Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-10, 18:16
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Αναπαραγωγή tanichthys albonubes (white clouds)!

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Πριν λίγο παρατηρώντας το ενυδρείο μου από κοντά, παρατήρησα με μεγάλη μου χαρά ότι στην επιφάνεια, κοντά στη πίσω πλευρά, κολυμπάνε μερικά μωρά ψαράκια! Είναι τόσο μικρά, πραγματικά απειροελάχιστα. Λεπτά σαν τριχούλες και όχι μακρύτερα από 1-2 χιλιοστά! Τα μόνα μωρά ψαράκια που έχω δει μέχρι σήμερα είναι από ζωοτόκα (το μικρό μου ενυδρείο έχει γεμίσει από μωρά gambusia affinis) αλλά αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με τούτα, τα κοιτάζω και μου φαίνονται ολόκληρα θηρία μπροστά στα καινούρια μωρά.
Δε μπορώ να ξέρω αν είναι η πρώτη γέννα ή αν έχουν προηγηθεί κι άλλες χωρίς να καταφέρουν να επιβιώσουν κάποια μικρά... Η αλήθεια είναι ότι οι θηλυκές φούσκωναν και ξεφούσκωναν χωρίς να ξέρω λόγω απειρίας, αν γεννούσαν ή αν έτρεχε κάτι άλλο. Είχα σκεφτεί αρκετές φορές να σας απευθύνω κάποια ερώτηση αλλά δεν ήμουν σε θέση να τραβήξω μια φωτο της προκοπής οπότε το θεωρούσα λίγο άσκοπο να σας κουράζω με υποθετικά σενάρια... Το ενυδρείο έχει αρκετά σαλιγκάρια και γαριδούλες οπότε υποθέτω ότι ακόμα και να γεννούσαν, τα αυγά γινόταν μεζεδάκι πριν προλάβουν να εκκολαφθούν.
Όπως θα δείτε και στις πρόχειρες φώτο που ακολουθούν (από τον ενθουσιασμό μου δεν μπορούσα να περιμένω να νυχτώσει) το ενυδρείο είναι εντελώς εγκατελλειμένο από αισθητική άποψη, δε καθαρίζω καθόλου άλγες, δε λιπαίνω και δε κλαδεύω καθόλου. Το αποτέλεσμα είναι να το χουν πνίξει οι βαλισνέριες και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα φυτά να φθίνουν... Οι ρουτίνες των αλλαγών νερού κάθε 7-10 μέρες και του συχνού ταΐσματος με 3-4 διαφορετικές τροφές τηρούνται όμως ανελλιπώς.
Το ενυδρείο έχει παρουσιαστεί εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....527#post396527
και κάποιες φώτο:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07585.JPG
Εμφανίσεις:  625
Μέγεθος:  147,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07587.JPG
Εμφανίσεις:  591
Μέγεθος:  154,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07589.JPG
Εμφανίσεις:  575
Μέγεθος:  151,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-10, 19:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μπραβο να σου ζησουν ! τα ακλαδευτα ενυδρεια τυπου "ζουγκλε" ευνοουν τις γεννες και την επιβιωση των μικρων. Βοηθησε τα με λιγη τροφη σε σκονη για νεογνα (sera micron ή liquifry) και ετοιμασε ζωντανη αρτεμια οταν περασουν την ηλικια των 7-10 ημερων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-10, 11:54
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Φίλε Raven σ ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Έχω προμηθευτεί ήδη την τροφή σε σκόνη (πούδρα) της SERA όπως και αυγά αρτέμιας που έτσι κι αλλιώς τάιζα κάθε 2-3 βδομάδες. Το πρόβλημα είναι ότι το Σάββατο 31/7 θα φύγω για 3 βδομάδες και προφανώς είναι η πιο ακατάλληλη περίοδος για ανατροφή νεογέννητων...
Τα ενυδρεία θα τα φροντίζει φίλος αλλά θα περνάει μόνο 1-2 φορές τη βδομάδα για τάϊσμα και αναπλήρωση νερού. Το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν ανεβάζει καθόλου νιτρικά (είναι πάντα μηδέν) αλλά με τόσο ελλιπή φροντίδα θα πρέπει να είναι πραγματικοί survivor για να επιβιώσουν κάποια απ αυτά... Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλες γέννες για να προσπαθήσω να μεγαλώσω μωρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-10, 16:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να σου ζησουν τα μικρουλια!!!

Γιατι δε βαζεις μια αυτοματη ταιστρα οταν θα λειπεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-10, 01:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γιωργο εγω ειμαι της γνωμης να αποφυγει την ταιστρα αφου θα περναει γνωστος και θα ταιζει 1-2 φορες τη βδομαδα.
Τελευταια στιγμη υπαρχει παντα το ρισκο να μην εχει ρυθμιστει σωστα και να ριχνει υπερβολικη ποσοτητα τροφης. Ασε που τα μικρα θελουν 2-4 φορες την ημερα ταισμα τουλαχιστον και επιβαρυνουν το νερο.
Αν υπαρχουν αλγες κατι θα βρουν να φανε και ισως επιζησουν μερικα.
Αν οχι, μην στενοχωριεσαι γιατι θα παρεις πολλες γεννες ακομα απο αυτα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-10, 01:53
mikeepidio Ο χρήστης mikeepidio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Χαριλάου
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Μπάβο!!! Να σου ζήσουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-11, 00:16
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Ενημέρωση του θρεντ για νέα (τεχνητή) αναπαραγωγή

Από την αναπαραγωγή που αναφέρεται παραπάνω κατάφεραν να μεγαλώσουν καμιά 10ριά ψαράκια που εμπλούτισαν την ομάδα και σήμερα είναι κι αυτά σε τελικό μέγεθος και δεν ξεχωρίζουν από τους προγόνους τους.

Το τελευταίο διάστημα όμως οι αναπαραγωγές είχαν ανακοπεί. Περιστασιακά έβλεπα 1-2 ουρίτσες αλλά μετά από λίγες μέρες εξαφανιζόταν και για μεγάλο χρονικό διάστημα κανένα από τα νεογέννητα δεν κατάφερε να επιβιώσει. Καθώς πρόκειται για φουλ φυτεμένο, spiece tank και χωρίς άλλο εμφανή λόγο, το απέδωσα στον υπερπληθυσμό των γαρίδων που πιθανολογούσα ότι τρώνε τα αυγά. Ενώ δλδ παρατηρούσα συχνά αναπαρωγικές συμπεριφορές (κυνηγητά μέσα στις ροτάλες) και είδα και ουρίτσες 2-3 φορές, δεν κατάφερα για μεγάλο διάστημα να μεγαλώσω κάποια γέννα.

Παρόλο που δεν ήμουν ποτέ οπαδός των τεχνητών αναπαραγωγών και προτιμώ το φυσικό τρόπο μέσα στο κυρίως ενυδρείο, φλέρταρα με την ιδέα να δοκιμάσω μια τεχνητή αναπαραγωγής σε άλλη δεξαμενή για να ανανεώσω τον πληθυσμό. Η ευκαιρία δόθηκε καθώς πριν μερικούς μήνες έστησα άλλο ένα ασιάτικο ενυδρείο (river tank: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....608#post625608) και από τότε είμαι στην αναζήτηση ψαριών. Το ενυδρείο δλδ δε φιλοξενούσε κανένα ψάρι ούτε και γαρίδα οπότε πριν 3 μέρες έβαλα 4 ενήλικα white clouds (2 αρσ.+2 θηλυκά) και σήμερα είδα κιόλας τις πρώτες ουρίτσες, πρώτα κολλημένες στο τζάμι και μετά από μερικές ώρες να κολυμπούν ελεύθερες! Για την ώρα κατάφερα να μετρήσω καμιά 10ριά αλλά ίσως εκκολαφθούν κι άλλα τις επόμενες ώρες/μέρες. Τα ενήλικα επέστρεψαν ήδη στο ενυδρείο τους.

Κάποιες πληροφορίες που μπορεί να φανούν χρήσιμες:
  1. Πρόσφατα ανακάλυψα (μετά από μέτρηση με ηλεκτρονικό πεχάμετρο) ότι το νερό τόσο στο κυρίως ενυδρείο όσο και στο ενυδρείο που χρησιμοποιήθηκε για γεννήστρα, είναι περίπου στο 8,2
  2. Η θερμοκρασία τις 3 μέρες που διήρκησε η αναπαραγωγική διαδικασία ήταν περίπου 19 βαθμοί.
  3. Στην αρχή είχα βάλει μόνο 1 αρσενικό και ένα θηλυκό αλλά δε φαινόταν ιδιαίτερα δραστήρια και τα κυνηγητά τους δεν φαινόταν για αναπαραγωγικό παιχνίδι. Η κατάσταση άλλαξε αμέσως μόλις πρόσθεσα ένα επιπλέον ζευγάρι. Τα αρσενικά ήταν όλη την ώρα στις κοκορομαχίες και τα θηλυκά τρύπωναν "με νόημα" μέσα στη μος. Προφανώς προτιμούν το ομαδικό "παιχνίδι"
  4. Έτρωγαν πλουσιοπάροχα 4-5 φορές τη μέρα ποικιλία ξηρών τροφών (δάφνια, φυλλαράκι, σπιρουλίνα κλπ) και μια μέρα έφαγαν πρωί-μεσημέρι-βράδυ ζωντανή αρτέμια. Περίπου έτσι τρώνε και στο κανονικό τους ενυδρείο.
  5. Έκανα συχνές και μικρές αλλαγές νερού (μισό βρύσης μισό απιονισμένο). Αυτό δεν ήταν προσχεδιασμένο αλλά προέκυψε όταν ανακάλυψα ότι το πεχά δεν ήταν ανάμεσα στο 7,5 και το 8 όπως νόμιζα (και μου επέτρεπαν να νομίζω τα υγρά τεστ της ΑΡΙ) αλλά στο 8+.
  6. Το αναπαραγωγικό παιχνίδι έγινε κυρίως μεσα στη μος αλλά και μέσα στις φτέρες.
  7. Τα μωρά ήταν πρώτα κολλημένα πάνω στο τζάμι και στα φύλλα της βαλισνέριας και μετά από μερικές ώρες κολυμπούσαν ελεύθερα.
  8. Το φίλτρο έχει σφουγγάρι στην εισαγωγή ενώ έβγαλα από τη πρίζα ένα έξτρα κυκλοφορητή που είχα για να μη τα ταλαιπωρεί η έντονη ροή...

Αυτά για την ώρα περισσότερες λεπτομέρειες για την ανατροφή των μωρών ελπίζω να μπορώ να σας πω τις επόμενες ημέρες.

Παρακάτω 2 φώτο από το ενυδρείο γεννήστρα και από ένα μωρό κολλημένο πάνω στο τζάμι και ένα κάκιστης ποιότητας βίντεο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07836.JPG
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  140,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00573.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  35,9 KB  
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar MOV07212.rar (4,65 MB, 329 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-11, 00:29
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Κάποιες νεότερες πληροφορίες από την αναπαραγωγή...

στο river tank.

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μεγαλώνουν καμιά 30αριά white clouds. Τα μεγαλύτερα έχουν ήδη πάρει το μπλε ελεκτρίκ χρώμα που θα χουν μέχρι να ενηλικιωθούν. Τρώνε 3-4 φορές τη μέρα την τροφή πούδρα micron της sera. Το σκ θα βάλω αρτέμια.

Επειδή άλλαξα το κρεμαστό φιλτράκι της eheim με ένα 2213 με air diffuser, έβαλα στη μεριά που είναι απέναντι από την έξοδο του φίλτρου ένα μπλε σφουγγάρι που μειώνει τη ροή στην επιφάνεια για μην εξαντλούνται τα μωρά. Ευτυχώς τα 7 borneo suckers που μπήκαν πριν μερικές μέρες, δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με τα μωρά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00718.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  38,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00744.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  47,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00762.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  51,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-11, 01:10
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Γόνος...

... εξακολουθεί να εμφανίζεται συχνά πυκνά και στο κύριο ενυδρείο (με μηδαμινές πιθανότητες επιβίωσης)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00800.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  51,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tanichthys albonubes με φουσκωμενη κοιλια stdev Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-05-09 22:07
White Iron vasili Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-04-09 12:45
Ταινία led white ΚΚΩΣΤΑΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 21-01-09 10:22
White Worms ΧρήστοςΠ Γλυκό νερό - Γενικά 2 19-10-08 12:04
Τι είδος είναι αυτό? [Tanichthys albonubes] Maverick Γλυκό νερό - Γενικά 8 17-01-05 13:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05808 seconds with 16 queries