Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-10-21, 12:02
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλημερα στην παρεα, μετα απο πολυ καιρο ξαναμπαινω στο φορουμ, και μια που πριν καποιο καιρο μου ζητηθηκε ν ανεβασω φωτογραφιες απο τη λιμνουλα για update, ειπα σημερα να βγαλω λιγες προχειρες να σας δειξω. Πολλα εχουν συμβει απο τοτε, εχουν βουτηξει μεσα 2 σκυλοι και 3 γατες εκ των οποιων η μια μου καταφερε με τα νυχια της μια ωραια τρυπα στο liner ευτυχως ψηλα... Επισης μ επισκεφθηκε ενας ερωδιος κι εφαγε ενα απο τα χρυσοψαρα μου,εβαλα κι εγω λοιπον διχτυ, αλλα την επομενη μερα βρηκα μεσα δυο νεκρα κορακια οποτε το εβγαλα για να μην εχουμε περισσοτερα θυματα. Ολα τα υπολοιπα ψαρακια πλην του γευματος του ερωδιου τα πανε καλα, εχω 4 επιπλεον χρυσοψαρακια απο γεννα, τα δυο γεννηθηκαν καφε σκουρο αλλα μετα απο καποιο καιρο το ενα αλλαξε χρωμα κι εγινε πορτοκαλι. Οσο για τα γκιζανια και τις γαριδες εχουν βγει πολλες γενιες απο τοτε και σκεφτομαι να πιασω μερικα να τα απελευθερωσω στο ποταμι απ οπου τα πηρα γιατι υπαρχει υπερπληθυσμος. Οσο για τα φυτα, το νελουμπο βγαινει αλλα πολυ ασθενικο, υποψιαζομαι πως ισως εχει να κανει με τη σκληροτητα του νερου, το κερατοφυλλο εξαφανιστηκε, οι βαλισνεριες πολλαπλασιαστηκαν. Τα βουρλα και ο παπυρος τα πανε υπερβολικα καλα, την ανοιξη μπαινω μεσα και τα κοβω δραστικα, τον παπυρο μαλιστα τον μετεφερα εξω γιατι γινοταν τεραστιος. Διαφορα αλλα φυτα που μαζεψα απο λιμνες και ποταμια της περιοχης εχουν εγκλιματιστει κι αυξανονται, θα συμβουλευτω τον φιλο μου τον βοτανολογο να σας πω τα ονοματα τους, ισως τον πεισω να ερθει να βγαλει και μερικες φωτογραφιες της προκοπης γιατι εγω δεν το χω μ αυτα... Η απουσια μου απο εδω καθρεφτισε καπως και την ενασχοληση μου με τη λιμνη με την εννοια οτι καποια πραγματα που επρεπε να εχω κανει εδω και καιρο, οπως πχ ενα αξιοπρεπες φιλτρο δεν εχουν γινει, ας οψονται διαφορα προσωπικα meltdowns....ομως θα ρθει η στιγμη και γι αυτο σιγουρα, απλα τωρα οι προτεραιοτητες ειναι αλλες αναγκαστικα... εσεις, τι λεει, ολα καλα? (το ποστ δεν περιεχει φωτο γιατι προσπαθω να τις ανεβασω αλλα δεν... θα ξαναπροσπαθησω σε αλλο μηπως το πετυχω)...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 02-11-21, 10:59
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα, Για δες εδώ τον οδηγό - ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟ FORUM

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102532
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 03-11-21, 01:49
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

γεια χαρα, ευχαριστω για την ενημερωση, αλλα εχω μερες που προσπαθω να τις ανεβασω ακολουθωντας τη διαδικασια που υπεδειξες χωρις καμια επιτυχια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοί GIANNHS KOI Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 92 20-04-16 11:09
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03279 seconds with 14 queries