Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-10, 12:12
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή Tελικα watt ή lumen

Έχω προβληματιστεί τελευταία με την πορεία τον φυτών μου τι θέλουν watt ή lumen?
Δεν είμαι ιδικός στα ενυδρεία και στα φυτά που είναι σε υδρόβια κατάσταση…και προς θεού δεν θέλω να επιβάλω την γνώμη μου αλλά να γίνει μια συζητήσει στο θέμα που με απασχολεί τόσο καιρό και κάποια πειράματα που μου βγήκαν στην πορεία χωρίς να το επιδιώξω…
Σίγουρα υπάρχουν συγκεκριμένα Kelvin που βοηθάνε την ανάπτυξη τον φυτών,όπως η λάμπες ανάπτυξης φυτών…από μόνες τους μπορούν να βοηθήσουν?
Όχι…και εξηγουμε,εχουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρα και βάζουμε της osram fluora 4 λάμπες πχ 25w,σύνολο 1w/l…η περισσότερη λένε ότι αυτός ο συγκεκριμένος φωτισμός είναι καλά για ένα δύσκολο φυτεμενο,αν πούμε ότι αυτό το ενυδρείο έχει ύψος 40 εκατοστά τα φυτά θα πάνε πολύ καλα…αν αυτό το ενυδρείο έχει ύψος 60 εκατοστά και εννοείτε τα λύτρα είναι ίδια πιστεύετε ότι θα φτάσει ο φωτισμός?
Η συγκεκριμένες λάμπες της osram έχουν 1400 lumen…Οι μονάδες λούμεν (lumen:lm) μετράνε την φωτεινή ροή (luminous flux) που παράγει μια φωτεινή πηγή και θα έλεγα ότι είναι η πιο βασική πληροφορία που πρέπει να γνωρίζει κάποιος για τον λαμπτήρα που πρόκειται να αγοράσει και όχι τα watt που είναι η κατανάλωση του λαμπτήρα.
Υπάρχουν λαμπτήρες φθορισμού που τα lumen είναι περισσοτερα,αυτό έκανα και στο δικό μου ενυδρείο και είδα μεγάλη διαφορά προς το καλυτερο,η ανάπτυξη τον φυτών γίνονταν μεν πιο αργά αλλά τα μεσογονάτια ήταν πολύ κοντά που δεν ξεχωρίζει το ένα με το αλλο,τα watt στο ενυδρείο μου έμειναν τα ίδια απλά αύξησα τα lumen…


με osram fluora
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _6160205.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  80,6 KB

και εδω με επιλογη λαμπτηρων με περισσοτερα lumen(τα watt ειναι ιδια)
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _C122311.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  84,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _C122283.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  70,2 KB

Και εδώ ρωτώ γιατί αυτή η μεγάλη διαφορά?
το διοξείδιο τώρα μπήκε…
δεν ξερω πως θα αντιδρασουν απο δω και περα,αλλα μεχρι και τωρα η αναπτυξη ειναι καλη(οχι σε υψος αλλα σε μεσογονατια)...

και να αναφέρω τα λίτρα του ενυδρείου μεικτά είναι 600 και τα watt είναι 144…
από τότε που άλλαξα της λάμπες με περισσότερα lumen εμφανίστηκε σποτ άλγη χαμηλά στο πίσω τζαμί δεν ξέρω αν είναι ένας παράγοντας που δείχνει ότι αυξήθηκε το φως…
αυτά από μενα,θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας.
Μπορεί να κάνω και μεγάλο λάθος που αυτή την στιγμή δεν μπορώ να το δω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-10, 12:29
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

αν και εγω φιλε μου, ακομα το ψαχνω το θεμα με τις λαμπες, σημερα δλδ θα δοκιμασω κατι που μου ειπανε εχθες, νομιζω οτι εχεις πολυ λιγα watt, για τα λιτρα σου, και σηγουρα οι αλλαγες στις λαμπες σου, εφεραν τις αλγες, αφου δεν προσαρμοσες τα φυτα σου
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-10, 12:34
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

δεν εχω αλγες τωρα,ειναι πολυ λιγες...
απλα θελω να πω οτι η επιλογη λαμπας με τα watt ειναι λαθος,σε εμενα εκανε την διαφορα η αυξηση τον lumen...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-10, 12:35
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τα watts είναι ένας διαδεδομένος γενικός τρόπος για να βρίσκουμε τι λάμπες θέλουμε.

Σαφέστατα και τα lummens μετράνε-όσο περισσότερα βγάζει μία λάμπα τόσο πιο πολύ φως.
Για αυτό και μειώθηκαν οι αποστάσεις ανάμεσα στα κλαδιά.
ΥΓ Αν και χιλιοειπωμένο είναι δύσκολο να το βρεις σε τέτοιο όγκο πληροφοριών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-10, 12:38
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

οντος ο ογκος ειναι τεραστιος...συγκεκριμενα με εκανε να το ψαξω ενα ποστ του raven που ελεγε αν δεν κανω λαθος για υψηλων απετησεων φυτεμενω με λιγα watt,δεν ειμαι και σιγουρος εχει καιρο που το διαβασα...
---------------------------------
το θεμα ειναι γιατι εμεις ζηταμε πληροφoριες απο τους αλλους για τα watt που εχουν και οχι για lumen?
και να αναφερο εδω οτι με τα λεντ σποτ δεν μπορουμε να εχουμε φυτεμενο με υψος πχ πανω απο 50 ποντους... γιατι δεν παραγουν πολλα lumen...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-10, 14:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aiptek Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν παραγουν πολλα lumen...

Πολύ σχετικό αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-10, 15:46
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σχετικό αυτό.
τι θελεις να πεις με αυτο,συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-10, 19:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aiptek Εμφάνιση μηνυμάτων
τι θελεις να πεις με αυτο,συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω...

Λέω ότι δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να πεις "Α! είναι led άρα δε βγάζει πολλά lumens!". Ειδικά στα led μπορείς να βρεις τεράστια γκάμα. Επίσης, να σκεφτείς ότι αν έχεις μία λάμπα φθορισμού χωρίς ανακλαστήρα, περισσότερο από το μισό φως χάνεται, ενώ στα led η ακτίνα είναι πιο συγκεντρωτική.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-10, 20:40
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

εγω δεν ειδα led πανω απο 900 lumen...αν εχει θα ηθελα ενα link για να τα δω,και αν ειναι να τα δοκιμασω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-10, 23:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ορίστε: http://cgi.ebay.co.uk/1x-50W-warm-Wh...item27b62f748b

Αλλά δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα αυτό που λες γιατί led δε βάζεις μόνο ένα να φωτίζεται ένα σημείο. Βάζεις πολλά με μοιρασμένη την ένταση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-10, 23:55
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορίστε: http://cgi.ebay.co.uk/1x-50W-warm-Wh...item27b62f748b

Αλλά δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα αυτό που λες γιατί led δε βάζεις μόνο ένα να φωτίζεται ένα σημείο. Βάζεις πολλά με μοιρασμένη την ένταση.
για καπω λογο δεν δουλευει το link...για ποσα lumen μηλαμε?
πιο ειναι αυτο που λεω και δεν εχει ιδιαιτερο νοημα?
συγνωμη αλλα δεν μπορω να σε καταλαβω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-10, 00:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aiptek Εμφάνιση μηνυμάτων
για καπω λογο δεν δουλευει το link...για ποσα lumen μηλαμε?
πιο ειναι αυτο που λεω και δεν εχει ιδιαιτερο νοημα?
συγνωμη αλλα δεν μπορω να σε καταλαβω...

Μόλις τώρα το πάτησα και δουλεύει, πάντως μιλάμε για 4500lm στα 50W.

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το να εξετάζεις την ένταση ενός και μόνο λαμπτήρα led σε σχέση με ένα σωλήνα φθορισμού γιατί όσο και να δίνει ένα led δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο του, αλλά χρησιμοποιείς περισσότερα κατανεμημένα πάνω από το ενυδρείο, ώστε να καλύψεις όλη την επιφάνεια που θες να φωτίσεις. Επομένως δε χρειάζεται κάθε λαμπάκι να είναι δυνατότερο της λάμπας φθορισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-10, 10:57
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις τώρα το πάτησα και δουλεύει, πάντως μιλάμε για 4500lm στα 50W.

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το να εξετάζεις την ένταση ενός και μόνο λαμπτήρα led σε σχέση με ένα σωλήνα φθορισμού γιατί όσο και να δίνει ένα led δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο του, αλλά χρησιμοποιείς περισσότερα κατανεμημένα πάνω από το ενυδρείο, ώστε να καλύψεις όλη την επιφάνεια που θες να φωτίσεις. Επομένως δε χρειάζεται κάθε λαμπάκι να είναι δυνατότερο της λάμπας φθορισμού.
δεν κανω καμια συγκρηση...απλα αναφερω εναν λογο που δεν μπορουμε να εχουμε φυτεμενο με led,με μικρη καταναλωση 1-14w(σε ενυδρεια με μεγαλο υψος)...
τωρα αυτο το LED που εχεις στο link δεν συμφερη απο καταναλωση και κοστος,νομιζω το καταλαβενης...
η επιφανεια που θα φωτισει ειναι μικρη λογου συγκετροτικης δεσμης...
αν βγαζει πραγματατικα τα lumen που λεει μπορεις να φωτισεις συγκεκριμενα σημεια,πχ της γωνιες του ενυδρειου...
αν το led δεν εχει πολλα lumen πχ πανω απο 1000 lumen δεν μπορει να φτασει το φως στον πατο,μιλαω παντα για ενυδρεια με μεγαλο υψος,δηλαδη αν ενα led εχει 500 lumen και το τοποθετησης σε υψος 50 εκατοστα πες οτι φτανουν στον πατο 10 lumen και εσυ χρειαζεσε 30 τοτε θελεις παραπανω led να στελνουν την δεσμη τους στο ιδιο σημειο,αν ομως τοποθετησης led με 2000 lumen,ανετα θα φταση περισσοτερο φως στο πατο...
δεν ξερω αν καταλαβες τη θελω να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-10, 12:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ καταλαβαίνω τι λες, αλλά το έχεις λίγο αποσπασματικά στο μυαλό σου. Και για να εξηγηθώ... Ένας λαμπτήρας φθορισμού Τ8 εκπέμπει ας πούμε 1400lm. Αυτά είναι προς κάθε κατεύθυνση και μοιρασμένα σε όλο το μήκος του. Περισσότερο από το μισό φως πάει χαμένο (ειδικά χωρίς ανακλαστήρες). Αν πάρω δηλαδή μία επιφάνειά του ίση με την επιφάνεια ενός led τότε είναι πολύ πιο αδύναμη η δέσμη από τη φθορισμού. Όπως αν χρειάζεσαι περισσότερο φως λόγω ύψους όταν χρησιμοποιείς ένα σύστημα με λάμπες φθορισμού δεν μπορείς να αλλάξεις τα lumens του λαμπτήρα και θα βάλεις παραπάνω λάμπες για να φτάσεις στην επιθυμητή φωτεινότητα έτσι και αν έχεις led θα βάλεις όσα χρειάζεσαι. Lumens είναι και τα μεν και τα δε, lux μετράς σε προσπίπτουσα επιφάνεια. Δεν έχει ο ένας τα γαμάτα και ο άλλος τα μούφα!

Όσο για το τι ποσότητα φωτός φτάνει στον πάτο δες εδώ για μια προσέγγιση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-10, 12:56
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

απλα με της φθοριου εχεις την επιλογη lumen.
τα led χαμηλης ισχιος(1-14w) φτανουν μεχρι 900 lumen προς το παρων...
αρα θελεις λιγοτερες λαμπες φθοριου για να φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα και λιγοτερα watt(καταναλωση)...
εχει φθοριου στα 36w που αποδιδουν 3000-4000 lumen περιπου,εγω αυτη την στιγμη εχω 2 φθοριου που εχουν περιπου η μια 2500 lumen,μπορεις να καταλαβεις οτι εχω περιθωριο με τα ιδια watt που εχω στο ενυδρειο να ενυσχησω τον φωτισμο μου περισσοτερο,τα led προς το παρων δεν μπορουν να μου δωσουν περισσοτερα lumen χωρις να αυξησω τα watt...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-10, 13:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά για να καταλάβεις και το άλλο που σου λέω θα αλλάξω λίγο τον τίτλο σου:

Lumen που εκπέμπει ο λαμπτήρας μου ή Lux που μετράω μέσα στο ενυδρείο μου

Δε λέω ότι ξημέρωσε μια νέα μέρα (προς το παρόν) επειδή υπάρχουν τα led, αλλά ακόμα και τώρα έχουν τρανταχτά πλεονεκτήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-10, 13:17
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

ναι ομως τα lux εχουν να κανουν με τα lumen και οχι με τα watt κατα καπιο τροπο...
τον τιτλο τον επελεξα για να ξεχωρισουμε τα watt απο τα lumen μιας και μπορουμε με τα ιδια watt να εχουμε περισσοτερα lumen.
Η μονάδα lux αντιπροσωπεύει τα lumens ανά τετραγωνικό μέτρο επιφάνειας (lumen/m2)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-10, 13:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το τι σημαίνει η κάθε μονάδα το ξέρω πολύ καλά, φαίνεται και στο άρθρο για το οποίο σου έδωσα σύνδεσμο.

Λοιπόν, ναι έχεις δίκιο και καλύτερα να συζητάμε για lm/λίτρο, αλλά οι χοντροκομμένοι κανόνες των W/λίτρο υπάρχουν πολλά χρόνια και για διάφορους λόγους είναι πολύ πιο εύκολοι και παγιωμένοι πια.

Δεν έχεις δίκιο για τα led. Ο τρόπος που το σκέφτεσαι για μένα δεν είναι ολοκληρωμένος. Δε σου λέω να τα αγαπήσεις και να πας αύριο να βάλεις, σου λέω να τα απορρίψεις για τους σωστούς λόγους και όχι γιατί δε σκέφτεσαι όλες τις παραμέτρους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-10, 13:38
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

αυτο ειναι!!! χοντροκομενη κανονες που μας βαζουν σε εξωδα(δεη)...
για τα led δεν εχω προβλημα,να εισαι σιγουρος οτι θα πειραματιστω μαζι τους καπια στιγμη,αρκει να βγουν καπια χαρακτηριστηκα τους λιγο πιο δυνατα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-12-17, 22:14
Aristotelis Ο χρήστης Aristotelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπέρα καi από μένα,ψάχνω για λάμπες led για το ενυδρείο μου και έπεσα πανω σε αυτές.πιστευεται οτι ειναι οκ για ενυδρείο με φυτά?

https://www.ledokosmos.gr/enethreioe...i-psarion.html



Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-12-17, 22:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Φίλε με τόσα λεφτά παίρνεις Chihiros led από eBay, κάνε μια αναζήτηση να δεις τη διαφορά. Επίσης έχει σημασία τι φυτά θες να βάλεις. Και με φωτιστικό γραφείου μεγαλώνουν τα φυτά γίνε πιο συγκεκριμένος.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-17, 22:54
Aristotelis Ο χρήστης Aristotelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

απο φυτα εχω ανουβιες και κρυπτοκορινες.

επισης θελω να τα βαλω στο καπακι του ενυδρειου,οι λαμπες τωρα που εχω φθοριου 90cm.οποτε θελω κατι να τις αντικαταστησω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-17, 23:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Για πιο λόγο να τις αντικαταστήσεις? Δε σου μεγαλώνουν τα φυτά? ¶νοιξε καλύτερα ένα θέμα με το ενυδρείο σου ώστε να έχουμε τα δεδομένα και να το δούμε εάν σε ενδιαφέρει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-17, 23:20
Aristotelis Ο χρήστης Aristotelis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πιο λόγο να τις αντικαταστήσεις? Δε σου μεγαλώνουν τα φυτά? ¶νοιξε καλύτερα ένα θέμα με το ενυδρείο σου ώστε να έχουμε τα δεδομένα και να το δούμε εάν σε ενδιαφέρει.
οκ οκ θα ανοιξω θεμα,
δεν εχω κανενα προβλημα απλα λογο τεχνολογιας αλλα και καταναλωσης βεβαια σε μικροτερο βαθμο.
ευχαριστω θα ανοιξω ενα θεμα αυριο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
watt/lit?? dimitris vas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 23-12-09 20:59
επιλογη με βαση watt η' lumen; mao Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-08-08 13:17
Lumen bright reflectors Tricky Φωτισμός 5 05-07-08 09:13
WATT tsagod Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 02-12-07 23:52
Λαμπες και watt scalare Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 27-10-05 11:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07867 seconds with 16 queries