Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-16, 11:50
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή Σύσταση νέου ενυδρείου για Guppies

Θα χρησιμοποιήσω το παλιό ενυδρείο μου, πρόκειται για το eheim mp aquapro 60. Μόλις σήμερα παραλαμβάνω ψιλό χαλαζιακό χαλικάκι και θα ακολουθήσει πολύ πλύσιμο το Σαββατοκύριακο. Η παρακάτω ρίζα mangrove κόπηκε ελαφρώς για να περιορίσω το βάρος και επεξεργάστηκε με dremel, υπομονή και πολύ αγάπη για να τις δώσω το σχήμα που τελικά βλέπετε.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ρίζα mangrove 1.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  68,9 KB
Βεβαίως η ρίζα θέλει δουλειά στον κουβά με βραστό νερό και υπομονή κάμποσες μέρες για να εισέλθει στο ενυδρείο. Μέρες φυσικά που θα μου δώσει το στρώσιμο του ενυδρείου που θα γίνει με φαγητό και μετρήσεις μιας και δεν εμπιστεύομαι μπόλι απο αλλού ή καλύτερα δεν έχει άλλους χομπίστες εδώ στη Ζάκυνθο για να μπορώ να πάρω βακτήρια.
Θα ακολουθήσει εν καιρώ πιο αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου με τα φυτά που σκέφτομαι να βάλω μέσα, όπως και με τα ψαράκια. Μετρήσεις, εξοπλισμό και οτιδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει και άλλους στο νέο τους ξεκίνημα.
Όπως έχω ξαναπεί στο forum δεν βιάζομαι καθόλου να ολοκληρωθεί η διαδικασία, γιατί το ξεκίνημα ενός νέου ενυδρείου είναι και η ομορφότερη κατ' εμέ φάση και η πιο καθοριστική για την μετέπειτα πορεία και εξέλιξη του ενυδρείου μας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-16, 13:24
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Καλημερα Σταυρο!
Τι φιλτρανση σκευτεσαι να χρησιμοποιησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-16, 14:28
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
....δεν βιάζομαι καθόλου να ολοκληρωθεί η διαδικασία, γιατί το ξεκίνημα ενός νέου ενυδρείου είναι και η ομορφότερη κατ' εμέ φάση και η πιο καθοριστική για την μετέπειτα πορεία και εξέλιξη του ενυδρείου μας.
+1000

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-16, 09:26
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Φίλτρο χρησιμοποίησα το eheim aquaball 2208. Γεγονός είναι οτι το φίλτρο είναι μικρό σε κάδους και με τα σφουγγαράκια που έχει μέσα μιλάμε για μηχανικό φιλτράρισμα. Θα το αφήσω κατά τη διαδικασία στρωσίματος και μόλις αποκτήσει τη λάσπη του θα το αντικαταστήσω με κάποιο μεγαλύτερο, αφού θα έχω έτοιμη πλέον την απαραίτητη βιολογία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-16, 09:25
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Επειδή χαζή είναι μόνο η ερώτηση που δεν κάνεις...κατά το στάδιο στρωσίματος κάνουμε αλλαγή νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-16, 09:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Όχι. Όταν μηδενίσουν αμμωνία-νιτρώδη και ανέβουν αρκετά τα νιτρικά τότε κάνεις μια καλή αλλαγή και βάζεις τα πρώτα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-16, 09:33
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή χαζή είναι μόνο η ερώτηση που δεν κάνεις...κατά το στάδιο στρωσίματος κάνουμε αλλαγή νερού?
Συνήθως όχι, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος.
Πάντως αν κάνεις, φρόντισε να αναπληρώσεις την αμμωνία που αφαίρεσες.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-16, 09:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μετά από παρατηρήσεις αλλά και συζητήσεις που έχω κάνει , οι αλλαγές νερού κατά το στρώσιμο μόνο καλό κάνουν , και προσωπικά έχω παρατηρήσει επιτάχυνση του στρωσίματος. Αρκεί το νερό να έχει την ιδία θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και συμπλήρωση της αμμωνίας που θα χαθεί. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις , 30% την εβδομάδα σαν να είχες ψάρια. Επίσης έχω παρατηρήσει κάποιες φορές στασιμότητα του στρωσίματος, αμμωνία 0 , Νιτρικά στο θεό και τα νιτρώδη να μη πέφτουν με τίποτα, να μπαίνει αμμωνία, να μηδενίζεται , άλλα τα νιτρώδη εκεί ψηλά. Μια αλλαγή τότε 80%-90%, προσθήκη αμμωνίας 4-5ppm , σε 24 ώρες μηδενίζουν όλα δια μαγείας , προσθήκη πάλι αμμωνίας 4-5pmm και πάλι σε 24 ώρες όλα 0. Δηλαδή σε τέτοια περίπτωση μια επανεκκίνηση βοηθάει πάρα πολύ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-16, 11:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από παρατηρήσεις αλλά και συζητήσεις που έχω κάνει , οι αλλαγές νερού κατά το στρώσιμο μόνο καλό κάνουν , και προσωπικά έχω παρατηρήσει επιτάχυνση του στρωσίματος. Αρκεί το νερό να έχει την ιδία θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και συμπλήρωση της αμμωνίας που θα χαθεί. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις , 30% την εβδομάδα σαν να είχες ψάρια.* Επίσης έχω παρατηρήσει κάποιες φορές στασιμότητα του στρωσίματος, αμμωνία 0 , Νιτρικά στο θεό και τα νιτρώδη να μη πέφτουν με τίποτα, να μπαίνει αμμωνία, να μηδενίζεται , άλλα τα νιτρώδη εκεί ψηλά. Μια αλλαγή τότε 80%-90%, προσθήκη αμμωνίας 4-5ppm , σε 24 ώρες μηδενίζουν όλα δια μαγείας , προσθήκη πάλι αμμωνίας 4-5pmm και πάλι σε 24 ώρες όλα 0. Δηλαδή σε τέτοια περίπτωση μια επανεκκίνηση βοηθάει πάρα πολύ
χμμμ....θέλω επιχειρηματολογία για να πεισθώ μήπως είσαι βιαστικός? η μέθοδος με την αμμωνία θέλει υπομονή για περίπου 2 μήνες αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου στη συνέχεια πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση και μετρήσεις γιατί ένα σύστημα "στρώνει" ή ωριμάζει-ισορροπεί πολύ αργότερα (6 μήνες+).
* δεν καταλαβαίνω τι επιτυγχάνεται με την αλλαγή νερού
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-16, 11:32
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Έκανα τη συγκεκριμένη ερώτηση γνωρίζοντας οτι δεν κάνεις αλλαγή νερού, αλλά απ' την άλλη δεν αναγράφεται ξεκάθαρα σε κανένα ποστ. Σήμερα ξεκινάω μετρήσεις και ανυπομονώ να δώ τα χρώματα των φιαλιδίων να τερματίζουν.
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ γρήγορες και κατατοπιστικές απαντήσεις σας και ιδιαιτέρως τον Κλεόβουλο. Θα σας ενημερώνω περιοδικά για την εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-16, 11:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ....θέλω επιχειρηματολογία για να πεισθώ μήπως είσαι βιαστικός? η μέθοδος με την αμμωνία θέλει υπομονή για περίπου 2 μήνες αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου στη συνέχεια πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση και μετρήσεις γιατί ένα σύστημα "στρώνει" ή ωριμάζει-ισορροπεί πολύ αργότερα (6 μήνες+).
* δεν καταλαβαίνω τι επιτυγχάνεται με την αλλαγή νερού
Κλεόβουλε μιλάω μόνο για το κύκλο του αζώτου, όχι για "στρώσιμο" και "ωρίμανση" του ενυδρείου με τη πλήρη έννοια
Τις λίγες φορές που ασχολήθηκα στρώσιμο μόνο με αμμωνία (1 φόρα την έκανα αποκλειστικά μόνος μου και στις υπόλοιπες συμμετείχα και έδινα οδηγίες) δεν έκανε ποτέ πάνω από 30-35 ημέρες. Μία φόρα μάλιστα που είπα κάποιες οδηγίες σε στρώσιμο μόνο με τροφή , έκανε 17 ημέρες, είχαν προστεθεί βέβαια κάποια φυτά που βοήθησαν αρκετά, αλλά έγιναν σε αυτές τις 17 ημέρες και 2 φορές αλλαγή.
Όλα αυτά που αναφέρω είναι από προσωπικές εμπειρίες , και ξεκίνησα να το εφαρμόζω από τότε που το πρότεινε ο Σπύρος, και όντως παρατήρησα διαφορά στο χρόνο ολοκλήρωσης του κύκλου του αζώτου. Με συζητήσεις που είχα με το Σπύρο είναι πως με την αλλαγή μπαίνει νερό πλούσιο σε οξυγόνο (που συντελεί πολύ στο κύκλο του αζώτου) αλλά και ιχνοστοιχείων.
Τη μέθοδο που εφαρμόζω πιο τακτικά είναι μπόλι με αμμωνία (ξέρω πως θα μου πεις πως με το μπόλι μπορείς να προσθέσεις ψάρια αμέσως, είμαι λίγο πιο απαιτητικός θα έλεγα , γιατί ξέρω πως οι αρχάριοι χομπίστες δεν είναι και τόσο πειθαρχημένοι και να προσέχουν το τάισμα και την ιχθυοφόρτιση στις αρχές ), όσες φορές έγινε μια αλλαγή τις πρώτες 3-4 ημέρες , ο κύκλος ολοκληρώθηκε ακριβώς στις 8 ημέρες μέγιστο, όπου δεν έγινε αλλαγή τη 10η ημέρα υπήρξε στασιμότητα που με την επανεκκίνηση που είπα πριν αμέσως ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώθηκε . Όλα τα παραπάνω έγιναν με περιεκτικότητα αμμωνίας στα 4-5ppm
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-16, 11:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εγώ ρωτάω για να μαθαίνουμε από τις επιμέρους παρατηρήσεις του καθένα και αν χρειαστεί να συμπληρώσουμε και το αντίστοιχο υπόμνημα
(εγώ στρώνω μόνο με μπόλι και μόνο στο μακρινό παρελθόν είχα στρώσει με την αργηηηηή μέθοδο χωρίς καν προσθήκη τροφής)

Με την αλλαγή νερού,
-η προσθήκη νερού πλούσιου σε οξυγόνο δεν μου λέει τίποτα δεδομένου ότι υποτίθεται πως λειτουργεί το φίλτρο, υπάρχει ανατάραξη της επιφάνειας και άρα επαρκής οξυγόνωση
-η προσθήκη ιχνοστοιχείων όμως ίσως είναι κάτι που βοηθάει στην ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηρίων (θέλει διερεύνηση)

Με τα άλλα (προσθήκη φυτών, αυξημένη θερμοκρασία) είναι αποδεδειγμένο ότι υπάρχει επιτάχυνση της διαδικασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-16, 14:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επιστημονικά γιατι συμβαινει δεν το εχω δει πουθενα για να μπορω να το αποδείξω, στη πράξη αυτό παρατήρησα. Επίσης στο θέμα ότι το φρέσκο νερό ειναι πλούσιο σε οξυγόνο μπορεί να οφείλετε και στο φαινόμενο της οξειδοαναγωγής, μη ξεχνάμε πως το νερό στο ενυδρείο "οξειδώνεται" ή χάνει ένα μέρος της δυνατότητας του να εμπλουτίζεται με οξυγόνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-16, 09:12
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Ας γράψω λίγες πληροφορίες για την αμμωνία που βρήκα με δυσκολία θα έλεγα σε φαρμακείο και την οποία προμηθεύτηκα. Υδατικό διάλλυμα αμμωνίας 25,8% μπουκάλι του ενός λίτρου στα 2,5 ευρώ. Κούνησα το μπουκάλι δυνατά και δεν άφριζε μήν έχοντας άλλο τρόπο να διαπιστώσω αν έχει άλλες προσμίξεις. Κατόπιν υπολογισμού η ποσότητα για 55 λίτρα καθαρά που έχω, ήταν μόλις 1ml. Η μέτρηση στο ενυδρείο έγινε με το API Ammonia NH3-NH4 και το αποτέλεσμα ήταν 4ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-16, 09:15
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Και μια φωτογραφία απ΄το μπουκάλι, με τη διαφορά οτι έχει κόκκινο καπάκι.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ammonia.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  60,7 KB
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-16, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Χθες το βράδυ συγκεκεριμμένα έριξα αμμωνία που το μπουκάλι ήταν ακριβώς το ίδιο σε 95αρι ενυδρείο, και έριξα 2ml και η μέτρηση μου έδειξε περίπου στα 5ppm (Καιρό είχα να στρώσω ενυδρείο )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-16, 12:45
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Με ευχαριστεί το γεγονός οτι δεν έριξα κάτι που είναι ακατάλληλο και γι' αυτό έβαλα και τη φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-16, 09:05
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Λοιπόν αμμωνία έριξα στις 13/1/2016 και το αποτέλεσμα της μέτρησης με υγρά της Api ήταν 4ppm. Μέχρι και σήμερα το πρωί 22/1/2016 παραμένει στα 4ppm και δεν έχει χρειαστεί να ξαναρίξω αμμωνία έκτοτε. ΝΟ2 είναι μηδέν, επομένως δεν έχει αρχίσει ο κύκλος ακόμα...υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-16, 09:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Υπομονή
-------------------------
Θερμοκρασία 28+ ε !!
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-01-16 στις 09:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-16, 11:47
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Έφτασε λοιπόν η μέρα που μέτρησα NH3+4=0, NO2=0, NO3=10 (υγρά Api), συνεχίζω ρίχνοντας τροφή και αύριο μετά την μεγάλη αλλαγή θα προσθέσω τρία (3) θηλυκά Guppy για να μην έχω γέννες αρχικά. Ένα μήνα μετά θα προστεθεί ένα αρσενικό και δύο θηλυκά ακόμα. Στο ενυδρείο εκτός απο τη ρίζα magrove έχει προστεθεί και Egeria Densa απ' την οποία έχω ήδη πάρει κλαδέματα (υγρό λίπασμα Sera Flora 5ml κάθε Κυριακή μετά την αλλαγή). Θα ενημερώσω και με φωτογραφίες εν καιρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-16, 11:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επειδή βλέπω λίγα νιτρικά δώσε λίγο προσοχή στις αρχές, όχι υπερβολικό τάισμα και τακτικές μετρήσεις που θα τις αραιώνεις σιγά σιγά.
Αντε με το καλό και τα ψαράκια σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-16, 15:33
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή βλέπω λίγα νιτρικά δώσε λίγο προσοχή στις αρχές, όχι υπερβολικό τάισμα και τακτικές μετρήσεις που θα τις αραιώνεις σιγά σιγά.
Αντε με το καλό και τα ψαράκια σου
Τακη τα λιγα νιτρικα μπορει να οφειλονται στην egeria densa.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-16, 15:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη τα λιγα νιτρικα μπορει να οφειλονται στην egeria densa.
Αν έχει φυτά , ναι, είναι λογικό, δεν το διάβασα πάλι όλο το θέμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος με guppies taspan78 Ζωοτόκα 24 15-04-10 12:43
Σύσταση Ενυδρείου 180 Λίτρων??? zipo Αρχάριοι γλυκού νερού 14 06-11-09 02:51
Μπόλιασμα νέου ενυδρείου Lampros Αρχάριοι γλυκού νερού 4 25-11-07 03:00
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Αρχή νέου ενυδρείου betty Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 26-01-06 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07773 seconds with 16 queries