Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-04, 00:21
Γιάννης 2005 Ο χρήστης Γιάννης 2005 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Ξεκινώντας ένα Μεσογειακό taper reef

Ως αρχή να σας συστηθώ.
Το όνομά μου είναι Γιάννης, ασχολούμαι με το ¨μικρόβιο¨ των ενυδρείων εδώ και 15 περίπου χρόνια ενώ με το πάθος του αλμυρού νερού τα τελευταία 6.
Το site γενικότερα το παρακολουθώ τον τελευταίο μήνα, και έπεσα επάνω του εντελώς τυχαία, έκτοτε είναι σίγουρο πώς θα το επισκεφτώ για να το ξεκοκαλίσω σχεδόν κάθε μέρα.
Τα παρακάτω που θα σας περιγράφω, τα είχα στο πρόγραμμα να τα πραγματοποιήσω εδώ και καιρό, αλλά ποτέ δεν έβρισκα την ευκαιρία, πόσο μάλιστα να τα γράψω όλα.
Η απόφαση για την υλοποίηση πάρθηκε το Σάββατο μετά από κουβέντα με τον φίλο μου Στέφανο.
Ξεκίνησα να γραφώ ένα ημερολόγιο της προσπάθειας μου αυτής, και αποφάσισα να το μοιραστώ μαζί σας έτσι ώστε να δεχτώ σχόλια και παρατηρήσεις ή υποδείξεις από την πολύ καλή παρέα σας.
Ξεκινώντας λοιπών με ένα από τα taper της γυναίκας μου όγκου ( 17 ) λίτρων καθαρίστηκε και πλύθηκε επιμελώς,(μετά την σχετική άδεια φυσικά).
Οι διαστάσεις του μόλις 40χ16χ27(ΠxΥxΒ) , αρκετά μεγάλο για το πείραμα που είχα κατά νου να κάνω.
Ετοίμασα θαλασσινό νερό (τεχνητή παραγωγή νερού από όσμωση AQUARIO PURE και προσθήκη αλάτι tropic marin ) και εγκατέστησα το βασικό εξοπλισμό που είχα στη κατοχή μου από παλαιά ενυδρεία και όχι ταπερ, εξοπλισμό που υποθέτω πως μπορεί να υποστηρίξει αυτό το taper. Ένας θερμαντήρας 100w, ένα εσωτερικό φίλτρο ιδιοκατασκευή δηλαδή (ένας κυκλοφοριτής συνδεδεμένος σε ένα άδειο από νερό μπουκαλάκι εμφιαλωμένου νερού, αλλά γεμισμένο από σφουγγάρι και ¨πέτρα¨EHFI SUBSTRAT EHEIM) και ένας κυκλοφοριτής σκέτος ρυθμισμένος έτσι ώστε κατά την εξαγωγή του νερού (συνολικής κυκλοφορίας χιλίων λίτρων ανά ώρα), να εξάγει και αέρα (μπουρμουλίθρες).Θα το ξεχνούσα το φιλτράκι μου το είχα και δούλευε στο θαλασσινό κανονικό μου ενυδρείο περίπου 3 εβδομάδες.
Ο τελικός σκοπός είναι το «στήσιμο» θαλασσινού taper reef, αφού μέσα στο ταπεράκι μου τοποθέτησα τρεις (3) πανέμορφες πέτρες (βράχους) όπου επάνω τους υπήρχαν τουλάχιστον τέσσερα (4) διαφορετικά φυτά χωρίς δυστυχώς να μπορώ να τα αναγνωρίσω, και να παρατηρήσω τις μεταβολές του νερού, και την συμπεριφορά των φυτών.
Τα βραχάκια είναι δώρο του φίλου μου Στέφανου όπου την προηγούμενη μέρα δηλαδή την Κυριακή το απόγευμα, μου τα πακετάρισε μέσα σε εφημερίδες όπως ακριβώς τον είχα δασκαλέψει, μαζεύτηκαν δε από Ελληνική θάλασσα της Χαλκιδικής, και από βάθος 8 μέτρων.
Φωτισμός, ένα απλό φωτιστικό γραφείου με λάμπα πυρακτώσεως 45W, συνδεδεμένο με χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να ανάβει 12 ώρες, και ένα 2ο φωτιστικό σώμα με λάμπα μετάλλου 150w απόδοσης 1800w επίσης συνδεδεμένο με χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να φωτίζει το taper μου 2 ώρες την ημέρα.
Οι βράχοι τοποθετήθηκαν την Δευτέρα το μεσημέρι, δηλαδή 18 περίπου ώρες μετά την συλλογή τους από τον Στέφανο.
Την Τρίτη το μεσημέρι,2η μέρα για το taper μου, μόλις μπήκα στο σπίτι μετά την δουλειά παρατήρησα τουλάχιστον 40> μικροσκοπικά σαλιγκάρια νεκρά στον πάτο του taper τα οποία και έβγαλα με ένα τσιμπιδάκι.
Στον ένα από τους τρεις βράχους επίσης υπήρχε ένα μικροσκοπικό κόκκινο σκουλήκι, από αυτά που μαζεύουμε όταν πάμε για ψάρεμα εν ζωή και 2 πανέμορφα διάφανα ζωντανά μικροσκοπικά σαλιγκάρια………
Σήμερα 3η μέρα για το taper μου εθεάθη ακόμα ένα εν ζωή σαλιγκάρι μαύρο αυτή την φορά και μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα Το σκουληκάκι και οι διαφάνειες άφαντα παρόλο το ψάξιμο. Εδώ θα πρέπει να σας πω πως τα πλαϊνά του taper είναι ημιδιαφανή και με δυσκολεύουν αρκετά στην παρατήρηση, και έτσι αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός μικρού κανονικού ενυδρείου για την μετακόμιση των βράχων μου και του όποιου πληθυσμού έχει εναπομείνει.

Οι μετρήσεις ξεκίνησαν από την πρώτη μέρα, αφού είναι και ο μοναδικός τρόπος να γνωρίζει κανείς αν μπορεί κάποιος που μετράει νερό σε taper να το πει αυτό, το τι γίνετε με το νερό του. Στον πίνακα βλέπετε όλες τις τιμές έως και σήμερα Τετάρτη 01/12/2004, ημέρα 3η για το taper μου.
Πυκνότητα = 1.025, θερμοκρασία = 24° C
ημέρα NH3 NO2 NO3 PH Φυτά οπτική κατάσταση
1η Όχι <0,3 mg/l Όχι Όχι Όχι καλή (ταλαιπωρημένα από την μεταφορά και τις εφημερίδες
2η >4 3,3-33 mgl/l Όχι Όχι Καλύτερη από την 1η μέρα
3η 4 3,3-33 mgl/l Όχι Όχι Τα χρώματά του έχω την εντύπωση ότι ζωντάνεψαν αρκετά.

Μάλλον έπεται συνέχεια, και να με συχωρήσετε αν αργήσω αλλά το τρέξιμο της δουλειάς αυτές τις μέρες είναι απερίγραπτο.
Ευχαριστώ .
[/b]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-04, 15:03
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Γιάννη καλημέρα.Δεν κατάλαβα το νόημα αυτού του περάματος,και σε τί
θα σε βοηθήσουν τα συμπεράσματα που θα βγάλεις από αυτό.
Πάντως 24 βαθμοί για μεσογειακό είναι πολλοί.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-04, 17:05
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

100w θερμοστάτης σε 17λτ. και μάλιστα ο μισός απ'έξω
δεν μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα
__________________
Euro 2004, Impossible is Nothing..!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-04, 00:49
Γιάννης 2005 Ο χρήστης Γιάννης 2005 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Μάνο καλησπέρα.
4η μέρα σήμερα για το taper μου και δεν έχω κάνει ακόμα μετρήσεις, αλλά τα taper φυτά μου φαίνονται μια χαρά.
Τώρα όσο για τους λόγους που με ρωτάς, άκουσε μερικούς .

1> Το νερό θα στρώσει?
2> Αν στρώσει σε πόσες μέρες, λιγότερες από ότι θα έστρωνε χωρίς βράχους ?
3> Μαζί με τους βράχους και τα φυτά, μεταφέρθηκαν αρκετοί μικροοργανισμοί, από αυτούς το 90% λογικά θα θανατωθεί και αυτό μάλλον θα επηρεάσει αρνητικά το στρώσιμο του νερού, αν ναι σε τι βαθμό
4>, το φιλαράκι μου δούλευε αρκετές ημέρες πριν τοποθετηθεί στο taper αυτό βοήθησε αρκετά ?
5> Η αντιστοιχία του όγκου του φίλτρου μου σε σχέση με τον όγκο του ενυδρείου μου … συγνώμη του taper μου είναι 2% είναι αρκετή για 21 λίτρα μικτά με βράχο φυτά?
6> και τέλος τα φυτά δεν δείχνουν να επηρεάζονται με όλα αυτά, τουλάχιστον μέχρι τώρα θα σαπίσουν αν ναι θα σαπίσουν από το στρώσιμο του νερού….
7>Η μικροκλίματα αυτή θα είναι επιτυχημένη ή όχι, αν είναι θα δουλέψουν οι ίδιες συνθήκες επί 5 ή επί 10 καλύτερα ή χειρότερα ?
Δηλαδή αντί για 21 λίτρα τι θα γίνει στα 210 ή στα 420, οι χρόνοι που θα χρειαστούν για το νερό θα είναι περίπου οι ίδιοι…..

Yiobi Ο θερμοστάτης 100w αλήθεια δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δεν είχα τίποτα άλλο,
Τώρα όσο για το ότι είναι ο μισός έξω ναι έτσι φαίνεται επειδή η foto είναι τραβηγμένη από επάνω μια και δεν έχω δυνατότητα να φωτογραφίσω από εμπρός, ευχαριστώ για την παρατήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-04, 12:47
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Ενδιαφέροντα όλα αυτά αλλά δεν μας είπες τα κάνεις γιατί θέλεις να στήσεις
θαλασσινό ενυδρείο,έχεις ήδη και τί ή τα κάνεις γιατί έχεις μέσα σου το
μικρόβιο του ερευνητή
Με λίγα λόγια πού θα εφαρμόσεις τα συμπεράσματα που θα βγάλεις από αυτό το πείραμα
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-04, 11:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ολη σου η προσπαθεια ειναι καταδικασμενη γιατι εχεια τα παντα λαθος...
Λαθος ογκος νερου, λαθος φιλτραρισμα, λαθος φωτισμος, λαθος θερμοκρασια, λαθος, λαθος, λαθος.

Εαν ηταν ετσι απλο να κανουμε μινι reef εστω και μεσογειακα τοτε ποιος την χαρη μας!! Αλλα δεν ειναι καθολου απλο. Διαβασε καλα τα προηγουμενα τοπικ για τους αρχαριους και θα δεις παρα πολλα απο αυτα που εκανες γιατι δεν ηταν σωστα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-04, 23:59
Γιάννης 2005 Ο χρήστης Γιάννης 2005 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ok Δέχομαι πως όλα είναι λάθος, ή τουλάχιστον ακούγονται λάθος, αν και σήμερα 8η ημέρα τα taper φυτά μου συνεχίζουν να είναι ζωντανά και ακμαία, και αυτό είναι το σημείο που ουσιαστικά με ενδιαφέρει όπως φυσικά και η όλη διαδικασία (στρώσιμο νερού σε λίγα λίτρα με ή χωρίς φυτά/βράχο, για τα συγκεκριμένα φυτά θερμοκρασία και συνθήκες φωτισμού) ασχέτως εάν καταλήξει σε αποτυχία ή επιτυχία.
Καλοκαιρινή παρατήρηση : Τα συγκεκριμένα «φυτά» τα έχω δει πολλές φορές στο παρελθόν και δίπλα στο κύμα με θερμοκρασία 30 βαθμούς, και μέσα σε νερολακούβες δημιουργημένες από την άμπωτη, και σε αρκετά μεγάλο βάθος ζωντανά και καμαρωτά προσφέρουν καταφύγιο δε σε ένα σωρό οργανισμούς και μικροοργανισμούς σε όλες τις περιπτώσεις. Τα φυτάκια αυτά ζουν και βασιλεύουν στις δικές μας Ελληνικές θάλασσες και σε συνθήκες που μάλλον δεν έχουν καταγραφεί ποτέ.
Το ζητούμενο είναι η παρατήρηση και η καταγραφή της γενικότερα και ειδικότερα σε φυτά μεσογειακού τύπου όπου δεν υπάρχει καμία βιβλιογραφία ή σχεδόν καμία. Για αυτόν τον λόγω αν υποθέσουμε, ότι ξανά-ξεκινώ το ίδιο πείραμα, πράγμα που σίγουρα θα κάνω, ζητώντας όμως αυτήν την φορά την πολύτιμη συνδρομή σας??
Τι διαφορετικό θα μου προτείνατε λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα της 1ης δημοσίευσης μου στο site.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-04, 02:12
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Προσωπικα θα σου πρότεινα να εξακολουθήσεις ακριβώς αυτο που κανεις. Αν δεν είχαμε και το μικροβιο του "ερευνητη" μεσα μας , τότε πολλά απο τα πραγματα που έχουμε επυτιχει σε αυτο το χόμπυ δεν θα είχαν γίνει.

Επιπλεον απο την στιγμη που δεν χαλασες τιποτα σοβαρα λεφτα και το κανεις για την "πλακα"σου (με όλη την σοβαροτητα που κουβαλαει αυτη η δηλώση και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις ) εγω σου βγάζω το καπέλο.

Αμ' τι αλλο την εμπειρια την εχεις έτσι ώστε να μπορείς να ξέρεις τα όρια σου και που θα πετύχει ή όχι.

Περιμενω και αλλα μυνηματα σου με το ταπερακι.

Προσωπικα το μονο που θα άλλαζα θα ήταν το δοχείο. θα έβαζα ένα μικρο ενυδρειο παρόμιας χωρητικότος , μονο και μονο για λογους παρατήρησης
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-04, 23:15
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον ahar,συνέχισε την προσπάθεια!Δεν πρόκειτα βέβαια για mini reef,γιατίδεν ισχύει τίποτα από αυτά που ανέφερε ο Discos.. .Keep going!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-04, 19:07
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης 2005
Τα συγκεκριμένα «φυτά» τα έχω δει πολλές φορές στο παρελθόν και δίπλα στο κύμα με θερμοκρασία 30 βαθμούς, και μέσα σε νερολακούβες δημιουργημένες από την άμπωτη, και σε αρκετά μεγάλο βάθος ζωντανά και καμαρωτά προσφέρουν καταφύγιο δε σε ένα σωρό οργανισμούς και μικροοργανισμούς σε όλες τις περιπτώσεις. Τα φυτάκια αυτά ζουν και βασιλεύουν στις δικές μας Ελληνικές θάλασσες και σε συνθήκες που μάλλον δεν έχουν καταγραφεί ποτέ
Σωστο αυτο αλλα πρεπει να πω κατι, γιατι εχω ακουσει πολλες φορες και απο αρκετο κοσμο ο οποιος ομως σκεφτετε προχειρα και βιαστικα για την "νερολακουβα" και αλλα σημεια που ειναι πολυ ρηχα και τα ψινει ο ηλιος και η θερμοκρασια τους ειναι μεγαλη.

Δεν μπορεις να εχεις για πολυ καιρο κατι τετοιο σε ζεστες συνθηκες γιατι οπως τα συγκεκριμενα ζωντανα το καλοκαιρι θα τα φαει η ζεστη και ο ηλιος, το χειμωνα ομως θα βιωσουνε τις ακριβως αντιθετες ακραιες συνθηκες...Δηλαδη παρα πολυ κρυο και ακριβως επειδη ειναι στα ρηχα θα φανε πολυ κρυο.

Για να καταλαβετε τις διαφορες, κανονικα οι σταθερες συνθηκες θερμοκρασιας του αιγαιου ειναι περιπου 19 - 21 βαθμοι το καλοκαιρι και 12 - 14 το χειμωνα. Στα ρηχα ομως εχουμε 25 - 30(+) το καλοκαιρι και 10 - 5(-) το χειμωνα. Αυτη η αλλαγη ειναι απαραιτητη για να ζησουν τα συγκεκριμενα ζωντανα. Και αντε το χειμωνα την ημερα να εχει λιγο ζεστη παραπανω σε καποια σημεια, το βραδυ ομως που ειναι και μεγαλο τα παγωνει τελειως.

Ομως αυτο το φυτο και οτι αλλο ζωντανο υπαρχει εκει θα αντεξουν αυτες τις αλλαγες για ολη τους την ζωη, οσους χειμωνες η καλοκαιρια και εαν περασουν, ετσι εαν στο απιτι μας το εχουμε μονο στην μια κατασταση μετα απο καποιο διαστημα οι ανοχες λογικα θα μειωθουν και κανεις δεν ξερει πως θα αντιδρασουν, σιγουρα ομως η μια μονο συνθηκη που τους παρεχεται δεν ειναι φυσικη με οτι προβληματισμους μας οδηγει αυτο.

Η αναφορα αυτη γινεται με σκοπο να κατανοησουμε πως οι οσο μπορουμε ακριβεις συνθηκες ζωης ενος οργανισμου ειναι καλο να τις λαμβανουμε σοβαρα υποψην. Τρανο παραδειγμα τα φυτα στο γλυκο νερο. Ενω το μεγαλυτερο μερος τους ζει αψογα μεχρι και τους 27-28, στους δισκους που η θερμοκρασια φτανει μεχρι και 30 εχουμε σοβαρα προβληματα διατηρισης αρκετων απο αυτων.

Αρα οταν μιλαμε για μια "ζωη" (ζωο-φυτο) η οποια το καλοκαιρι εχει τις πλεον ζεστες συνθηκες , το χειμωνα τις πλεον κρυες και αντεχει, αυτο συμαινει κατι. Αλλα επισεις μας δειχνει πως ο κυκλος των εποχων λειτουργει υπερ του και οχι κατα του.

Αρα δεν πρεπει να αναπαραγαγουμε μονο ενα μερος της ζωης του, που επειδη μας τυχαινει να μας βολευει το θεωρουμε και σωστο. Αλλα χρειαζεται να του δωσουμε τουλαχιστον τα στοιχειωδη που χρειαζεται. Εδω δεν ανακαλυπτουμε τον τροχο, ξερουμε ηδη πως δουλευει, αρα πρωτα ενοιμερωνομαστε πανω σε αυτο που θελουμε και μετα προσπαθουμε να ανακαλυψουμε κατι.

Δειτε τα παραπανω σαν σχολια αλλα και προβληματισμο για την ολη ενοια διατηρισης μιας ζωης εκτος των φυσικων του οριων.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκινώντας ένα reef 100 lit. safi Nano Reef 12 11-12-06 09:49
HELP!!! μου πεθαίνουν ένα-ένα κάθε μέρα! Guppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-10-05 07:08
SOS! Θέλω να φτιάξω ένα REEF ενυδρείο cif Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 6 25-04-05 17:18
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06583 seconds with 15 queries