Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 12-07-16, 12:07
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Το ιστορικό της θεραπείας

11/6/2016
Εισαγωγή του αρρώστου ψαριού στην καραντινα με συμπτώματα head standing και ένα διαμπερές εξόγκωμα στην μέση του σώματος του
χρόνος παρατήρησης του προβλήματος σχεδόν 6 μήνες
1η προσπάθεια θεραπείας με ενυδρείακο αλατι 10 gr στα 100 λιτρα
Θερμοκραςια 31
Αύξηση 1 βαθμό στο 24ωρο
Υποδείξη θεραπείας μέλος GAB Dimitris 77
12/6/2016
3η ημέρα θεραπειας
Εισαγωγή καθαρού νερου 100% με ίδιο Gh/Kh/Ph με το νερο του ενυδρειου και εισαγωγή Hexa mor , πιθανή διάγνωση εσωτερικό βακτήριο στην νυκτικη κύστη , αύξηση θερμοκρασίας 0,5 βαθμούς 31,5 τελική
Διάρκεια θεραπειας 7 ημέρες (λεπτομέρειες χορήγησης του φαρμάκου #13)
8η ημέρα θεραπειας
Τελείωσε το πρώτο μέρος θεραπεια με hexa mor και αλατι επιστροφή του δισκου στο κυρίως ενυδρειο
2η περίοδος θεραπειας
1η ημέρα
Ο δισκος δεν έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο κυρίως ενυδρειο η στάση του παρέμεινε κάθετη και δεν έτρωγε
Επικοινωνήσαμε με έναν εκτροφέα απο το εξωτερικό (τούρκος) του στείλαμε φωτογραφίες και βίντεο και συνέστησε σταδιακό κατέβασμα θερμοκρασίας στους 24 , κατέβασμα της στάθμης τιυ νερου στους 14 πόντους , σκοτάδι , και εισαγωγή direct bactopur για 4 ημέρες ωςτε να δράσει η ουσία που περιέχει το φάρμακο
Nifurpirinol
Δυστηχως μεςα σε 4 ημέρες ενώ κατέβασα την θερμοκραςια στους 24 και πέτυχα συσκότιση στην καραντινα δεν είδα καμία θετική εξέλιξη
Ανέβασα την στάθμη του νερου στα 100 λιτρα και ανέβασα την θερμοκραςια 0,5 κάθε μέρα απο 24 στους 28
Το αμέσως επόμενο διάστημα δλδ την επόμενη μέρα είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον kosta G , και μου εξήγησε πολλά πράγματα , τον ευχαριστω πολύ ξανά , και προχώρησα σε άλλη θεραπεια , σημείωση το ψάρι δεν έτρωγε καθόλου όλο αυτόν τον καιρο
3η περίοδο θεραπειας
Ξεξκινησα θεραπεια με tremazol
Θερμοκραςια 28
Απο τις πρώτες ώρες είδα το ψάρι κάπως καλύτερα δλδ να ισιώνει και να προσπαθεί να κολυμπήσει σωςτα όρθιο δλδ , άλλη μια παρατήρηση που έκανα ήταν οτι το ψάρι έκανε σπιντες δλδ εκρηκτικές εκκινήσεις και σταμάταγε , κάτι το πείραζε στο νερο
Μαζί με tremazol στο νερο έριχνα και 2 κάψουλες flagyl , και επιςης είχα φτιάξει και τροφή που περιείχε αντιβίωση ( flagyl) στα 17 ml 2 κάψουλες και έριχνα μεςα και σε 10 λεπτά μάζευα διότι δεν έτρωγε καθόλου
Επιςης στην καραντινα δεν υπήρχε φίλτρο , μόνο μια δυνατή αεραντλια
Κάθε μέρα έκανα 50% αλλαγη νερου και μετά πρόσθετα το φάρμακο που αναλογούσε στην αλλαγη
Η διαδικασία αυτή κράτησε 4 ημέρες

4η περίοδο θεραπειας
Αμέσως μετά την θεραπεια με tremazol έκανα δυο μέρες κενό ( μόνο flagyl στο νερο ) και 50 εως 100% αλλαγη στο νερο και προσπαθούσα να ταΐσω
Δυςτηχως δεν είχα θετικά αποτελέσματα
Την τροφή την έβλεπε αλλα δεν έτρωγε
Το ψάρι κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να ισιώσει το κατάφερε , αλλα παλι κατέληγε να κοιτά τον πάτο της καραντίνας
Οι αναπνοές του είχαν φτιάξει και δεν άνοιγε τόσο πολύ τα βράγχια του
Ακολούθησα θεραπεια με Nematole , οπως μου είχε πει ο Kostas G , για 2 ημέρες
Μπορω να πω οτι δεν είδα αποτελέσματα θετικά και παλι
Η άρνηση τροφής ήταν γεγονός που με ανυσηχουσε πια , τελείωσε η θεραπεια και με αυτό το φάρμακο και πήρα την απόφαση να βαλω το ψάρι στο μεγάλο ενυδρειο ωςτε να το τραβήξει το κοπάδι και να φάει που μια φορά την ημέρα ρίχνω τροφή με αντιβίωση και που αυτό ειναι και ο επιθυμητός στόχος μου πια
Οι παρατηρήσεις που εχω κανει μέχρι στιγμής ειναι θετικές
Το ψάρι τρώει συνεχεια σίγουρα και το flagyl , κολυμπάει οςο περνάνε οι μέρες και πιο σταθερά , ειναι μεςα στο κοπάδι και δεν απομόνωνετε , το μόνο αρνητικό ειναι οτι ανοίγει πολύ τα βράγχια του παλι
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-07-16, 14:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χρειάζεσαι επανάληψη το praziquantel άλλες δυο φορές αλλιώς είναι σαν να μην το έκανες

Όταν περνάνε θεραπεία με praziquantel, μερικές φορές αρνούνται τροφή τις μέρες θεραπείας αν είναι σοβαρά προσβεβλημένα γιατί λόγω των τραυματισμών τους από τα παράσιτα, απορροφούν γρήγορα το φάρμακο και ενοχλούνται λίγο. Αφού έφτιαξε η αναπνοή του αμέσως μετά την θεραπεία με praziquantel(tremazol), σημαίνει οτι είχε τρηματώδη. Επανέλαβέ την θα ξεμπερδέψει με αυτό τουλάχιστον. Επειδή το έβαλες στο κύριο ενυδρείο που υπάρχει παρασιτικό φορτίο, θέλεις 2 φορές πάλι.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-07-16, 15:37
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το "σεντόνι".
Ο Τούρκος... έχει αιτιολογήσει την κάθοδο στους 24 C με κάποιο τρόπο; Τον ρωτήσατε... γιατί;
Ο Κώστας θα ξέρει καλύτερα να μας πει... ΑΝ η χαμηλότερη θερμοκρασία, βοηθάει σε κάτι την δραστική ουσία.-

ΥΓ. Την "άρπαξα" ΔΥΣΤΥΧΩΣ κι εγώ πολύ άσχημα με ένα ψάρι μου εδώ και μια εβδομάδα και ΔΕΝ νομίζω να καταφέρω να το γλυτώσω (πρώτη φορά στα τόσα χρόνια βλέπω τόσο χάλια κατάσταση και με τόσο γρήγορη επιδείνωση... αν και μάλλον έχω αντιληφθεί τι έφταιξε γι' αυτό)... κάποια στιγμή θα κάνω περιγραφή (προς το παρόν η κατάσταση... με έχει αρρωστήσει).-
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-07-16, 20:10
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ο τούρκος είπε οτι σε χαμηλή θερμοκραςια δεν αφήνουν να αναπτυχθούν τα παθογόνα βακτήρια και έτσι μπορείς να τα εξαλείψεις πιο εύκολα
Αλλα ο σωστός τρόπος που είπε ήταν κατέβασμα θερμοκρασίας 0,5 την ημέρα και σταθεροποίηση στους 24 και τότε εισαγωγή του bactopur,επιςης για να δράση η ουσία θέλει συσκότιση της καραντίνας
Παράγγειλα τα tremazol , θα ξεκινήσω θεραπεια αμμεσα και θα ενημερώσω το θέμα , πάντως το ψάρι έχει αλλάξει πολύ και έχει γίνει λαίμαργο , τουλάχιστον τρώει το flagyl

Εύχομαι fan, να βρεις τροπο να το ίασης το δικό σου τον δισκο και να μας πεις λεπτομέρειες , σίγουρα ο Kostas G ειναι μεγάλη βοήθεια για όλους εμάς και του εχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε οτι λεει
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-07-16, 21:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θοδωρή... ο Τούρκος με τους δίσκους έχει κάποια σχέση; Τα έχουμε πει για το θέμα των βακτηριακών και την θερμοκρασία... το 24 που πρότεινε μου φαίνεται παράξενο... αφού και στους 26 μπορούσες να τα "χτυπήσεις".
Το ότι τρώει το Flagyl... καλό είναι... το να ΜΗΝ έτρωγε θα ήταν πρόβλημα.
Με το Tremazol πάντως προβληματίζομαι αρκετά (και το συζητάγαμε σε κάποιο θέμα πρόσφατα)... έχει Praziquantel 7,47 γρ. στα 100 ml και το gdex (της eSHa) στο 1 ml έχει 66 ml.
Ας με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω... ποίο είναι πιο δυνατό; Ο Τάκης έγραψε ότι είναι το τρεμαζολ αλλά... κάτι ΔΕΝ μου πάει καλά.
Επίσης η εταιρία προτείνει 1 ml στα 20 λίτρα... ενώ ο Κώστας κάπου έγραψε νομίζω... ότι χρειάζονται 7,5 ml ανά λίτρο.
Συκριτικά η ποσότητα που προτείνει η εταιρία είναι... "σταγόνα" αντί για "ποτήρι"... και προτείνει και αλλαγή νερού 80% μετά από 6 ώρες!!!!!
Από την άλλη... η eSHa δίνει 3ημερη δοσολογία και παραμονή της ουσίας για ακόμα 2 μέρες (σύνολο 5).-

ΥΓ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις ευχές.... ελπίζω να "πιάσουν τόπο".-
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-07-16, 11:35
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Sera Tremazol:
7,47g στα 100ml -> 74,7mg praziquantel ανα ml

Esha gdex:
66mg praziquantel ανα ml

Το praziquantel σκοτώνει τα παράσιτα με διαφορετική ταχύτητα ανα δοσολογικό σχήμα και πιάνει και διαφορετικούς τύπους ανάλογα την δόση. Για τρηματώδεις όμως κάτω από 5mg praziquantel ανα λίτρο δεν έχουμε ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Και κάτω από 7,5mg/l για 72h δεν έχουμε 100% θάνατο στους τρηματώδεις.

Σίγουρα όχι 7,5ml tremazol ανα λίτρο! 7,5mg δραστικής ανα λίτρο. Για την πρώτη φορά ή με πολλαπλές επαναλήψεις, η σύντομη παραμονή του φαρμάκου στο νερό που προτείνει η Sera, κάνει την δουλειά μας. Για την τελευταία επανάληψη όμως, καλή είναι η παρατεταμένη παραμονή για εξάλειψη όλων των τρηματωδών. Τα άλλα παράσιτα που πιάνει το praziquantel(ταινίες, πλατυέλμινθες) είναι αρκετά πιο ευαίσθητα και πεθαίνουν σε μικρότερες συγκεντρώσεις και πολύ πιο γρήγορα. Οι τρηματώδεις είναι τα ''δύσκολα'' στην εξάλειψη
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 13-07-16, 15:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κώστα... ήσουν αναλυτικότατος... σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-08-16, 21:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κάποιο νέο... υπάρχει εδώ;
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-12-16, 18:20
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Μόλις σήμερα ο δισκος με το εξόγκωμα απεβίωσε , ποτέ του δεν ήρθε σε όρθια θέση , ποτέ του δεν έφυγε το έξογκωμα , αντίθετα δημιουργήθηκε και άλλο πρήξιμο κάτω απο το σαγόνι του διαμπερές και αυτό και οι αναπνοές του έγιναν πιο αργές δυο μέρες πριν , ποτέ μου δεν έμαθα τι είχε τελικά και δεν μπόρεσα να κανω κάτι αποτελεσματικό για τον συγκεκριμένο θηλυκό δισκο , ήταν στο ενυδρειο μου σχεδόν 2 χρόνια και απο τα πιο όμορφα ψαρια που είχα δει ποτέ μου,


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (;) lantzosa Δίσκοι 6 20-09-12 19:38
Συνελευση για την οργανωση του stand στην Ζωοτεχνια 2011 mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 19 20-01-11 14:04
Αρρωστος δισκος Giannis_4 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 14-01-11 20:24
Αδυνατος δισκος-Αρρωστος panos84 Δίσκοι 9 06-01-10 01:21
ΑΡΡΩΣΤΟς ΔΙΣΚΟΣ bill Δίσκοι 9 18-06-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05345 seconds with 15 queries