Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-07-13, 23:55   #1
Απορίες για στρώσιμο
arion-p
Member
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος 09-07-13, 23:55
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
Έχω ξεκινήσει εδώ και 13 μέρες στρώσιμο με αμμωνία. Είναι φυσιολογικό που ακόμα δεν έχω δει μείωση της αμμωνίας;

Το ενυδρείο είναι 125lt (106lt ωφέλιμο).
Αντιχλώριο χρησιμοποίησα seachem prime (από λάθος υπολογισμού 2πλη δόση ).
Φίλτρο έχω το Elite CrystalFlo 60 (600lt/h) με τα εξής υλικά στη σειρά (από κάτω προς τα πάνω): σφουγγάρι, siporax ~2lt, υαλοβάμβακα, bioballs και έχω χρησιμοποιήσει το spray bar για καλύτερη οξυγόνωση (κάτω από την επιφάνεια με κατεύθυνση ελαφρώς προς τα πάνω).

Η θερμοκρασία είναι μεταξύ 29°C και 30°C (θα πάρω ανεμηστηράκια αλλά δεν έχω βρεί ακόμα πως να τα στηρίξω στο καπάκι).

Μέσα υπάρχει και μία ρίζα mopani (σχετικά μικρή) στην οποία μετά την 3η/4η μέρα άρχισε να αναπτύσεται ένα άσπρο χνούδι που πλέον έχει καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειάς της. Από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι κάποιο είδος μούχλας/μύκητα που όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια. Μπορεί αυτό να επηρεάσει το στρώσιμο;

Έχω προσθέσει αμμωνία 30% ως εξής:
27/6 -> 0,5ml
28/6 -> 0,33ml
30/6 -> 0,33ml
5/7 -> 0,5 ml
(Θεωρητικά 1ml/100lt θα έπρεπε να δίνει ~2,8ppm)
Στις 30/6 πρόσθεσα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι οι μετρήσεις είναι σωστές (δείτε παρακάτω), ενώ στις 5/7 είχα μια μείωση που όμως πιθανόν να ήταν σφάλμα μέτρησης.

Όσο αφορά τις μετρήσεις έχω ένα θέμα. Εχω τεστ της Sera, και στις οδηγίες λέει να συγκρίνεις το χρώμα με φώς ημέρας. Εγώ όμως τις μετρήσεις αναγκαστικά τις κάνω νύχτα με τεχνητό φωτισμό (αλογόνου). Πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό τις μετρήσεις (έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο τεστ);
Σε δοκιμές που έκανα παρατήρησα ότι φωτογραφίζοντας το τεστ με φλας η τιμή που μετράω είναι περίπου μισή από αυτή που μετράω με το φως αλογόνου (είτε απ'ευθείας με το μάτι είτε φωτογραφίζοντας το τέστ χωρις φλας). Επίσης το τεστ σε σχέτο νερό βρύσης βγήκε 0 οπότε δεν υπάρχει περίπτωση false positive (όμως το χρώμα πλησίαζε περισσότερο σε αυτό της κλίμακας με χρήση φλας από ότι χωρίς).

Τέλος, επειδή σε μία βδομάδα φεύγω διακοπές, υπολόγιζα ότι μέχρι να φύγω θα έχω την πρώτη αποικία βακτηριδίων και έτσι θα άφηνα το κλειδί σε κάποιον να προσθέτει καθημερινά μισή δόση αμμωνίας για να συντηρηθεί η βιολογία και ως ένα βαθμό να αναπτυχθεί η δεύτερη αποικία. Τώρα όμως αν μέχρι να φύγω δεν έχει τουλάχιστον μηδενιστεί η αμμωνία, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω - μάλλον θα πάει χαμένος ο κόπος! Πως αλλιώς θα μπορούσα να το χειριστώ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 4841
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-13, 00:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Έχω ξεκινήσει εδώ και 13 μέρες στρώσιμο με αμμωνία. Είναι φυσιολογικό που ακόμα δεν έχω δει μείωση της αμμωνίας;

Το ενυδρείο είναι 125lt (106lt ωφέλιμο).
Αντιχλώριο χρησιμοποίησα seachem prime (από λάθος υπολογισμού 2πλη δόση ).
Φίλτρο έχω το Elite CrystalFlo 60 (600lt/h) με τα εξής υλικά στη σειρά (από κάτω προς τα πάνω): σφουγγάρι, siporax ~2lt, υαλοβάμβακα, bioballs και έχω χρησιμοποιήσει το spray bar για καλύτερη οξυγόνωση (κάτω από την επιφάνεια με κατεύθυνση ελαφρώς προς τα πάνω).

Η θερμοκρασία είναι μεταξύ 29°C και 30°C (θα πάρω ανεμηστηράκια αλλά δεν έχω βρεί ακόμα πως να τα στηρίξω στο καπάκι).

Μέσα υπάρχει και μία ρίζα mopani (σχετικά μικρή) στην οποία μετά την 3η/4η μέρα άρχισε να αναπτύσεται ένα άσπρο χνούδι που πλέον έχει καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειάς της. Από αυτά που διαβάζω πρέπει να είναι κάποιο είδος μούχλας/μύκητα που όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια. Μπορεί αυτό να επηρεάσει το στρώσιμο;

Έχω προσθέσει αμμωνία 30% ως εξής:
27/6 -> 0,5ml
28/6 -> 0,33ml
30/6 -> 0,33ml
5/7 -> 0,5 ml
(Θεωρητικά 1ml/100lt θα έπρεπε να δίνει ~2,8ppm)
Στις 30/6 πρόσθεσα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι οι μετρήσεις είναι σωστές (δείτε παρακάτω), ενώ στις 5/7 είχα μια μείωση που όμως πιθανόν να ήταν σφάλμα μέτρησης.

Όσο αφορά τις μετρήσεις έχω ένα θέμα. Εχω τεστ της Sera, και στις οδηγίες λέει να συγκρίνεις το χρώμα με φώς ημέρας. Εγώ όμως τις μετρήσεις αναγκαστικά τις κάνω νύχτα με τεχνητό φωτισμό (αλογόνου). Πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό τις μετρήσεις (έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο τεστ);
Σε δοκιμές που έκανα παρατήρησα ότι φωτογραφίζοντας το τεστ με φλας η τιμή που μετράω είναι περίπου μισή από αυτή που μετράω με το φως αλογόνου (είτε απ'ευθείας με το μάτι είτε φωτογραφίζοντας το τέστ χωρις φλας). Επίσης το τεστ σε σχέτο νερό βρύσης βγήκε 0 οπότε δεν υπάρχει περίπτωση false positive (όμως το χρώμα πλησίαζε περισσότερο σε αυτό της κλίμακας με χρήση φλας από ότι χωρίς).

Τέλος, επειδή σε μία βδομάδα φεύγω διακοπές, υπολόγιζα ότι μέχρι να φύγω θα έχω την πρώτη αποικία βακτηριδίων και έτσι θα άφηνα το κλειδί σε κάποιον να προσθέτει καθημερινά μισή δόση αμμωνίας για να συντηρηθεί η βιολογία και ως ένα βαθμό να αναπτυχθεί η δεύτερη αποικία. Τώρα όμως αν μέχρι να φύγω δεν έχει τουλάχιστον μηδενιστεί η αμμωνία, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω - μάλλον θα πάει χαμένος ο κόπος! Πως αλλιώς θα μπορούσα να το χειριστώ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης
Καλησπέρα Παναγιώτη.
Έχω ταλαιπωρηθεί και εγώ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο στρωσίματος και με τα ίδια τεστ. Αν θες να με ακούσεις, όπως είσαι βάλε μπόλι και άστο να δουλέψει μόνο του. Μην πειράξεις τίποτα. Μην ρίξεις άλλη αμμωνία. Όταν αρχίσεις να βλέπεις νιτρώδη άρχισε να ρίχνεις μπόλικη τροφή και όχι αμμωνία. Αν σου ξεφύγει θα αρχίσεις πάλι από το 0. Στο λέω γιατί το έχω πάθει. Όταν πλέον δεις νιτρικά τα νιτρώδη σου θα μηδενίσουν πολύ γρήγορα. Ρίξε μέσα τα ψαράκια σου (προοδευτικά) και είσαι έτοιμος.
Τα τεστ καλά μετράνε απλά δεν έχεις στρώσει. Η χρωματική διαφορά σε φυσικό φώς και λάμπας είναι ελάχιστη. Μην σε προβληματίζει όμως αυτό. Αυτό θα σε προβλημάτιζε στην περίπτωση που ήθελες να διαπιστώσεις αν σε στρωμένο ενυδρείο με ψάρια υπάρχει έστω και μικρή ποσότητα αμμωνίας. Τώρα αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι το πότε θα δεις νιτρώδη και μετά νιτρικά. Μην ασχολείσαι με την αμμωνία. ¶στην όπως είναι - όση είναι (αρκεί να έχεις 5+) και όχι αμέτρητη γιατί σε πολύ μεγάλα ποσοστά αμμωνία ίσως δεν μπορεί να δημιουργηθεί αποικία.
Οι συμβουλές ενός παθών συνοπτικά:

  1. Βάλε μπόλι
  2. Μην ρίξεις άλλη αμμωνία
  3. Περίμενε να δεις νιτρώδη και άρχισε να ταΐζεις (ρίξε μπόλικη τροφή)
  4. Όταν σου μηδενίσουν τα νιτρώδη κάνε μια μεγάλη αλλαγή να πέσουν τα νιτρικά σου και ρίξε αμέσως ψάρι-α και ξεκίνα να τα ταΐζεις.
  5. Μην αναλώνεσαι με το αν πέφτει η αμμωνία (αρκεί να υπάρχει) - αφορά τα τεστ αυτό
  6. Αν φύγεις για διακοπές και δεν έχεις δει προκοπή, βάλε μια ταΐστρα να ρίχνει τροφή και κάντην..... Όταν γυρίσεις "λογικά" θα βρεις ένα ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο που μετά από μια καλή αλλαγή (80+%) θα είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τα ψαράκια σου (προοδευτικά πάντα...)
Καλά μπάνια φιλαράκι!!!!!!!

Η δική μου περίπτωση....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-13, 06:37
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Την θερμοκρασια μην την πειραξεις καθολου μια χαρα ειναι μεχρι να στρωσει ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-13, 08:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι να συνεχισεις οπως εισαι. Συνεχισε να κρατας την αμμωνια σε υψηλα επιπεδα και κανε μετρηση για νιτρωδη. Λογικα θα εχουν εμφανιστει ηδη. Μετα θα ερθουν τα νιτρικα και καποια στιγμη θα προσθετεις αμμωνια, η οποια μετα απο λιγες ωρες θα μηδενιζεται, οπως και τα νιτρωδη, ενω τα νιτρικα θα ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα (ισως και περα απο το μεγιστο οριο του τεστ). Εκει θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, ωστε να φυγουν τα νιτρικα, κανεις αλλη μια φορα ολες τις μετρησεις και βαζεις ψαρια σιγα-σιγα.

Αμμωνια θα σου ελεγα να συνεχισεις να ριχνεις μεχρι το τελος, παρα τροφη. Η τροφη θα δημιουργησει αμμωνια, γιατι να μη ριξεις την αμμωνια απευθειας?

Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Θελει υπομονη το στρωσιμο και σε μια εβδομαδα που φευγεις, δεν ξερω αν θα ειναι ενταξει. Επρεπε να το αρχισεις ενω θα ειχες περισσοτερο χρονο στη διαθεση σου. Αλλα και να στρωσει, θα πρεπει να εισαι εκει τις πρωτης μερες για να κανεις συνεχεις μετρησεις και να παρακολουθεις τα ψαρια που θα εχεις ηδη βαλει, ωστε να μην εξαφανιστει η βιολογια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-13, 10:27
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι να συνεχισεις οπως εισαι. Συνεχισε να κρατας την αμμωνια σε υψηλα επιπεδα και κανε μετρηση για νιτρωδη. Λογικα θα εχουν εμφανιστει ηδη. Μετα θα ερθουν τα νιτρικα και καποια στιγμη θα προσθετεις αμμωνια, η οποια μετα απο λιγες ωρες θα μηδενιζεται, οπως και τα νιτρωδη, ενω τα νιτρικα θα ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα (ισως και περα απο το μεγιστο οριο του τεστ). Εκει θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, ωστε να φυγουν τα νιτρικα, κανεις αλλη μια φορα ολες τις μετρησεις και βαζεις ψαρια σιγα-σιγα.

Αμμωνια θα σου ελεγα να συνεχισεις να ριχνεις μεχρι το τελος, παρα τροφη. Η τροφη θα δημιουργησει αμμωνια, γιατι να μη ριξεις την αμμωνια απευθειας?

Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Θελει υπομονη το στρωσιμο και σε μια εβδομαδα που φευγεις, δεν ξερω αν θα ειναι ενταξει. Επρεπε να το αρχισεις ενω θα ειχες περισσοτερο χρονο στη διαθεση σου. Αλλα και να στρωσει, θα πρεπει να εισαι εκει τις πρωτης μερες για να κανεις συνεχεις μετρησεις και να παρακολουθεις τα ψαρια που θα εχεις ηδη βαλει, ωστε να μην εξαφανιστει η βιολογια σου.

Καλημέρα nazgul!!!
Σίγουρα είσαι πολύ πιο έμπειρος από εμένα και η γνώμη - άποψη - συμβουλή σου έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου.

Από δική μου εμπειρία όμως διαπίστωσα πως αν υπάρχει αμμωνία μέσα δεν χρειάζεται να συμπληρώνει ο φίλος. Απλά πρέπει να περιμένει. Μόλις δει να εμφανίζονται νιτρώδη τότε μπορεί να αρχίσει να ρίχνει λίγο για να μην μηδενίσει. Σε αυτό το σημείο όμως έχω να κάνω την εξής παρατήρηση. Πιστεύω πως είναι καλύτερα να ρίχνει τροφή γιατί η τροφή μετατρέπεται σε αμμωνία προοδευτικά και όχι να ρίξει έτοιμη αμμωνία. Από τη δική μου εμπειρία και μόνο επαναλαμβάνω, διαπίστωσα πως η απότομη αύξηση της αμμωνίας επηρεάζει την αποικία των βακτηρίων με αρνητικό τρόπο. Σε εμένα ενώ υπήρχε καλή βιολογία (μου μηδένιζε 5ml αμμωνίας μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες), δοκίμασα να ρίξω 8ml ώστε να δω αν υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία την επόμενη ημέρα. Βασικά προσπαθούσα να δω μέχρι πόσα ml είναι ικανή η βιολογία μου να καταναλώσει μέσα σε ένα 24ωρο. Το αποτέλεσμα τραγικό. Την επόμενη ημέρα η αμμωνία χτύπαγε κόκκινο. Περίμενα άλλη μια μέρα και το αποτέλεσμα το ίδιο. ¶ρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.... Έκανα μια αλλαγή 80% και μετά από 12 ώρες άλλη μια. Μετράω και ήταν όλα μηδενικά. Ρίχνω 5ml αμμωνία που ήξερα πως καταναλώνονται σε 24 ώρες και περίμενα. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φοβόμουν. Αμμωνία στο κόκκινο, νιτρώδη και νιτρικά μηδενικά.... Η βιολογία μου απεβίωσε πιθανότατα λόγο τη απότομης αύξησης της αμμωνίας αφού δεν πείραξα τίποτα άλλο στο ενυδρείο.

Συνοψίζοντας και για να μην σας κουράζω, στο θέμα στρώσιμο φίλτρου με αμμωνία (έτοιμη), είμαι της άποψης:
  1. Ρίχνεις αρχικά αμμωνία ώστε να είναι ναι μεν αρκετή (>5) όχι όμως αμέτρητη. Να μπορείς να την μετρήσεις δηλαδή με τα τεστ.
  2. Περιμένεις χωρίς να κάνεις τίποτα μέχρι να δεις νιτρώδη έχοντας την θερμοκρασία 28-29
  3. Μόλις δεις νιτρώδη αρχίζεις και ρίχνεις τροφή ώστε ναι μεν να παράγεται αμμωνία αλλά προοδευτικά και όχι απότομη αύξηση.
  4. Όταν δεις νιτρικά ήδη τα νιτρώδη σου θα αρχίσουν να πέφτουν και σε 1-2 μέρες το πολύ θα είναι 0.
  5. Τότε κάνεις μια αλλαγή 80%+, και κάνεις μία μέτρηση για νιτρικά. Αν είναι <20 τότε για μένα δεν χρειάζεται να κάνεις και δεύτερη. Από την άποψη να μην σοκάρεις την βιολογία σου. Αν δεν θες να βάλεις ψαράκια λόγο των νιτρικών (πχ 10-20) που για εμένα δεν υπάρχει θέμα για 1-2 ημέρες τότε περιμένεις άλλη μια μέρα όπου απλά ρίχνεις μόνο τροφή.
  6. Την επόμενη ημέρα κάνεις άλλη μια 50%-60% αλλαγή ώστε να σου πέσουν σχεδόν τελείως τα νιτρικά και βάζεις το-α ψαράκι-α σου και ξεκινάς να ταΐζεις κάπως γενναιόδωρα τις πρώτες 2-3 φορές.
Ιδιαίτερη προσοχή
  1. Μετράς καθημερινά την πρώτη εβδομάδα για να βλέπεις πως ανταποκρίνεται η βιολογία σου στα νέα δεδομένα και πράττεις αναλόγως (αύξηση - μείωση ταΐσματος, ψαριών κτλ).
  2. Σε καμία περίπτωση δεν βάζεις φυτά μέχρι να στρώσεις γιατί το πιο πιθανόν να τα δεις να λειώνουν από την αμμωνία. Επίσης θα σου καταναλώνουν και νιτρικά και θα μπερδεύεται ακόμη πιο πολύ το πράγμα . Στο στρώσιμο πρέπει να υπάρχει μέσα μόνο διακόσμηση (βυθός, ξύλα & πέτρες). Τίποτα το ζωντανό δηλαδή.
  3. Για ένα μήνα δεν πειράζεις τίποτα όσο αφορά τον βυθό και ιδιαίτερα το φίλτρο σου (καθαρισμός, αλλαγή υλικού κτλ). Τα πάντα είναι πολύ ευαίσθητα και οι ισορροπίες πολύ λεπτές. Μπορεί να σου έρθει τούμπα όλο το σύστημα χωρίς να καταλάβεις τι έγινε και τι έφταιξε με μια λάθος κίνηση.
  4. Γενικότερα ο πρώτος μήνας απαιτεί κάποια προσοχή. Όχι άλλες (εκτός από τις 1-2 πρώτες) μεγάλες αλλαγές (έως 30%) αν δεν υπάρξει πρόβλημα που θα τις απατήσει και φυσικά με ίδιες συνθήκες στο νερό (GH, KH, PH, θερμοκρασία). Όχι μεγάλη και απότομη αύξηση της ιχθυοφόρτωσης, όχι αυξομειώσεις στο τάισμα. Βασικά όπως κατάλαβες σταθερά πράγματα για να φτιάξουμε μια δυνατή και υγιή βιολογία....
Τώρα όσο αφορά τις διακοπές σου, γνώμη μου είναι πως αν βάλεις μια ταΐστρα να ρίχνει γενναιόδωρα γεύματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Φυσικά χωρίς ψάρια μέσα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-13, 13:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οταν ειχα στρωσει με αμμωνια, παντως, εβαζα μεχρι το τελος και φυσικα μικροτερη ποσοτητα οσο πλησιαζε στην ολοκληρωση του στρωσιματος. Να σημειωσω οτι δεν εβαζα καθημερινα, αλλα φροντιζα απλα να υπαρχει αμμωνια στο νερο. Το ιδιο πραγμα λεμε, νομιζω, οτι ειναι καλο να περιμενει καποιος μεχρι να μηδενιζουν τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 και να μην προσθετει συνεχως καθαρη αμμωνια. Τωρα θελεις να ριξεις τροφη, θελεις καθαρη αμμωνια, ειναι θεμα του καθενος. Προβλημα δεν αντιμετωπισα, παντως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-13, 13:20
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρώτα από όλα ηθελα να ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος με αποτέλεσμα να μην στρώσει ποτέ το ενυδρείο. Αν είναι μόνο θέμα χρόνου μπορώ να περιμένω.

Γενικά προτιμώ σαν ιδέα την αμμωνία από την τροφή γιατί η τροφή θα αφήσει και ένα σωρό άλλα υπολοίματα στο βυθό.

Δεν σχεδίαζα να πέσει το στρώσιμο πάνω στις διακοπές αλλά ας είναι καλά τα Ελληνικά e-shop με την περιβόητη συνέπειά τους . Παρόλα αυτά, με την τρέχουσα κατάσταση πίστευα ότι θα μπορούσα να αφήσω κάποιον να "ταίζει" τα βακτήρια συντηρητικά και χωρίς μετρήσεις όσο λείπω (εφόσον βέβαια μέχρι τότε εμφανιστούν τα νιτρώδη) ώστε να συνεχίσω το στρώσιμο μόλις γυρίσω.

Ούτως η άλλως δεν πρόκειται να βάλω κατευθείαν ψάρι μέσα, θέλω πρώτα να βάλω μερικά φυτά (χαμηλών απαιτήσεων) όποτε και σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να συνεχίσω να ταίζω τη βιολογία (ή έχω καταλάβει κάτι λάθος; )

Επιπλέον, παρόλο που έχω διαβάσει ότι δεν αποτελεί πρόβλημα, με ανησυχεί αυτό το χνούδι που έχει γεμίσει η ρίζα. Θα ανεβάσω μερικές φωτό να μου πειτε κι εσείς τη γνώμη σας (αν πράγματι είναι αυτό που νομίζω)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-13, 13:33
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πόσο καιρό θα λείψεις;

πάντως τα βακτήρια δεν πεθαίνουν τόσο εύκολα από έλλειψη φαγητού, από έλλειψη οξυγόνου είναι άλλο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-13, 13:46
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Θα λέιπω 15 μέρες.
Αν δεν γίνει κάποια τραγική καταστροφή γιατί να έχουν έλλειψη οξυγόνου; (υψηλή θερμοκρασία; )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-13, 13:54
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα λέιπω 15 μέρες.
Αν δεν γίνει κάποια τραγική καταστροφή γιατί να έχουν έλλειψη οξυγόνου; (υψηλή θερμοκρασία; )
γενικά το είπα
εφόσον το φίλτρο σου θα λειτουργεί δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

εγώ θα έλεγα σε κάποιον ανά 2-3 μέρες να ρίχνει 20 σταγόνες αμμωνία.
αν δεν υπήρχε η δυνατότητα θα έβαζα αυτόματη ταίστρα να ρίχνει κάθε μέρα λίγη τροφή.
αλλιώς θα έβαζα μια μεγάλη ποσότητα αμμωνίας και όταν γύριζα θα έκανα μετρήσεις και θα έπραττα ανάλογα.
φυσικά υπάρχει και η επιλογή του μπολιού όταν γυρίσεις
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-13, 22:35
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Θα έρχεται στο σπίτι κάποιος κάθε μέρα να ταίσει το γάτο μου οπότε δεν είναι πρόβλημα να ρίχνει και λίγη αμμωνία

Ανεβάζω και μερικές φωτό από τη ρίζα (είναι σε αρχικό στάδιο, τώρα σχεδόν καλυπτεται ολόκληρη)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2499.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  27,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2522.jpg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  19,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2544.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2549.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  26,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-13, 23:30
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις παντα τα καινουργια ξυλα το βγαζουν θα φυγει μονο του, ή το σιφωναρεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-13, 23:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Ναι, δεν είναι τίποτα φιλαράκι αυτό. Θα φύγει μόνο του. Μην ασχοληθείς κάν...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-13, 00:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έρχεται στο σπίτι κάποιος κάθε μέρα να ταίσει το γάτο μου οπότε δεν είναι πρόβλημα να ρίχνει και λίγη αμμωνία
Να συμπληρωνει και λιγο νερο με μια κανατα, για να μη πεσει η σταθμη και καει κανενα φιλτρο αν ειναι ψηλα η αντλια του, ή η εισοδος νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-13, 04:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρώτα από όλα ηθελα να ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος με αποτέλεσμα να μην στρώσει ποτέ το ενυδρείο. Αν είναι μόνο θέμα χρόνου μπορώ να περιμένω.
ειναι θεμα χρονου οπως ειπες, εχει τυχει ενυδρειο να στρωσει σε λιγοτερο απο 10 μερες (το πως ετυχε μη με ρωτησεις) και εχει τυχει και σε 40-45 μερες... το συνηθισμενο ειναι γυρω στο μηνα (αναλογα βεβαια που θες να κρατησεις τη βιολογια σου... προσωπικα την ξεκιναω αρκετα υψηλα, κοντα 8ppm αμμωνια οποτε μου παιρνει πανω απο εναμισι μηνα, αλλα αυτο ειναι απλα προσωπικο βιτσιο, δεν ειναι απαραιτητο κατι τετοιο)

Παράθεση:
Γενικά προτιμώ σαν ιδέα την αμμωνία από την τροφή γιατί η τροφή θα αφήσει και ένα σωρό άλλα υπολοίματα στο βυθό.
+10000000000000000000000000000, χωρια το τι παρασιτα και παθογονα μπορει να εμφανιστουν (εχει βεβαια και τα θετικα της αυτη η μεθοδος οτι στρωνει πιο γρηγορα ο βυθος αλλα οκ, αντε να ριξεις που και που για κατι τετοιο συμπληρωματικα κανενα φυλαρακι ή καλυτερα μισο, οχι μπολικη οπως λενε)

Παράθεση:
Δεν σχεδίαζα να πέσει το στρώσιμο πάνω στις διακοπές αλλά ας είναι καλά τα Ελληνικά e-shop με την περιβόητη συνέπειά τους .
και τωρα που σου επεσε?

οκ αν δεν εχεις τιποτα ευαισθητα φυτα δεν ειναι προβλημα, ριξε μπολικη αμμωνια και οταν γυρισεις απλα κανε αλλαγη και μετρησεις και θα το βρεις στρωμενο (αν ριξεις ολο το μπουκαλακι βεβαια δε θα βρεις μηδενισμενη την αμμωνια αλλα δεν τρεχει τιποτα, θα τη μηδενισεις με αλλαγες... φτανει να εχεις νιτρικα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
η απότομη αύξηση της αμμωνίας επηρεάζει την αποικία των βακτηρίων με αρνητικό τρόπο. Σε εμένα ενώ υπήρχε καλή βιολογία (μου μηδένιζε 5ml αμμωνίας μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες), δοκίμασα να ρίξω 8ml ώστε να δω αν υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία την επόμενη ημέρα. Βασικά προσπαθούσα να δω μέχρι πόσα ml είναι ικανή η βιολογία μου να καταναλώσει μέσα σε ένα 24ωρο. Το αποτέλεσμα τραγικό. Την επόμενη ημέρα η αμμωνία χτύπαγε κόκκινο. Περίμενα άλλη μια μέρα και το αποτέλεσμα το ίδιο. ¶ρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.... Έκανα μια αλλαγή 80% και μετά από 12 ώρες άλλη μια. Μετράω και ήταν όλα μηδενικά. Ρίχνω 5ml αμμωνία που ήξερα πως καταναλώνονται σε 24 ώρες και περίμενα. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φοβόμουν. Αμμωνία στο κόκκινο, νιτρώδη και νιτρικά μηδενικά....
οκ, δεν αμφιβαλω πως μπορει να ετυχε κατι τετοιο, ομως υπαρχει και ο γρηγορο τροπος στρωσιματος (σε 10-15 μερες) οπου ριχνεις πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αμμωνια και δεν ασχολεισαι με μετρησεις παρα μονο μετα απο αυτο το διαστημα. Αν δεις νιτρικα (και συνηθως βλεπεις) σημαινει πως ειναι στρωμενο (αδιαφορα αν εχεις ακομα αμμωνια, αυτη τη βγαζεις με αλλαγες νερου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 11-07-13 στις 04:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-07-13, 00:17
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Λοιπόν...
Κατ' αρχήν υπάρχει πρόοδος αλλά και κάτι δεν μου πάει καλά :S.

Χθες στις μετήσεις η αμωνία είχε πέσει στa 3ppm από 5-6 και εμφανίστηκαν και νιτρώδη 2ppm. Σήμερα (15η μέρα) είχα NH3:0,5ppm , NO2: 5ppm, NO3: 50+ ppm. Είναι δυνατόν;
Και τι θα γίνει άραγε στις 15 μέρες που θα λέιπω χωρίς αλλαγή νερού;


Παράθεση:
οκ αν δεν εχεις τιποτα ευαισθητα φυτα δεν ειναι προβλημα, ριξε μπολικη αμμωνια και οταν γυρισεις απλα κανε αλλαγη και μετρησεις και θα το βρεις στρωμενο
Δεν έχω φυτά ακόμη θα τα βάλω μόλις γυρίσω και όλα είναι OK.

Αφού βάλω τα φυτά (ανουμπιες, βαλισνέριες και κερατόφυλλο) χρειάζεται να περιμένω να ισσορροπήσει ξανά η βιολογία ή βάζω μαζί και ψάρι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-07-13, 06:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσο "ταϊζεις" τη βιολογια σου αμμωνια, τοσο θα ανεβαινουν τα νιτρικα με τον καιρο. Η αμμωνια θα γινεται νιτρωδη και θα καταληγει στο "προϊοιν" του κυκλου του αζωτου, τα νιτρικα. Αλλωστε, στη συγκεκριμενη μεθοδο, οταν πια φτασεις στο τελος και εισαι ετοιμος για μεγαλη αλλαγη, τα νιτρικα συνηθως ειναι περα απο το ανωτατο οριο των tests. Αυτο μη σε απασχολει.

Εγω εξακολουθω να μη θεωρω καλη ιδεα το στρωσιμο ενω πρεπει να λειψεις για πολλες μερες, κυριως τωρα στο τελος του.

Για τα φυτα, η αμμωνια ειναι αυτη που βλαπτει καποια, οχι τα νιτρικα. Αντιθετως, τα νιτρικα αποτελουν τροφη για αυτα. Τα ψαρια, ομως, δεν θελουν νιτρικα. Οποτε, αυτο που πρεπει να γινει πριν βαλεις ψαρια, ειναι να κανεις μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, να κανεις μετρησεις ωστε να σιγουρευτεις οτι ειναι ασφαλες το περιβαλλον και διαδικασια τελος.

Το ολο νοημα ειναι οι μετρησεις σου να ειναι: αμμωνια αυστηρα μηδεν, νιτρωδη αυστηρα μηδεν, μετρησιμα νιτρικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-07-13, 10:16
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο "ταϊζεις" τη βιολογια σου αμμωνια, τοσο θα ανεβαινουν τα νιτρικα με τον καιρο. Η αμμωνια θα γινεται νιτρωδη και θα καταληγει στο "προϊοιν" του κυκλου του αζωτου, τα νιτρικα. Αλλωστε, στη συγκεκριμενη μεθοδο, οταν πια φτασεις στο τελος και εισαι ετοιμος για μεγαλη αλλαγη, τα νιτρικα συνηθως ειναι περα απο το ανωτατο οριο των tests. Αυτο μη σε απασχολει.
Δεν με απασχολεί, απλώς μου προκαλεί απορία πως εμφανίστηκαν τα νιτρικά ταυτόχρονα με τα νιτρώδη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εξακολουθω να μη θεωρω καλη ιδεα το στρωσιμο ενω πρεπει να λειψεις για πολλες μερες, κυριως τωρα στο τελος του.
Δεν διαφωνώ. Από την άλλη δεν έχω και τίποτα να χάσω (το πολύ-πολύ να ξεκινήσω στρώσιμο από την αρχή όταν γυρίσω).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φυτα, η αμμωνια ειναι αυτη που βλαπτει καποια, οχι τα νιτρικα. Αντιθετως, τα νιτρικα αποτελουν τροφη για αυτα. Τα ψαρια, ομως, δεν θελουν νιτρικα. Οποτε, αυτο που πρεπει να γινει πριν βαλεις ψαρια, ειναι να κανεις μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, να κανεις μετρησεις ωστε να σιγουρευτεις οτι ειναι ασφαλες το περιβαλλον και διαδικασια τελος.
Το ερώτημα είναι, μετά την αλλαγή και τις μετρήσεις, βάζω φυτά και ψάρι μαζί, ή βάζω πρώτα τα φυτά και μετά από κάποιες μέρες το ψάρι.
Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά και εννοείς να βάλω τα φυτά πριν την αλλαγή νερού, ενώ τα ψάρια φυσικά μετα;

Η άλλη μου απορία είναι, τα νιτρικά είναι πρόβλημα για την ίδια τη βιολογία; Δηλαδή αν μέχρι να γυρίσω ρίχνω αμμωνία για να τη διατηρήσω ζωντανή, και κατα συνέπεια τα νιτρικά θα αυξηθούν πολύ, είναι πρόβλημα (δεδομένου ότι μολις γυρίσω θα κάνω αλλαγή και μετρήσεις);
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-07-13, 10:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν με απασχολεί, απλώς μου προκαλεί απορία πως εμφανίστηκαν τα νιτρικά ταυτόχρονα με τα νιτρώδη.
Πρωτα εμφανιζονται τα νιτρωδη και μετα απο μερες τα νιτρικα. Ταυτοχρονα δεν ειναι δυνατο να δημιουργηθουν, αλλα συνυπαρχον κανονικα.

Παράθεση:
Δεν διαφωνώ. Από την άλλη δεν έχω και τίποτα να χάσω (το πολύ-πολύ να ξεκινήσω στρώσιμο από την αρχή όταν γυρίσω).
Ισχυει αυτο. Δεν εχεις να χασεις και κατι.

Παράθεση:
ο ερώτημα είναι, μετά την αλλαγή και τις μετρήσεις, βάζω φυτά και ψάρι μαζί, ή βάζω πρώτα τα φυτά και μετά από κάποιες μέρες το ψάρι.
Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά και εννοείς να βάλω τα φυτά πριν την αλλαγή νερού, ενώ τα ψάρια φυσικά μετα;

Η άλλη μου απορία είναι, τα νιτρικά είναι πρόβλημα για την ίδια τη βιολογία; Δηλαδή αν μέχρι να γυρίσω ρίχνω αμμωνία για να τη διατηρήσω ζωντανή, και κατα συνέπεια τα νιτρικά θα αυξηθούν πολύ, είναι πρόβλημα (δεδομένου ότι μολις γυρίσω θα κάνω αλλαγή και μετρήσεις);
Πρωτα θα βαλεις τα φυτα, θα φερεις στην τελικη μορφη το ενυδρειο σου απο την αποψη τη διακοσμισης και μετα τα ψαρια. Δεν θα παθουν τιποτα τα φυτα τις τελευταιες μερες του στρωσιματος, μη φοβασαι. Οταν ειχα κανει τη διαδικασια, ειχα φυτεψει μολις πρωτοεμφανιστηκαν τα νιτρικα, ενω το στρωσιμο τελειωσε μετα απο καμια 10αρια μερες. Δεν ειχα καμια απωλεια. Τη θερμοκρασια πρεπει να προσεξεις για τα φυτα, μην ειναι υψηλη.

Η βιολογια δεν παθαινει τιποτα. Το μονο που χρειαζεται ειναι οξυγονο και τροφη, δηλαδη ροη στο φιλτρο και αμμωνια, αντιστοιχα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-13, 15:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι να κανεις ανω κατω το βυθο καλυτερα βαλε τα φυτα και μετα απο μια μερα τα ψαρια (αν και δεν ειναι πολυ κρισιμο αφου το ενυδρειο ειναι καινουργιο οποτε δεν παιζει να εχει κατι επικινδυνο μεσα στο βυθο, αλλα καλου κακου καντο σωστα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-07-13, 15:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογια δεν παθαινει τιποτα. Το μονο που χρειαζεται ειναι οξυγονο και τροφη, δηλαδη ροη στο φιλτρο και αμμωνια, αντιστοιχα.
Συμφωνω, δυσκολα θα χαθει τελειως η βιολογια σε ενα ενυδρειο.
Ωστοσο επηρεαζεται κι απο αλλους παραγοντες εκτος ρυπων και οξυγονου (που ειναι τα πιο σημαντικα).

Αυτο που λεγεται για το στρωσιιμο, περι μηδενικων ΝΗ3, ΝΟ2 και μετρησιμων ΝΟ3, ειναι κατα μια έννοια μονο, σωστο
Απο τη στιγμη που εμφανιστηκαν νιτρικα σημαινει οτι στο ενυδρειο ολοκληρωθηκε ο κυκλος του αζωτου*.
Το ενυδρειο ειναι στρωμενο ομως, για ενα συγεκριμενο ποσοστο ρυπων.
Η αμμωνια και τα ντιρωδη που εχει ακομα στο νερο, ειναι απλα οι επιπλεον ρυποι που δεν μπορει να μηδενισει ο συγκεκριμενος πλυθησμος βακτηριων που εχει το ενυδρειο.
Πχ σε οποιοδηποτε στρωμενο ενυδρειο, αν βαλουμε μεσα αλλα τοσα ψαρια απο οσα εχει, ή ριξουμε μια χουφτα φαι, θα ειναι .... και παλι αστρωτο και θα περιμενουμε να αναπτυξει βιολογια για να καλυψει τους επιπλεον ρυπους, (αν συναινούν και οι αλλοι παραγοντες αναπτυξης της βιολογιας, βασικα να υπαρχει βιολογιο υλικο να κατοικησει ο επιπλεον πληθυσμος βακτηριων).
.
* Εξαιρουμε καιποιες περιπτωσεις οπου υπαρχει σπασιμο της αλυσιδας στον κυκλο. πχ phosphate block που μαλλον ευνοειται στο στρωσιμο με αμμωνια και ακομα περισσοτερο στο στρωσιμο με νερο ΑΟ που δεν υπαρχουν καθολου θρεπτικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-08-13, 23:12
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Τελικά μετά από αρκετό καιρό βρίσκω το χρόνο να ξαναγράψω.
Για την ιστορία, όταν γύρισα από διακοπές το ενυδρείο δεν ήταν ακόμα στρωμένο (εντελώς), αλλά έστρωσε μέσα σε λίγες μέρες. Συνολικά χρειάστηκε 39 ημέρες.

Μετά έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού, έβαλα τα φυτά μου και προσωρινα συνεχίζω με αμωνία (5ppm/24h) μέχρι να είμαι έτοιμος (λείπουν ακόμα ανεμηστήρες).

Με προβληματίζει όμως ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνονται τα νιτρικά (~25ppm/4 μέρες). Δεν είναι πολύ;

Επιπλέον το pH είναι σταθερά 8 ενώ της βρύσης 7.8 είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-08-13, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ αμμωνια ισον πολλα νιτρικα στο τελος του κυκου του αζωτου.
Ειναι καλο που μπορει η φιλτρανση σου και την μετατρεπει σε νιτρικα.

Οταν θα βαλεις ψαρια, αν ειναι πολλα, θα σου βγαζουν και αυτα πολυ αμμωνια, το φιλτρο θα ανεβαζει γρηγορα τα νιτρικα και θα θελεις πιο συχνα αλλαγη νερου.
Φροντισε να ειναι λοιπον τοσα τα ψαρια, που θα μπορεις να κανεις τις αλλαγες
που χρειαζονται.

Το πεχα ειναι ειναι φυσιολογικα πιο μικρο στο ενυδρειο, αφου πιθανως το μετρας μολις το βγαζεις απο βρυση, και που εχει ακομα διοξειδιο αναμεσα σε αλλα αερια.
Ενας απο τους λογους που χρειαζεται προετοιμασια/παλαιωση το νερο πριν την αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-08-13, 23:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων

Μετά έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού, έβαλα τα φυτά μου και προσωρινα συνεχίζω με αμωνία (5ppm/24h) μέχρι να είμαι έτοιμος (λείπουν ακόμα ανεμηστήρες).

Με προβληματίζει όμως ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνονται τα νιτρικά (~25ppm/4 μέρες). Δεν είναι πολύ;

αυτο λεγεται βιολογια τουμπανο
δε σε προτρεπω βεβαια να βαλεις με τη μια πολλα ψαρια, καντο σταδιακα γιατι σε ενα ενυδρειο συντελουνται κι αλλοι κυκλοι εκτος απο του αζωτου για τους οποιους δε γνωριζουμε και πολλα πραγματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-08-13, 23:50
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πεχα ειναι ειναι φυσιολογικα πιο μικρο στο ενυδρειο, αφου πιθανως το μετρας μολις το βγαζεις απο βρυση, και που εχει ακομα διοξειδιο αναμεσα σε αλλα αερια.
Ενας απο τους λογους που χρειαζεται προετοιμασια/παλαιωση το νερο πριν την αλλαγη
Ναι πράγματι της βρύσης το μετράω όπως βγαίνει από τη βρύση, δεν περιμένω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο λεγεται βιολογια τουμπανο
δε σε προτρεπω βεβαια να βαλεις με τη μια πολλα ψαρια, καντο σταδιακα γιατι σε ενα ενυδρειο συντελουνται κι αλλοι κυκλοι εκτος απο του αζωτου για τους οποιους δε γνωριζουμε και πολλα πραγματα
Μόνο ένα θα μπεί αρχικά αλλά θα είναι χρυσόψαρο, και (δυστυχώς) θα πρέπει να είναι common (εντολές εκ της διοικήσεως που ρωτάει καθημερινα "που είναι ο παθκάλ μπαμπά;"). Στη συνέχεια και αφού μπεί σε μια φυσιολογική ρουτίνα θα δώ τι (και αν) με παίρνει να του βάλω παρέα (αλήθεια χρυσόψαρα διαφορετικού είδους κάνει ή θα νιώθουν σαν να είναι το καθένα μόνο του
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-08-13, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πες της διοικησης οτι το ενυδρειο ειναι μικρο για common και αν το αγαπαει να μη το βαλει μεσα.
Βρες κανενα παραμυθι οτι μεταμφιεστηκε σε fancy, για να μη τον βρουν οι κακοι και τον πειραζουν.

Δεν πανε μαζι χρυσοψαρα fancy με διπλη ουρα και common/comet/shubunkin με μονη, λογω δυσκολιας στη σιτηση κυριως.
Τα fancy ειναι αργα και δεν προλαβαινουν να φανε το ιδιο καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-08-13, 00:06
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες της διοικησης οτι το ενυδρειο ειναι μικρο για common και αν το αγαπαει να μη το βαλει μεσα.
Δυστυχώς έιναι μόλις τριών με μνήμη ελέφαντα - δεν το βλέπω να μπορέσω να της το εξηγήσω (ή να την κοροϊδέψω με κάποιο τρόπο). Η σκέψη μου λοιπον είναι να μείνει μερικά χρόνια (τόσο ώστε το μέγεθος του ενυδρείου να μην προλάβει να είναι πρόβλημα) και στη συνέχεια είτε να δοθεί σε κάποιον που θα μπορεί να του παρέχει ένα αξιοπρεπές περιβάλλον ή να βρώ τρόπο να χωρέσω μεγαλύτερο ενυδρείο στο σπίτι μου (το πρώτο μου φαίνεται πιο πιθανό). Μέχρι τότε θα έχει μεγαλώσει και η μικρή αρκετά ώστε να μπορεί να κατανοήσει ότι δεν μπορεί να ζήσει πλέον σε τόσο περιορισμένο χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-08-13, 00:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψαρι ζει 40 χρονια και το μεγαλυτερο μερος της αναπτυξης γινεται στα πρωτα 2 χρονια της ζωης του.
Αν χασει την αναπτυξη, μετα μενει νανος.
Το ενυδρειο αυτο μπορει να σε καλυψει για κανα χρονο το πολυ, με πολυ συχνες αλλαγες και παλι δεν θα εχει την αναπτυξη που πρεπει.
Αν αγαπατε τα ψαρια αυτα απεφυγε το ή παρε ενυδρειο πανω απο 120 εκ μηκος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-08-13, 00:29
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρι ζει 40 χρονια και το μεγαλυτερο μερος της αναπτυξης γινεται στα πρωτα 2 χρονια της ζωης του.
ΟΚ, εδώ με πιάνεις αδιάβαστο. Από όσα είχα διαβάσει είχα καταλάβει ότι αναπτύσεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής του και ο χώρος δεν θα ήταν πρόβλημα μέχρι να φτάσει 10-12 εκ. (που υπολόγιζα ότι θα συμβεί μετά από τα 3 χρόνια).
Αυτό όμως που μου λες ανατρέπει τα πάντα. Και για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει περίπτωση σε σύντομο χρονικό διάστημα (εδώ για το 126λιτρο δόθηκε μάχη, πόσο μάλλον για κάτι μεγαλύτερο που και αντικειμενικά δεν χωράει).

Edit: Ποιά είδη θα μπορούσαν να ζήσουν σε αυτό το ενυδρείο (γιατί και τα black moor που μου αρέσουν από ότι έχω καταλάβει δεν "χωράνε")
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-08-13, 00:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρες κανενα παραμυθι οτι μεταμφιεστηκε σε fancy, για να μη τον βρουν οι κακοι και τον πειραζουν.
... και βαλε ενα παρομοιου χρωματος σε fancy
μετα απο καμια 15αρια μερες (για να εχει και ενδιαφερον) βαλε αλλο ενα για παρεα,
Μετα βλεπεις (κι απο τις μετρησεις) αν σε παιρνει (βασικα αν αντεχεις τις συχνες αλλσγες νερου) και για τριτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες κατά το στρώσιμο aias.george Αρχάριοι γλυκού νερού 33 27-05-12 16:12
Απορίες για στρώσιμο anonymous20 Γλυκό νερό - Γενικά 4 05-03-12 22:33
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13507 seconds with 16 queries