Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-11-17, 16:20   #1
Βοήθεια για την επιλογή φωτισμού
 
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
Member
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος 12-11-17, 16:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα επειδή έχω αποφασίσει να δημιουργήσω φυτεμένο πρέπει να δω και να κατασκευάσω τον φωτισμό και χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί κατ'αρχάς να ξεκινήσουμε από τα δεδομένα που έχουμε:
1. Ενυδρείο εξωτερικών διαστάσεων 120 Χ 40 Χ 50 θεωρητικά είναι 240 λίτρων στην πραγματικότητα εάν αφαιρέσουμε το επάνω μέρος που είναι ο φωτισμός και το υπόστρωμα από κάτω ο πραγματικός χώρος εσωτερικά πρέπει να είναι 116,5Χ36,5Χ37 δηλαδή 157 λίτρα νερό
2. Φωτισμό έχει Τ8 λάμπες 2Χ30watt

Θα μπουν μέσα:
1. Μπουκάλα CO2 για τα φυτά με ηλεκτροβάνα που θα δίνει όσο είναι η φωτοπερίοδος που θα έχω ορίσει γύρω στις 10-12 ώρες την ήμερα
θα φτιάξω φωτιστικό εγώ με λάμπες Τ5 δυο μονάδες που η κάθε μια θα είναι 2Χ54watt με μήκος λάμπας 104,7 cm συνολικά 208watt με τη δυνατότητα να ανάβουν όλα μαζί η μόνο τα δυο μπροστά η τα δυο πίσω αναλογία φωτισμού 1,32watt/lt

Ερωτήσεις προτάσεις:
Αυτό που θέλω είναι να έχω ζωηρά και έντονα χρώματα στα φυτά και ψάρια καλή λειτουργιά φωτοσύνθεσης και διαφάνεια στο νερό.
1. Η αναλογία watt και λίτρων είναι εντάξει η θέλει κάποια διόρθωση ;
2. Τι λάμπες μου προτείνετε και με ποια διάταξη να μπουν για να έχω αυτό το αποτέλεσμα ;
3. Εκτός από ενυδρειακές λάμπες μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλες και ποιές ;

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20171104_005118.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  110,4 KB  

Εμφανίσεις: 3180
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-17, 16:40
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το μυστικό για ένα φυτεμένο είναι κατά εμέ όλα εκτός από το φωτισμό. Πρώτα θα σε απασχολήσει ένα καλό υποστρωμα που θα σε βοηθήσει στην πρώτη σου απόπειρα. Μετά μας ενδιαφέρει η φίλτρανση που θα συμβάλει στη σωστή κυκλοφορία co2 και θρεπτικών. Τρόπος διάχυσης και προγραμμα λίπανσης έχεις καταλήξει?

Το φως που εχεις τώρα είναι λίγο όντως αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν κάνει για φυτά. Είναι θέμα επιλογής και εάν εσύ θες ένα φυτεμενο που κάθε βδομάδα θα είσαι με το ψαλίδι στο χέρι ή απλά θες ένα καταπράσινο aquascape .

Εγώ θα έβαζα ακόμα μια λάμπα για αρχή. Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα λάμπα ενυδρειακη ,θέμα μάρκετινγκ είναι. Θα διαλέξεις ο,τι χρώμα λάμπα σου αρέσει εσένα στο μάτι. Συνδυασμός daylight στα 6500 μαζί με ένα πιο θερμό χρώμα όπως είναι η Sylvania grolux δίνουν ένα ισορροπημένο αποτελέσμα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-17, 17:13
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μυστικό για ένα φυτεμένο είναι κατά εμέ όλα εκτός από το φωτισμό. Πρώτα θα σε απασχολήσει ένα καλό υποστρωμα που θα σε βοηθήσει στην πρώτη σου απόπειρα. Μετά μας ενδιαφέρει η φίλτρανση που θα συμβάλει στη σωστή κυκλοφορία co2 και θρεπτικών. Τρόπος διάχυσης και προγραμμα λίπανσης έχεις καταλήξει?

Το φως που εχεις τώρα είναι λίγο όντως αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν κάνει για φυτά. Είναι θέμα επιλογής και εάν εσύ θες ένα φυτεμενο που κάθε βδομάδα θα είσαι με το ψαλίδι στο χέρι ή απλά θες ένα καταπράσινο aquascape .

Εγώ θα έβαζα ακόμα μια λάμπα για αρχή. Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα λάμπα ενυδρειακη ,θέμα μάρκετινγκ είναι. Θα διαλέξεις ο,τι χρώμα λάμπα σου αρέσει εσένα στο μάτι. Συνδυασμός daylight στα 6500 μαζί με ένα πιο θερμό χρώμα όπως είναι η Sylvania grolux δίνουν ένα ισορροπημένο αποτελέσμα.
υπόστρωμα έχει μπει φλουριτης 21 κιλά από κάτω τρόπος διάχυσης με αυτό εδώ το έχω παραγγείλει από το ebay http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Co2...72.m2749.l2649
εάν εννοείς φίλτρο εξωτερικό hydor professional 600 έχει παροχή 1300lt/h
λίπανση υδατοδιαλυτη και ταμπλέτες
επειδή θέλω να βάλω cuba μέσα για χάλι όλοι μου λένε ότι θέλω αναλογία watt/litro πάνω από 1
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-17, 23:11
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε ότι αφορά τις λάμπες αν μπορείς να τις κάνεις να ανάβουν ξεχωριστά η κάθε μία είναι ότι καλύτερο γιατί έτσι θα μπορείς να αυξομειώνεις ώρες λειτουργίας και ένταση ανάλογα με τις ανάγκες. Κάτι που ειδικά στο ξεκίνημα είναι απαραίτητο.

Η σειρά που θα μπουν δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για τα φυτά. Περισσότερο είναι θέμα δικής σου οπτικής.
Αν με τον όρο "ενυδρειακή" εννοείς τις μάρκες που κυκλοφορούν στα pet shop, θα σου έλεγα να μην τις κοιτάξεις καν. Θα δώσεις ένα σωρό λεφτά τσάμπα.
Υπάρχουν μια χαρά οικονομικότατες λάμπες στα καταστήματα ηλεκτρολογικών. Είτε μιλάμε για Philips, είτε για Osram είτε για Sylvania. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί ο κόσμος αγοράζει "ενυδρειακές" και δεν πάει να πάρει πχ μια Sylvania Grolux που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί για φυτά και κοστίζει κάτω από τα μισά λεφτά...

10-12 ώρες την ημέρα δεν παίζει, είναι μεγάλη φωτοπεριόδος αν μιλάμε για πάνω από μια λάμπα. Πηγαίνεις γυρεύοντας Οι 54 άρες είναι ισχυρές λάμπες για 240 άρι. Και ειδικά αν βάλεις τέσσερεις όπως λες, είναι πολύ φως.

Όπως και να έχει, θα ξεκινήσεις από χαμηλά, πχ 6-7 ώρες κι όχι όλες μαζί. Όσο περνάει ο καιρός θα ανεβάζεις σταδιακά 15 λεπτά με μισή ώρα την εβδομάδα. Όχι ότι οι 10-12 είναι απαγορευτικές αλλά μέχρι να αρχίσει το ενυδρείο να βρίσκει ισορροπίες,τα φυτά να μεγαλώσουν κι εσύ να βρεις πόσο "φαγητό" θα τους ρίχνεις, καλό είναι να πας με ρέγουλα. Γιατί αν σε βρουν άλγες, ειδικά τα χαλάκια τα έχασες...

Σε ότι αφορά την Cuba, θα σου πρότεινα να βάλεις Μοντε Κάρλο που είναι τρεις φορές πιο εύκολη...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-17, 00:19
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μυστικό για ένα φυτεμένο είναι κατά εμέ όλα εκτός από το φωτισμό. Πρώτα θα σε απασχολήσει ένα καλό υποστρωμα
Δεν συμφωνω εδω. Το μονο μυστικο ειναι να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι η ισοροπια μεταξυ φως-co2-λιπανση. με το φως πρωτο απόλα να καθοριζει τον ρυθμο αναπτυξης. Μεσα σε αυτα συγκαταλεγονται και αλλοι παραγοντες οπως κυκλοφορια ή μηχανικο-βιολογικο υλικο. το υποστρωμα θα σου δωσει μια ωθηση αλλα δεν ειναι κατι απαραιτητο και δεν πρεπει να σε απασχολει τοσο. Στην πραξη πρεπει να πειραματιστεις μονος σου για να βρεις αυτο που δουλευει σε σενα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-17, 01:58
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Καλημέρα τώρα που ήρθα σπίτι είδα ότι έχει βγει ένα βλασταράκι μόνο του υπάρχει περίπτωση να ήταν μέσα στο υπόστρωμα κανένα σποράκι και να έσκασε;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-17, 10:18
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα τώρα που ήρθα σπίτι είδα ότι έχει βγει ένα βλασταράκι μόνο του υπάρχει περίπτωση να ήταν μέσα στο υπόστρωμα κανένα σποράκι και να έσκασε;
Θεωρητικα οχι, εκτος κι αν ειναι χρησιμοποιημενο. Αλλωστε με σπορο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πιασει φυτο σε ενυδρειο. Μπορεις να το βγαλεις μια φωτο;

Κατα τα αλλα, φως, λιπανση και ροη ειναι και τα τρια εξ ισου σημαντικα, πανε χερι-χερι.
Βεβαιως το φως ειναι η βαση, χωρις αυτο τιποτα δεν προχωραει. Αλλα μαζι με τα αλλα θα παει. Οσο καλο φως και να εχεις, χωρις φαγητο (λιπανση) γρηγορα τα φυτα θα γονατισουν. Απο την αλλη οσο καλο φαγητο κι αν δωσεις αν αυτο δεν παει παντου (καλη ροη) και δεν υπαρχει αρκετη ενεργεια (φως) τοτε δεν θα δεις την αναπτυξη που περιμενεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-17, 14:57
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι η ισσοροπια ειναι το κλειδι για ενα καταπρασινο φυτεμενο ενυδρειο...που εννοειται οτι καταπρασινο δεν σημαινει Cuba φωτα τρελα λιπανσεις κτλ....Αναλογως τι θες λοιπον πρεπει να εχεις ισορροπια σε αυτα τα 3 που σου ειπαν και τα παιδια πιο πανω...εσυ θα αποφασησεις και απο αυτο το φορουμ μπορεις να δεις παρα πολλα παραδειγματα για ολα τα γουστα φυτεμενου.καλη αρχη εχε υπομονη και μην θεωρησεις οτι αν τα βαλεις ολα στο τερμα θα πετυχεις 100%.κανενας μας δεν ξεκινησε τελειος aquascaper ...συμβουλες επι συμβουλων λαθη γιατι οχι και ολα θα πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-17, 21:25
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικα οχι, εκτος κι αν ειναι χρησιμοποιημενο. Αλλωστε με σπορο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πιασει φυτο σε ενυδρειο. Μπορεις να το βγαλεις μια φωτο;

Κατα τα αλλα, φως, λιπανση και ροη ειναι και τα τρια εξ ισου σημαντικα, πανε χερι-χερι.
Βεβαιως το φως ειναι η βαση, χωρις αυτο τιποτα δεν προχωραει. Αλλα μαζι με τα αλλα θα παει. Οσο καλο φως και να εχεις, χωρις φαγητο (λιπανση) γρηγορα τα φυτα θα γονατισουν. Απο την αλλη οσο καλο φαγητο κι αν δωσεις αν αυτο δεν παει παντου (καλη ροη) και δεν υπαρχει αρκετη ενεργεια (φως) τοτε δεν θα δεις την αναπτυξη που περιμενεις.
Για να μην με περνατε για τρελλο... το υποστρωμα ειναι καινουργιο σφραγισμενο εγω το ανοιξα φλουριτης δες και τις φωτογραφιες που μου ζητησες εχει βγει περιπου 1 εκατοστο επανω !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  184,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02.jpg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  175,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  03.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  192,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  04.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  182,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-17, 22:13
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κανείς δεν σε περνάει για τρελό!
Μου έχει ξανατύχει να διαβάσω κάπου κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ μέσα ή πουθενά αλλού. Μάλιστα το βλαστάρι στην περίπτωση που διάβασα δεν κράτησε για πολύ, μετά από μερικές μέρες σάπισε.
Αστο να μεγαλώσει να δούμε τι είναι. ¶μα βγει τίποτα καλό να πάρουμε και κανά κλαδεματάκι βρε αδελφέ


σσ: Ωραίο το layout που έχεις φτιάξει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή φωτισμού σε Αφρικάνικο Undertaker Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 27-08-14 20:04
Επιλογή φωτισμού-λάμπας tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 31-01-14 00:21
Επιλογή φωτισμού για φυτεμένο ενυδρείο bouboulas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 30-08-13 20:44
Επιλογή φωτισμού για 300άρι nekcharis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-09-09 09:41
Επιλογή του κατάλληλου φωτισμού. ΠΑΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 05-12-06 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05559 seconds with 14 queries