Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-13, 04:49
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή καινουργιος στους δισκους!!!

καλημερα λοιπον!!! ασχολουμαι καιρο με το χομπυ του ενυδρειου εδω και κανα 4-5 χρονια.... κατα καιρους περασαν πολλα ηδη ψαριων και ενυδρειων απο τα χερια μου.. οι δισκοι παντα με μαγευαν σαν ψαρι..ειναι οντος ο βασιλιας!!αλλα ποτε μου δεν δοκιμασα να κρατισω θεωρωντας πως δεν εχω τοση εμπειρια και δεν θα μπορουσα αφου οπως ολοι λενε ειναι δυσκολοι στην συντηρηση... τον τελευταιο καιρο εχω διαβασει αρκετα θα ελεγα για το θεμα δισκοι και θελω να κανω ενα ξεκινιμα με αυτα τα υπεροχα πλασματα!!! τις προαλλες λοιπον ηρθε στα χερια μου ενα rio240 ας ξεκινισω με αυτο που μαλλον θα ειναι και το μεγαλυτερο θεμα της συζιτισης..... ξερω οτι χρειαζομαι αρκετα λιτρα αλλα δεν θελω να παω σε πολλα για αρχη..... σκεφτομαι να βαλω 3-4 ατομα για αρχη και μετα αν ολα πανε καλα να ερθει και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.... εχω διαβασει σχετικα με απαιτισεις νερου,ρουτινα αλλαγων,διατροφης,στισιμο ενυδρειου φιλτρανσης κτλπ.... τωρα σαν ξεκινιμα πειτε μου εσεις απο που θα ηταν καλο να αρχισω....δεν βιαζομαι απλα θελω πρωτα να μαθω και μετα να κανω οποιοδηποτε βημα!!!περιμενω τις γνωμες σας και σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-13, 05:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

καλως ηρθες ..... για να σου πανε καλα και να περασεις καλα ξεκινα με περισσοτερα λιτρα απο την αρχη μια και καταλαβαινω οτι μπορεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο μην σε φοβιζουν τα πολλα λιτρα ειναι ποιο ευκολα .... για μενα τα 400λιτρα συν ειναι καλο ξεκινημα για να βαλεις 8με 10 ψαρακια για να κανεις το κεφι σου οπως πρεπει .... μια και ξεκινας τωρα ξεκινα σωστα θα σε γλιτωσει και απο εξοδα ... εγωειχα ενυδρειο για 10 χρονια πολυ παλια και ξαναμπηκα γερα μετα απο απο 10 χρονια με 650 λιτρα οταν το ειδα τρομαξα αλλα μετα απο ενα εξαμηνο μου φαινοταν μικρο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-13, 05:05
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

αν ειχα δυνατοτητα για τοσο μεγαλο ενυδρειο αυτην την στιγμη δεν θα το σκεφτομουνα καν..... απλα τωρα "εκατσε" το 240αρι και λεω να ξεκινισω με αυτο...και να αργοτερα χρειαστει μεγαλυτερο βλεπουμε γιατι τωρα οι εποχες ειναι πολυ δυσκολες και αυτην την στιγμη η τσεπη μου δεν αντεχει αγορα κιαλου ενυδρειου μεγαλυτερου ακομα αγορα ψαριων αγορα γενικως στα παντα.... θα προσπαθησω να το κανω με το ηδη υπαρχων....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-13, 05:28
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

εσυ ξερεις τι μπορεις και τι οχι αλλα για μενα κανε υπομονη κανα 4μηνο και ξεκινα σωστα ... κατι που θα σου πεθανουν 2 δισκοι κατι που θα σου βγαλουν καμια ασθενεια και θα πρεπει να αγορασεις φαρμακα θα την πληρωσης με αλλον τροπο την διαφορα των λιτρων .ψαχνε στις αγγελιες εγω στεινω θαλασσα με το μισο κοστος για παραδειγμα αλλλα με υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-13, 05:37
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποτε θα ειμαι καλυτερα οικονομικα και τωρα αφου αυτην την στιγμη υπαρχει ενα 240αρι αδειο νομιζω πως ειναι μια αρχη.... προς το παρων δεν το σκεφτομαι καν για αλλο ενυδρειο... δεν με παιρνει οικονομικα δηλαδη.....και απο οτι διαβασα εδω και σε αλλο forum σχετικο με δισκους λεει οτι το καθε ατομο "δισκος" ενιλικο χρειαζεται γυρω στα 40-60 λιτρα νερου... οποτε στον αριθμο που θελω εγω για αρχη ειμαι ορειακα.... βεβαια θα χρειαστει ποιο πολθ ρουτινα κτλπ... αυτο το ξερω... αλλα χρονο και διαθεση εχω....οποτε δεν βρισκω κατι να με κοβει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-13, 05:58
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ο αριθμος των δισκων παιζει μεγαλο ρολο οσο ποιο πολλα ατομα τοσο ποιο καλα με 4,5 ψαρια θα εχεις προβληματα σε αλλο φορουμ θα σου πουν να βαλεις ευκολα σε αυτο θα σου πουμε οτι ξεκινας λαθος ... στο ειπα και ποιο πανω αν θες ακους αν δεν θες θα εχεις τα προβληματα που ειχαμε ολοι μας που δεν ακουσαμε και το πληρωσαμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-13, 22:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου οπως ολοι λενε ειναι δυσκολοι στην συντηρηση...

αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με δισκους, απο αυτα που εχω διαβασει κι απο την αρκετη ενυδρειακη μου εμπειρια θεωρω πως δεν υπαρχουν ευκολα και δυσκολα ψαρια, αλλα το καθε ενα εχει τις δικες του απαιτησεις.
Οι απαιτησεις των δσκων ειναι που τους κανουν "δυσκολους" γιατι πολυ απλα θελουν μεγαλα ενυδρεια και υψηλες θερμοκρασιες χειμωνα καλοκαιρι, κατι που συνεπαγεται με χρημα, χωρο και διαθεση να ασχοληθεις.
Αν δε δωσεις στα ψαρια που επελεξες (οποια κι αν ειναι αυτα) τις καταλληλες συνθηκες τοτε δεν προκειται ουτε εσυ να τα ευχαριστηθεις και αυτα θα ζησουν δυστυχισμενα. Αυτο ισχυει για ολα τα ειδη μηδενος εξαιρουμενου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-13, 00:04
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου... Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο ερώτημα μου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Καινουργιος Bill Bizkit Bettas 19 18-09-11 18:18
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ... takisgoa Αρχάριοι γλυκού νερού 44 06-01-11 02:47
προβλημα στους δισκους Mikepap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-01-08 15:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04825 seconds with 14 queries