Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-07, 21:17
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα σύστημα για αποθήκευση νερού για τις αλλαγές του ενυδρείου.
Το ενυδρείο μου είναι 180l (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...66&postcount=1) και το έχω στο σαλόνι. Προφανώς δεν μπορώ να έχω δεξαμενή αποθήκευσης του νερού στο σαλόνι!!!
Σκέφτηκα τα εξης:
Να πάρω μια δεξαμενή 250lt (καλά είναι; Λίγα; Υπερβολικά; ) και να την έχω στο υπόγειο. Περίπου κάτι τέτοιο http://www.mefsout.gr/images/1000%20...8%E5%F4%E7.jpg - http://www.mefsout.gr/04.html. Η εταιρεία είναι στο Βόλο που μένω οπότε εύκολα θα το μεταφέρω σπίτι.
Εκεί κοντά που θα μπει η δεξαμενή μπορώ να τοποθετήσω κάποια στιγμή και κάποια συσκευή Α.Ο. για να την τροφοδοτεί. Ως τότε αυτό θα γίνεται από το δίκτυο (υπάρχει βρύση κοντά).

Το πρόβλημα είναι η μεταφορά του νερού. Για μόνιμη λύση μέσα στο σαλόνι δεν το βλέπω χωρίς παράπλευρες (οικογενειακές) απώλειες. Σκέφτηκα λοιπόν μία μικρή αντλία και ένα λάστιχο κήπου που να το απλώνω κάθε φορά (γύρω στα 35μ. μήκος και ένας όροφος (2,5μ) ύψος από τη δεξαμενή ως το ενυδρείο). Το ίδιο λάστιχο πρώτα θα αδειάζει (με ρούφηγμα) το νερό που πρέπει και μετά συνδεόμενο στη δεξαμενή και την αντλία θα γεμίζει. Το υπόγειο επικοινωνεί με το ισόγειο με εσωτερική σκάλα. Το νερό που θα βγαίνει μαζί με τα απόνερα της Α.Ο. μπορώ να τα στέλνω σε μια υπόγεια δεξαμενή ομβρίων που έχω έξω από το σπίτι (χωράει περίπου 7κμ και έχει δυνατότητα να αδειάζει αν γεμίσει με δική της αντλία). Από αυτή τη δεξαμενή, ανεξάρτητα με το ενυδρείο και την Α.Ο., σκεφτόμουν να ποτίζω τον κήπο. Οπότε δε θα πηγαίνει χαμένο το νερό που θα πετιέται από την Α.Ο.


Πως το βλέπετε σαν ιδέα; Θα βολέψει μια τέτοια δεξαμενή; Πειράζει αν μένει για καιρό το νερό μέσα (αφού θα χωράει 250λ και εγώ θα χρησιμοποιώ το 30% του 180 δηλαδή 50 λίτρα κάθε φορά) ;Μήπως να ψάξω για μικρότερη και αν ναι για πόσο;Έχω μία σαν της εικόνας κομμένη από πάνω (ανοικτή εντελώς δηλαδή) την οποία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και θα είναι μικρότερη (σχεδόν μισή). Αλλά πειράζει που θα είναι ανοικτή; Υποθέτω θα λερώνει. Εκτός αν της βάλω καπάκι - πατέντα. Επίσης θα είχε νόημα η ανάμειξη μέσα στη δεξαμενή του νερού της Α.Ο. με νερό δικτύου ώστε να έρθει σε σωστή σκληρότητα και μετά να περιμένει πότε θα χρησιμοποιηθεί; Σε αυτή την περίπτωση χρειαζόμαστε και αντιχλώριο μέσα στη δεξαμενή;
Τέλος λέτε να είναι πρόβλημα η χρήση της αντλίας για να το στέλνει πάνω;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να το σκεφτώ καλά. Ίσως προκύψουν και άλλα ερωτήματα όσο το ... επεξεργάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-07, 22:17
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Σαν σκέψη την έχουμε κάνει όλοι όσοι χρησιμοποιούμε R/O.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτηκα λοιπόν μία μικρή αντλία και ένα λάστιχο κήπου που να το απλώνω κάθε φορά (γύρω στα 35μ. μήκος και ένας όροφος (2,5μ) ύψος από τη δεξαμενή ως το ενυδρείο) .
Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίσεις είναι η αντλία. Δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις ‘μια μικρή’, για τους παρακάτω λόγους.
1ον. Η υψομετρική διαφορά μεταξύ δεξαμενής και ενυδρείου θα είναι 3μ η απόσταση από το υπόγειο στο ισόγειο (2,5 ύψος + πάχος πατώματος + πλακάκια) + 1,5 – 2μ το ύψος του ενυδρείου σου από το πάτωμα του ορόφου.
2ον. Τα 35 μέτρα που θα σου χρειαστούν για λάστιχο είναι αρκετά υπολογίσιμη ποσότητα
3ον Θα πρέπει το νερό όχι απλά να φτάνει στο ενυδρείο, αλλά να έχει και κάποια ροΐ, ώστε να γεμίσει σε σύντομο χρονικό διάστημα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειράζει αν μένει για καιρό το νερό μέσα (αφού θα χωράει 250λ και εγώ θα χρησιμοποιώ το 30% του 180 δηλαδή 50 λίτρα κάθε φορά) ;Μήπως να ψάξω για μικρότερη και αν ναι για πόσο;Έχω μία σαν της εικόνας κομμένη από πάνω (ανοικτή εντελώς δηλαδή) την οποία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και θα είναι μικρότερη (σχεδόν μισή). Αλλά πειράζει που θα είναι ανοικτή; Υποθέτω θα λερώνει. Εκτός αν της βάλω καπάκι - πατέντα.
Το δεύτερο θέμα είναι η δεξαμενή.

250 λίτρα είναι μεγάλη για το ενυδρείο που έχεις. Εκτός και εάν σκοπεύεις κάποια στιγμή να πας σε μεγαλύτερο. Από την στιγμή που σου χρειάζονται 50 λίτρα σε κάθε αλλαγή, θα σου πρότεινα να πάρεις κανένα μεγάλο κιούπι ή πλαστικό βαρέλι. Χωράνε 80-100 λίτρα, οπότε θα είσαι καλυμμένος και για το νερό που θα έχει το λάστιχο την ώρα της αλλαγής.
Για την δικιά σου την κομμένη δεν θα στο συνιστούσα, λόγω τον σκουπιδιών και της σκόνη που θα πέφτει μέσα (ακόμα και με καπάκι)

Καλό θα είναι το διάστημα μεταξύ του γεμίσματος της δεξαμενής και της αλλαγής να μην είναι μεγάλο, ή/και για το διάστημα αυτό να έχεις την αντλία να γυρνάει το νερό μέσα στην δεξαμενή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θα είχε νόημα η ανάμειξη μέσα στη δεξαμενή του νερού της Α.Ο. με νερό δικτύου ώστε να έρθει σε σωστή σκληρότητα και μετά να περιμένει πότε θα χρησιμοποιηθεί; Σε αυτή την περίπτωση χρειαζόμαστε και αντιχλώριο μέσα στη δεξαμενή;
Φυσικά και επιλύσεις τα παραπάνω προβλήματα-θέματα όχι μόνο μπορείς να κάνεις την ανάμιξη μέσα σε αυτό, αλλά σχεδόν επιβάλετε. Θα έχεις τα μέσα, θα γλιτώσεις χρόνο και τσαπατσουλιά στο σπίτι.


Από την στιγμή που θα προσθέτεις και νερό βρύσης η χρήση του αντιχλώριου επιβάλατε.

Αυτή ήταν η γνώμη μου και ελπίζω να με διορθώσουν οι φίλοι τυχόν λάθη μου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-07, 22:23
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Να προσθέσω και την διαφορά θερμοκρασίας κάπως πρέπει να το ζεσταίνεις πριν και 250 λιτ θέλουν κάποιο ρεύμα υπολογίσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-07, 23:08
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Οπότε ανακεφαλαιώνοντας ως εδώ έχουμε:
1) Καλύτερα μια δεξαμενή - βαρέλι έως 100 λίτρα.
2) Γεμίζουμε εκεί μέσα νερό από Α.Ο. και δίκτυο + αντιχλώριο.
3) καλό είναι να μην είναι στάσιμο το νερό μέσα στο βαρέλι για πολύ καιρό.
4) Το νερό στο βαρέλι κάπως θα πρέπει να ζεσταίνεται


Για να δούμε τώρα τι μπορούμε να κάνουμε:

1) να βρω πλαστικό βαρέλι έως 100 λίτρα. Μάλλον εύκολο ακούγεται.
2 - 4) Να πάρω Α.Ο. (θα γίνει καμιά μαζική παραγγελία τώρα κοντά; ) και να γεμίζω ανάλογα από εκεί το βαρέλι ως ένα σημείο. Μετά να ζεσταίνω νερό δικτύου (βράσιμο; ή θερμοσίφωνας; ) και να το προσθέτω στην αναλογία που θα πρέπει. Και τέλος το αντίστοιχο αντιχλώριο. Αν κατάλαβα καλά μια κλασική συσκευή Α.Ο. μπορεί να βγάλει άνετα 50-70 λίτρα νερού το 24ωρο. Συνεπώς θα πρέπει να τη βάζω να δουλέψει μια μέρα πριν την αλλαγή. Το ζεστό νερό λίγο πριν την αλλαγή και το αντιχλώριο επίσης.
Η άλλη λύση για ζέσταμα είναι θερμαντικό μέσα στο βαρέλι. Φοβάμαι όμως ότι θα αργεί...


Ξεχνάω κάτι ως εδώ;

Σχετικά με την αντλία ομολογώ ότι με προβληματίζει και εμένα και θέλει ψάξιμο. Θα ρωτήσω και σε κανένα μαγαζί με αντλίες μικρές και βλέπουμε. Επί αυτού θα επανέλθω. Μια άλλη λύση θα ήταν να βάλω το βαρέλι έξω στο μπαλκόνι δίπλα στο σαλόνι με το ενυδρείο. Μιλάμε για απόσταση 3-4 μέτρα και καμία υψομετρική διαφορά. Απλά θα πρέπει και η συσκευή Α.Ο. να μπει στο μπαλκόνι (στη βρύση εκεί). Αλλά θα έχουμε το καλοκαίρι πολύ ζεστό νερό από τον ήλιο και το χειμώνα πολύ κρύο. Δε ξέρω αν κάνουν κακό το κρύο και η ζέστη και στην Α.Ο. Ειδικά αν πιάσει κανένα μείον ... Οπότε σαν λύση τη βλέπω χλωμή...
Ως τότε κάθε ιδέα μεταφοράς καλοδεχούμενη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-07, 23:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το χα κανει παλια αυτο με βαρελι 80 λιτρων αλλα το χα στο μπαλκονι και με αντλια 1000λ.α.ω σηκωνε νερο σε 1.5 μετρο αν θυμαμαι καλα...νερακι στο βαρελι αναβα και λιγο θερμοσιφωνα να ναι γυρω στα 23-25 να μην εχω μεγαλη αλλαγη αντιχλωριο και αλαγμα... δεν υπαρχει χωρος στο μπαλκονι για κατι τετοιο?δεν ειναι και τεραστιο...για να στο ανεβασει τοσο αντλια μιλαμε για αντλια πολυ μεγαλη πιστευω δοκιμασα μια 450λ.α.ω σημερα και δεν σηκωνε νερο πανω απο ενα μετρο αν και δεν ειναι απολυτο αυτο αλλα πολυ κοπος να ρχεται απο υπογειο πιστευω...!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-07, 23:38
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
το χα κανει παλια αυτο με βαρελι 80 λιτρων αλλα το χα στο μπαλκονι και με αντλια 1000λ.α.ω σηκωνε νερο σε 1.5 μετρο αν θυμαμαι καλα...νερακι στο βαρελι αναβα και λιγο θερμοσιφωνα να ναι γυρω στα 23-25 να μην εχω μεγαλη αλλαγη αντιχλωριο και αλαγμα... δεν υπαρχει χωρος στο μπαλκονι για κατι τετοιο?δεν ειναι και τεραστιο...για να στο ανεβασει τοσο αντλια μιλαμε για αντλια πολυ μεγαλη πιστευω δοκιμασα μια 450λ.α.ω σημερα και δεν σηκωνε νερο πανω απο ενα μετρο αν και δεν ειναι απολυτο αυτο αλλα πολυ κοπος να ρχεται απο υπογειο πιστευω...!
Για το μπαλκόνι το μόνο που με απασχολεί είναι το κρύο / ζέστη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-07, 00:16
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Επειδή όπως είπες έχεις την δεξαμενή εγώ θα έλεγα να της κάνεις ένα καπάκι εύκολο είναι
να της βάλεις ένα μηχανικό φλοτέρ (όπως αυτά που έχουμε στα καζανάκια τα παλιά) και στο φλοτέρ να συνδέσεις το νερό από την αο έτσι που όταν φτάσει στα επιθυμητά λίτρα (ύψος) να διακόπτεται η ροή, αυτό είναι λίγο ποιο δύσκολο από το πρώτο ως προς τον υπολογισμό των λίτρων, του ύψους που θα βάλεις το φλοτέρ.
Έτσι όταν θα θέλεις να κάνεις την αλλαγή νερού στο ενυδρείο σου θα βάζεις πρώτα το νερό της
βρύσης (την ποσότητα του, θα πρέπει να την υπολογίσεις μια φορά μιας και δεν αλλάζει τρομερά η σκληρότητα που έχουμε στο νερό του δικτύου) και θα προσθέσεις και το ανάλογο αντιχλώριο μετά ανοίγεις την αο και περιμένεις να γεμίσει η δεξαμενή. Μέσα στην οποία έχεις βάλει και ένα μικρό θερμαντικό σώμα αναλόγων των λίτρων που θα έχεις. για να ζεσταίνετε το νερό.


Το δύσκολο του όλου εγχειρήματος είναι η αντλία που θα πάρεις όπως είπε και ο newfish είναι πολλά τα μέτρα (ύψος) ή αλλιώς η αντλία σου θα πρέπει να έχει την δυνατότητα να στέλνει το νερό αρκετά καλά (ροή) στο ύψος αυτό για να κάνεις την δουλειά σου.
Εγώ χρησιμοποιώ έναν κυκλοφοριτή της ΑΤΜΑΝ των ΑΤ203 http://www.sklepfilemon.pl/product_i...oducts_id=1473
και περίπου 150 λίτρα καταφέρνει να τα αδειάσει σε κανένα μισάωρο σε ύψος περίπου 2 μέτρων.


Δεν γνωρίζω άμα κάνουν ως αντλίες τα γνωστά υποβρύχια (που είναι για άντληση υδάτων) τα ποία έχουν 40-50 ευρώ και τα βρίσκεις εύκολα ,αλλά καλύτερα θα ήταν να πάρεις μία ειδική αντλία για ενυδρειακή χρήση.
Γιά περίμενε και άλλες γνώμες ως προς την αντλία που θα πρέπει να πάρεις για να κάνεις την δουλεία σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Εγώ για να γλυτώσω από τα λάστιχα και όλα τα υπόλοιπα μέσα στο σαλόνι , έχω αγοράσει δυό βαρέλια χωρητικότητας 75 λτ. έκαστο. Τα έχω ακουμπήσει πάνω σε τροχήλατες βάσεις και τα μεταφέρω όπως και όπου θέλω! Για τις αλλαγές χρησιμοποιώ λάστιχο μήκους 1 - 1,2μ. μιας και φέρνω το βαρέλι ακριβώς μπροστά στο ενυδρείο. Τα απόνερα που συγκεντρώνω στο άλλο βαρέλι τα χρησιμοποιώ για πότισμα και πλύσιμο του μπαλκονιού.

Προετοιμάζω το νερό από την προηγούμενη ημέρα, αφήνοντας το βαρέλι σε εσωτερικό χώρο και απλά βάζω έναν 300άρι θερμοστάτη 4-5 ώρες (ίσως και λιγότερο) πριν την αλλαγή, ο οποίος σε συνδυασμό με τον κυκλοφορητή που βάζω μέσα στο βαρέλι για να αναδεύει το νερό, είναι αποτελεσματικότατος.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0001.JPG
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  161,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0003.JPG
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  130,4 KB  
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-07, 11:06
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ για να γλυτώσω από τα λάστιχα και όλα τα υπόλοιπα μέσα στο σαλόνι , έχω αγοράσει δυό βαρέλια χωρητικότητας 75 λτ. έκαστο. Τα έχω ακουμπήσει πάνω σε τροχήλατες βάσεις και τα μεταφέρω όπως και όπου θέλω! Για τις αλλαγές χρησιμοποιώ λάστιχο μήκους 1 - 1,2μ. μιας και φέρνω το βαρέλι ακριβώς μπροστά στο ενυδρείο. Τα απόνερα που συγκεντρώνω στο άλλο βαρέλι τα χρησιμοποιώ για πότισμα και πλύσιμο του μπαλκονιού.

Προετοιμάζω το νερό από την προηγούμενη ημέρα, αφήνοντας το βαρέλι σε εσωτερικό χώρο και απλά βάζω έναν 300άρι θερμοστάτη 4-5 ώρες (ίσως και λιγότερο) πριν την αλλαγή, ο οποίος σε συνδυασμό με τον κυκλοφορητή που βάζω μέσα στο βαρέλι για να αναδεύει το νερό, είναι αποτελεσματικότατος.
Για να γεμίσεις από το βαρέλι στο ενυδρείο χρησιμοποιείς κάποια αντλία; Γιατί υποθέτω ότι από το ενυδρείο στο βαρέλι πάει μόνο του με ρούφηγμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-07, 11:15
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να γεμίσεις από το βαρέλι στο ενυδρείο χρησιμοποιείς κάποια αντλία; Γιατί υποθέτω ότι από το ενυδρείο στο βαρέλι πάει μόνο του με ρούφηγμα...
Χρησιμοποιώ τον κυκλοφορητή που αναδεύει το νερό (έναν eheim compact 1000) και το λάστιχο που προαναφέρω, προσαρμόζοντάς το στην έξοδο του κυκλοφορητή.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-02-07, 14:58
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ τον κυκλοφορητή που αναδεύει το νερό (έναν eheim compact 1000) και το λάστιχο που προαναφέρω, προσαρμόζοντάς το στην έξοδο του κυκλοφορητή.

Σε ευχαριστώ όπως και όλους. Μου δώσατε πολύτιμες ιδέες.
Μόλις υλοποιήσω κάτι θα σας ενημερώσω...
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τσιπούρες και λαβράκια!! Σκέψεις για Μεσογειακό. Stavros Μεσογειακό 36 16-12-06 10:59
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09836 seconds with 14 queries