Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-13, 15:59
Kenai Ο χρήστης Kenai δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2012
Περιοχή: Ελλαδα
Μηνύματα: 9
Exclamation Προτασεις ωραιων τροφων για Oscar.

Γεια σας. Εδω και 2 μηνες εχω ενα OScar το οποιο πρεπει να ειναι καπου 5μηνων αφου σε μεγεθος ειναι περιπου οπως ενα κινητο τηλεφωνο iphone. Απο τη μερα που το πηρα του εδινα μικρους κοκους τροφης διοτι ηταν καπως μικρο για να καταπιει τους μεσαιους. Επισης του εδινα και λιγο αγγουρακι (1/4 περιπου) το βραδυ αφου αυτα τα ψαρια δεν ειναι ακριβως ψαρια και βαριουνται ευκολα τις τροφες. Σε λιγο αφου μεγαλωσε κι αλλο μετα απο κανα εναμιση μηνα μεγαλωσε κι αλλο και ετσι του πηρα κοκκους μεσαιου μεγεθους της μαρκας Hikari. Με το που του εβαλα 1 στο νερο την εφτυσε κατευθειαν. Επισης τωρα τελευταια δε τρωει και το αγγουρι που του βαζω και δεν ξερω πλεον τι να του δινω. Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και οι ενδυξεις ειναι φυσιολογικες. Το ψαρι ενω δειχνει οτι πειναει και καθε φορα που παω απο πανω περιμενει τροφη, δε τη τρωει. Αν καποιος εχει καμια λυση θα ηθελα να την ακουσω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-13, 16:29
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε κεναι εγω εχω εδω και εναμιση χρονο ενα οσκαρ και προσφατα απεκτησα αλλο ενα και θα περιμενω να δω αν ειναι ζευγαρι!καταρχην πεσ μας τί μεγεθος εχει το ενυδρειο σου και τι φιλτρο εχεις???εγω του δινω διαφορες τροφες και ολες ειναι της Hikari και του δινω καθε μερα μια διαφορετικη εχω μια κοκκινη μια πρασιινη τροφη τα HIKARI JUMBO STICKS και μια αλλη και δεν εχουν κανενα θεμα!τωρα δεν νομιζω να βαρεθηκε την τροφη του γιατι τα οσκαρ πεινανε ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!!!!αν δεν τρωει κατι αλλο τρεχει!(πιθανον αρρωστια)ή κακη ποιοτητα νερου!καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου???αγγουρι που λες δεν χρειαζεται να του δινεις καθε μερα αλλα αμα θες να του δινεις λαχανικα δοκιμασε να ριξεις 4-5 κοκους αρακα σε βραστο νερο,ξεφλουδισε τους και ριξτους μεσα!αλλα μια-δυο φορες την εβδομαδα αρκει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-13, 16:39
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

ο φιλος γραφει οτι το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα τα οποια ειναι απελπιστικα λιγα για αυτο το ψαρι.επισης ειναι ψαρι σαρκοφαγο οποτε η διατροφη με αγγουρι δεν οφελει πουθενα.κατα τη γνωμη μου αμεσα αλλαγη ενυδρειου,μετρησεις,και μια καλη ποικιλια πρωτεινουχων τροφων.
φιλικα γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-13, 16:48
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Tetra cichlid sticks ειναι πολυ καλη τροφη εγω αυτην ταιζα.Το ενυδρειο ειναι ενταξει οσο ειναι ακομα μικρο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-13, 17:01
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tetra cichlid sticks ειναι πολυ καλη τροφη εγω αυτην ταιζα.Το ενυδρειο ειναι ενταξει οσο ειναι ακομα μικρο.
Στα 120λιτρα ,σε μεγεθος iphone?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-13, 17:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

To βασικό σου πρόβλημα είναι άλλο μάλλον.
Όταν αποκτάς όσκαρ είναι σαν να αποκτάς (πχ)ένα σκύλο και από άποψη συμπεριφοράς αλλά και διάρκειας ζωής, ιδιαίτερων απαιτήσεων κλπ
Διάβασε αυτό το καλό άρθρο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm
και συμπλήρωσε αν θέλεις αυτή τη φόρμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-13, 17:07
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 120λιτρα ,σε μεγεθος iphone?

Ναι σε μεγεθος iphone ειναι μια χαρα.Το iphone 5 ειναι 12,5 εκ μηκος και το iphone 4s ειναι μικροτερο οποτε ειναι μια χαρα στο ενυδρειο προς το παρον.Οταν γινει ipad το συζηταμε.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-13, 17:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι ενταξει οσο ειναι ακομα μικρο.
Δεν ξερω αν τα οσκαρ παθαινουν νανισμο, αλλα ειναι πιθανο να παραμεινει μικρο αιωνια (ισως οχι ομως και εσωτερικα, γι αυτο ο νανισμος πρεπει παση θυσια να αποφευγεται γιατι μπορει να προκαλεσει μονιμες βλαβες η ακομα και θανατο).
Βεβαια οταν λεει σε μεγεθος iphone μονο μικρο δεν ειναι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-13, 17:11
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σε μεγεθος iphone ειναι μια χαρα.Το iphone 5 ειναι 12,5 εκ μηκος και το iphone 4s ειναι μικροτερο οποτε ειναι μια χαρα στο ενυδρειο προς το παρον.Οταν γινει ipad το συζηταμε.
Αμ δεν θα γινει ipad στα 120 λιτρα ,κανα λιπασμα σε καμια γλαστρα το βλεπω.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-13, 17:44
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Σε 140 λιτρα το ειχα το δικο μου 100χ40χ40 και εγινε κοντα 30 ποντους σε 1μιση χρονο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-13, 17:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτη τη λογικη ποτε δεν την καταλαβα.εχω 5 μονομαχους σε 260λιτρα και παλι μου φαινονται λιγα.σκεψου οσκαρ σε 120.

@kenai
θες ενυδρειο και φιλτρο αμεσα.οσο πιο γρηγορα μπορεις.τα iphone,ipad και λοιπες συσκευες ξεχνα τα κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-08-13, 17:56
Kenai Ο χρήστης Kenai δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2012
Περιοχή: Ελλαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παιδια το ενυδρειο ειναι μια χαρα για το μεγεθος του. Απλα το προβλημα ειναι η τροφη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-13, 17:57
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

ναι ομως ξεχνας οτι για να γινει i pad θελει δυο χρονια και βαλεεεεεε!τον πρωτο χρονο θα φτασει μεχρι 25-28εκ και μετα θα παιρνει πολυ σιγα μποι!!!και μην ξεχνας οτι ο φιλος εδω το εχει μονο δυο μηνες!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-13, 17:59
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Ωραια επειδη εσυ εκανες το λαθος να βαλεις σε 140 λιτρα τετοιο ψαρι,τωρα να το κανουμε κανονα στο φορουμ,και να συστηνουμε με ανεση,να βαζουν νεοι χομπιστες σε 120 λιτρα αυτα τα τερατακια.Οχι φιλε μου,εγω ειπα την αποψη μου,οπως και εσυ,και γιαυτα τα τερατακια,και ολοι κρινομαστε,γιαυτα που λεμε.Και σε γυαλα διχως φιλτρο εχει ζησει χρυσοψαρο και 2 χρονια,δεν μου λεει τιποτα εμανα αυτο.Εμεις οι υποτιθεμενοι εμπειροι,πρεπει να λεμε τι ειναι το σωστο,και ο καθε ενας κανει την επιλογη του.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-13, 18:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kenai Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια το ενυδρειο ειναι μια χαρα για το μεγεθος του. Απλα το προβλημα ειναι η τροφη.

βασικα δεν ειναι καθολου μια χαρα, ειναι το ιδιο λαθος οπως και το καθημερινο αγγουρακι...

Τεσπα, μετρησεις εχεις? κανε μια φουλ παρουσιαση γιατι μπορει να παιζουν χοντρυτερα λαθη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-08-13, 18:02
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη τη λογικη ποτε δεν την καταλαβα.εχω 5 μονομαχους σε 260λιτρα και παλι μου φαινονται λιγα

Και επειδη εσενα σου φαινονται λιγα σημαινει οτι οντως ειναι? Ο καθενας κρινει διαφορετικα.Και συμφωνα με τους αλλους που εχουν κυβικα δεν θα επρεπε να κυκλοφορουν ενυδρεια κατω απο 1000 λιτρα.Τι σημαινει αυτο?Οτι δεν θα μπορουν οι υπολοιποι να εχουν ενυδρεια?Το ψαρι ειναι ακομα μικρο.12 ποντοι δεν ειναι κατι το εξωφρενικο και αυτο δεν νομιζω να το πιστευω μονο εγω.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-13, 18:03
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

δεν διαφωνω μαζι σου kixlidate καθολου και μαλιστα ειμαι υπερ αυτων που λες!απλα σκεφτειτε οτι ολα τα ψαρια θελουν χωρο και ας μην ξεχναμε οτι δεν καννει το σαλονι του καθενος για 500 και 1000 λιτρα ενυδρειο ποσο μαλλον η τσεπη του!με αυτη τη λογικη του μεγαλυτερου ενυδρειου κανεις δεν θα μπορουσε να κρατησει αρογουανες,οσκαρ και διαφορες αλλες μεγαλες κιχλιδες!ενταξει δεν λεω οτι δεν θα χρειαστει μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα μην μου πειτε τωρα οτι δεν χωρα ενα οσκαρ 5 μηνων σε 120λιτρα ενυδρειο....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-13, 18:04
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

για το ενυδρειο τα ειπαν κ τα υπολοιπα παιδια.τωρα για την τροφη αν ειναι μη φυτικης συστασης απλως δεν εχει προλαβει να την συνηθισει κ γι αυτο την εφτυνε.η hikari ειναι απο τις καλες τροφες.κοβεις το αγγουρακι κ επιμενεις μεχρι να την φαει.αν το ψαρι ειναι υγειες θα την φαει κ θα πει κ ευχαριστω.

να γινω κουραστικος κ να επαναλαβω οτι πρεπει να αλλαξεις ενυδρειο η ψαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-13, 18:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kenai Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια το ενυδρειο ειναι μια χαρα για το μεγεθος του. Απλα το προβλημα ειναι η τροφη.
το προβλημα δεν ειναι η τροφη.αυτο ειναι το συμπτωμα που βλεπεις.

βασικα καλυτερα ειναι να κανεις κ μια πληρη παρουσιαση του ενυδρειου με φωτογραφιες...

ζητησες γνωμες και στις λεμε.εγω τετοιο ψαρι θα το εβαζα σε 400λιτρο και απο πιο μικρο ακομα.και αργοτερα θα εβλεπα για αναβαθμιση...αν δεν μπορουσα να το βαλω σε 400λιτρο δε θα επαιρνα τετοιο ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-08-13, 18:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν τα οσκαρ παθαινουν νανισμο, αλλα ειναι πιθανο να παραμεινει μικρο αιωνια
Oχι, δεν μενει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-08-13, 18:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδη εσενα σου φαινονται λιγα σημαινει οτι οντως ειναι? Ο καθενας κρινει διαφορετικα.Και συμφωνα με τους αλλους που εχουν κυβικα δεν θα επρεπε να κυκλοφορουν ενυδρεια κατω απο 1000 λιτρα.Τι σημαινει αυτο?Οτι δεν θα μπορουν οι υπολοιποι να εχουν ενυδρεια?Το ψαρι ειναι ακομα μικρο.12 ποντοι δεν ειναι κατι το εξωφρενικο και αυτο δεν νομιζω να το πιστευω μονο εγω.
εδω κανεις λαθος.το τι χρειαζεται ενα ψαρι για να μεγαλωσει σωστα και να εχει υγεια,δεν το "κρινουμε" εμεις,αλλα το ψαρι.γιαυτο παιρνουμε σαν οδηγο τα προφιλ των αγριων ψαριων στη φυση αλλα κ τη γνωση απο εμπειρους χομπιστες.εμεις απλα δινουμε στο ψαρι αυτο που θελει.το "τι φαινεται" σεσενα κ σεμενα ειναι ασχετο.

ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει κ διαβασει "εχω χρυσοψαρο η μονομαχο σε 10 λιτρα και μου φαινεται μια χαρα" το ιδιο πραγμα ειναι με το οσκαρ στα 120λιτρα αναλογικα.

ακομη ομως κιαν δεχτω οτι καποιος κρατησε οσκαρ 30εκατοστα σε 140 χωρις προβλημα(που αμφιβαλω αλλα τεσπα)δε σημαινει οτι ολα τα οσκαρ δεν θα εχουν προβλημα σαυτα τα λιτρα.το οτι εκανε καποιος το λαθος(γιατι λαθος ειναι),και δεν ειδε προβλημα,δε σημαινει οτι εγινε και κανονας.οπως ειπε κ ο κιχλιδατος δηλαδη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-08-13, 18:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι, δεν μενει.

μαλλον εχεις δικιο, εχω δει στο youtube σε κατι 250ρια που εχουν γινει δυσαναλογα τεραστια για τα κουτακια που τα φιλοξενουν (ε ναι, για τετοιο ψαρι το 250ρι ειναι μικροσκοπικο κουτακι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-08-13, 18:42
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω κανεις λαθος.το τι χρειαζεται ενα ψαρι για να μεγαλωσει σωστα και να εχει υγεια,δεν το "κρινουμε" εμεις,αλλα το ψαρι

Το ψαρι δεν εχει τα κριτηρια να κρινει τι ειναι σωστο και τι οχι.Το 95% των ψαριων που εχουμε στα ενυδρεια μας ειναι αναπαραγωγης που σημαινει οτι δεν εχουν ερθει σε επαφη με το πραγματικο περιβαλλον τους για να μπορουν να συγκρινουν.Που σημαινει οτι τον μονομαχο ειτε τον βαλεις σε 20 ειτε σε 200 λιτρα αυτο θεωρει σωστο.Αν π.χ εγω ή εσυ ή ο οποιοσδηποτε ειχε γεννηθει στην φυλακη και δεν ειχε ερθει σε επαφη με τον πραγματικο κοσμο θα ειχε για κοσμο του αυτα τα 3-4 τετραγωνικα.Δεν μιλαμε βεβαια για κρατημα οσκαρ σε 30-40 λιτρα.Απλα αποψη μου ειναι οτι μπορει να ζησει αξιοπρεπως στα 120 λιτρα μεχρι να μεγαλωσει.Βεβαια το παιδι δεν μας ειπε ακομα τι διαστασεις εχει το ενυδρειο.Εγω υποστηριζω αυτην την αποψη θεωρωντας οτι το ενυδρειο ειναι το κλασικο 120λιτρο με διαστασεις 100χ30χ40.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-08-13, 18:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρι δεν εχει τα κριτηρια να κρινει τι ειναι σωστο και τι οχι.
Δικιο εχεις,
Απλα με παραξενευει το γεγονος οτι τα "παιζουν" με τις τιμες νερου που εχουν συνηθως αυτα τα ενυδρεια, αφου δεν πρεπει να εχουν ουτε τα κριτηρια να κρινουν ποιες ειναι οι σωστες τιμες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-08-13, 19:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

κουραστική συζήτηση που επαναλαμβάνεται κάθε τόσο

τεσπα...το ζήτημα δεν είναι να αποκτήσουν τα ψάρια κριτήρια αλλά εμείς.
Αν δεν έχουμε όμως τα σωστά, εκείνα θα την πληρώσουν
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-08-13, 19:15
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικιο εχεις,
Απλα με παραξενευει το γεγονος οτα τα "παιζουν" με τις τιμες νερου που εχουν συνηθως αυτα τα ενυδρεια, αφου δεν πρεπει να εχουν τα κριτηρια να κρινουν ουτε ποιες ειναι οι σωστες τιμες

Αποψη μου ειναι οτι οι μονες τιμες που ευθυνονται στο (παιξιμο) των ψαριων ειναι η αμμωνια τα νιτρωδη και τα νιτρικα.Το λεω αυτο γιατι εχω κρατησει μονομαχο,cardinal,ροδοστομους σε σκληρο νερο και με το χερι στην καρδια σου λεω οτι δεν ειχαν αρωωστησει ουτε μια φορα και ειχαν τα ιδια χρωματα και τις συμπεριφορες που βλεπουμε σε βιντεο απο ενυδρεια με συνθηκες βιοτοπου.Αναπαραγωγη βεβαια δεν μπορεσα να κανω παρα μονο στους μονομαχους.

Καλυτερα να σταματησουμς εδω γιατι η συζητηση αυτη εχει γινει πολλες φορες και δεν οδηγει πουθενα μιας και υπαρχουν πολλες αποψεις και χαλαμε και το θεμα του παιδιου.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-08-13, 19:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποψη μου ειναι οτι οι μονες τιμες που ευθυνονται στο (παιξιμο) των ψαριων ειναι η αμμωνια τα νιτρωδη και τα νιτρικα.
Για αυτες τι τιμες μιλαω κι εγω, συν τα φωσφορικα, τα οργανικα, το οξυγονο, redox κλπ
Ενα υπερφορτωμενο με βιοφορτιο, νερο ενος ενυδρειου, αυτα παθαινει, κι ας μη το γνωριζει το ψαρι.
Εμεις θα επρεπε, οπως λεει και ο Κλεο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-08-13, 20:00
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Φίλε μου επειδή μεγαλώνω ένα Ζευγάρι Oscar οι τροφές που τους δίνω και τους αρέσουν και τις τρώνε με όρεξη είναι :
SERA Viforno
JBL Novo Tab
JBL Novo Stick XL

Δοκίμασε αυτές και μου λές
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-08-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου επειδή μεγαλώνω ένα Ζευγάρι Oscar οι τροφές που τους δίνω και τους αρέσουν και τις τρώνε με όρεξη είναι :
SERA Viforno
JBL Novo Tab
JBL Novo Stick XL

Δοκίμασε αυτές και μου λές
Θα μπορουσες να του πεις και σε τι ενυδρειο μεγαλωνεις τα τερατακια σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-08-13, 20:13
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

350lt αυτή την στιγμή και ετοιμάζομαι για ένα 480λτ σε λίγο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλιεργειες ζωντανων τροφων 6981giwrgos Διατροφή 15 01-10-10 09:41
περι τροφων.. dimis_george Malawi 5 25-11-09 13:05
Τι 'μαρκες' κατεψυγμενων τροφων ειναι καλες? Panagiotis Γλυκό νερό - Γενικά 2 27-02-05 14:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08018 seconds with 13 queries