Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-18, 10:38
Το avatar του χρήστη Μηνάς
Μηνάς Ο χρήστης Μηνάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2016
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Ερώτηση για φωτισμό

Καλημέρα παιδιά! Διαβαζω πολλά ποστ σχετικά με τόν φωτισμό αλλά καταλήγω να μπερδεύομαι περισσότερο! Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρα και ο φωτισμός είναι μια λάμπα T8 SYLVANIA AQUASTAR F30W/147 10000K, έχω μέσα τα 2 παρακάτω φυτά στο ενυδρείο http://tropica.com/en/plants/plantde...ris(035B)/4453 και http://tropica.com/en/plants/plantde...i(071BDT)/4513
Στην σελίδα της Tropica λέει πως θέλουν ιδανικό φωτισμό 0,5W/L πού συνεπάγεται με 90W σύνολο στο ενυδρείο! Σε κάποιο ποστ διάβασα ότι περισσότερο σημασία έχουν τα LUMENS παρά τά WAT ισχύει;
90W από θέμα κατανάλωσης ώμος δεν είναι πολύ;
Μαζί με την υπάρχουσα λάμπα τή με συμβουλεύεται να βάλω η να αλλάξω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-18, 13:29
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Από όσο ξέρω καλύτερο είναι τα lumens να πηγαίνουν όσο πιο κοντά στα 6.000 και τα watt να πηγαίνουν σε αναλογία watt ανά λίτρο. Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω καθώς στα ενυδρεία μου έχω led φωτισμό που συνήθως πχ τα 20w led αποδίδουν παραπάνω από τα w που πραγματικά έχουν. Εγώ θα το άφηνα τα φως και θα έβλεπα αν αναπτύσσονται.
Ίσως να σε βοηθήσει ένας που να ξέρει παραπάνω από εμένα στο θέμα αυτό καθώς τον τελευταίο χρόνο έχω ασχοληθεί και εγώ με τα φυτά στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-18, 15:50
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μηνάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά! Διαβαζω πολλά ποστ σχετικά με τόν φωτισμό αλλά καταλήγω να μπερδεύομαι περισσότερο! Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρα και ο φωτισμός είναι μια λάμπα T8 SYLVANIA AQUASTAR F30W/147 10000K, έχω μέσα τα 2 παρακάτω φυτά στο ενυδρείο http://tropica.com/en/plants/plantde...ris(035B)/4453 και http://tropica.com/en/plants/plantde...i(071BDT)/4513
Στην σελίδα της Tropica λέει πως θέλουν ιδανικό φωτισμό 0,5W/L πού συνεπάγεται με 90W σύνολο στο ενυδρείο! Σε κάποιο ποστ διάβασα ότι περισσότερο σημασία έχουν τα LUMENS παρά τά WAT ισχύει;
90W από θέμα κατανάλωσης ώμος δεν είναι πολύ;
Μαζί με την υπάρχουσα λάμπα τή με συμβουλεύεται να βάλω η να αλλάξω!
Το πρωτο φυτο μετριο προς δυσκολο το δευτερο πιο ευκολο.Τωρα τα του φωτισμου....
Υψος ενυδρειο αλλο να φωτιζεις απο 40 ποντους και αλλο απο 80.
Εχεις μια λαμπα η οποια κανει για φυτα.Το θεμα ειναι οι διαστασεις του ενυδριου.Εχεις υποστρωμα βαζεις λιπανση?Τα φυτα θελουν καποιες ιδιαιτεροτητες.Τι ψαρια και ποσα εχεις μεσα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-18, 18:58
Το avatar του χρήστη Μηνάς
Μηνάς Ο χρήστης Μηνάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2016
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Η διάστασης τού ενυδρείου είναι 85Μ-45Π-50Υ, υπόστρωμα έχω μπεζ αμο περίπου στους 5 πόντους, λίπασμα έβαλα ταμπλέτες μαζί με τα φυτά και μετά σε καθημερινή βάση υγρό co2 και exhel 1-2 φορές την εβδομάδα. Από ψάρια έχω προσωρινά 7 μικρά αγγελοψαρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μηνάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διάστασης τού ενυδρείου είναι 85Μ-45Π-50Υ, υπόστρωμα έχω μπεζ αμο περίπου στους 5 πόντους, λίπασμα έβαλα ταμπλέτες μαζί με τα φυτά και μετά σε καθημερινή βάση υγρό co2 και exhel 1-2 φορές την εβδομάδα. Από ψάρια έχω προσωρινά 7 μικρά αγγελοψαρα.
Το ξέρω ότι τα ψάρια δεν είναι συμβατά με τα λίτρα αλλά όπως είπα είναι προσωρινά εκεί!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μηνάς : 29-01-18 στις 18:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-18, 21:17
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Το υψος ειναι δυσκολο ποσο μαλιστα με μια λαμπα!Για να μην λεμε πολλα.Το πιο ανεξοδο και ευκολο που σκεφτομαι ειναι 2 προβολεις λεντ 6000-6500κελβιν.Στοχευμενα ενας σε καθε φυτο..
10βατ-20 βατ οτι αντεχει η τσεπη σου.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για φωτισμό. Panost86 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 20-12-18 22:37
ερώτηση για φωτισμό. Timekeeper Γλυκό νερό - Γενικά 0 31-03-15 21:35
Ερώτηση για φωτισμό τακης69 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 30-09-13 23:30
Ερώτηση για φωτισμό. ginodim Φωτισμός 30 07-05-07 23:02
Ερώτηση για φωτισμό nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-03-07 11:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03519 seconds with 13 queries