Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-14, 20:55
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Μπουκαλα co2 οριζόντια????

Καλησπέρα στην παρέα...
Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να βάλω ξάπλα τη μπουκάλα του c02 γιατί πήρα 5κιλη και δεν με παίρνει στο ύψος το έπιπλο.....
Λέτε να χω θέμα αν την ξαπλώσω σε σταθερή βάση μέσα στο έπιπλο????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-14, 21:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στην παρέα...
Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να βάλω ξάπλα τη μπουκάλα του c02 γιατί πήρα 5κιλη και δεν με παίρνει στο ύψος το έπιπλο.....
Λέτε να χω θέμα αν την ξαπλώσω σε σταθερή βάση μέσα στο έπιπλο????
Οριζόντια τη έχω και εγώ από τη 1η στιγμή εδώ και ένα χρόνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-14, 21:06
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οριζόντια τη έχω και εγώ από τη 1η στιγμή εδώ και ένα χρόνο
Ok οπότε ξάπλα και η δικιά μου!!!
Ευχαριστώ πολύ φίλος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-14, 14:47
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Την δουλειά που είναι να κάνει θα την κάνει, είτε ξάπλα, είτε όρθια.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-14, 10:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Συμπαθατε με, αλλα ξαπλωμενη θα δουλεψει μονο αν δεν ειναι γεματη...
Το co2 ειναι σε υγρη μορφη αλλα στα ενυδρεια το θελουμε σε αερια.
Γιαυτο και οσοι χρησιμοποιουν τροποποιημενους πυροσβεστηρες, τους εχουν ανοιξει ωστε να βρει το "σουρουκι" ωστε να μην τραβαει υγρο απο τον πατο.
Προφανως, αν την βαλουμε στο πλαι, και η βαλβιδα ειναι μεσα στο υγρο co2 δυσκολα θα βγαλει αεριο. Θα φτασει υγρο στο ρυθμιστη πιεσης και μετα θα εκτονωθει. Το πιο πιθανο ειναι να κουβαλησει σκουπιδια στη βελονοειδη και να βουλωσει γρηγορα.

Επειδη ομως οι φυαλες co2 δεν ειναι γεματες μεχρι το λαιμο, αν τις βαλουμε υπο (μικρη) κλιση (οχι ομως οριζοντια) θα δουλεψουν.
Το ποση κλιση εξαρταται απο το ποσο γεματη ειναι, και επειδη δεν φαινεται, γιαυτό λέμε παντα κάθετα.

ΥΓ Πειραματα για το αν βγαζει η οχι αεριο υπο κλιση ειναι επικινδυνα και απαιτουν σχετική εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-14, 11:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπαθατε με, αλλα ξαπλωμενη θα δουλεψει μονο αν δεν ειναι γεματη...
Το co2 ειναι σε υγρη μορφη αλλα στα ενυδρεια το θελουμε σε αερια.
Γιαυτο και οσοι χρησιμοποιουν τροποποιημενους πυροσβεστηρες, τους εχουν ανοιξει ωστε να βρει το "σουρουκι" ωστε να μην τραβαει υγρο απο τον πατο.
Προφανως, αν την βαλουμε στο πλαι, και η βαλβιδα ειναι μεσα στο υγρο co2 δυσκολα θα βγαλει αεριο. Θα φτασει υγρο στο ρυθμιστη πιεσης και μετα θα εκτονωθει. Το πιο πιθανο ειναι να κουβαλησει σκουπιδια στη βελονοειδη και να βουλωσει γρηγορα.

Επειδη ομως οι φυαλες co2 δεν ειναι γεματες μεχρι το λαιμο, αν τις βαλουμε υπο (μικρη) κλιση (οχι ομως οριζοντια) θα δουλεψουν.
Το ποση κλιση εξαρταται απο το ποσο γεματη ειναι, και επειδη δεν φαινεται, γιαυτό λέμε παντα κάθετα.

ΥΓ Πειραματα για το αν βγαζει η οχι αεριο υπο κλιση ειναι επικινδυνα και απαιτουν σχετική εμπειρια.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου , γιατί και εγώ στην αρχή αυτή την άποψη είχα, αλλά όταν πήρα την μπουκάλα είδα πως δεν με χωράει όρθια και την έβαλα ξάπλα, τελικά είδα πως δουλεύει και έτσι, γιατί εδώ και ένα χρόνο που την έχω δεν έχω κανένα πρόβλημα, τελικά μάλλον επειδή το co2 φεύγει σε πολύ μικρή ποσότητα μέσα από τον ρυθμιστή γίνεται αέριο ακαριαία. Και να σου πω επίσης , πως όταν έμαθα πως για να βάλεις μια μπουκάλα πυροσβεστήρα σε ενυδρείο θα πρέπει εκτός από το να αντικατασταθεί το κλείστρο με στρόφιγγα, αλλά πρέπει να βγει και το σιφόνι, κατάλαβα πως αυτό πρέπει να γίνει για αυτό τα λόγο, να μη φεύγει το co2 από το πάτο της μπουκάλας που είναι υγρό αλλά να φεύγει από ψηλά που είναι αέριο, τελικά φαίνεται πως δεν είναι απαραίτητο, και από συζητήσεις με άλλους φίλους που δεν έβγαλαν τι σιφόνι δείχνει να λειτουργεί το ίδιο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-14, 11:31
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ρε παλικάρια το διοξείδιο μέσα στην μπουκάλα όσο παραμένει πάνω από τα 45 bar είναι υγροποιημένο. Είτε όρθια, είτε ξάπλα, είτε ανάποδα να την βάλεις, πάλι υγροποιημένο θα βγει. Υγροποιημένο φτάνει και στο ρυθμιστή στο πρώτο στάδιο και αυτό με την σειρά του το ρίχνει στα 3-4 bar, άρα σε αέρια μορφή πλέον. Ο σωλήνας που υπάρχει μέσα στην μπουκάλα λειτουργεί μόνο για συγκεκριμένο λόγο και μόνο στην πυρόσβεση όπου το αέριο βγαίνει πλέον απότομα στην ατμόσφαιρα Σε αυτήν την φάση ο σωλήνα εξυπηρετεί για να τραβά όσο μπορεί περισσότερο υγροποιημένο διοξείδιο
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-14, 11:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
πάνω από τα 45 bar είναι υγροποιημένο.
Τη πάτησες, δεν έμαθες καλά το μάθημα που σου έχω κάνει, στα 55 bar γίνεται υγρό, αύριο με το κηδεμόνα σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-14, 12:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παλικάρια το διοξείδιο μέσα στην μπουκάλα όσο παραμένει πάνω από τα 45 bar είναι υγροποιημένο. Είτε όρθια, είτε ξάπλα, είτε ανάποδα να την βάλεις, πάλι υγροποιημένο θα βγει. Υγροποιημένο φτάνει και στο ρυθμιστή στο πρώτο στάδιο και αυτό με την σειρά του το ρίχνει στα 3-4 bar, άρα σε αέρια μορφή πλέον. Ο σωλήνας που υπάρχει μέσα στην μπουκάλα λειτουργεί μόνο για συγκεκριμένο λόγο και μόνο στην πυρόσβεση όπου το αέριο βγαίνει πλέον απότομα στην ατμόσφαιρα Σε αυτήν την φάση ο σωλήνα εξυπηρετεί για να τραβά όσο μπορεί περισσότερο υγροποιημένο διοξείδιο
Οχι ακριβως..
Μεσα στο δοχειο υπαρχει μια μικρη ποσότητα co2 σε αερια μορφή η οποια ειναι παντα στο ψηλοτερο σημειο. Η φυαλη δεν γεμιζει ΠΟΤΕ εντελως.
Καθως η φυαλη αδειαζει, η ποσοτητα της αεριας μορφης γινεται μεγαλυτερη, ομως η πιεση παραμενει πρακτικα σταθερη)
Γιαυτο και το πιεσομετρο δεν μπορει να μας πει ποσο co2 εχουμε μεσα.
Οταν ΟΛΟ το co2 γινει αεριο τοτε η πιεση αρχιζει και πεφτει αποτομα.
Πρεπει να ζυγισει κανεις και να γνωριζει το αποβαρο αδειας φυαλης για να βρει ποσο co2 εχει μεσα.

Αν τραβηξεις απο κατω με σωληνακι,ειτε αν ειναι πλαγια, τοτε η εξαερωση θα γινει στο σημειο που θα πεσει η πιεση (εντος του ρυθμιστη)
Αυτο απο μονο του ζοριζει το ρυθμιστη πιεσης, και επιπλεον κινδυνευει να φερει σκουπιδια στο ρυθμιστη - βελονοειδη.
Μπορει να δουλευει, αλλα σωστο δεν ειναι.
Σε βαθος χρονου, είτε θα φραξει τελειως είτε θα βρουμε τα ψαρια αναποδα...

Το co2 απο φυαλη δεν ειναι παιχνιδι. Και το οτι δουλεψε 6-7 μηνες δεν σημαινει οτι δεν θα παρουσιασει αποτομα προβλημα στους 8.(ακομα και αν την εχουμε καθετα).
Απλα αν την εχουμε στο πλαι οι πιθανοτητες αυξανουν κατακορυφα.
Σε καθε περιπτωση το συστημα co2 θελει ελεγχο καθε 12 μηνες γιατι
τα λαστιχακια ξεραινονται με το καιρο και σπανε..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-14, 12:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα σκουπιδάκια μου ακούγεται λογικό αυτό που λές, ότι όντως μπορεί να συμβεί, αλλά και πάλι θεωρώ πως όχι τόσο εύκολα, γιατί οταν είναι πλάγια θα κάτσουν πάλι κάτω, απλά θα είναι πιο κοντα στην έξοδο, αν την είχαμε ανάποδα, τότε 100% θα πηγαίνανε στην έξοδο. Τώρα για την εξαέρωση που γίνεται στο ρυθμιστή ίσως να μειώνεται η θερμοκρασία στο σημείο της εξαέρωσης,που ούτως ή άλλως γίνεται στη σημείο εξόδου, δεν βλέπω να υπάρχει άλλη μηχανική καταπόνηση του ρυθμιστή, μπορεί να κάνω και λάθος, συζήτηση κάνουμε.
Για τον περιοδικό έλεγχο δεν το συζητάμε, είναι αναγκαίος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-14, 13:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι η βελονοειδης καποια στιγμη γινεται ασταθης και προβληματικη στη ρυθμιση και θελει καθαρισμα.
Απο κει και περα, οταν υπαρχει ηλεκτροβαλβιδα που ανοιγοκλεινει, η αποτομη εκτονωση προκαλει ψυξη πανω στο ρυθμιστη, κατι που σε μεγαλες σχετικα ροες μπορει να αλλάξει τη ρυθμιση της πιεσης και να ζορισει περισσοτερο τη βελονοειδη.

Το τελικο συμπερασμα ειναι για τον απλο χρηστη, η οδηγια ειναι να έχει την φυαλη καθετα καθοτι εχει λιγοτερες πιθανοτητες να αντιμετωπισει αυξημενα προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπουκαλα co2 johnb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 16-02-12 20:16
Οριζόντια ή κάθετα; lucy Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-10-10 12:39
Μπουκαλα C02 Krisos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 17-08-09 22:14
ατυχημα με μπουκαλα co2 enzo Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 26-06-09 15:37
Μπουκαλα co2 griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-07-04 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05205 seconds with 15 queries