Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-05, 10:45
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Διαρκεια υποστρωματος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
Εχω σαν υποστρωμα το sera floredepot τωρα και 2-3 μηνες μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο υποστρωμα κραταει μονο για 1-2 μηνες και βοηθαει μονο σαν STARTER.Μετα απο τους 2 μηνες χανωνται τα συστατικα και χρειαζωμαστε λιπασματα ειναι αληθεια αυτο? και αν ειναι ποιο υποστρωμα κραταει για πολυ χρονο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-05, 11:01
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε stel, δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Αν και δεν είμαι σίγουρος για τον ακριβή χρόνο διάρκειας ενός υποστρώματος (που σίγουρα διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο) νομίζω ότι ξεπερνάει κατά πολύ τους 1-2 μήνες και μπορεί να φτάσει και τα 1-2 χρόνια.
Αλλά ίσως είναι καλύτερα να μας πει και κάποιος πιο έμπειρος για το συγκεκριμένο θέμα.
Πάντως εγώ έχω το ίδιο ακριβώς υπόστρωμα εδώ και 8 μήνες και δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στα φυτά μου, το αντίθετο μάλιστα οι Εχινοδόροι μου μεγαλώνουν σαν τρελοί .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-05, 11:06
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

ευχαριστω γα τη απαντηση θα περιμενω και αλες οι Εχινοδόροι τι φυτα ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-05, 11:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε το 1-2 μηνες ειναι μαλλον λιγο.
Ας πουμε οτι κραταει ενα 6 μηνο..max.
Τα φυτα σιγα σιγα απορροφουν οτι χρησιμο συστατικο υπαρχει.
Συμβαινει παντου... Εχεις ακουστα την αγραναπαυση?
Απο κει και περα εξαρταται απο τα φυτα, ποσο συχνα σκουπιζουμε κλπ.

Παρολα αυτα, μιας και το υποστρωμα παραμενει μπορουμε να το εμπλουτισζουμε με μερικες παστιλιες, ειδικα κοντα στις ριζες των πιο δυσκολων φυτων.
Οπως και να χει.. εκτος απο παστιλιες δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε αλλο για αυτό. (εκτος απο το να ξεστησουμε το ενυδρειο και να παμε παλι απο την αρχη βεβαια)

Σε πιο high-tech υποστρωματα, υπαρχει flurite,onyx sand σε seachem, power sand και aquasoil σε ADA (αν το βρεις ελλαδα σφυρα..)
Αυτα υποκαθιστα και το χαλικι, και υποτιθεται οτι εχει την δυνατοτητα να τραβαει θρεπτικα απο το νερο. Τα περισσοτερα display tanks σε διαγωνισμους τετοια υποστρωματα εχουν..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-05, 11:24
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Δεν κάνει τίποτα .

Οι Εχινοδόροι (Echinodorus) είναι ένα γένος φυτών που ανήκουν στην οικογένεια Alismataceae και τα συναντάμε κυρίως στην Νότια & Κεντρική Αμερική. Είναι αρκετά εύκολα φυτά που αναπτύσσουν ιδιαίτερα μεγάλο ριζικό σύστημα και γι'αυτό χρειάζονται πλούσιο σε θρεπτικά υπόστρωμα.

Τσέκαρε για παράδειγμα αυτό ή κάνε μια αναζήτηση στο Google με keyword Echinodorus και θα βρεις άπειρα στοιχεία να διαβάσεις.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-05, 11:39
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Εγω οσο αφορα την καλη αναπτυξη των φυτων μου σκεφτωμαι να το αλλαξω το υποστρωμα αλλα θελω να βαλω οτι καλυτερο υπαρχει
(στην ελλαδα παντα) ευχαριστω για τις πληροφοριες και οποιαδηποτε αλλη βοηθεια σχετικα με το ποιο ειναι το καταλληλοτερο υποστρωμα δεκτη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-05, 11:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Flourite παντως εμφανιζεται που και που στην ελλαδα...
Αν σαρεσει το κοκκινο υποστρωμα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-05, 11:54
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Κοίταξε το "ότι καλύτερο υπάρχει" είναι σχετικό και έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του καθενός. Το Flourite που λέει και ο Netblues είναι πολύ καλό αλλά δεν κάνει για όλα τα φυτά. Το έχω αυτήν τη στιγμή στο φυτεμένο μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και είναι πολύ δύσκολο στην χρήση με φυτά όπως Glosostigma και Hemianthus callitrichoides ''Cuba''.
Όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις, τι φυτά θα βάλεις, πόσα watt φωτισμού θα έχεις, αν θα βάλεις παροχή Co2 και πάει λέγοντας.
Οπότε καταλαβαίνεις πως πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι θες να κάνεις και μετά πως θα το κάνεις.
Πάντως πιστεύω πως ότι και να αποφασίσεις υπάρχουν πολλοί χομπίστες εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν να το υλοποιήσεις.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-05, 12:14
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

εχεις δικιο gorgi σε αυτο που λες οτι καθε φυτο εχει και τις δικες του απετησεις αν και τα δικα μου ειναι ευκολα σχετικα αanubias .hydrocotyle leycocephala,eliharis acicularus,engeria densa,cabomba caroliana σκεφτωμαι την λυση του flourite αν και το κοκκινο με ψιλοχαλαει οσο για το φωσ που ρωτησες ειναι 0,5w/lit
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-05, 12:33
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Με αυτά τα φυτά, και με την προϋπόθεση πως θα παραμείνεις σε φυτά ανάλογων απαιτήσεων, δεν νομίζω πως χρειάζεσαι κάποιο ειδικό υπόστρωμα. Κάνεις εξίσου καλά την δουλειά σου και με ταμπλέτες λίπανσης και ίσως είναι καλύτερα να ακολουθήσεις αυτήν τη λύση για να μπορείς να ελέγχεις πιο σωστά την ποσότητα του λιπάσματος. Οσο για το κόκκινο μην τρομάζεις, δεν είναι και τόσο άσχημο.
Ο φωτισμός σου είναι μια χαρά από ένταση για ένα ενυδρείο χαμηλών έως μεσαίων απαιτήσεων. Αν έχεις και το σωστό φάσμα φωτός στις λάμπες σου είσαι super.
Μάλλον είναι καλύτερα να βάλεις και Co2 αν δεν έχεις, όχι τίποτα τρελό με μια ιδιοκατασκευή θα εισαι μια χαρά.
Πόσα λίτρα έχεις?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-05, 12:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Συζηταμε για flourite και σκεφτομαστε για διοξειδιο??
Το διοξειδιο προηγειται παρασαγγας.
Και χωρις flourite ολα ειναι δυνατά. Ειναι μια αλλη προσεγγιση απλά.
Οντως με το gloso εχει προβλημα γιατι ειναι αρκετα χοντρο.
Οσο για τα leycocephala,egeria densa,cabomba caroliana και χωρις καθολου υποστρωμα, μια χαρα πανε..
Το γρασιδακι (eleocharis accicularis) το θελει το υποστρωμα του, αλλα γενικα αν προκειτα για μικροσωμα φυτα, καλυτερα ψιλο χαλικι και παστιλιες.

Υπαρχει και power sand (by amano) αλλα δεν το εχω δει πουθενα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-05, 13:06
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Συζηταμε για flourite και σκεφτομαστε για διοξειδιο??
Το διοξειδιο προηγειται παρασαγγας.
Σωστά το έθεσες Netblues. Γι'αυτό κι εγώ συμβούλεψα τον stel πρώτα να αποφασίσει τι και πως και μετά να πράξει, δεν είναι και τόσο σοκαριστικό πια
Άλωστε μπορεί να έχει ήδη το παιδί και να μην το έχει αναφέρει. Θεώρησα σωστό όμως να το διευκρινήσω.
Τι λες, καλό δεν θα ήταν να υπάρχει ένα υπόμνημα που να αναφέρει βήμα βήμα την δημιουργία ενός φυτεμένου (και όχι μόνο) ενυδρείου έτσι ώστε να βοηθούντε οι καινούργιοι στο άθλημα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Υπαρχει και power sand (by amano) αλλα δεν το εχω δει πουθενα..
Άμα την δεις πουθενά πες το μας να κάνουμε ντου όλοι οι μποστάναδες μαζί να το πάρουμε
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-05, 13:20
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Πολύ καλές πληροφορίες για τα φυτεμένα παρέχονται στα άρθρα του anniva2000 στα όλα σχεδόν τα τεύχη του περιοδικού. Νομίζω ότι ένας αρχάριος μπορεί να ξεκινήσει διαβάζοντας αυτά προκειμένου να κατανοήσει το πως "δουλεύονται" τα φυτεμένα.

Υ.Γ. Αν δεν παινέσουμε το σπίτι μας...
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-05, 14:22
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Κατ αρχην ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους για το ενδιαφερων .
Παμε τωρα στις απαντησεις για τις ερωτησεις σας

ο GORGI εγραψε
Ο φωτισμός σου είναι μια χαρά από ένταση για ένα ενυδρείο χαμηλών έως μεσαίων απαιτήσεων. Αν έχεις και το σωστό φάσμα φωτός στις λάμπες σου είσαι super
οι λαμπες ειναι 25w sylvania aquawtar kai 25w sera plantscolor


o netblues ρωτησε για το co2 εχω DIY μπουκαλα 1,5λιτ και η διαχυση γινεται στο φιλτρο εκει που ειναι η παροχη για αεραντλια αντι για αερα δινω co2

Oσο για τα φυτα αυτα που εχω μου αρεσουν απλα τα θελω να μεγαλωνουν και να ευημερουν αλλα δεν πανε και τοσο καλα. Οσο για το περιοδικο εδω ειναι μια πονεμενη ιστορια για αλο ροστ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-05, 15:01
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stel
οι λαμπες ειναι 25w sylvania aquawtar kai 25w sera plantscolor
Εγώ στην θέση σου θα άλλαζα την aquastar με μια Sylvania Gro-Lux.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stel
... και η διαχυση γινεται στο φιλτρο εκει που ειναι η παροχη για αεραντλια αντι για αερα δινω co2
Αν συμπεραίνω σωστά έχεις εσωτερικό φίλτρο. Αν είναι έτσι τότε πιστεύω πως δεν κάνεις σωστή διάχυση καθώς οι φυσαλίδες απλά εισέρχονται στο ενυδρείο χωρίς να περνάνε μέσα από το φίλτρο σου (τα υλικά του δηλαδή). Για να καταλάβεις όσο πιο πολύ μένουν οι φυσαλίδες σε επαφή με το νερό τόσο καλύτερη διάχυση γίνεται. Έχεις δει αυτό το άρθρο του Lasal?

Βασικά το δύσκολο πράγμα στα φυτεμένα είναι να πετύχεις αυτήν την λεγόμενη ισορροπία που τόσα έχουν γραφτεί για αυτήν. Για να καταλάβεις, τα φυτά για να έχουν μια σωστή και υγειή ανάπτυξη χρειάζονται κάποια μακρο-μικρο στοιχεία, Co2, φως ,σωστή θερμοκρασία και....νερό. Αν κάποιο από αυτά απουσιάζει ή δεν είναι στην σωστή ποσότητα τότε δεν αναπτύσσετε σωστά το φυτό. Και αυτο μπορεί να σημαίνει από ελάττωση του ρυθμού ανάπτυξης (π.χ. αν είναι λίγο το Co2), διάφορες αδυναμίες (π.χ. κιτρίνισμα των φύλων λόγω έλλειψης σιδηρού, καλίου, αζώτου) ή και θάνατος (π.χ. αν λείπει το νερό)

Όπως και να χει αν ένας από τους πιο σωστούς κανόνες στο χόμπι είναι το "ότι αλλαγή κάνεις στην ρουτίνα συντήρησης κάνε την αργά", στην περίπτωση των φυτεμένων κάτι τέτοιο ισχύει 10 φορές περισσότερο καθώς τα φυτά σαν οργανισμοί αντιδρούν πολύ πιο αργά από τα ψάρια.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-05, 19:04
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια θα επανελθω με νεωτρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05595 seconds with 12 queries