Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-13, 18:40
pipko Ο χρήστης pipko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2013
Περιοχή: attica
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Το κουνελι μου

Γεια σας παιδιά.Είμαι νέος στο φόρουμ και είδα ότι μπορώ να συζητήσουμε εδώ και για τα κουνέλια!
Λοιπόν να σας πω ότι πήρα πρόσφατα 1η φορά κουνέλι ένα μικρό 2μηνων και τωρα ειναι 3-4 μηνών.
Να σας πω την συμπεριφορά του και όσοι γνωρίζουν ας μου πουν εάν είναι όλα φυσιολογικά!
Καταρχάς γλύφει τα πάντα το πάτωμα της γλάστρες(πάνω στα φύλλα δεν φτάνει) τα ρούχα μου τα χέρια μου τα πόδια μου τα σεντονια που και που δαγκώνει κιολας από περίεργια..
Τρώει μια χαρά πίνει νερό όλα οκ... Το μόνο που με τρομάζει είναι ότι όταν το βγάζω στο μπαλκόνι να τρέξει να παίξει που και που κάνει κάτι τρέλα σαν να ηλεκτριζετε και πετάγετέ πάνω μισό μέτρο τρέχει 1 κύκλο όλο το μπαλκόνι πολύ γρήγορα μετά πάει ήρεμα σαν να μην έγινε τίποτα μετά πάλι σαν να το ποιανέι κάτι και τρέχει, πηδάει πάνω κάνει σαν τρελό από τη χαρά του είναι η κάτι δεν πάει καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-13, 19:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο τη χαρα ειναι, μην ανησυχεις. Συνηθιζουν να "πετανε" τα πισω ποδια απο χαρα, σαν κατσικια Και το δικο μου ετσι κανει. Το ελαφρυ δαγκωμα ειναι ενδειξη αγαπης, οποτε ουτε αυτο να σε προβληματιζει.

Αυτι που θα μπορουσε να σε ανησυχησει, ειναι αν χτυπαει τα ποδια του στο πατωμα, με σκοπο να ακουστει. Αυτη ειναι η συμπεριφορα οταν τρομαζουν, ενημερωνοντας ετσι και τα υπολοιπα κουνελια, εφοσον ηχους δεν κανουν καθολου.

Για το γλυψιμο δεν εχω γνωμη, δεν το εκανε ποτε το δικο μου. Το μονο που εχει κανει ειναι να φαει τα παντα, απο καλωδια μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις, ωσπου το περιορισα σε δωματιο χωρις τιποτα τετοιο. Μεγαλη προσοχη με τα καλωδια, μην το αφηνεις σε μερος που εχει οτιδηποτε ηλεκτρολογικο χωρις επιβλεψη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-13, 19:52
pipko Ο χρήστης pipko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2013
Περιοχή: attica
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

α όχι δεν μου το έχει κάνει ποτε αυτό με τα πόδια πού λες...ο μονος θόρυβος που κάνει είναι στο κλουβί μέσα που πετάει το φαγητό έξω από το μπολάκι αναποδογυρίζει το μπολάκι "σκάβει" λίγο με τα πόδια του και τέτοια.
να ρωτήσω λίγο κάτι μιας και μου τελειωσε η πρώτη τροφή που είχα πάρει εδώ και 1 μηνα που τόχω, ήταν μια χύμα που μου δώσανε στο pet αλλα έτρωγε τα μισά από αυτό τα διάλεγε δηλαδή,τι τροφή να του πάρω τώρα?
(χόρτο έχω vitakraft vitaverde και έχει κάτι λουλούδια απέξω,τρώει σαν μανιακό το χόρτο ειδικά μόλις κατεβάζω το χέρι μου στο κλουβί να του το αφήσω ορμάει:P) του ειχα βαλει και μια βιταμινι καποτε την εφαγε λιγο στην αρχη μετα ουτε που το πειραζε για πολλες μερες, μεχρι που 1 μερα το ειδα τελειως αδειο τοχε φαει
και μεσα στο σπιτι δεν το αφηνω ποτε.. σπανια να το παρω λιγο στον καναπε μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-13, 22:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τροφες υπαρχουν παρα πολλες τοσο συσκευασμενες, οσο και χυμα. Δοκιμαζεις ποια του αρεσει περισσοτερο και καλο ειναι να την αλλαζεις για ποικιλια. Χορταρακι φροντιζε να εχει παντα, ειναι το μεσο για να λειτουργει καλα το πεπτικο του συστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-13, 22:19
pipko Ο χρήστης pipko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2013
Περιοχή: attica
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Απλά αποτι έχω διαβάσει για της χύμα μπορεί να είναι "βρομικες" επειδή πάνε μύγες και γενικά είναι χύμα/εκτεθειμένες, αυτές οι premium θέλω να δω αν λένε τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-13, 22:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, αναλογα με το καταστημα και τι συνθηκες υγιεινης εχουν, παιζει. Οποτε, οι συσκευασμενες δεν ειναι ασχημη ιδεα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-13, 21:48
pipko Ο χρήστης pipko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2013
Περιοχή: attica
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Υπάρχει κανείς εδώ να του στείλω 1 link με φωτογραφίες και βίντεο μηπως μπορέσει να καταλάβει τη ράτσα είναι? Εάν και όσο είναι δυνατόν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-13, 21:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεβασε εδω καμια φωτογραφια και αν ξερει καποιος, θα σου απαντησει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-13, 22:04
pipko Ο χρήστης pipko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2013
Περιοχή: attica
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παιδιά καμία φορά που το χαιδευω σπάνια γυρνάει ξαφνικά και γρήγορα και μου δαγκώνει το δάχτυλο(δεν το λες και ελαφρι δάγκωμα)αυτό σημαίνει πως τον ενόχλησε κάτι που έκανα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κουνελι νανος xloi Άλλα ζώα 35 31-01-13 13:55
sos!!!ψυλλοι σε κουνελι!!! manos_samos Άλλα ζώα 14 03-01-11 10:46
το κουνελι μουυυ :smt049 :smt049 :smt049 Efh Άλλα ζώα 14 20-12-10 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13758 seconds with 15 queries