Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-18, 10:45
Johny Ο χρήστης Johny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2017
Περιοχή: Κω
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Αδιαβροχοποιηση - διαθεσιμα υλικα

Γεια και απο μενα. Ανοιγω θεμα γιατι σκεφτομαι να κανω μια ιδιοκατασκευη οπως ο κυριος στο βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=dS6AJL3CAt0&t=4s

Ο οποιος χρησιμοποιει αυτο το υλικο για αδιαβροχοποιηση

https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=pond+shield+epoxy

Υπαρχει κατι αναλογο εδω στην Ελλαδα?
Αν δεν υπαρχει, τι αλλο θα εκανε καλη αδιαβροχοποιηση σε ξυλο?

Ανοιγω εδω το θεμα γιατι σκεφτομαι να φτιαξω λιμνη εσωτερικου χωρου φτιαγμενη απο μπετοφορμ θαλασσης

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-18, 11:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία στο εγχείρημα!
Δες το θέμα του Θανάση http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43576 για να πάρεις ιδέες. Με μια αναζήτηση θα βρεις κι άλλα παρόμοια θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-18, 19:05
Johny Ο χρήστης Johny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2017
Περιοχή: Κω
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Κλεοβουλε ευχαριστω πολυ.
Θα ηθελα ομως να μαθω ποιο υλικο ειναι ασφαλες για τα ψαρια μου το οποιο να μπορω να το χρησιμοποιησω στην κατασκευη και το οποιο να χει καλη προσφηση σε ξυλο.

Εχω δει αρκετα που τα χρησιμοποιουν σε τσιμεντενιες δεξαμενες ποσιμου νερου.

Μηπως κανουν και για εφαρμογη σε ξυλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-18, 19:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εποξική ρητίνη χρειάζεσαι.
Δες κι αυτό το θέμα που περιγράφει τη διαδικασία και τα υλικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90380
Περίμενε να σου γράψουν φίλοι που έχουν εμπειρία σε ξυλοκατασκευές (εγώ έχω μια φοβία ).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-18, 20:16
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου
Στο θεμα μου που σου εδειξε ο Κλεοβουλος, αρχικα χρησιμοποιησα απλη εποξικη ρητινη για την οποια γενικα διαβασα οτι δεν αφηνει τπτ στο νερο και οτι ειναι ασφαλης. Ομως μετα απο ενα διαστημα αρχησα να εχω μερικους θανατους και αργοτερα οταν αδειασα τελειως το ενυδρειο και στεγνωσε(μετακομισα..) παρατηρησα οτι για καποιο λογο το υλικο εμοιαζε σαν να ειχε διαλυθει. Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος εγω στην χρηση του υλικου (αναλογιες, θερμοκρασιες χρονοι κλπ) ή το ιδιο το υλικο. Το Σεπτεμβρη επισκευασα το ενυδρειο με μια εποξειδικη βαφη (sinmast rm22) η οποια, οπως λεει η εταιρια, ειναι για δεξαμενες ποσιμου νερου ιχθυτροφεια, ιχθυοκαλλιεργειες κλπ. Απο το Σεπτεμβρη μεχρι τωρα δεν εχω ουτε ενα θανατο και το υλικο επειδη το ελεγχω πολυ περισσοτερο τωρα δεν εχει παρουσιασει καμμια φθορα. Για την προσφυση που αναφερεις το μονο που θα σου πω ειναι οτι το πρωτο χερι το απορροφα το ξυλο ασε που το sinmast αναφερει στις οδηγιες του οτι κανει για ξυλο.
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-18, 08:27
Johny Ο χρήστης Johny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2017
Περιοχή: Κω
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εποξική ρητίνη χρειάζεσαι.
Δες κι αυτό το θέμα που περιγράφει τη διαδικασία και τα υλικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90380
Περίμενε να σου γράψουν φίλοι που έχουν εμπειρία σε ξυλοκατασκευές (εγώ έχω μια φοβία ).
Πολυ καλο θεμα το συγκεκριμενο. Ειδα ομως και το θεμα του Τακη(Bob o μαστορας) και πραγματικα ξεστραβωθηκα. Μεσα απο αυτο το θεμα καταλαβα οτι οι επιλογες ειναι απειρες , χρειαζεται φαντασια και μαστορια φυσικα οπως του Τακη και πιστευω οτι ολα Θα πανε καλα.

Κλεοβουλε, σε ευχαριστω παρα πολυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε μου
Στο θεμα μου που σου εδειξε ο Κλεοβουλος, αρχικα χρησιμοποιησα απλη εποξικη ρητινη για την οποια γενικα διαβασα οτι δεν αφηνει τπτ στο νερο και οτι ειναι ασφαλης. Ομως μετα απο ενα διαστημα αρχησα να εχω μερικους θανατους και αργοτερα οταν αδειασα τελειως το ενυδρειο και στεγνωσε(μετακομισα..) παρατηρησα οτι για καποιο λογο το υλικο εμοιαζε σαν να ειχε διαλυθει. Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος εγω στην χρηση του υλικου (αναλογιες, θερμοκρασιες χρονοι κλπ) ή το ιδιο το υλικο. Το Σεπτεμβρη επισκευασα το ενυδρειο με μια εποξειδικη βαφη (sinmast rm22) η οποια, οπως λεει η εταιρια, ειναι για δεξαμενες ποσιμου νερου ιχθυτροφεια, ιχθυοκαλλιεργειες κλπ. Απο το Σεπτεμβρη μεχρι τωρα δεν εχω ουτε ενα θανατο και το υλικο επειδη το ελεγχω πολυ περισσοτερο τωρα δεν εχει παρουσιασει καμμια φθορα. Για την προσφυση που αναφερεις το μονο που θα σου πω ειναι οτι το πρωτο χερι το απορροφα το ξυλο ασε που το sinmast αναφερει στις οδηγιες του οτι κανει για ξυλο.
Scorpion ευχαριστω.

Για τις γωνιες τι υλικο εβαλες? Πολυεστερα ή ταινια υαλονηματων?
Υπαρχει και μια κολλα σαν σιλικονη, η Turbofix που ειναι πολυ καλη. αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι ασφαλεις για τα ψαρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johny : 31-01-18 στις 08:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-18, 10:43
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johny Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο θεμα το συγκεκριμενο. Ειδα ομως και το θεμα του Τακη(Bob o μαστορας) και πραγματικα ξεστραβωθηκα. Μεσα απο αυτο το θεμα καταλαβα οτι οι επιλογες ειναι απειρες , χρειαζεται φαντασια και μαστορια φυσικα οπως του Τακη και πιστευω οτι ολα Θα πανε καλα.

Κλεοβουλε, σε ευχαριστω παρα πολυ.
-------------------------


Scorpion ευχαριστω.

Για τις γωνιες τι υλικο εβαλες? Πολυεστερα ή ταινια υαλονηματων?
Υπαρχει και μια κολλα σαν σιλικονη, η Turbofix που ειναι πολυ καλη. αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι ασφαλεις για τα ψαρια.

Εσωτερικα εβαλα σε ολη την επιφανεια υαλουφασμα και στις γωνιες εβαλα λωριδες υαλουφασματος. Με δυσκολεψαν αρκετα οι γωνιες γιατι δεν καθοταν καλα το υφασμα και μου κρατουσε αερα, οποτε οταν το υλικο σταθεροποιήθηκε εκατσα και "εσκαψα" οπου ειχε φουσκαλε στις γωνιες και περασα ενα καλο χερι εποξικη για να γεμισω τα κενα. Αν το ξαναεφτιαχνα εσωτερικα δεν θα εβαζα υφασμα (νομιζω δεν προσφερει κατι τελικα) παρα μονο στις γωνιες(γιατι το ξυλινο εκει ειναι που "πονάει") αφου πρωτα εβαζα καποιο πιχακι ωστε να ομαλοποιησω την γωνια για να κατσει το υφασμα. Επίσης για να κολλησω τα ξυλα χρησιμοποίησα ξυλοκολλα πολυουρεθανης ανθεκτικη στο νερο.
__________________
--------Θ ά ν ο ς---------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-05-20, 21:23
panoolis Ο χρήστης panoolis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2020
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Στεγανοποίηση κεραμικής γλαστρας

Καλησπέρα φίλοι μου,είμαι καινούργιος εδώ.Ετοιμαζω μια γλαστρολιμνη.Μου άρεσε πολύ η ιδέα της. Αγόρασα μια μεγάλη κεραμική γλάστρα.Πριν βάλω φυτά κ κάνα κουνουποψαρα,σκέφτηκα να την γεμίσω νερό να δοκιμάσω την στεγανότητα της.Ετυχως που το σκέφτηκα γιατί σε κάποιο σημείο της γλαστρας χάνει νεράκι απο μικρες ρωγμουλες.Θελω να με βοηθήσετε κ να μου πείτε με τι μπορώ να περάσω το εσωτερικό της γλαστρας ώστε να την στεγανοποίησω για να μπορώ να την χρησιμοποιήσω.Ευχαριστω εκ των προτέρων .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-20, 21:59
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Πολυ καλη η ιδεα,σε τι διαστασεις? εχεις υπολογισει το κοστος?μηπως σου βγαινει μια η αλλη με το γυαλινο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy Κερι αδιαβροχοποιησης ρουχων kgf12345 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 01-10-14 20:04
Υποβρυχια-αδιαβροχη καμερα kwstas_original Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 40 11-12-11 17:18
Αδιαβροχα ντουί... GFON DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 22-10-05 05:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05285 seconds with 14 queries