Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-21, 12:15
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Exclamation "Παλιό" ενυδρείο θέλει "νέες" σιλικόνες ή όχι;

Καλησπέρα μετά απο πολλά χρόνια απουσίας απο το υπέροχο αυτό χόμπι.
Περίπου το 2014 αγόρασα ενα ενυδρείο μεταχειρισμένο, οπου πριν το παραλάβω ο ιδιοκτήτης είχε καθαρίσει και ξανακολλησει με σιλικόνες την γυάλα. Αρα πλέον ήταν σε κατάσταση καινούργιου!

Το 2018 το ξεστησα και απο τότε ειναι ανενεργό.
Χθες λοιπόν μετα απο καιρό το εβγαλα στο μπαλκόνι το γεμίσα με νεράκι ως επάνω και αναμένω να δω αν έχουμε κάποιο πρόβλημα, δακρυσμα ή τίποτα χειρότερο. Ως τώρα δεν υπάρχει κανένα θέμα ολα πάνε καλά, θα το αφήσω άλλες 2/3 μέρες για να βεβαιωθώ οτι δεν εχουμε θεμα.

Η ερώτηση μου είναι, να βαλω απο έξω με σιλικόνη (παντα ενυδρείου) κάποιες γωνιες που πήρα για έξτρα ασφάλεια ή δεν έχει νόημα;
Γενικά να παρατηρήσω κατι παραπάνω για το διάστημα που το εχω στο μπαλκόνι εξω οσο το "τεστάρω";

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας, καλως σας ξαναβρήκα!

Υ. Γ. Το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα aquatlantis (παλιο σκυλι)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-21, 15:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ξανάρθες!
Θα έλεγα να κάνεις έναν έλεγχο τις σιλικόνες αν διατηρούν την ελαστικότητα τους. Οι γωνίες σίγουρα προσφέρουν έξτρα αντοχή στις πιέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-21, 06:32
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Πέρασαν πάνω από 7 χρόνια που μπήκε η σιλικονη και στα 2 από αυτά το ενυδρείο ήταν άδειο.

Η Juwel φαντάσου αναφέρει ότι οι δικές της σιλικονες θα πρέπει να ανανεώνονται κάθε 10 χρόνια, στο δικό μου Rio άρχισε το πρώτο "δάκρυ" στα 12 (πηρα καινούργιο Rio εγώ) και το ενυδρείο δεν είχε αδειάσει ποτέ.

Ναι, οι γωνίες θα προσφέρουν έξτρα στήριξη. Στεγανοποίηση θα προσφερουν όμως αν "σκάσει" εκείνη που μπήκε το 2014 και κρατάει τα τζάμια ενωμένα; Μην ξεχνάμε ότι η νέα σιλικόνη που θα μπει στις γωνίες ΔΕΝ θα ενσωματωθεί με την παλιά..

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, πριν ξεκινήσω στήσιμο 100λιτρου θα έβαζα καινούργια σιλικόνη. Θα ήθελα απόλυτη σιγουριά για κατι τέτοιο. Εκτος κι αν το έστηνα για ένα διάστημα 2-3 χρόνων ας πούμε μέχρι να αντικατασταθεί με ένα νέο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-21, 10:56
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ξανάρθες!
Θα έλεγα να κάνεις έναν έλεγχο τις σιλικόνες αν διατηρούν την ελαστικότητα τους. Οι γωνίες σίγουρα προσφέρουν έξτρα αντοχή στις πιέσεις.
καλημέρα κλεόβουλε, οι σιλικόνες είναι αρκετά ελαστικές οπως τις τσέκαρα πριν του βάλω νεράκι μεσα.


Πέρασαν πάνω από 7 χρόνια που μπήκε η σιλικονη και στα 2 από αυτά το ενυδρείο ήταν άδειο.

Η Juwel φαντάσου αναφέρει ότι οι δικές της σιλικονες θα πρέπει να ανανεώνονται κάθε 10 χρόνια, στο δικό μου Rio άρχισε το πρώτο "δάκρυ" στα 12 (πηρα καινούργιο Rio εγώ) και το ενυδρείο δεν είχε αδειάσει ποτέ.

Ναι, οι γωνίες θα προσφέρουν έξτρα στήριξη. Στεγανοποίηση θα προσφερουν όμως αν "σκάσει" εκείνη που μπήκε το 2014 και κρατάει τα τζάμια ενωμένα; Μην ξεχνάμε ότι η νέα σιλικόνη που θα μπει στις γωνίες ΔΕΝ θα ενσωματωθεί με την παλιά..


Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, πριν ξεκινήσω στήσιμο 100λιτρου θα έβαζα καινούργια σιλικόνη. Θα ήθελα απόλυτη σιγουριά για κατι τέτοιο. Εκτος κι αν το έστηνα για ένα διάστημα 2-3 χρόνων ας πούμε μέχρι να αντικατασταθεί με ένα νέο..



Μακη καλημέρα και σε σένα , αυτο που με αγχώνει ειναι οτι δεν έχω ξανακολλήσει κάποιο ενυδρείο. Τα χερια μου πιάνουν μιας και γενικά ασχολούμε με service πατινιων κτλ οποτε εχω μια ευκολία αλλα δεν έχω κανει ποτε κάτι αντίστοιχο για να ειμαι σιγουρος (και οταν για κατι δεν ειμαι 1000% θα γυρνάει στο μυαλό μου συνεχεια!)

το στήσιμο, μάλλον θα πάει για 2-3 χρονάκια μαξ καθώς μετά μάλλον θα πάρουμε μεγαλύτερο (αν τελικά το χαρεί η σύντροφος, που το θέλει σα μικρό παιδί! )



έχουμε κάποιον οδηγό για σωστή κόλληση ? δεν βρήκα κάτι ( δεν μπορω να πω οτι έψαξα όλα τα ποστ αναλυτικά μηπως το γραφει σε καποια απαντηση )


ειστε υπέροχοι σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!


Υ.Γ. Τα υγρά τεστ της ΑPI που έχω προφανώς έληξαν θέλω να μετρήσω το νερό στο νέο μου σπιτι για να δώ τι θα φιλοξενήσω στο ενυδρείο μας , φαντάζομαι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά το αποτέλεσμα μεχρι να παραγγείλω τα νέα.

ειναι η φάση δε κρατιεμαι και γω να ξεκινήσουμε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-21, 15:18
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που τα βίντεο στο Youtube το δείχνουν αρκετά εύκολο, η διαδικασία στην πράξη είναι μεγάλο μανίκι και κόπος.

Όπως κατάλαβες αφού πήρα το καινούργιο ενυδρείο πάλεψα να φτιάξω και το παλιό.
Το κατάφερα μετά από πολύ κόπο (το πακετο είναι να βγάλεις εντελώς τις παλιές σιλικόνες) αλλά τελικά.. από κάπου χάνει..

Δεν θα το έκανα ξανά για κανένα λόγο όλο αυτό, καινούργιο και πάλι καινούργιο για εμένα στο εξής!

Οπότε τι να πω και σε εσένα, καλή αρχή και να σου πάνε όλα κατ ευχήν!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-21, 11:26
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Καλημέρα στη παρέα !

Λοιπόν όλα πήγαν κατ ευχήν οπότε κόλλησα τις εξωτερικές κόντρες και αφου πρώτα είδα οτι δεν υπάρχει καμία διαρροή και οι εσωτερικές σιλικόνες είναι σε αριστη κατάσταση.


τώρα λέω να κάνω ένα δικό μου έπιπλο καθώς το θέλω σε πολύ χαμηλό ύψος , με osb ξύλο και απο μέσα σκελετό απο dexion .



ξεκινάω τα μαστορικά μου και μόλις έχω νέα θα σας δείξω το ενυδρείο μου ολοκληρωμένο.


ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Αλληλοπάθεια" ή "Μπορούμε να απαλλαγούμε από τις άλγες?" Κλεόβουλος Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 04-06-15 18:34
Τάισμα "γρήγορων" και "αργών" ψαριών filebox Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-11-11 21:39
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04597 seconds with 13 queries