάρχουν άλλα οξέα (πχ χουμικά λόγω χρήσης τύρφης), ή ρυθμιστικά διαλύματα (πχ χρήση χημικών για μείωση το pH), εκτός από ανθρακικό οξύ που οφείλεται στο CO2."
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-07-08, 09:49
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Τελικα σημερα το πρωι τα πραγματα εδειχναν ολα φυσιολογικα!Η αεραντλια τελικα εκανε δουλεια!Τωρα το που οφειλεται δεν ξερω
Σημερα το απογευμα θα ανοιξω και την μπουκαλα co2 και θα παρακολουθησω την κατασταση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λευκος αφρος στην επιφανεια του νερου. galisgsxr Αρχάριοι γλυκού νερού 10 08-09-07 06:21
αφρος στην επιφανεια??εξαφανιση της αλγης kosmidis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 13 03-03-07 20:20
SOS (Λαδια στην επιφανεια) GP250381 Γλυκό νερό - Γενικά 2 10-01-07 07:39
Η λαμπα φθοριου τρεμοπαιζει,τι μπορει να φταιει? georgesa DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 21-07-06 23:54
Βρωμια στην επιφανεια του νερου! griffin_23 Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-03-04 20:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04476 seconds with 13 queries