Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-13, 04:49
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή καινουργιος στους δισκους!!!

καλημερα λοιπον!!! ασχολουμαι καιρο με το χομπυ του ενυδρειου εδω και κανα 4-5 χρονια.... κατα καιρους περασαν πολλα ηδη ψαριων και ενυδρειων απο τα χερια μου.. οι δισκοι παντα με μαγευαν σαν ψαρι..ειναι οντος ο βασιλιας!!αλλα ποτε μου δεν δοκιμασα να κρατισω θεωρωντας πως δεν εχω τοση εμπειρια και δεν θα μπορουσα αφου οπως ολοι λενε ειναι δυσκολοι στην συντηρηση... τον τελευταιο καιρο εχω διαβασει αρκετα θα ελεγα για το θεμα δισκοι και θελω να κανω ενα ξεκινιμα με αυτα τα υπεροχα πλασματα!!! τις προαλλες λοιπον ηρθε στα χερια μου ενα rio240 ας ξεκινισω με αυτο που μαλλον θα ειναι και το μεγαλυτερο θεμα της συζιτισης..... ξερω οτι χρειαζομαι αρκετα λιτρα αλλα δεν θελω να παω σε πολλα για αρχη..... σκεφτομαι να βαλω 3-4 ατομα για αρχη και μετα αν ολα πανε καλα να ερθει και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.... εχω διαβασει σχετικα με απαιτισεις νερου,ρουτινα αλλαγων,διατροφης,στισιμο ενυδρειου φιλτρανσης κτλπ.... τωρα σαν ξεκινιμα πειτε μου εσεις απο που θα ηταν καλο να αρχισω....δεν βιαζομαι απλα θελω πρωτα να μαθω και μετα να κανω οποιοδηποτε βημα!!!περιμενω τις γνωμες σας και σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-13, 05:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

καλως ηρθες ..... για να σου πανε καλα και να περασεις καλα ξεκινα με περισσοτερα λιτρα απο την αρχη μια και καταλαβαινω οτι μπορεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο μην σε φοβιζουν τα πολλα λιτρα ειναι ποιο ευκολα .... για μενα τα 400λιτρα συν ειναι καλο ξεκινημα για να βαλεις 8με 10 ψαρακια για να κανεις το κεφι σου οπως πρεπει .... μια και ξεκινας τωρα ξεκινα σωστα θα σε γλιτωσει και απο εξοδα ... εγωειχα ενυδρειο για 10 χρονια πολυ παλια και ξαναμπηκα γερα μετα απο απο 10 χρονια με 650 λιτρα οταν το ειδα τρομαξα αλλα μετα απο ενα εξαμηνο μου φαινοταν μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-13, 05:05
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

αν ειχα δυνατοτητα για τοσο μεγαλο ενυδρειο αυτην την στιγμη δεν θα το σκεφτομουνα καν..... απλα τωρα "εκατσε" το 240αρι και λεω να ξεκινισω με αυτο...και να αργοτερα χρειαστει μεγαλυτερο βλεπουμε γιατι τωρα οι εποχες ειναι πολυ δυσκολες και αυτην την στιγμη η τσεπη μου δεν αντεχει αγορα κιαλου ενυδρειου μεγαλυτερου ακομα αγορα ψαριων αγορα γενικως στα παντα.... θα προσπαθησω να το κανω με το ηδη υπαρχων....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-13, 05:28
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

εσυ ξερεις τι μπορεις και τι οχι αλλα για μενα κανε υπομονη κανα 4μηνο και ξεκινα σωστα ... κατι που θα σου πεθανουν 2 δισκοι κατι που θα σου βγαλουν καμια ασθενεια και θα πρεπει να αγορασεις φαρμακα θα την πληρωσης με αλλον τροπο την διαφορα των λιτρων .ψαχνε στις αγγελιες εγω στεινω θαλασσα με το μισο κοστος για παραδειγμα αλλλα με υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-13, 05:37
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποτε θα ειμαι καλυτερα οικονομικα και τωρα αφου αυτην την στιγμη υπαρχει ενα 240αρι αδειο νομιζω πως ειναι μια αρχη.... προς το παρων δεν το σκεφτομαι καν για αλλο ενυδρειο... δεν με παιρνει οικονομικα δηλαδη.....και απο οτι διαβασα εδω και σε αλλο forum σχετικο με δισκους λεει οτι το καθε ατομο "δισκος" ενιλικο χρειαζεται γυρω στα 40-60 λιτρα νερου... οποτε στον αριθμο που θελω εγω για αρχη ειμαι ορειακα.... βεβαια θα χρειαστει ποιο πολθ ρουτινα κτλπ... αυτο το ξερω... αλλα χρονο και διαθεση εχω....οποτε δεν βρισκω κατι να με κοβει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-13, 05:58
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ο αριθμος των δισκων παιζει μεγαλο ρολο οσο ποιο πολλα ατομα τοσο ποιο καλα με 4,5 ψαρια θα εχεις προβληματα σε αλλο φορουμ θα σου πουν να βαλεις ευκολα σε αυτο θα σου πουμε οτι ξεκινας λαθος ... στο ειπα και ποιο πανω αν θες ακους αν δεν θες θα εχεις τα προβληματα που ειχαμε ολοι μας που δεν ακουσαμε και το πληρωσαμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-13, 06:03
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ωραια λοιπον.... ας αφησουμε προς το παρων το θεμα "λιτρα" και ας κανουμε ενα ξεκινιμα με το θεμα δισκοι.... αυτο ειναι που θελω ποιο πολυ.... το θεμα μου ειναι να μαθω γιαυτους κυριος... ετσι και αλλιως δεν εχω ξεκινισει τιποτα ακομα....απλα ανοιξα αυτο το θεμα για να μαθω γιαυτους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-13, 07:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ακου τον παλιο τι σου λεει.

Δεν θα ευχαριστηθεις, ουτε εσυ ουτε τα ψαρια, με αυτο το ενυδρειο.
Οι δισκοι σε λιγα λιτρα θελουν μεγαλη τυχη, πολυ εμπειρια και πολυ κουραση.
Τα εξοδα συντηρησης στο τελος θα ειναι τα ιδια.
Ειναι πλαφον το κοστος ζωης τους.
Σκεψου το σαν να εχεις ενα 3αρι διαμερισμα και να θελεις να κανεις 5 παιδια.
Τι θα γλυτωσεις και τι θα χασεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-13, 07:09
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλημερα κυριε σπυρο.... εχω δει 10δες ποστ εδω μεσα με δισκους σε αυτα τα λιτρα....και το μονο προβλημα απο οτι καταλαβα ειναι οτι θελει πολυ παραπανω συντηρηση και περισοτερες αλλαγες για να μενει το νερο φρεσκο συνεχεια..... με λιγα λογια περισσοτερο πρωσοπικο χρονο....να κρατισω παραμετρουσ κτλπ ξερω.... εχω ηδη ενυδρειο με στυλ Ν.Αμερικης..... οποτε παραμετροι ειναι ιδιοι.....απλα θα χρειαστω περισσοτερη φροντιδα που αυτο δεν με χαλαει... ισα ισα που θελω να ασχολιθω..... οποτε μην κατακρινετε κατευθειαν τα λιτρα αφου υπαρχει θελιση....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-13, 07:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως νομιζεις.
Καλα συνεχεια και καλη τυχη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-13, 07:15
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

συγνωμη κιολας αν κανω λαθος αλλα με το να μην μου δινετε μια απαντηση σε αυτο που ρωταω δεν ειναι λυση.... προσπαθω να μαθω καποια πραματα ρωτοντας εδω μεσα... ειπα (ΔΕΝ) εχω ξεκινισει τιποτα ακομα (ΑΠΛΑ) θελω να (ΜΑΘΩ).... δεν νομιζω οτι ζηταω κατι παραλογο......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-13, 07:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποια ηταν ακριβως η ερωτηση που δεν απαντηθηκε?
-------------------------
Αυτη την ερωτηση (που εχω κανει με εντονα γραμματα) βλεπω, και αυτη απαντηθηκε.
Απο τα λιτρα ξεκινας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα λοιπον!!! ασχολουμαι καιρο με το χομπυ του ενυδρειου εδω και κανα 4-5 χρονια.... κατα καιρους περασαν πολλα ηδη ψαριων και ενυδρειων απο τα χερια μου.. οι δισκοι παντα με μαγευαν σαν ψαρι..ειναι οντος ο βασιλιας!!αλλα ποτε μου δεν δοκιμασα να κρατισω θεωρωντας πως δεν εχω τοση εμπειρια και δεν θα μπορουσα αφου οπως ολοι λενε ειναι δυσκολοι στην συντηρηση... τον τελευταιο καιρο εχω διαβασει αρκετα θα ελεγα για το θεμα δισκοι και θελω να κανω ενα ξεκινιμα με αυτα τα υπεροχα πλασματα!!! τις προαλλες λοιπον ηρθε στα χερια μου ενα rio240 ας ξεκινισω με αυτο που μαλλον θα ειναι και το μεγαλυτερο θεμα της συζιτισης..... ξερω οτι χρειαζομαι αρκετα λιτρα αλλα δεν θελω να παω σε πολλα για αρχη..... σκεφτομαι να βαλω 3-4 ατομα για αρχη και μετα αν ολα πανε καλα να ερθει και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.... εχω διαβασει σχετικα με απαιτισεις νερου,ρουτινα αλλαγων,διατροφης,στισιμο ενυδρειου φιλτρανσης κτλπ.... τωρα σαν ξεκινιμα πειτε μου εσεις απο που θα ηταν καλο να αρχισω....δεν βιαζομαι απλα θελω πρωτα να μαθω και μετα να κανω οποιοδηποτε βημα!!!περιμενω τις γνωμες σας και σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-05-13 στις 07:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-13, 07:28
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το βασικο μου ερωτιμα ειναι να μαθω περοσσοτερα πραματα για τους δισκους και τι θα πρεπει να ξερω πριν κανω καποιο βημα....τις γνωσεις εσας των ποιο εμπειρων με λιγα λογια ζηταω.... και κοντευει να κλησει μια σελιδα του ποστ με το να σηζιταμε για τα λιτρα που στο κατω κατω αναφερω οτι αν κατι παει στραβα αργοτερα οταν μεγαλωσουν τα ψαρια θα παρω μεγαλυτερο χωρο και δεν μου εχει παντισει κανενας στο αρχικο ερωτιμα μου δηλαδη στο τι θα πρεπει να ξερω πριν ξεκινισω....αν εχω καπου λαθος πειτε μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-13, 07:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβασε αυτο http://www.greekdiscus.com/test2000/...E%B9-%E2%80%9D
Ισως σε βοηθησει να καταλαβεις τι εννοουμε και να μη γεμιζουμε σελιδες ασκοπα και παλι.
Μετα διαβασε ολα τα υπολοιπα αρθρα εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/...B6%F1%E8%F1%E1
Οτι απορια υπαρχει μετα, τη συζηταμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-13, 08:58
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το πρωτο λινκ το διαβασα πριν μιση ωρα... το 2ο φαινεται ενδιαφερον ευχαριστω!!!
-------------------------
μολις τελειωσα και με ολο το 2ο λινκ....οσα αφορουν τα λιτρα απο οτι ειδα συστινουν ως μικροτερο ενυδρειο τα 300 λιτρα.... εχει τοση πολυ μεγαλη διαφορα τα 240 απο τα 300 λιτρα????δλδ μπορω να βαλω δισκους στα 300 και στα 240 οχι???ξερω οτι γινομαι κουραστικος με τετοιες ερωτισεις αλλα νομιζω οτι κατα καποιον τροπο δεν εχω αδικο....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelos : 01-05-13 στις 08:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-13, 09:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-13, 09:41
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

ρε συ κυριε σπυρο.... μην με παιρνεις απο τα μουτρα.... απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι οχι....?? τωρα πριν λιγο εψαχνα παλι το forum και αρκετα καλος δισκασ εδω μεσα απο οτι ξερω οτι ειναι δλδ ειχε δισκους σε 180λιτρα.... δεν αναφερω ονομα δεν χρειαζεται.... απλα το λεω..... τελος παντων αν δεν υπαρχει διαθεση για βοηθεια δεν πειραζει.... καλα να ειμαστε πανω απο ολα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-13, 09:45
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

κατα την γνωμη μου 4 δισκοι ειναι λιγοι...θελουν κοπαδι το οποιο θα σε γλυτωσει απο πολλα...τωρα αφου εχεις αποφασισει οτι θα πας με 240 λιτρα τα οποια οπως καταλαβαινεις δεν ειναι καθαρα 240 αν βγαλεις υποστρωμα ριζες κτλ,θα σου προτεινα τα εξης....νερο απο προφιλτρα οσμωσης η αν εχεις οσμωση να παιξεις οσμωση .αμμο για υποστρωμα για να μπορεσεις ν βαλεις κορυ να καθαριζουν,κανενα αλλο ψαρακι μεσα ,και ριζες ομορφα τοποθετημενες για να κρυβοντι οταν θελησουν οι δισκοι...και ισως να μην παρεις μικρους δισκους που θελουν πολυ ταισμα για την σωστη ανατροφη τους...το νουμερο ενα παντως ειναι πολλα λιτρα για να βαλεις πολλα ατομα μεσα και καθαρο νερο...μετα απο αυτα το να κρατησεις δισκους ειναι αρκετα ρουτινα ευκολο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-13, 09:48
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

δεν ειχα σκοπο να βαλω κανενα αλλο ψαρι μεσα εκτος απο δισκους και για λογο λιτρων και για λογο στρες..... αμμοσ θα εμπαινε εννοητε αφου αυτο ειναι το φυσικο και ριζες επισεις για αν κρυβοντε... και θα υπαρχει και χωρος για να κολυμπουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-05-13, 09:58
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

δωσε μεγαλη βαση στο καθαρο νερο τοτε για να μην τρεχεις μετα.....αγορασε οσμωση η αν δεν σε βολευει στην χειροτερη προφιλτρα για να αποφυγεις τη σκετη βρυση με αντιχλωριο και δεν θα το μετανιωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-05-13, 10:01
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πιστευω οτι σου εχουν απαντησει σε αυτα που ρωτας.
οι δισκοι θελουν πολλα λιτρα και με αυτο ξεκινας σαν βαση. εσυ δεν εχεις το καταλληλο ενυδρειο.
σκεψου να βαλεις στο 240αρι σου 8 δισκους και να τους ταιζεις 4 και 5 φορες τη μερα με τροφες φουλ στη ζωικη πρωτεινη. τι μετρησεις θα παιρνεις? θα χρειαζεται αλλαγη νερου μερα παρα μερα.
και αν καταφερεις και τα μεγαλωσεις, φαντασου την εικονα 8 ενηλικων δισκων σε 240 λιτρα. θα θυμιζει μονομαχο σε ποτηρακι το ολο σκηνικο.
χωρια το στρες και τις αρρωστιες και τις λαθος συμπεριφορες.

δεν θα ηταν καλυτερα να κανεις οικονομια και να στησεις καποια στιγμη ενα 600 λιτρα τουλαχιστον?

υπαρχουν ενα σωρο ωραια ψαρια για το ενυδρειο που εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-05-13, 10:04
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

σκεφτομουν οσα αφορουν την φιλτρανση να εβαζα ενα 2217 1000λτ ανα ωρα δηλαδη και αλλο ενα που εχω γυρω στα 400ανα ωρα... πιστευω με συχνες αλλαγες οτι θα ειναι αρκετη.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω οτι σου εχουν απαντησει σε αυτα που ρωτας.
οι δισκοι θελουν πολλα λιτρα και με αυτο ξεκινας σαν βαση. εσυ δεν εχεις το καταλληλο ενυδρειο.
σκεψου να βαλεις στο 240αρι σου 8 δισκους και να τους ταιζεις 4 και 5 φορες τη μερα με τροφες φουλ στη ζωικη πρωτεινη. τι μετρησεις θα παιρνεις? θα χρειαζεται αλλαγη νερου μερα παρα μερα.
και αν καταφερεις και τα μεγαλωσεις, φαντασου την εικονα 8 ενηλικων δισκων σε 240 λιτρα. θα θυμιζει μονομαχο σε ποτηρακι το ολο σκηνικο.
χωρια το στρες και τις αρρωστιες και τις λαθος συμπεριφορες.

δεν θα ηταν καλυτερα να κανεις οικονομια και να στησεις καποια στιγμη ενα 600 λιτρα τουλαχιστον?

υπαρχουν ενα σωρο ωραια ψαρια για το ενυδρειο που εχεις.
μα δεν εχω σκοπο να βαλω στο 240αρι τοσους δισκους εγω ομως... θα βαλω λιγους για αρχη να δω πως θα παει και αργοτερα για να ενισχισω το κοπαδι θα μεγαλωσω και τον χωρο και το κοπαδι συνχρονος...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelos : 01-05-13 στις 10:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-05-13, 11:58
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

...όλα είναι σωστά και όλα λάθος ...ανάλογα με τις προτεραιότητες που θέτουμε.

...αν προτεραιότητά μας είναι το τι αρέσει σε εμάς ......τότε τα 240 λίτρα είναι ικανά να επιτρέψουν την επιβίωση των δίσκων....ακόμα και - συν το πέρας του χρόνου - το ζευγάρωμά τους ....ή τέλος πάντων τη συμβίωσή μας μαζί τους.

...εγώ από όσα προσπαθώ να μάθω (όσο καιρό ζούμε παρέα με τα 'πιτσιρίκια' μου) .....το ένα που κατάφερα (ή έτσι θέλω να πιστεύω) ....είναι να κάνω πριν προβώ σε όποια επιλογή, μία ερώτηση:

"Εάν ήμουν ένας από τους δίσκους μου..... αυτό θα το ήθελα, ή δεν θα το ήθελα?"

...μόλις γυρίσει η προτεραιότητα των επιλογών στα ψάρια μας ...κι όχι στους εαυτούς μας ....όλες οι απαντήσεις μοιάζουν εύκολες κι απλές.
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-05-13, 12:14
mixalhs1987 Ο χρήστης mixalhs1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: καματερο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλο μηνα! και καλο πασχα!
pantelo αυτο που πας να κανεις ειναι δυσκολο για εσενα γιατι σε αυτα τα λιτρα θα πρεπει να εισαι απο πανω συνεχεια και απο την αλλη για τα ψαρια γιατι οπως και να το κανουμε ακομα και 4 να ειναι οι δισκοι οταν εχουν πληρες μεγεθος θα ειναι το ενα ψαρι πανω στο αλλο!
ακομα και τα φιλτρα που σκεφτεσαι να δουλεψεις δεν νομιζω να σε καλυψουν απο τον ογκο του βιολογικου τους υλικου γιατι σαν ψαρια θελουν πολυ ταισμα και εχουν και πολλες ακαθαρσιες!
οπως σου εχουν πει και παραπανω θελεις πιο πολλα λιτρα και για το δικο σου καλο! και για των ψαριων!
απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομουν οσα αφορουν την φιλτρανση να εβαζα ενα 2217 1000λτ ανα ωρα δηλαδη και αλλο ενα που εχω γυρω στα 400ανα ωρα... πιστευω με συχνες αλλαγες οτι θα ειναι αρκετη.....
-------------------------

μα δεν εχω σκοπο να βαλω στο 240αρι τοσους δισκους εγω ομως... θα βαλω λιγους για αρχη να δω πως θα παει και αργοτερα για να ενισχισω το κοπαδι θα μεγαλωσω και τον χωρο και το κοπαδι συνχρονος...
εγω σε τοσα λιτρα το μονο που θα εβαζα και παλι θα ηθελε προσοχη ενα σιγουρο ζευγαρι!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κυριε σπυρο.... εχω δει 10δες ποστ εδω μεσα με δισκους σε αυτα τα λιτρα....και το μονο προβλημα απο οτι καταλαβα ειναι οτι θελει πολυ παραπανω συντηρηση και περισοτερες αλλαγες για να μενει το νερο φρεσκο συνεχεια..... με λιγα λογια περισσοτερο πρωσοπικο χρονο....να κρατισω παραμετρουσ κτλπ ξερω.... εχω ηδη ενυδρειο με στυλ Ν.Αμερικης..... οποτε παραμετροι ειναι ιδιοι.....απλα θα χρειαστω περισσοτερη φροντιδα που αυτο δεν με χαλαει... ισα ισα που θελω να ασχολιθω..... οποτε μην κατακρινετε κατευθειαν τα λιτρα αφου υπαρχει θελιση....
Μην σκεφτεσαι μονο την ποιοτιτα του νερου,αν και ειναι πολυ βασικη,σκεψου και οτι ο δισκος εινα κιχλιδα αρα και κυριαρχικο ψαρι! μεσα σε 240 λιτρα θα ειναι συνεχεια στρεσαρισμενο και το στρες απο μονο του ειναι παραγοντας ασθενειων! ειχα 8 δισκους σε 750 λιτρα με μηκος 180 και παλι υπηρχαν φορες που επεφταν τσακωμοι, δεν μπορεις να φανταστεις πως ενας δισκος μεσα σε κλασματα μπορει να διανισει το 180!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs1987 : 01-05-13 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-05-13, 12:21
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομουν οσα αφορουν την φιλτρανση να εβαζα ενα 2217 1000λτ ανα ωρα δηλαδη και αλλο ενα που εχω γυρω στα 400ανα ωρα... πιστευω με συχνες αλλαγες οτι θα ειναι αρκετη.....
-------------------------

μα δεν εχω σκοπο να βαλω στο 240αρι τοσους δισκους εγω ομως... θα βαλω λιγους για αρχη να δω πως θα παει και αργοτερα για να ενισχισω το κοπαδι θα μεγαλωσω και τον χωρο και το κοπαδι συνχρονος...
Δυστηχως ολο το προτζεκτ αρχιζει λαθος!
Για την φιλτρανση που λες σε ενα ενυδρειο με το πολυ 4 ενηλικες δισκους και ποσα ταισματα την μερα θα εισαι συνεχεια με εναν κουβα στα χερια για αλλαγη μετα το ταισμα!(για τα 180 λιτρα του αλλου χομπιστα θυμησου τις διαστασεις του ενυδρειου του και τον εξοπλισμο του ΟΧΙ μονο τα λιτρα του)
Ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο αρα μιλαμε για 6+ ατομα σε ενα ενυδρειο εκτος και εαν βρεις ενα ζευγαρι μονο του γιατι αν εκει μεσα μπουν 2 ζευγαρια θα γινει το σωσε γιατι ειναι και κιχλιδα εκτος απο κοπαδοψαρο!
Θα ταλαιπωρηθεις παρα πολυ(αλλα το θες απο οτι καταλαβα)
Αλλα θα ταλαιπωρηθουν και τα καημενα τα ψαρια που δεν το θελουν με τιποτα!
Οπως σου ειπαν και ποιο πανω στα 240 λιτρα εχεις πολλες επιλογες κοιτα για κατι αλλο και οταν ερθει η ωρα θα κανεις αυτο που φανταζεσε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-05-13, 17:53
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Καλησπερα κ απο μενα Παντελο!!!καλως ηρθες,καλη διαμονη κ υπομονη...

Στο θεμα σου τωρα...
Θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες οσωνν αφορα τα λιτρα..

Σου παραθετω ενα λινκ μου στο GD.ειχα ιδιο ερωτημα με το δικο σου...

http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF%F1%E9%E5%F2

Τελικα.......δεν το εκανα!!για τους λογους που αναφερονται πιο πανω!!(κ τα σκαλαρια που ειχα παλι λαθος ηταν στα 40 εκ. υψος)

τι εκανα??υπομονη...εβγαλα και τα σκαλαρια γτ οσο μεγαλωναν ειχαν προβλημα..μαζεψα καποια χρηματα,εδωσα το 240αρι...

...κ τελικα ειμαι με μια 400αρα στο σαλονι μου και 10 απο τα αγαπημενα μου ψαρια....

http://www.greekdiscus.com/test2000/...9%EF-%EC%EF%F5!!!

Μην σε παιρνει απο κατω...εκτος κ αν βαλεις 10 μικρα δισκακια (για λιγο) κ ταυτοχρονα να ετοιμαζεις ενα μεγαλυτερο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-05-13, 18:12
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην σε παιρνει απο κατω...εκτος κ αν βαλεις 10 μικρα δισκακια (για λιγο) κ ταυτοχρονα να ετοιμαζεις ενα μεγαλυτερο....
τα μικρα θελουν πολυ ταισμα αρα πολυ φιλτρανση και πολυ προσοχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-05-13, 20:32
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

εννοειτε!!!κ πολλες αλλαγες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-05-13, 01:20
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι απο μενα και ευχαριστω για τις απαντισεις σας παιδια!!! δεν ξερω τι θα ηταν προτιμοτερο να εβαζα οσα αφορουν ενιλικα η μικρης ιλικιας ψαρια....οσα αφορουν την ταλαιπωρια και προσωπικο μου χρονο που πρεπει να αφιερωθει δεν υπαρχει κανενα προβλημα εχω ολη την καλη διαθεση για οτι και να χρειαστει..... ακομα και για 2 αλλαγες την μερα που λεει ο λογος....τωρα απο κει και περα βλεπω οτι οι περισοτεροι ειστε εναντιον της ιδεας αυτης οποτε θα δω τι θα κανω τελικως.....βεβαια δεν μου φευγει σαν σκεψη απο το μιαλο να το δοκιμασω να πω την αληθεια.... ειμαι επιμονος ανθροπος και δεν θα τα παρατισω ετσι ευκολα.... πιστευω πως μπορω να τα βγαλω περα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-05-13, 01:24
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να ακουσεις τους εμπειροτερους και να περιμενεις λιγο, να ξεκινησεις απο την αρχη με το μεγαλο ενυδρειο ωστε να μην εχεις δραματα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Καινουργιος Bill Bizkit Bettas 19 18-09-11 18:18
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ... takisgoa Αρχάριοι γλυκού νερού 44 06-01-11 02:47
προβλημα στους δισκους Mikepap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-01-08 15:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10257 seconds with 16 queries