Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-11-12, 21:59
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

ευχαριστω θερμα ειμαι της ιδιας αποψης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-11-12, 22:02
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!
Σωστος.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-11-12, 22:57
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!
ουτε εγω θελω δερβεναγαδες και κουμανταδορους στον τροπο που εκφραζω την αντιθεση μου λοιπον
και αν αυτοι πρεπει υποχρεωτικα να υπαρξουν,ας ειναι οι μοντερειτορς και οχι εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-11-12, 23:31
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε εγω θελω δερβεναγαδες και κουμανταδορους στον τροπο που εκφραζω την αντιθεση μου λοιπον
και αν αυτοι πρεπει υποχρεωτικα να υπαρξουν,ας ειναι οι μοντερειτορς και οχι εσυ.
συγνώμη αν έτσουξε η απάντηση μου!!!!! .... αλλά κανένας δεν είναι Θεός και όταν κρίνεις τους άλλους και μάλιστα άκομψα, να δέχεσαι και εσύ κριτική αγαπητέ. Και δεν χρειάζονται οι moderator κάθε φορά να επεμβαίνουν με το παραμικρό ....ας τους αφήσουμε στην ησυχία τους. Θεωρώ ότι μπορούμε να λύνουμε διαφωνίες μας χωρίς αυτούς αν υπάρχει ωριμότητα ανάμεσα μας.
Θα σε παρακαλούσα να χαλαρώσεις, και να πάς να κοιτάξεις το ενυδρείο με τα αγαπημένα σου ψαράκια ....είναι πολύ χαλαρωτικό και καλμάρει τα νεύρα όταν διαβάζεις πόστ που δεν σου αρέσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-11-12, 23:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!
δεν νομιζω οτι ειναι επιθεση το να πει καποιος τη γνωμη του,ειδικα οταν διαφωνει.ουτε ειδα πουθενα να προσπαθει καποιος να κανει κουμαντο σε καποιον αλλο.ουτε νομιζω οτι αυτο που ειπε η leda δεν ειναι σωστο.μαλιστα και ο ιδιος ο θεματοθετης ειπε οτι σκεφτεται να βαλει τα χρυσοψαρα σε αλλη γλαστρολιμνη,που σημαινει οτι συμφωνει και ο ιδιος οτι δεν ειναι ιδανικο το δοχειο που τα εχει.

οσο για τους κινεζους που αναφερθηκανε,δεν εχει καμια σημασια το τι κανανε εκατονταδες χρονια γιατι και οι ιαπωνες δενανε τα ποδια των γυναικων τους για εκατονταδες χρονια ωστε να φαινονται μικρα.δε σημαινει οτι ητανε και σωστο

δεν χρειαζεται να θιγεται κανεις αν ακουει διαφορετικη γνωμη απτη δικη του.κατα τη γνωμη μου χρειαζεται και λιγο "ταρακουνημα" μερικες φορες,καλο κανει.η γνωμη μου ειναι οτι καλα εκανε λοιπον η leda και εγραψε οτι εγραψε οπως το εγραψε.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-11-12, 23:40
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε παρακαλούσα να χαλαρώσεις, και να πάς να κοιτάξεις το ενυδρείο με τα αγαπημένα σου ψαράκια ....είναι πολύ χαλαρωτικό και καλμάρει τα νεύρα όταν διαβάζεις πόστ που δεν σου αρέσουν.
νια νια νια,καθρεφτακι!
κυρια κυρια,αυτος αρχισε πρωτος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-11-12, 23:51
Το avatar του χρήστη andreascrete
andreascrete Ο χρήστης andreascrete δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Περιοχή: Norwich - Norfolk Uk
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω οτι ειναι επιθεση το να πει καποιος τη γνωμη του,ειδικα οταν διαφωνει.ουτε ειδα πουθενα να προσπαθει καποιος να κανει κουμαντο σε καποιον αλλο.ουτε νομιζω οτι αυτο που ειπε η leda δεν ειναι σωστο.μαλιστα και ο ιδιος ο θεματοθετης ειπε οτι σκεφτεται να βαλει τα χρυσοψαρα σε αλλη γλαστρολιμνη,που σημαινει οτι συμφωνει και ο ιδιος οτι δεν ειναι ιδανικο το δοχειο που τα εχει.

οσο για τους κινεζους που αναφερθηκανε,δεν εχει καμια σημασια το τι κανανε εκατονταδες χρονια γιατι και οι ιαπωνες δενανε τα ποδια των γυναικων τους για εκατονταδες χρονια ωστε να φαινονται μικρα.δε σημαινει οτι ητανε και σωστο

δεν χρειαζεται να θιγεται κανεις αν ακουει διαφορετικη γνωμη απτη δικη του.κατα τη γνωμη μου χρειαζεται και λιγο "ταρακουνημα" μερικες φορες,καλο κανει.η γνωμη μου ειναι οτι καλα εκανε λοιπον η leda και εγραψε οτι εγραψε οπως το εγραψε.
¶ποψη σου!!!! Εγώ δεν συμφωνώ με τα όσα λές για τον Leda γιατί το να λές:
<< το χαβα σου,να ακουσεις αυτα που σε βολευουν παση θυσια>> σαν έκφραση την βρίσκω αγενή και απότομη πρός κάποιο άλλο μέλος που δεν γνωρίζεις και δεν είναι κολλητό φιλαράκι σου!!!!
Tώρα αν το άλλο μέλος έχει κάνει λάθος η σωστό με το πιθάρι ο χρόνος θα δείξει .... και αν ήταν λάθος θα μάθει απο τα λάθη του!
Δεν το ξέρω το άλλο μέλος που είναι απο Κρήτη και μπορεί να μην συμφωνώ με τα όσα γράφει ή να συμφωνώ μέχρι ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν θα του την πώ επειδή ότι έγραψε δεν ήταν η απάντηση που ήθελα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
νια νια νια,καθρεφτακι!
κυρια κυρια,αυτος αρχισε πρωτος!!!
Mπράβο Ledaaaaa!!!!! Εκτός απο ενυδρείο και γνώσεις έχεις και χιούμορ!!!! χαχαχα ....να σε καλά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreascrete : 01-11-12 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-11-12, 23:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ποψη σου!!!!!
σαφως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Tώρα αν το άλλο μέλος έχει κάνει λάθος η σωστό με το πιθάρι ο χρόνος θα δείξει .... και αν ήταν λάθος θα μάθει απο τα λάθη του!!
σωστο."απλα" μεχρι να τελειωσει το "μαθημα" της αυτοδιδασκαλειας,τα ψαρια ταλαιπωρουνται χωρις λογο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξέρω το άλλο μέλος που είναι απο Κρήτη και μπορεί να μην συμφωνώ με τα όσα γράφει ή να συμφωνώ μέχρι ένα σημείο αλλά σίγουρα δεν θα του την πώ επειδή ότι έγραψε δεν ήταν η απάντηση που ήθελα!!
ξαναλεω,το καλοπροαιρετο ταρακουνημα(γιατι τετοιο θεωρω οτι ητανε) μερικες φορες κανει καλο.ουτε εγω γνωριζω τον θεματοθετη ουτε τη leda ουτε εσενα.αλλα το σωστο πρεπει να λεγεται.οσο ασχημα και αν ακουγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-11-12, 00:03
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

οσο για τους κινεζους που αναφερθηκανε,δεν εχει καμια σημασια το τι κανανε εκατονταδες χρονια γιατι και οι ιαπωνες δενανε τα ποδια των γυναικων τους για εκατονταδες χρονια ωστε να φαινονται μικρα.δε σημαινει οτι ητανε και σωστο

ολα εχουν σημασια!!!!! γιατι και αυτο με τα λιτρα και το ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που προσπαθουμε να φτιαξουμε ειναι ολα σχετικα......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-11-12, 00:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα εχουν σημασια!!!!! γιατι και αυτο με τα λιτρα και το ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που προσπαθουμε να φτιαξουμε ειναι ολα σχετικα......
καταλαβαινω τι θες να πεις νομιζω,αλλα και το πυθαρι τι σχεση εχει με το φυσικο περιβαλλον του χρυσοψαρου?και σε κουβα μπορω να βαλω ενα χρυσοψαρο και να βαλω και φυτα.αυτο θα ειναι φυσικο περιβαλον?εξαρταται απο ποια πλευρα το βλεπεις το θεμα,αλλα το σωστο δεν αλλαζει...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-11-12, 00:15
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εχει τοση σχεση οση και το ενυδρειο........!!!!!!
-------------------------
καμια δηλαδη........
-------------------------
δεν καταλαβες τι θελω να πω....... νομιζω!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβαινω τι θες να πεις νομιζω,αλλα και το πυθαρι τι σχεση εχει με το φυσικο περιβαλλον του χρυσοψαρου?και σε κουβα μπορω να βαλω ενα χρυσοψαρο και να βαλω και φυτα.αυτο θα ειναι φυσικο περιβαλον?εξαρταται απο ποια πλευρα το βλεπεις το θεμα,αλλα το σωστο δεν αλλαζει...
αυτο ακριβως λεω και γω ειτε κουβας ειτε πυθαρι ειτε ενυδρειο με 1000 λιτρα 8α ειναι παντα κατι υποκαταστατο........ απλα 8α διαφερουν λιγο η συνθηκες......!!!
-------------------------
το σωστο ειναι σχετικο!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 02-11-12 στις 00:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-11-12, 00:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι συνθηκες θα διαφερουν πολυ.οχι λιγο.ειδικα οταν αυτος που κανει το εγχειρημα,δεν γνωριζει καν τα βασικα για τον κυκλο του αζωτου.

θα ξαναπω μια φορα ακομα τη γνωμη μου κ ζητω συγνωμη απτο θεματοθετη, που μπηκε εδω για να μαθει απο εμας,και οχι απτα λαθη του...
αν νομιζει οτι "εκμεταλευτηκα" το θεμα του.

το σωστο κατα τη γνωμη μου ειναι να διαβασει τα υπομνηματα,και να βαλει τα ψαρια σε σωστο δοχειο με επαρκη φιλτρανση οπου θα μπορουν να εχουν το απαραιτητο φως,και το χωρο να κολυμπησουνε και οχι συνεχεια γυρω γυρω μεσ'το σκοταδι σαν σε τουαλετα οπως πολυ σωστα ειπε και η leda προηγουμενως.εξακολουθω να πιστευω οτι το σωστο δεν ειναι καθολου σχετικο.ολα τα υπολοιπα ειναι δικες μας προσθηκες...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-11-12, 02:01
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

διαβασα ολα τα σχολια!
λοιπον να πω οτι οτα αρχισα να ασχολουμαι με το πυθαρι μου και πριν μπω εδω στο μπλοκ και να διαβασω αρκετα εως παρα πολυ, ηξερα ελαχιστα πραγματα! να πω ομως οτι και με αυτα τα ελαχιστα που ηξερα ειιτε λογω τυχης ειτε λογο προσπαθειας μου να τα κρατησω καθαρα... τα χρυσοψαρα μου περασαν 2 χρονια χωρις προβληματα και απωλιες μεσα στο πυθαρι μου! η αληθεια ομως ειναι οτι μετα απο τις παρατηρησεις σας (και σας ευχαριστω και εκ μερους τους γιαυτο) ζωηρεψαν πολυ και εχουν περισοτερη ζωντανια!
μπορει ο χωρος να τους πεφτει οντως τωρα που μεγαλωσαν μικρος αλλα μεχρι τωρα παρολη την ασχετοσυνη μου οι τιμες και οι θερμοκρασιες ηταν ιδανικες. μιλαω για τα χρυσοψαρα παντα.
καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει και τον δικο του τροπο να εκφραζεται!
δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον τροπο ολων των μελων αλλα δεν μπορω ομως και να πω οτι δεν ειχαν απωτερο σκοπο την ευημερια τουν ψαριων μου!
οποτε δεν μπορω να τους κρατησω κακια... ισα ισα τους ευχαριστω γιατι με πεισμωσαν να διαβασω περισοτερο και να μαθω περισοτερα!!!
ασ ειμαστε γενικα πιο ευδιαθετοι θα ελεγα εγω ειδικα με αυτους που θελουν να μαθουν και νοιαζονται!
και δεν λεω να λεμε και μπραβο αν πει καποιος οτι εχει 10 χρυσοψαρα σε μια γυαλα 10 λιτρων! ενταξει εκει να του την πεις!
αλλα δεν νομιζω οτι ανεικω σε αυτην την κατηγορια!
η ρ ε μ η σ τ ε λοιπον χομπι ειναι που μας χαλαρωνει κι οχι κατι που θα μας κανει να ειμαστε περισοτερο στην τσιτα!!!
εντελως φιλικα.... γιαννης απο ηλιολουστη ακομα ΚΡΗΤΗ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-11-12, 02:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει και τον δικο του τροπο να εκφραζεται!
δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον τροπο ολων των μελων αλλα δεν μπορω ομως και να πω οτι δεν ειχαν απωτερο σκοπο την ευημερια τουν ψαριων μου!
οποτε δεν μπορω να τους κρατησω κακια... ισα ισα τους ευχαριστω γιατι με πεισμωσαν να διαβασω περισοτερο και να μαθω περισοτερα!!!
+1
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-11-12, 18:05
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

γεια σας εβαλα κι ενα βιντεακι αν θελετε να εχετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα
http://www.youtube.com/watch?v=Q6T2p...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-11-12, 18:45
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας εβαλα κι ενα βιντεακι αν θελετε να εχετε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα
http://www.youtube.com/watch?v=Q6T2p...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-11-12, 19:46
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα ολα τα σχολια!
λοιπον να πω οτι οτα αρχισα να ασχολουμαι με το πυθαρι μου και πριν μπω εδω στο μπλοκ και να διαβασω αρκετα εως παρα πολυ, ηξερα ελαχιστα πραγματα! να πω ομως οτι και με αυτα τα ελαχιστα που ηξερα ειιτε λογω τυχης ειτε λογο προσπαθειας μου να τα κρατησω καθαρα... τα χρυσοψαρα μου περασαν 2 χρονια χωρις προβληματα και απωλιες μεσα στο πυθαρι μου! η αληθεια ομως ειναι οτι μετα απο τις παρατηρησεις σας (και σας ευχαριστω και εκ μερους τους γιαυτο) ζωηρεψαν πολυ και εχουν περισοτερη ζωντανια!
μπορει ο χωρος να τους πεφτει οντως τωρα που μεγαλωσαν μικρος αλλα μεχρι τωρα παρολη την ασχετοσυνη μου οι τιμες και οι θερμοκρασιες ηταν ιδανικες. μιλαω για τα χρυσοψαρα παντα.
καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει και τον δικο του τροπο να εκφραζεται!
δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με τον τροπο ολων των μελων αλλα δεν μπορω ομως και να πω οτι δεν ειχαν απωτερο σκοπο την ευημερια τουν ψαριων μου!
οποτε δεν μπορω να τους κρατησω κακια... ισα ισα τους ευχαριστω γιατι με πεισμωσαν να διαβασω περισοτερο και να μαθω περισοτερα!!!
ασ ειμαστε γενικα πιο ευδιαθετοι θα ελεγα εγω ειδικα με αυτους που θελουν να μαθουν και νοιαζονται!
και δεν λεω να λεμε και μπραβο αν πει καποιος οτι εχει 10 χρυσοψαρα σε μια γυαλα 10 λιτρων! ενταξει εκει να του την πεις!
αλλα δεν νομιζω οτι ανεικω σε αυτην την κατηγορια!
η ρ ε μ η σ τ ε λοιπον χομπι ειναι που μας χαλαρωνει κι οχι κατι που θα μας κανει να ειμαστε περισοτερο στην τσιτα!!!
εντελως φιλικα.... γιαννης απο ηλιολουστη ακομα ΚΡΗΤΗ

Και επειδη με καλυψες πληρως με τα οσα ειπες και μπραβο σου για τον τροπο σκεψης σου....να πω μονο κατι......

Ηρεμα....ομορφα...κι'ωραια

Τι υπεροχες λεξεις!!!! Που αν τις κανουμε πραξη οταν γραφουμε η οταν μιλαμε με καποιον θα γινεται ενας σωστος και εποικοδομητικος διαλογος ετσι δεν ειναι??

Ολοι μας καποτε ξεφυγαμε εστω και λιγο... και με το που ξεφυγαμε δηλαδη τι καταλαβαμε?? Και τι κερδισαμε?? Απλα τιποτα.....γι'αυτο.... χαλαρα παιδια!!


Λοιπον, να πω κι'εγω την εντελως προσωπικη μου αποψη...

Φιλε Γιαννη, εγω στην θεση σου θα αφηνα το πυθαρι ως εχει μονο με το νουφαρο...ψαρια δεν θα εβαζα, ειδικα χρυσοψαρα γιατι οπως και να το κανουμε αυτα τα ατιμα θελουν χωρο

Περα απ'αυτο το πυθαρι στο κατω μερος ειναι πολυ στενο και αν λαβουμε υποψη το γεγονος οτι απο το κατω μερος ξεκινουν να ανεβαινουν και να αναπτυσσονται τα φυλλα των νουφαρων δεν θα μενει καθολου χωρος για τα ψαρια....δηλαδη η κατασκευη του πυθαριου ειναι τετοια που παρα τα 180 λιτρα που λες οτι ειναι δεν κανει για χρυσοψαρα
Σε μια απο τις φωτογραφιες σου μετρησα 14 φυλλα αν δεν κανω λαθος?? Οποταν καταλαβαινεις τι εννοω

Οσο για τα δυο χρονια που τα εχεις στο πυθαρι να εισαι σιγουρος οτι δεν ηταν ευχαριστημενα......απλα επιβιωναν...

Υπαρχει περιπτωση (αν εχεις χωρο) να τους αφιερωσεις μια μικρη λιμνουλα

Την γλαστρολιμνη που σκεφτεσαι να φτιαξεις αστην σαν δευτερη επιλογη

Τι λες?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-11-12, 21:39
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

δεν λεω οτι δεν εχετε δικιο απλα δεν εχω την ωρα και τα οικονομικα προς το παρον. Ειναι στο προγραμμα παντως! Και ειδικα τωρα που ξερω περισοτερα δεν θα ηθελα να κανω προχειροτητες!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-11-12, 13:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
....
η ρ ε μ η σ τ ε λοιπον χομπι ειναι που μας χαλαρωνει κι οχι κατι που θα μας κανει να ειμαστε περισοτερο στην τσιτα!!!....
α, γειά σου!!!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
....δηλαδη η κατασκευη του πυθαριου ειναι τετοια που παρα τα 180 λιτρα που λες οτι ειναι δεν κανει για χρυσοψαρα ....
Η λέξη πιθάρι με γέλασε και δεν καλοπρόσεξα το σχήμα του! Νόμιζα ότι είχε ...κοιλιά
Συμφωνώ κι εγώ το σχήμα είναι εντελώς ακατάλληλο. Αν δεν σε ενοχλεί η κατανάλλωση του ρεύματος βάλε θερμοστάτη κι έχε τα γκάπυ μόνα τους. Αυτά είναι μικρούλια και δεν νομίζω να στριμωχθούν. ¶λλωστε τι χειμώνα έχετε εσείς; Α ρε Κρήτη που δεν σε επισκέφτηκα ποτέ!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν λεω οτι δεν εχετε δικιο απλα δεν εχω την ωρα και τα οικονομικα προς το παρον. Ειναι στο προγραμμα παντως! Και ειδικα τωρα που ξερω περισοτερα δεν θα ηθελα να κανω προχειροτητες!
μου αρέσει που δεν θα κάνεις προχειρότητες, μου αρέσουν τα σχέδια για το μέλλον!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-11-12, 16:19
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

ε σιγα σιγα ¨ψηνω¨ την γυναικα μου να φτιαξω μια λιμνουλα εξω για τα χφυσοψαρα μου και να μεινουν στο πυθαρι τα γκαπυ και ο πλατυστομος μονο. Οσο για τον χειμωνα μας ειναι πολυ ηπιος! ΚΙ αν δω οτι η θερμοκρασια κατεβαινει πολυ θα τα βαλω μεσα ασε που αρχισαν σημερα να φουσκωνουν τα θυλικα και μαλλον συντομα θα εχουμε κι απογονους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 05-11-12, 17:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστοςαπογονους ναχετε,τιποτα dropsy να μην εχετε.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-11-12, 17:54
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

τι ειναι παλι αυτο?
-------------------------
διαβασα κι εμαθα. δεν νομιζω να ειναι κατι τετοιο γτ ειναι πολυ ζωηρα!
-------------------------
ακουω και λετε οτι τα γκαπυ χρειαζονται αλατι. κανει οποιοδηποτε ''χοντρο'' χωρις προσμηξεις αλατι??? θα πειραξει χρυσοψαρα πλατυ και νουφαρα?
ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blackpit : 06-11-12 στις 17:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-11-12, 12:14
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreascrete Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε τόσο επιθετικοί αν δεν συμφωνούμε με την άποψη του άλλου!!! ....ζήτησε συμβουλές και του τις δώσατε ως έπρεπε! .... απο εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός! ....Δερβεναγάδες και κουμανταδόροι νομίζω ότι πρέπει να είμαστε στα δικά μας ενυδρεία και μόνο! -οφείλουμε να λέμε τι είναι σωστό αλλά μέχρι εκεί, κουμάντα στα ενυδρεία και τα σπίτια των άλλων δεν μας παίρνει να κάνουμε!
αν καποιος φιλε μου ρωταει την γνωμη σου τοτε πρεπει να του πεις την αληθεια αν θες να φερθεις τιμια και οχι να κοροιδεψεις καποιον συνχομπιστα σου!!!

τωρα αν ο φιλος θελει να του πουμε οτι τα γκαπυ ταιριαζουν με τα χρυσοψαρα οπως και ο π΄λεκοστομος τοτε θα πουμε ψεματα...

η αληθεια ειναι οτι τα γκαπυ και ο πλεκο πρεπει να βγουν γιατι θα πεθανουν κατα πασα πιθανοτητα...

θαυματα συμβαινουν βεβαια και η θαζησουν πολυ πιο λιγο απο οτι κανονικα η θα πεθανουν στην πρωτη βαρυχειμωνια...

τωρα αν θελει να βαλει χλωρινη ο φιλος στο πυθαρι εμας δεν μας πεφτει λογος...
αλλα οταν τον συμβουλευεις και αυτος ανακυκλωνει την δικια του λανθασμενη θεωρια που δεν θελει να αλλαξει ισως καποιοι (κακως για εμενα)το παιρνουν στραβα

καλη τυχη στα ψαρια του φιλου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-11-12, 18:47
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

λοιπον βαζω τις θερμοκρασιες τις σημερινες
εξωτερικη θερμοκρασια το μεσσημερι 14 και στο νερο 25
το πρωι στις 5 και μιση ειχε 9 και στο νερο 23
ακομα μετα απο αλλαγη νερου 25% με νερο βρυσης το 25 εγινε 24 και μετα απο μια μιση ωρα ηταν ξανα 25.
αν θελετε πειτε μου οσο αφορα με το αλατι.
πρεπει να βαλω προληπτικα?
κανει οποιοδηποτε ''χοντρο'' χωρις προσμηξεις αλλατι?
θα ''ενοχλησει'' χρυσοψαρα πλατυ και νουφαρα?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-11-12, 19:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα ουτε ο πλεκο με τα γκαπυ ταιριαζουν...
Τα γκαπυ θελουν ιδιο νερο σχεδον με τα χρυσοψαρα ως προς τη χημεια, αλλα διαφορετικη θερμοκρασια ο πλεκο παλι θελει σχεδον ιδια θερμοκρασια αλλα διαφορετικη χημεια και πολλα λιτρα (σχεδον οπως και τα χρυσοψαρα)...
Γενικα εχεις τρεις εντελως διαφορετικους κοσμους σε ενα κουβα με ενα νουφαρο! (ισως αυτο να ειναι το μονο σωστο στο ολο εγχειρημα)
Αποψη μου, φτιαξε μια λιμνη με μπολικη πρασσινη αλγη για τα χρυσοψαρα, ενα 60-70ρι με διαυγες νερο και μπολικα φυτα για τα γκαπακια και ενα 350ρι βιοτοπο Αμαζονιου (νταμαρι η φυτεμενο με νερακι απο κιτρινο εως μαυρο) για τον πλεκο (φυσικα μπορεις να προσθεσεις και αλλα ψαρακια εκει, πχ καμια 100στη neon tetra, αλλα θα πρεπει να φτιαχνεις το νερο).
Δεν ξερω αν τη λυση που σου προτεινω τη βλεπεις ρεαλιστικη, ειναι ομως η ιδανικη για τα ψαρια που πηγες και αγορασες.
Σε διαφορετικη περιπτωση διαλεξε ενα απο τα δυο ειδη (για τα χρυσοψαρα ειπες πως θα φτιαξεις λιμνουλα οποτε ολα οκ) και φροντισε να δωσεις καπου ειτε τον πλεκο ειτε τα γκαπυ.
Εαν βεβαια ειναι ο πλεκο η επιλογη σου και πας για Ν.Αμερικη πρεπει να το παρεις αρκετα σοβαρα το ολο θεμα και να ξερεις εκ των πρωταιρων πως θα εχει και καποιο σχετικο κοστος και ενα σχετικο κοπο και διαβασμα.
Αν παλι επιλεξεις τα γαπακια -ιδανικα για αρχαριο- το κοστος ειναι πολυ μικρο ουτε ειναι απαραιτητο καποιο τεραστιο ενυδρειο (οχι πως ειναι κακο βεβαια) και απο κοπο εχεις μονο τις συνηθισμενες ρουτινες καθαρισμου και αλλαγων σε απλο νερο βρυσης.

Επισεις σχετικα με τα αρχικα σου μυνηματα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η αλγη με την ποιοτητα του νερου...
Η αλγη -οπως ολα τα φυτα- μονο καλο μπορει να κανει, (τουλαχιστο η πρασσινη αλγη που προκαλειται απο υπερβολικο φως) αλλα απο κει και περα συνηθως -οχι ομως παντα- ειναι ανεπιθυμητη αν ειναι ανεξελενκτη γιατι αν εχεις ενα πρασσινο νερο δε θα βλεπεις τα ψαρια κι οχι για καποιον αλλο λογο. Αρκετοι παντως εχουν καταφερει και ελεγχουν την αναπτυξη της εχοντας θεαματικοτατα αποτελεσματα. (και καποιοι αλλοι προσπαθησαν αλλα δεν τα πολυκαταφεραν )
Επισεις -κατι που ηταν πολυ διαδεδομενο στο αρμυρο νερο αλλα εχει προσφατα μπει και στον κοσμο του γλυκου νερου - πολλοι τη χρησιμοποιουν ως υλικο φιλτρανσης με πολυ καλα αποτελεσματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-11-12, 20:48
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις πολυτιμες συμβουλες σου!
θα σας ενημερωσω για τις αλλαγες...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-11-12, 20:55
Το avatar του χρήστη blackpit
blackpit Ο χρήστης blackpit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2012
Περιοχή: κρητη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

για σας!!!! λοιπον παραθετω θερμοκρασιες για οσους συνχομπιστες εχουν κατι αναλογο και ενδιαφερονται!
βραδυ 11 στο νερο 24
μερα μεσημερι 16 στο νερο 27
λοιπον πιστευω οτι τα γκαμπακια μου τουλαχιστον απο θερμοκρασια δεν πασχουν! τουλαχιστον ακομα!!!
και τα 3 απο τα 4 θυλικα περιμενουν μωρα!!!
γενικη εικονα πολυ ζωηρα ολα τα ψαρακια μου!
δεν ξερω αν προλαβω να δω τα μικρα πριν να τα φανε τα χρυσοψαρα! παρακολουθω παντως ανελειπως!
εχω γεννηστρα αλλα δεν μου αρεσει να τα φυλακιζω εκει τα ψαρακια μου νωρις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-11-12, 23:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σκυλι ο θερμαντηρας.
13 βαθμους ανεβαζει !!!
Τι μαρκα ειναι και ποσα βατ;
Ποσα λιτρα νερο ειπαμε ζεσταινει;

Καλη πληροφορια θα ηταν αν εβαζες ενα μετρητη καταναλωσης ρευματος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-11-12, 12:30
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackpit Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας!!!! λοιπον παραθετω θερμοκρασιες για οσους συνχομπιστες εχουν κατι αναλογο και ενδιαφερονται!
βραδυ 11 στο νερο 24
μερα μεσημερι 16 στο νερο 27
λοιπον πιστευω οτι τα γκαμπακια μου τουλαχιστον απο θερμοκρασια δεν πασχουν! τουλαχιστον ακομα!!!
και τα 3 απο τα 4 θυλικα περιμενουν μωρα!!!
γενικη εικονα πολυ ζωηρα ολα τα ψαρακια μου!
δεν ξερω αν προλαβω να δω τα μικρα πριν να τα φανε τα χρυσοψαρα! παρακολουθω παντως ανελειπως!
εχω γεννηστρα αλλα δεν μου αρεσει να τα φυλακιζω εκει τα ψαρακια μου νωρις!!!
Φίλε γεια σου,

Πολύ όμορφη η πιθαρο-λίμνη σου, και πολύ καλή ιδέα. Πιστεύω ότι έχεις φτιάξει ένα φυσικό περιβάλλον, και ταυτόχρονα έχεις δώσει και μια νότα παράδοσης !

Τα χρυσόψαρα ίσως να αισθάνονται λίγο περιορισμένα εκεί μέσα (αν τα έχεις ακόμα) αλλά τα γκαπακια είναι άρχοντες!. Τι διάμετρο έχει το πιθάρι στην μέση του;

Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις και πάπυρο ο οποίος θα μεγαλώσει άνετα στο κλίμα της Κρήτης και θα βοηθήσει στην ποιότητα του νερού!.

Τα κεραμικό υλικό του πιθαριού είναι πολύ καλός θερμομονωτής και δεδομένου ότι ζεις στην Κρήτη, εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο το καλοκαίρι και όχι το χειμώνα. Λύσεις πάντως υπάρχουν.

Αν δεις ότι η θερμοκρασία αρχίζει να πέφτει επικίνδυνα μπορείς να καλύψεις το πιθάρι με διαφανές πλαστικό που βάζουν στα θερμοκήπια. Αυτό θα δημιουργήσει μικρόκλίμα και θα ανεβάσει πολλούς βαθμούς, θα ωφεληθούν και τα φυτά. Ποια είναι η μέση κατώτερη θερμοκρασία στα μέρη σου;
Το καλοκαίρι θα χρειαστείς σκίαση.

Όπως και να έχει μην αφήνεις την θερμοκρασία να ανέβει πολύ τώρα το χειμώνα. 27 βαθμοί είναι πολλοί όταν στο περιβάλλον είναι 16. Πγαινε στους 20, θα κάνεις και οικονομία στο ρεύμα! Προσπάθησε να προσομοιώσεις τις εποχές.

Να ξέρεις ότι τα γκαπάκια που θα γεννηθούν σε αυτές τις συνθήκες θα είναι περισσότερο ανθεκτικά από τους γονείς τους, με ωραία χρώματα και έχουν την δυνατότητα να τρέφονται με ζωντανή τροφή από διάφορα έντομα η αυγά εντομών κ προνύμφες (πχ κουνούπια).

Καλή συνέχει και μην ακούς της σειρήνες.
Είναι από αστούς που και οι ίδιοι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε συνθήκες ενυδρείου και πλέον πιστεύουν ότι αυτός είναι ο φυσιολογικός κόσμος.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-11-12, 13:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι αστικη συνηθεια, ενω το πυθαρι τυλιγμενο με πλαστικο ειναι φυσικο περιβαλλον.
Ερε τι αναγκαζομαστε να ακουμε καθε μερα, για να μπορει ο καθενας να βγαζει το αχτι του.

Συμφωνω ωστοσο, για την προσομοιωση των εποχων στις θερμοκρασιες.
Οντως ειναι ψηλα οι 27 για αυτην την εποχη.

Μελετησε το προφιλ των ψαριων, δες τα ορια των θερμοκρασιων που ζουν, και ρυθμιζε αναλογα την εποχη, χωρις να ξεχνας οτι στα τροπικα κλιματα δεν υπαρχουν 4, αλλα δυο εποχες.
Κατι που κανουμε και οι αστοι με ενυδρεια και controller θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ιατρειο για ψαρια στην αθηνα ino Αρχάριοι γλυκού νερού 16 15-01-12 19:30
Αυλη shadow Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 55 13-06-10 12:32
Φυτεμενο στην αυλη gta__156 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 18-03-10 16:49
ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ? (ψαρια στην επιφανεια) moudi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 31-07-08 09:49
Πυθαρι-ενυδρειο casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-11-07 08:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11550 seconds with 16 queries