Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-10, 21:22
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή Clea Helena Species Tank

Πρίν απο 5 μέρες βρήκα τα Helena τα οποία μου άρεσαν πάρα πολυ σαν σαλιγκαράκια και δεν μπορούσα να αντισταθώ να τα πάρω. Φτάνοντας σπίτι αντιμετώπισα το συνήθες μου πρόβλημα (συνήθως δρώ χωρίς να σκέπτομαι , αν ήμουν ινδιάνος θα είχα πουλήσει όλη την Αμερική για μια χούφτα χρωματιστές χάντρες και νερό της φωτιάς).
Διατηρώ μόνο ένα ενυδρείο στο σπίτι (που είναι ακόμα στο στήσιμο και θα ξεφτιλιστώ σε αυτό σε άλλο post) που δεν είναι ''πρόθυμο'' να υποδεχτεί τα συγκεκριμένα ασπόνδυλα.
Οπότε με τα υλικά που είχα διαθέσημα έστησα αυτό προσωρινά => μέχρι να βρώ μία ζάμπλουτη γαλλίδα με κορμί εφάμιλο της Laetitia Casta που να με θέλει μόνο για την ολοστρόγγυλη κορμοστασιά μου και να είναι διατεθειμένη να πληρώσει γι'αυτό.
Έμπνευση του όλου εγχειρήματος που με έβγαλε απο το αδιέξοδο ήταν ο Γκάρι το σαλιγγάρι.
Σκοπός αυτής της παρουσίασης είναι να ξεφτιλίσω τους δισκάδες που με 2 ψάρια και 1 κώνο κλεμμένο απο την εθνική οδό νομίζουν οτι μπορούν να στήσουν σπίσις τανκ ικανό για αναπαραγωγές που κερδίζουν βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς.


Πληροφορίες


Διαστάσεις: 18 x 18 x 18 cm
Όγκος: ~ 4 lt καθαρά
Κατηγορία: Φυτεμένο Species
Φυτά: Κερατόφυλλο
Ψάρια / ¶λλα είδη: 6 Clea Helena
Διακοσμητικά υλικά: Βότσαλα παραλίας , 1 ξύλάκι δεν ξέρω και΄γω απο που
Φόντο: Τοίχος
Φωτισμός: Λάμπα Γραφείου OSRAM 20W
Διάρκεια φωτισμού: ~ 5 ώρες
Φιλτράρισμα: Κερατόφυλλο και ανάδευση νερού με το δάχτυλο
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού: 200 ml καθημερινά
Θερμοκρασία: 19 C και πάνω
¶λλες πληροφορίες: Όταν πάει η θερμοκρασία κάτω απο 18 βάζω να φυσάει το ανεμιστηράκι του laptop
Φωτογραφία:

__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-10, 21:26
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Πολυ καλο... το post
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-10, 21:33
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

χαχαχα αρχοντας το χελενα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-10, 21:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Τι τα ταϊζεις

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις

Βάψε εκείνο το τμήμα του τοίχου που έχεις για φόντο κίτρινο για να βλέπεις καλύτερα τα ζωντανά σου... μην τα ψάχνεις με τις ώρες για να τα βρεις στο ενυδρείο σου

καλού κακού τώρα που είναι φρέσκα στο ενυδρείο και δεν έχουν βρει τα κατατόπια ακόμα, βάλε από ένα αριθμό στο καθένα να τα ξεχωρίζεις!!!


Σοβαρά τώρα... θέλουν άμμο, κανά σαλιγκάρι για μασες αλλά κυρίως πιο ζεστό νερό... και ναι αλλαγές νερού!!!

Κατά τα αλλα νομίζω ότι έχεις κάνει μια καλή αρχή
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-10, 21:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ανοιγοντας την παρουσιαση σου, κατ αρχην την βρηκα πρωτοτυπη και το ενυδρειακι ομορφο αρκετα.
Ομως διαβαζοντας τα λιτρα και την απουσια εξοπλισμου, απογοητευτηκα γιατι τα σαλιγκαρια σου οχι μονο δεν ειναι αρχοντες εκει μεσα αλλα μαλλον καταδικασμενα.

Κατ αρχην τι γνωριζουμε γι αυτο το ειδος (Anentome helena).. ζουν σε τροπικες περιοχες της Ν.Α.Ασιας και αρα ειναι τροπικα ειδη. Για αρχη λοιπον η θερμοκρασια θα πρεπει να βρισκεται μεταξυ 18-26.
Δεν μπορουν να αναπνευσουν αερα απο την επιφανεια οπως κανουν αλλα ειδη οπως τα appelsnails, αρα θελουν καλη οξυγονωση. Ενα μικρο φιλτρακι δεν κοστιζει πολυ και θα βοηθησει.
Το φιλτρο επισης θα βοηθησει στο αλλο στοιχειο που γνωριζουμε απο το φυσικο τους περιβαλλον...ζουνε σε καθαρα τρεχουμενα νερα (και σε λιμνες) και ειναι οπως πολλα ειδη ασπονδυλων ιδιαιτερα ευαισθητα στην αμμωνια και στην ποιοτητα νερου.
Ολα αυτα λυνονται με αν μικρο θερμαντικο και ενα μικρο φιλτρακι (φτηνα και τα 2).

Κατι αλλο που ειναι must για αυτα τα σαλιγκαρια ειναι η αμμος. Ζουνε σε αμμωδεις βυθους και τους αρεσει πολυ να χωνονται μεσα στην αμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-10, 21:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτάνοντας σπίτι αντιμετώπισα το συνήθες μου πρόβλημα (συνήθως δρώ χωρίς να σκέπτομαι , αν ήμουν ινδιάνος θα είχα πουλήσει όλη την Αμερική για μια χούφτα χρωματιστές χάντρες και νερό της φωτιάς).
Οπως φαινεται λοιπον αν ησουν ινδιανος θα σε ελεγαν "το σταματημενο μυαλο" που ειπε και καποια ψυχη

Φιλικα και με χιουμορ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-10, 22:49
Chaotica Ο χρήστης Chaotica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2010
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

τους τσακισες τους δισκαδες τι να σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-10, 23:05
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

χαχαχαχαα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-10, 23:19
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Η παρουσίαση έγινε με καθαρά χιουμοριστική διάθεση (το οποίο δεν μπόρεσε απο κάποιους να γίνει αντιληπτό, το οποίο έιναι κατα 99,9% δικιά μου ευθύνη. Για αυτούς και μόνο παραθέτω τους σκοπους μου για τα συγγεκριμένα σαλιγκαράκια μήν αισθανθούν οτι δολοφόνησα τα ζωντανά και το έκανα και παρουσίαση).

Το αργότερο το ερχόμενο Σαβ/κο (πρώτα ο θεός) θα μετακομίσουν σε 52 lt καθαρά (στρωμένο ενυδρείο με κατάληλες συνθήκες για αυτά και αύθονο ζωντανό φαί). Υπολόγιζα οτι θα κατάφερνα να τους δώσω αξιοπρεπείς συνθήκες το προηγούμενο Σ/Κ αλλα δεν τα κατάφερα(καμιά φορά δεν προλαβένεις-μπορείς να κάνεις τα πράγματα που θές, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε μένα , κάποιοι άλλοι μπορεί να τα καταφέρνουν καλύτερα).

Δεν νομίζω άλλωστε να ήταν καλύτερα σε ενυδρείο με Dwarf Puffer με άμμο και σταθερές συνθήκες διαβίωσης . Αυτό μπορούσα και αυτό έκανα.

Αλλαγές και μετρήσεις στο νερό κάνω κάθε μέρα (1 κούπα νερό ~ 200 ml και 1 stick και αμωνία με υγρό). Τα ταίζω OMEGA ONE shrimp pellets και sera flake menu μέρα παρα μέρα και είμαι 100% σίγουρος οτι θα την βγάλουν άλλες 3-4 μέρες μέχρι να εγκατασταθούν σε ένα τουλάχιστον πιο ευχάριστο (για αυτά) περιβάλλον που θα έχουν τη δυνατότητα να ρεφάρουν την ταλαιπωρία στην οποία τα ανάγκασα να μπούν.

Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται και 1ος εγώ δεν έλαβα τα μέτρα μου γι'αυτό.
Ευχαριστώ όλους τους καλοπτοαίρετους.
Φιλικά
Στέφανος

Υ.Γ την βιβλιογραφία του είδους και μερικές συμβουλές απο τον ''εκτροφέα'' τις έχω.Ευχαριστώ όμως όσους είχαν την διάθεση να την μοιραστούν μαζί μου.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-10, 23:44
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

χιουμοριστική διάθεση!!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-10, 08:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως και αν εχει ομως και μια σοβαρη αποψη επι του θεματος επρεπε να αναφερθει γιατι τα topics μενουν και διαβαζονται ως πληροφοριες και δεν πρεπει να μεινουν λαθος εντυπωσεις γιαυτους που δεν γνωριζουν και εκλαβουν ως σωστη την συγκεκριμενη διαβιωση των σαλιγκαριων.
Αυτος ειναι και ο πρωταρχικος λογος υπαρξης του φορουμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και αν εχει ομως και μια σοβαρη αποψη επι του θεματος επρεπε να αναφερθει γιατι τα topics μενουν και διαβαζονται ως πληροφοριες και δεν πρεπει να μεινουν λαθος εντυπωσεις γιαυτους που δεν γνωριζουν και εκλαβουν ως σωστη την συγκεκριμενη διαβιωση των σαλιγκαριων.
Αυτος ειναι και ο πρωταρχικος λογος υπαρξης του φορουμ.
When you are right , you are right που λένε και στας αμέρικας.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γιατί το Anentome (Clea) Helena μου έφαγε μια γαρίδα?? kilo_me Σαλιγκάρια 12 01-06-10 01:04
96λιτρα-species tank!.! Σπύρος Μ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 6 17-03-09 14:53
kribensis species tank vol.2 fotis478 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 5 11-11-08 00:32
kribensis species tank fotis478 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 16 12-03-08 23:27
Το καινούργιο μου species tank! Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 11 10-02-06 17:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05576 seconds with 13 queries