Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-19, 11:15
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή καθαρισμος ενυδρειου-φιλτρου μετά απο ξεστήσιμο.

Καλημερίζω όλη την παρέα.Μετά από 6 απροβλημάτιστα χρόνια με τις φροντόζες μου αποφάσισα να ξεστήσω πριν 1 μήνα περίπου το ενυδρείο να δώσω με βαριά καρδιά τα ψαράκια μου ετσι ώστε να στείλω το ενυδρείο μου στη Λευκάδα και να συνεχίσω και απο εδώ το χόμπυ μου. έχω κάποιες ερωτησούλες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
-πως καθαρίζουμε τα τζάμια εσωτερικά και εξωτερικά του ενυδρείου για να φύγουν άλατα άλγη κλπ κλπ.
-το φίλτρο με τα υλικά του πως συντηρουνται?πχ πρέπει να τα πλύνω με νερό καθαρό?
-είναι καλό να ανανεώσω τις σιλικόνες του ενυδρείου μου η μετά απο 6 χρονια δεν έχουν προβλημα?
-για τη μεταφορά του ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος(με γυρω γυρω φελιζόλ κλπ κλπ) να μεταφερθεί ετσί ωστε να μην έχουμε κανέναν ατύχημα κατά τη μεταφορά του?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-19, 13:05
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω όλη την παρέα.Μετά από 6 απροβλημάτιστα χρόνια με τις φροντόζες μου αποφάσισα να ξεστήσω πριν 1 μήνα περίπου το ενυδρείο να δώσω με βαριά καρδιά τα ψαράκια μου ετσι ώστε να στείλω το ενυδρείο μου στη Λευκάδα και να συνεχίσω και απο εδώ το χόμπυ μου. έχω κάποιες ερωτησούλες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
-πως καθαρίζουμε τα τζάμια εσωτερικά και εξωτερικά του ενυδρείου για να φύγουν άλατα άλγη κλπ κλπ.
-το φίλτρο με τα υλικά του πως συντηρουνται?πχ πρέπει να τα πλύνω με νερό καθαρό?
-είναι καλό να ανανεώσω τις σιλικόνες του ενυδρείου μου η μετά απο 6 χρονια δεν έχουν προβλημα?
-για τη μεταφορά του ποιος είναι ο ασφαλέστερος τρόπος(με γυρω γυρω φελιζόλ κλπ κλπ) να μεταφερθεί ετσί ωστε να μην έχουμε κανέναν ατύχημα κατά τη μεταφορά του?
Καλησπέρα φίλε μου για να καθαρίσεις τα τζάμια το καλύτερο είναι το ξύδι εύκολος και ασφαλείς τρόπος. Για το βιολογικό υλικό Κάλι θα ήταν να το βρασεις και μετά να ξανά στρώσεις το νερό από την αρχή.. Για την μεταφορά επειδή Πέρση πέρασα και εγώ την ίδια φάση 1ον οπος και να το μεταφέρεις πρώτα Πρπει να βεβαιωθείς ότι το ενυδρείο (το κάτω τζαμι παταει σταθερά εκεί που θα το τοποθετήσεις καλό είναι να το τυλίξεις με φελιζολ γύρο γύρο για να μην βρει πουθενά στο μέσο που θα μεταφερθεί... Όσο για τις συλικονεςαν δν σου παρουσίασαν ποτέ πρόβλημα και δν βλέπεις κάτι εμφανές δν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα θα πουν ομως και πιο έμπειρη την άποψη τους σε αυτό το θέμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμος φιλτρου petros Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-04-14 18:29
Καθαρισμος φιλτρου aquahobby Γλυκό νερό - Γενικά 20 19-11-12 00:21
καθαρισμος φιλτρου iliastra Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 02-02-09 13:36
καθαρισμος φιλτρου. Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-07-06 00:09
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΙΛΤΡΟΥ steve_ier Γλυκό νερό - Γενικά 4 19-03-04 01:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03380 seconds with 13 queries