Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-15, 16:13
nafpaktos91 Ο χρήστης nafpaktos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Περιοχή: Ναυπακτος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή αποριες πανω στα θαλασσινο

καλησπερα, ειμαι νεος στο φορουμ και νεος στο θαλασσινο ενυδριο, και εχω μερικες αποριες.μπαινω στο θεμα:
εχω ενυδριο 160 λιτρα και το εχω βαλει σε λειτουργεια με 10 κιλα ζωντανο βραχο, νερο, αλατι, αντιχλωριο, βακτιρια και αμμο που ειχα παρει για θαλασσινο ενυδριο. εχω παρει ενα εσωτερικο φιλτρο περισσοτερο για λειτουργεια κυκλοφοριτη και εχω και το κυριο φιλτρο που ειναι εξωτερικο καθως επισεις και αντισταση(26 βαθμους στο νερο).εδω ερχονται οι αποριες
1) μετροντας την αλατοτητα το οργανο δειχνει 1,01 μισο και αν εχω διαβασει σωστα πρεπει να δειχνει 1.02 ακριβως. τι κανω βαζω αλατι η πρεπει να συμπληρωσω γλυκο νερο?γενικα ποια ειναι η σωστη δοσολογια αλατιου?
2) δεν εχω καθολου ψαρια μεσα. μονο τον βραχο και εχω ορισει 11 ωρες το μπλε φωτισμο και 9 τον λευκο(μπλε μετα ασπρο και στο κλεισιμο ασπρο και μετα μπλε με μια ωρα διαφορα στο ανοιγμα-κλεισιμο).
3)εχθες εβαλα το βραχο και πηρα ενα τεστ μαζι ΝΟ2 και μου ειπε αυτος που το πηρα οτι πρεπει για να βαλω ψαρια να μηδενισει. εκανα το τεστ και ειναι 0. μηπως πρεπει να περιμενω και το τεστ δεν δειχνει απο την πρωτη μερα?
4)πρεπει να παρω καοιο δοχειο ωστε να φτιαχνω αλατι και θερμοκρασια και μετα να το βαζω στο ενυδριο η μηπως ειμαι υπερβολικος?
5) αν μπορει καποιος να γραψει τι τεστ και εξοπλισμο για τεστ χρειαζομαι και τι πρεπει να προσεξω ειδικα τωρα που ειμαι στην αρχη.Αν υπαρχουν και ψηφιακα σε λογικες τιμες για διαρκη ελεγχο ακομα καλυτερα. αν παλι ειναι πολυ ακριβα θα τα παρω σιγα σιγα αφου πρωτα παρω τα κλασικα για αρχη.
6) αν παλι δεν εχω εκφρασει καποιες βασικες αποριες που θα επρεπε μπορειτε ελευθερα να τις πειτε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-15, 17:22
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλως ηρθες , ερωτηση βασικη για τι ειδους θαλασσινο το προοριζεις;
Ξεκινα να διαβασεις τα υπομνηματα στο κομματι του θαλασσινου . Βασικα τεστ που χρειαζεσαι τωρα ειναι αμωνιας ,νιτρικα, φωσφορικα και ασβεστιο,μαγνησιο,kh αν πας για reef. Αν πας για reef καλο ειναι να προμηθευτεις, αντιστροφη οσμωση 5σταδιων , αυτοματη αναπληρωση , και 2-3 κυκλοφοριτες για μεσα στο ενυδρειο , σκιμμερ για 300 λιτρα και πανω και ενα ρεφρακτομετρο για να μετρας με ακριβεια την αλατοτητα γιατι τα βυθιζομενα οργανα εχουν αρκετη αποκλιση. Βασικο μην παρεις ζωντανα ακομα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-15, 17:32
nafpaktos91 Ο χρήστης nafpaktos91 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2015
Περιοχή: Ναυπακτος
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

το ενυδριο το σκεφτομαι με ψαρακια αλλα θελω να βαλω και 2-3 κοραλια και μια ανεμονα.σκεφτομουν για νεμο και μερικα αλλα που δεν θιμαμαι την ονομασια τους και μου αρεσε πολυ και το piccaso trigger αν το λεω καλα , αλλα μου φαινεται επιθετικο. επισεις το παιδι που με βοηθα να το στησω μου ειπε οτι δεν θα χρειαστω σκιμερ και οτι αν χρειαστω θα δειξει μετα απο το πρωτο εξαμηνο. ειναι τοσο απαραιτητο?επισεις οσο και να εχω διαβασει δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι η αντιστρωφη οσμωση και που βοηθα. θα χρειαστω να κανω και εγω? ειναι απαραιτητη η ειναι μονο για reef?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μουχλα πανω σε ξυλο pinacolada Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-05-12 18:00
πανω απο 15w naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 01-12-07 16:51
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Αραχνη πανω απο τα φυτα μου gleboukas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 06-11-06 19:09
αποριες για νεο θαλασσινο kazanasb Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 21-03-06 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03528 seconds with 15 queries