Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-13, 23:17
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή Βιολογικά υλικά

λοιπόν μετά από μια διαφωνία με φίλους που έχω τώρα 2 μέρες και επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ είπα να βάλω μια λίστα από κοινά υλικά βιολογικής φίλτρανσης που έχουμε στα ενυδρεία μας.η διαφωνία φυσικά είχε να κάνει ως προς το ποιο είναι καλύτερο υλικό με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
η κουβέντα άρχισε όταν ένας φίλος στήνει τώρα ένα δισκάδικο 750λτ με 100λτ σάμπ στο οποίο ο φίλος λέει να βάλει 50κιλ ελαφρόπετρα ενώ εγώ του λέω να βάλει 1λτ easylife symbiot.δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και παραθέτω τα εξής:
API Bio-Chem Stars (Rena)

απόδοση 20τεμ/379λτ
υλικό:
Porous Polymer Material
Easy-Life Symbiont

χαρακτηριστικά:300gr/900lt
υλικό:Sintered glass
Eheim Substrat-pro

χαρακτηριστικά:450γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass

Ηobby
Absorbex Micro

χαρακτηριστικά:450γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass?




JBLMicroMec

χαρακτηριστικά:650γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass

Sera Siporax

χαρακτηριστικά:1000ml/200lt
υλικό:Sintered glass


Seachem Matrix

χαρακτηριστικά:500ml/200lt
υλικό:Porous Inorganic Solid
Tropical Poro ring

χαρακτηριστικά:600μλ/200λτ
υλικό:ceramic rings

και μην ξεχνάτε πείτε μου στο δισκαδικο ποιοθα βάζατε ελαφρόπετρα,σιμβιοτ ή σιποραξ και γιατι??


υγ.οι τιμές είναι αυτες που ανακοινονουν οι εταιριες

-------------------------
και για τα καινούρια παιδιά που δεν ξέρουν ακόμα να πούμε ότι τα βιολογικά αυτά υλικά είναι τα βασικά υλικά φίλτρανσης στα οποία κάνουν αποικίες τα ωφέλιμα βακτήρια που ξεκινάνε τον κύκλο αζώτου.

και μια κοντινη σε σιποραξ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 11-03-13 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-13, 00:23
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

πολυ καλη η ενημερωση φιλε μου. που το βρισκουμε αυτο το υλικο; της easy life; για την ελαφροπετρα εχεις καποια αναλυση; ποσα γραμ στο λιτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-13, 00:26
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

το συμβιοτ το εχει ο κουμουλος τωρα για την ελαφροπετρα τι να σου πω ειναι καινουργιο υλικο στο χομπυ μας με αποτελεσμα να μην μπορουσα να βρω πληροφοριες και απο οτι καταλαβα οσο περισοτερη τοσο το καλητερο μια αποψη που εγω διαφωνω καθως τα παραπανω υλικα μπορουν να εχουν αντιθετα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-13, 00:30
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-13, 07:56
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Βαση των στοιχειων δηλαδη των εταιριων εσυ προσωπικα θα εβαζες το υλικο που λενε σε ενα ενυδρειο?Μηπως η ποσοτητα του καθε υλικου σε καθε ενυδρειο εξαρτατε απο συχνοτητα ταισματων κλπ?
Εγω στο δισκαδικο ειχα ελαφροπετρα μικρης κοκομετριας ειναι ιδια με το Ματριχ και την εβαλα γιατι χρειαστικα 200 λιτρα και μου κοστισε κοντα στα 30 ευρω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-13, 08:11
archer65 Ο χρήστης archer65 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

καλημερα , πολυ καλο και λεπτομερες αρθρο μαξμαικ αλλα θα διαφωνησω λιγο μαζι σου , γιατι απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι την ελαφροπετρα την χρησιμοποιουσαν πριν 10-15 χρονια προτου βγουν τα σιποραξ + κτλ, και εδω ελλαδα και εξωτερικο οι συνχομπιστες ,οσο για το σιποραξ εχει τοση διαρκεια και τοση μεγαλη συλλογη απο αποικιες βακτηριων ,που δεν εχει ανταγωνισμο-κατα τη γνωμη μου-συγκρινοντας σχεση τιμης-διαρκειας υλικου και αποδοσης .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-13, 09:14
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Cool

Δυστυχώς η αναλογία γραμμαρίων με λίτρα ειναι λίγο άκυρη .
Και γιατι το λέω αυτο , λέει π.χ η εταιρεία API - biochem stars 20τεμ/379 λίτρα
Δηλαδή σε τόσα λίτρα αν βάλω ένα δίσκο θέλω αυτα ,αν βαλω 20 δίσκους ;
Το θέμα δεν γίνεται να μετρηθεί με αναλογία λίτρων αλλα με όγκο ιχθυοφορτισης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-13, 10:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οπως πολυ σωστα διαβαζω απο μερικα ατομα οντως δεν μπορει να γινει συγκριση!!!!
παιζει ρολο που θα μπει το καθε υλικο ( σαμπ, εξ.φιλτρο )
παιζει ρολο τι ψαρια και ποσα εχουμε μεσα στο ενυδρειο.
παιζει ρολο τι ταιζουμε και ποσο.
παιζει ρολο τι ρουτινα εχουμε στις αλλαγες.
ειναι πολλες οι παραμετρους που μπορουν να μας καθορισουν ποσα γραμμαρια/λιτρο βιολογικο υλικο θα βαλουμε ανα λιτρο.
στο εξωτερικο για παραδειγμα ενα βασικο υλικο για τα ενυδρεια τους ειναι αυτο της εικονας πολυ φτηνο που στην ελλαδα σπανια θα το δεις.... κι ομως κραταει πολλα λιτρα ενυδρειων αψογα.
οσο για τις ελαφροπετρες ειναι απο τα πρωτα υλικα που χρησημοποιηθηκαν για αποικιες βακτηριδιων....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter-with-media.jpg
Εμφανίσεις:  634
Μέγεθος:  82,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-13, 10:55
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

πολυ καλο αρθρο ευχαριστουμε!!και ενα βιντεακι με παρουσιαση διαφορων υλικων
http://www.youtube.com/watch?v=SOE9t...S2MqlugTcfvkDA
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-13, 11:31
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κάπου διάβαζα ότι η Ελαφρόπετρα ανεβάζει το Ph, ισχύει κάτι τέτοιο???
Επίσης, Εγώ έχω 1 λίτρο σιποράξ στο ενυδρείο (120λτ) και η βιολογία δουλεύει άψογα, με πόσα λίτρα από το κάθε άλλο υλικό θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα???π.χ. ελαφρόπετρα πόσο χρειάζομαι για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-13, 11:40
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου διάβαζα ότι η Ελαφρόπετρα ανεβάζει το Ph, ισχύει κάτι τέτοιο???
Επίσης, Εγώ έχω 1 λίτρο σιποράξ στο ενυδρείο (120λτ) και η βιολογία δουλεύει άψογα, με πόσα λίτρα από το κάθε άλλο υλικό θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα???π.χ. ελαφρόπετρα πόσο χρειάζομαι για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα???
αυτο απολυτα δεν θα μπορει να στο πει κανενας!!!! θα πρεπει να κρατησεις σημειωσεις, με μετρησεις για μερικους μηνες με το σιποραξ, και μετα με τα πραγματα που κανεις στο ενυδρειο σου να βαλεις τον ιδιο ογκο ελαφροπετρα και να κανεις μετρησεις παλι για μερικους μηνες... μονο ετσι θα δεις αν εχεις διαφορες και ποσο....
η ελαφροπετρα για εμενα ειναι οτι πιο πορωδες υπαρχει, αλλα η βιομηχανια του κερδους πρεπει καθε τοσο να βγαζει νεα προιοντα.
με ολα τα υλικα μπορεις να εχεις τα ιδια αποτελεσματα μην αγχωνεσαι!!!!

οσο για το ph δεν το επιρεαζει καθολου!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-13, 14:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Δείτε εδώ μια πολύ καλή δουλειά που είχε κάνει ο φίλος Jeepas
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=aBSORBEX
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-13, 14:57
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο απολυτα δεν θα μπορει να στο πει κανενας!!!! θα πρεπει να κρατησεις σημειωσεις, με μετρησεις για μερικους μηνες με το σιποραξ, και μετα με τα πραγματα που κανεις στο ενυδρειο σου να βαλεις τον ιδιο ογκο ελαφροπετρα και να κανεις μετρησεις παλι για μερικους μηνες... μονο ετσι θα δεις αν εχεις διαφορες και ποσο....
η ελαφροπετρα για εμενα ειναι οτι πιο πορωδες υπαρχει, αλλα η βιομηχανια του κερδους πρεπει καθε τοσο να βγαζει νεα προιοντα.
με ολα τα υλικα μπορεις να εχεις τα ιδια αποτελεσματα μην αγχωνεσαι!!!!

οσο για το ph δεν το επιρεαζει καθολου!!!!!!
Βασικά τώρα φτιάχνω ένα εξωτερικό φίλτρο και θα χρειαστώ περίπου 6 λίτρα βιολογικό υλικό χωρίς τον σπόγκο. Και λέω τώρα, να βάλω ελαφρόπετρα ή να πάρω σιποράξ??? Το κόστος είναι τραγικό αν το αναλογιστείς, 2¤ έναντι 40¤!!! Από την εμπειρία σας, πόσο καλύτερο είναι το σιποράξ από την ελαφρόπετρα???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-13, 15:21
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Eγω προσωπικα θα ελεγα ελαφροπετρα!Γεμιζεις το φιτλρο σου και σου μενει και για τις γλαστρες με 2 ευρω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-13, 15:52
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

προσωπικα μεχρι και σημερα δουλευω ελαφροπετρα στο sump βεβαια παραπονω 17 χρονια που τη δουλευω δεν ειχα ποτε .αλλα δεν ειναι και λογος αυτος να απαξιωσουμε τα υπολοιπα υλικα νομιζω.

αν αυτος ειναι δεικτης να σας πω οτι σε μεγαλες εγκαταστασης ενυδρειων δουλευουν ελαφροπετρα ακομα και ας μην πουμε εκει περι ιχθυοφορτισης.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-13, 16:33
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι οτι αν εχουμε εξωτερικο φιλτρο καλυτερα να βαλουμε καποιο υλικο καλης ποιοτητας γιατι ο χωρος μας περιοριζει. Στην περιπτωση του sump η ελαφροπετρα και το σιποραξ ειναι καλη λυση. Η ελαφροπετρα ειναι καλης ποιοτητας ομως ή θα μας βουλωσουν οι ποροι που εχει?
Ποια υλικα μπορουμε να τα βρασουμε και να τα χρησιμοποιησουμε και για ποσο καιρο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-13, 11:52
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

Σύμφωνα λοιπόν με αυτό το site,
το σιποράξ έχει επιφάνεια 210μ2 ανά λίτρο υλικού,
Η ελαφρόπετρα 25μ2 ανά λίτρο
το Eheim Effisubstrat 450μ2 ανά λίτρο
το Hagen Biomax 1350μ2 ανά λίτρο
το Seachem Matrix 25μ2 ανά λίτρο

Τα matrix,biomax, ελαφρόπετρα και eheim μπουκώνουν σε βάθος χρόνου οπότε θέλουν άλλαγμα κάθε τόσο ενώ τo σιποραξ δεν μπουκώνει. ¶ρα νομίζω ότι το σιποράξ είναι μονόδρομος όπως τα βλεπω τα πράγματα. Αρκεί να σκεφτείς ότι με 1 λίτρο έχεις την επιφάνεια βιολογίας που έχουν 9 λίτρα ελαφρόπετρα ή μάτριξ συν ότι το αγοράζεις μία φορά και το αφήνεις εκεί για όσο θες με ένα ελαφρύ ξέπλημα που και που. Έτσι νομίζω ότι σε βάθος χρόνου το σιποράξ θα κάνει απόσβεση. Για τα άλλα υλικά που υπάρχουν δεν έχω βρει δεδομένα.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-13, 13:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τις οδηγίες το siporax πρέπει ανά 6 μήνες, να ανανεώνεται η μισή ποσότητα του. Βέβαια αυτό αναιρέθηκε από τον ίδιο τον D. Untergasser όταν (μάλλον του ξέφυγε) στο σεμινάριο που έκανε η Sera, είπε ότι έχει σε χρήση το υλικό, για 10 συνεχή χρόνια.
Αυτό που περιγράφεις g81gr σαν μπούκωμα... ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή στα άλλα υλικά, ΔΕΝ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο;
Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε πορώδης επιφάνεια... από την μάλλινη μπλούζα σας μέχρι το χαλίκι της παραλίας..... ή ουσία (όπως θα είδατε και στο video που μπήκε πιο πάνω) είναι ΑΝ το χρησιμοποιείτε με τον σωστό τρόπο.-
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-13, 14:18
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν μετά από μια διαφωνία με φίλους που έχω τώρα 2 μέρες και επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ είπα να βάλω μια λίστα από κοινά υλικά βιολογικής φίλτρανσης που έχουμε στα ενυδρεία μας.η διαφωνία φυσικά είχε να κάνει ως προς το ποιο είναι καλύτερο υλικό με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
η κουβέντα άρχισε όταν ένας φίλος στήνει τώρα ένα δισκάδικο 750λτ με 100λτ σάμπ στο οποίο ο φίλος λέει να βάλει 50κιλ ελαφρόπετρα ενώ εγώ του λέω να βάλει 1λτ easylife symbiot.δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και παραθέτω τα εξής:
Το καλύτερο υλικό σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι φυσικά η ελαφρόπετρα.
Δεν είναι καινούριο υλικό και χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια αλλά απλά δεν προμοτάρεται. Επιπλέον είναι και ελληνικό προϊόν.

Μπορείς να μας πεις με ποια λογική συμβουλεύεις τον φίλο σου να βάλει 1λτ easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων σε ενυδρείο 750 λίτρων αντί για 50 κιλά (ή λίτρα ; ) ελαφρόπετρα ???????
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-13, 14:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από archer65 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα , πολυ καλο και λεπτομερες αρθρο μαξμαικ αλλα θα διαφωνησω λιγο μαζι σου , γιατι απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι την ελαφροπετρα την χρησιμοποιουσαν πριν 10-15 χρονια προτου βγουν τα σιποραξ + κτλ,
Οντως πριν 15-20 χρονια αν καποιος σκεφτοταν να πουλησει "γνησιο θαλασσινο νερο" στα φαρμακεια θα τον παιρναν με τις τοματες ενω σημερα το πουλανε για 6-7 ευρω τα 100 ml.


btw το matrix που θεωρειται μαλλον το καλυτερο υλικο προφανως ειναι τελικα απλως ελαφροπετρα χαμηλης κοκομετριας


Απ οτι φαινεται εξ αλλου οτι "διαστημικο" υλικο και να βαλεις σε λιγο καιρο εχει πανω κατω την ιδια επιφανεια αποικησης με οποιοδηποτε αλλο, οποτε το καλυτερο δειχνει να ειναι η φθηνιαρικη ταπεινη ελαφροπετρα.
Το μονο θετικο που δειχνει να εχει το siporax εναντι των υπολοιπων ειναι απλως οτι δεν εχει μηχανικη αλλοιωση με το χρονο, αλλα και παλι αν προτεινεται η κατα καιρους αντικατασταση του δε βοηθαει σε κατι αυτο το πλεονεκτημα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-13, 15:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο υλικό σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι φυσικά η ελαφρόπετρα.
Δεν είναι καινούριο υλικό και χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια αλλά απλά δεν προμοτάρεται. Επιπλέον είναι και ελληνικό προϊόν.

Μπορείς να μας πεις με ποια λογική συμβουλεύεις τον φίλο σου να βάλει 1λτ easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων σε ενυδρείο 750 λίτρων αντί για 50 κιλά (ή λίτρα ; ) ελαφρόπετρα ???????
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο
το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-13, 16:57
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

οταν ειπα μεγαλες εγκαταστασεις δεν αναφερθηκα σε χομπιστες mike αλλα σε χονδρεμπορικα ενυδρεια και εγκταστασεις ενυδρειων με πολλους τονους νερο φιλε.
κανενας δεν μπορει να σε πεισει σιγουρα και ολοι σου μιλανε με βαση της εμπειριες τους τι αλλο θες να σου πουμε οτι η ελαφροπετρα δεν κανει? αφου κανει τι να πουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-13, 18:39
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε στελιο καταλαβα για τι μιλουσες και σου απαντησα παραπανω.απλα ψαχνω μια εξηγηση γιατι ειναι καταληλη η πετρα και εφοσον ειναι γιατι δεν την χρησιμοποιουμε ολοι ενω ολοι σχεδον εχουμε το σιποραξ πχ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-13, 19:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

γιατι οταν προχωραει η τεχνολογια και η οποια τεχνικη εφαρμογη απλα την ακολουθαμε για οποιοδηποτε λογο. αλλιως ακομα θα ειχαμε φιλτρα βυθου αν μεναμε πισω και οχι ολα τα αλλα ειδη φιλτρων και διαφορα βοηθηματα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-13, 20:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω τωρα που αρχιζω να ξανασκεφτομαι το θεμα της φιλτρανσης με την νεα ιχθυοσυνθεση, εχω την εξης απορια. ΑΝ οπως ειναι το σιποραξ, το σπασουμε ενα ενα με το χερι, θα χωρεσει σχεδον το διπλασιο σε καθε καδο με ενα αρνητικο στο θεμα ροης σιγουρα, αλλα λογω δισκων ισα ισα γινεται θετικο. Πως το βλεπετε σαν ιδεα? Ηθελα να μπολιασω ενα μικρο εσωτερικο παλια και αυτο εκανα επειδη ηταν για μονομαχο, και χωρεσε πολυ πραμα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-13, 20:51
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

αυτο λεω και γω στελιο που διαφωνουμε?κουραμπιε το εχω ξανακουσει αυτο αλλα δεν εχω γνωμη αλλοι το κατακρινουν και αλλοι λενε οτι ειναι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-03-13, 21:10
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

μα δε διαφωνησαμε βρε μαικ κουβεντα να γινεται κανουμε
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-03-13, 21:20
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τωρα που αρχιζω να ξανασκεφτομαι το θεμα της φιλτρανσης με την νεα ιχθυοσυνθεση, εχω την εξης απορια. ΑΝ οπως ειναι το σιποραξ, το σπασουμε ενα ενα με το χερι, θα χωρεσει σχεδον το διπλασιο σε καθε καδο με ενα αρνητικο στο θεμα ροης σιγουρα, αλλα λογω δισκων ισα ισα γινεται θετικο. Πως το βλεπετε σαν ιδεα? Ηθελα να μπολιασω ενα μικρο εσωτερικο παλια και αυτο εκανα επειδη ηταν για μονομαχο, και χωρεσε πολυ πραμα.

Κάτι μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, στο θέμα της ροής. ¶λλο θέμα η ροή στο ενυδρείο... άλλο μέσα από το υλικό.
2. Το σπασμένο.... θα δουλέψει σαν βιολογικό υλικό... απόλυτα φυσιολογικό είναι... σαν siporax όμως ΔΕΝ θα δουλέψει, αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του.-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-03-13, 21:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-13, 21:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις (το λ με προφορά) ;
Γιατί να σπάσεις το siporax... βάλε άλλο (ή και κάποιο άλλο) υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης.
ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις... μόνο siporax ή μόνο substrat ή... ΔΕΝ ξέρω τι άλλο.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09441 seconds with 16 queries