Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-10, 13:59
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Φωτισμος με led

Καλησπέρα ξαναααααά


δεν ξέρω εάν υπάρχει και κάπου αλλού το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι οπότε με τον κίνδυνο να επαναληφθώ θα ρωτήσω...

Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά με την τοποθέτηση λαμπών LED σε ενυδρεία?
Έχω ενυδρείο ανοιχτού τύπου και παρήγγειλα 2 ράγες αδιάβροχων ταινιών-λαμπών LED σε σειρά,1 μέτρο η καθεμία, μία μπλε-για moonlight- και μία λευκή.

Έχω πάρει τροφοδοτικά,δεν τις έχω κόψει ακόμα και θα ήθελα οδηγίες σχετικά με το:
1)πως να τις τοποθετήσω και
2)σε τι μήκος
Το ενυδρείο είναι κύβος(περίπου..), έχει διαστάσεις 40*45*31 και είναι κατάφυτο, χωρίς καπάκι.

Περιμένω με αγωνία απαντήσεις,ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 14:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ποσα βατ ειναι η ταινια ?
και στα ποσα κελβιν ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-10, 16:33
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Επειδη το ψαχνω καμποσους μηνες το θεμα "LED":

1. Δε μας αναφερεις την ισχυ τους. Για ταινιες καλο θαναι να εχουν κοντα στα 14Watt/Meter ή 60led/meter. Αυτες ειναι και οι πιο ισχυρες νομιζω που κυκλοφορουν. Επισης να μας πεις αν οι λευκες ειναι cold ή warm white(για πληρες φασμα φωτοσυνθεσης θα χρειαστεις κ απο τα 2 ειδη).
2. Δωσε μας και τα στοιχεια του/των τροφοδοτικων σου(Volt, Watt, Ampere) να σου πουμε αν ειναι αρκετα κ πως θα τα συνδεσεις.
3. Προσοχη στο κοψιμο. Συνηθως κοβονται ανα 3 led(υπαρχει σημειωμενη χαραγη), αλλιως δε δουλευουν.
4. Μιας και πηρες αδιαβροχες πες μας τυπο ΙΡ65, ή ΙΡ68? οι πρωτες ειναι ημιαδιαβροχες, οι δευτερες αδιαβροχες, πλην ομως εκει που θα κοψεις χαλαει το αδιαβροχο κ θα πρεπει να το μονωσεις(θερμοσυστελλομενο μακαρονι, σπρει, κ.λ.π)
5. Στην κατασκευη τωρα. Αλλοι τις τοποθετουν σε παραλληλες σειρες εναλλαξ cold/warm/cold/warm, αλλοι cold/cold/warm/warm. Προφανως θα τις κοψεις σε 45 εκατ. για να σου πεσει το κοψιμο σε 3αδα(αφου 3*15=45)

Κατα τη γνωμη μου και
ΓΕΝΙΚΑ:
Οι λεντοταινιες ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ* για φυτεμενα. Σε 6-7 μηνες-εχει αναφερθει στο φορουμ-εχουν σημαντικη πτωση φωτεινοτητας. Επισης απο πλευρας φωτιστικης ισχυος (lumen,lux) σε ξενα fora αναφερουν οτι οι ταινιες ειναι πολυ χαμηλες, γιαυτο πανε σε λυσεις "superbright led" με ψηκτρες, ανεμιστηρες κ δε συμμαζευεται.
*οταν λεω ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ, το φουλ φυτεμενο σου ενδεχεται να μεινει μονο με τις ανουμπιες

Αυτα απο μενα, συμπληρωστε με...
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-10, 17:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λεντοταινιες ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ* για φυτεμενα. Σε 6-7 μηνες-εχει αναφερθει στο φορουμ-εχουν σημαντικη πτωση φωτεινοτητας. Επισης απο πλευρας φωτιστικης
ισχυος (lumen,lux) σε ξενα fora αναφερουν οτι οι ταινιες ειναι πολυ χαμηλες, γιαυτο πανε σε λυσεις "superbright led" με ψηκτρες, ανεμιστηρες κ δε συμμαζευεται.
*οταν λεω ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ, το φουλ φυτεμενο σου ενδεχεται να μεινει μονο με τις ανουμπιες

Αυτα απο μενα, συμπληρωστε με...
Συμφωνώ, ούτε κι εγώ θα πρότεινα απλά LED για δύσκολα φυτά.
Τώρα βέβαια αφού τις παρήγγειλες Μάνο, καλύτερα θα ήταν να τις
βάλεις συμπληρωματικά, για να βοηθούν τις ήδη υπάρχουσες λάμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 11:11
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις διαφωτιστικες ερωτησεις, για να γινω κι εγω πιο περιγραφικος.
Παιδια τις πηρα μαζι με ηλεκτρολογο μηχανολογο αναπληρωτη στο Παν/μιο,οποτε δε με προβληματιζει το ποσο δυνατες ειναι γιατι τον ολο διαλογο μεταξυ του πωλητη-και αυτος φιλος- και του μηχανολογου τον παρακολουθησα τρωγοντας σπορια και χαζευοντας λαμπες...
1)Εγω του ειπα οτι ηθελα ισχυ κοντα στα 15 vat στα 45 εκατοστα, απο εκει και περα νομιζω αυτες που πηραν πληρουν την αναλογια γιατι θυμαμαι οτι ειναι η 60 η 75 leds. Ειναι cold white και η αλλη η μπλε το κλασικο μπλε που μοιαζει με Moonlight.
2)Tροφοδοτικα δε θυμαμαι,θα σου πω μολις τα παρω
3)Θα το πω στον πωλητη ωστε να τις κοψει αναλογα
4)Ειναι σιγουρα αδιαβροχες,γιατι ρωτησε αν θελω ημιαδιαβροχες και του ειπα οχι.
5)Για κατασκευη εχω τον προβληματισμο οτι το ενυδρειο ειναι χωρις καπακι και δεν ξερω εαν πρεπει να τις κολλησω στα τοιχωματα η απλα να κανω κατι σαν ραγες απο πανω,εξου και οι ερωτησεις μου. Μπορω και να βα΄λω πλεξιγκλας απο πανω αλλα δε με φτιαχνει γιατι το ανοιχτο ενυδρειο εχει καποια οφελη που δ εθελω να χασω(εχω και κλειστοστα ιδια λιτρα).
Επισης ειναι ΠΟΛΥ φυτεμενο για τον μικρο ογκο του και εφοσον εχει παρατηρηθει οτι εχουν προβλημα τα LED ,θα τα βαλω ως υποστηριξη για την παλια λαμπα.


Χθες ηρθαν οι λαμπες,περαiτερω πληροφοριες μολις τις πιασω στα χερια μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 11:19
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

1)Με cold white και μπλε δε νομίζω ότι θα έχεις το φάσμα που χρειάζονται τα φυτά. Σκοπεύεις να "συμπληρώσεις" με κάποιο άλλο φωτισμό; Γιατί αν είναι μόνο με αυτά τα λεντ, όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω, δεν ξέρω αν θα τη βγάλουν καθαρή τα φυτά (επειδή λες ότι είναι και πυκνοφυτεμένο).

5)Να τις κολήσεις στα τοιχώματα δεν παίζει, γιατί τα λεντ βγάζουν έναν "κώνο" φωτός αρκετά στενό, οπότε πρέπει να είναι στραμμένα προς το αντικείμενο που πρέπει να φωτίσεις. Η γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς ράγες.

Αφού είσαι διατεθημένος να τα βάλεις σε "συνδυασμό" με την παλιά σου λάμπα, εγώ θα σου πρότεινα (έχοντας κάνει το "ταξίδι" από Τ5 σε Led και πίσω) να κοιτάξεις την ποσότητα του φωτισμού που χρειάζεσαι και να την καλύψεις με μια ολοκληρωμένη λύση αντί να βάλεις και λάμπες και λεντ μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 13:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
5)Να τις κολήσεις στα τοιχώματα δεν παίζει, γιατί τα λεντ βγάζουν έναν "κώνο" φωτός αρκετά στενό, οπότε πρέπει να είναι στραμμένα προς το αντικείμενο που πρέπει να φωτίσεις. Η γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς ράγες.
Το να τις κολλήσει στα τοιχώματα δεν είναι και ότι καλύτερο (θα χαθεί πολύ φως, για να μην πω το περισσότερο), απλά να πω ότι στις ταινίες led σχεδόν πάντα η γωνία είναι γύρω στις 120 μοίρες, γιατί φτιάχνονται για να φωτίζουν χώρο. Μακάρι να είναι με συγκεντρωμένη δέσμη, που δεν το νομίζω όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 13:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οπως ειπαν τα παιδια μονο με τις λεντοταινιες δεν θα μπορεσεις να κρατησεις το φυτεμενο!!!!
εχω παραγγειλει κι εγω λεντοταινιες για το ενυδρειο μου αλλα εμενα θα ειναι βιοτοπικο για δισκους, που θελουν χαμηλο φωτισμο και χωρις φυτα...
βαλε και καποια λαμπα για να μεινουν τα φυτα σου σωστα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 14:06
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Μιας και γίνεται συζητηση για τα led πάρτε και ενα λινκ με κατι ενδιαφερονhttp://viewitem.eim.ebay.gr/10W_20000K_800LM_LED_Lamp_for_Aquarium/220667489641/item
πρεπει να βγαινει και σε 6500κ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 15:03
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

20000K High Power 800LM LED Lamp for Aquarium

20000K: Κανει ΜΟΝΟ για θαλασσινο
800LM:
Δε φτανουν ουτε για moonlight!(συμφωνα με ενα κανονα- 30lumen/liter -δεν ξερω αν ειναι σωστος- θες κοντα στα 30*70lit=2100 lumen)(Για 300λιτρο εχω υπολογισει πανω απο 10.000lumen)

Επισης λαβε υποψη και το μεγεθος τους
115mm×85mm×97mm

-Γενικοτερα ο φωτισμος με LED ειναι κατι το πολυπλοκο.
-Δεν εχουμε καταρχην πολλες αναφορες απο ακουαριστες για φυτεμενα, μονο για θαλασσινα.
-Επισης οσο κ αν εψαξα δεν υπαρχει σωστος-τελικος τροπος με τον οποιο να υπολογιζεις τη σχεση watt/liter ή lumen/liter.
Ολοι βαζουν λεντ με ισχυ στο περιπου, χωρις ακριβη υπολογισμο. Το αποτελεσμα στα φυτεμενα- μετα απο καιρο -δεν το διευκρινιζουν.
-Ξεκινας λοιπον με τις ταινιες σου και τις λαμπες και βλεπεις. Θα χρειαστεις ισαριθμες ισως και περισσοτερες warm(γιατι οι warm βγαζουν λιγοτερα lumen)
Γνωμη μου να κανεις καπακι απο πλεξι, πανω στο οποιο θα κολλησεις τις ταινιες, εφοσον ειναι ΙΡ68. Παιζει ρολο και η αποσταση απο την επιφανεια του νερου. Με το πλεξι θασαι πιο κοντα χωρις τις απολειες που θαχει το κρεμαστο.
**Επειδη το ψαχνω αρκετους μηνες, εχω καταληξει σε καποια superbright led.
Οταν θαχω ολοκληρωσει την κατασκευη, θα δημοσιευσω λεπτομερειες
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 16:07
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω του ειπα οτι ηθελα ισχυ κοντα στα 15 vat στα 45 εκατοστα,

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα βατ των ΄Τ5 ή των Τ8 με τα βατ των LED. Τα LED βγάζουν κατευθυντικό φως αντίθετα από τις λάμπες φθορισμού που εκπέμπουν φως 360 μοίρες γύρω από τον άξονα τους.

Θα έπρεπε να δεις πόσα lumens έβγαζαν οι παλιές σου λάμπες με τις οποίος τα φυτά πήγαιναν καλά και να προσπαθήσεις να φτάσεις με τις LED τουλάχιστον περίπου στα 2/3 αυτών των lumens.

Αυτά είναι καθαρά θεωρητικά. Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο φωτιστικό με LED αλλά δεν το έχω βάλει ακόμα στο ενυδρείο για να δω πως θα πάει αν και τα φυτά μου δεν είναι δύσκολα.
-------------------------
Αν θυμάμαι καλά οι Τ5 μου βγάζουν περίπου 2500-3000 lummens οπότε οι δύο περίπου 5000-6000.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 22-09-10 στις 16:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 16:30
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
20000K: Κανει ΜΟΝΟ για θαλασσινο
γι΄αυτό έγραψα οτι πρέπει να βγαινει και σε 6500κ.τώρα για τα 800 lmn ξέρω οτι είναι λιγα αλλά παιζει να έχει γίνει και λάθος.υπάρχουν αρκετοι τέτοιοι προβολείς υπαρχουν και βιντεο όπως αυτα http://www.youtube.com/watch?v=TpbbCHS_lqw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=B8f2S...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=B8f2S...eature=related
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-10, 14:55
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

" για τα 800 lmn ξέρω οτι είναι λιγα "
-ειναι λιγα για το μεγεθος του προβολεα(10 προβολεις τετοιοι μπαινουν μονο σε πισινα!)

-για να δειξω τι εννοω και προς τα που κατευθυνομαι περιπου κατασκευαστικα, δειτε αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=6q9Lm...eature=related
Προκειται για πανισχυρα led διαμετρου 1cm κ παχους 0,5cm.
12led*700-900Lumen=8400 εως 10800 Lumen !!!
που μπορουν να καλυψουν 200-300 Lit ενυδρειο
Υπαρχουν ομως παρα πολλα που πρεπει να μαθουμε για να δουλεψουμε με τετοια led και κυριως πανω στο θεμα "ψυξη"
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-09-10, 15:17
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Χμ,το καλο με το ποστ ειναι οτι οσοι πειραματιζονται με led θετουν την κατασκευη απο διαφορετικη σκοπια.
Επειδη με φοβισατε λιγακι με το θεμα επαρκειας, θα μεινω με τις κανονικες λαμπες,απο 9 ωρες θα τις κατεβασω στις 6 και θα βαλω τα led μονο για 3-4 ωρες το βραδυ,κολλημενα σε καπακι που θα φτιαξω απο πλεξι(οταν βρω χρονο..).

Θα αρχισω να παρακολουθω τα φυτα και θα ενημερωσω για τις οποιες αλλαγες,οποτε θα μιλησουμε συντομα για τις οποιες εξελιξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-09-10, 16:22
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή Και μια εμπειρική άποψη...

Θα συμφωνήσω με τις επιφυλάξεις που έχουν διατυπωθεί σχετικά με τη χρήση των φτηνών (χαμηλής απόδοσης) λεντ σε φυτεμένα ενυδρεία, καταθέτοντας μια εμπειρική άποψη.
Πριν 3-4 μήνες άλλαξα το φωτισμό του 54λιτρου ενυδρείου μου από Τ8 σε λεντ, για λόγους οικονομίας αλλά και αισθητικής καθώς προτιμώ τα ανοικτά ενυδρεία και ήθελα να καταργήσω το καπάκι...
Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 60Χ30Χ30 και στο καπάκι φορούσε μια Τ8, grolux, 15 watt με ανακλαστήρα. Στο ενυδρείο υπήρχαν μόνο φυτά χαμηλών απαιτήσεων και με μια υποτυπώδη λίπανση (ελάχιστες ταμπλέτες βυθού κάθε 6 μήνες), πήγαιναν καλούτσικα σε σημείο που τα πολύ εύκολα χρειαζόταν και κλάδεμα. Τα φυτά ήταν μια ανούμπια, μερικές κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες, java moss και κερατόφυλλο.
Πριν από 3-4 μήνες κατήργησα το καπάκι με την Τ8 και το αντικατέστησα με μία αλουμινένια μπάρα στην οποία κόλλησα 2 κομμάτια αδιάβροχη λεντοταινία των 4,6 watt/μέτρο, μήκους 60 εκ έκαστο. Το ένα κομμάτι είναι warm white και το άλλο κομμάτι cold white. Συνολικά δλδ έχω 1,2 μέτρα λεντοταινία σε απόσταση περίπου 15 εκατοστών από την επιφάνεια του νερού.
Η παραπάνω λεντοταινία κόστισε 15 ευρώ το μέτρο και έχει κατανάλωση περίπου 6 watt.
Το αποτέλεσμα οπτικά ήταν σαφώς σκοτεινότερο από την Τ8. Ποια ήταν όμως η εξέλιξη των φυτών; Τους πρώτους 1-2 μήνες τα φυτά φαινόταν να την παλεύουν έχοντας απλώς μειωμένη ανάπτυξη. Το τελευταίο διάστημα όμως τα περισσότερα έχουν πάρει την κάτω βόλτα... Το μοναδικό φυτό που δείχνει ανεπηρέαστο είναι η ανούμπια που συνεχίζει να πετάει καινούρια φύλλα. Οι κρυπτοκορίνες επίσης φαίνονται στάσιμες αλλά ανεπηρέαστες. Οι βαλισνέριες έφθιναν αισθητά και σε λίγο καιρό δε θα υπάρχουν. Το ίδιο και η μος και το κερατύφυλλο που φθίνουν επίσης αισθητά ενώ με τον προηγούμενο φωτισμό πήγαιναν πολύ καλά και έδινα και κλαδέματα...
Η παραπάνω προσωπική εμπειρία δεν μπορεί να διεκδικήσει τις δάφνες επιστημονικού πειράματος καθώς το πρότζεκτ υλοποιήθηκε πολύ πρόχειρα. Τα 2 κομμάτια λεντοταινίας τοποθετήθηκαν πολύ κοντά μεταξύ τους ενώ ίσως θα μπορούσαν να τοποθετηθούν και 5-6 εκατοστά πιο κοντά στην επιφάνεια του νερού. Δεν είναι εύκολο επίσης να καταλάβω αν για τη φθίνουσα πορεία των φυτών έφταιγε το λάθος φάσμα (kelvin) ή η ανεπαρκής ένταση (lumens).
Πάντως το συμπέρασμα που κατέληξα εγώ είναι ότι οι φτηνές λεντοταινίες δεν μπορούν ακόμα να χρησιμοποιηθούν ούτε για χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένα τουλάχιστον με τρόπο που να έχουμε αισθητή ωφέλεια σε εξοικονόμηση ενέργειας και σε κόστος κτήσης σε σχέση με τα φτηνά τ5 ή τ8 overtank φωτιστικά. Έχω την αίσθηση πάντως ότι θα ήταν καλή λύση για αφρικάνικα νταμάρια ή για σκοτεινά (μεγάλου μήκους) βιοτοπικά αμαζονίου. Και σίγουρα είναι το μέλλον στο φωτισμό του ενυδρείου αφού χρόνο με το χρόνο βελτιώνονται και γίνονται φτηνότερα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-09-10, 09:56
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Αρα εχουμε κ ελληνικη εμπειρια αυτων που ελεγα...

1. "3-4 μηνες"? μετα το 6μηνο, οπου τα λεντ θαχουν πτωση?
2. "grolux 15 watt": μηπως ξερεις ποσα lumen? συνηθως οι grolux τα γραφουν στο κουτι τους. επρεπε να βαλεις τα ιδια lumen σε λεντ.
3. "λεντοταινία των 4,6 watt/μέτρο": επρεπε να πας σε 14,4 w/m και περισσοτερα μετρα, δηλ να γεμισεις ολο το καπακι με παραλληλες σειρες λεντ.
4. "warm white /cold white": αρα δε φταιει το φασμα(υποθετουμε οτι δινουν το σωστο φασμα για cold/warm), αλλα η ισχυς.
5. "μοναδικό φυτό που δείχνει ανεπηρέαστο είναι η ανούμπια": αυτο ειπα και στο Μανο πιο πριν.
6. "2 κομμάτια λεντοταινίας τοποθετήθηκαν πολύ κοντά μεταξύ τους": σε πλατος/υψος ενυδρειου 30 εκατ. νομιζω οτι καλυπτουν(τα λεντ εχουν ανοιγμα 120ο). Εσυ θα μας πεις, δες αν ολος ο βυθος καλυπτεται απο τις δεσμες των λεντ ή υπαρχουν σκοτεινες περιοχες(εννοειται χωρις τα φυτα).
7. "...αν για τη φθίνουσα πορεία των φυτών έφταιγε το λάθος φάσμα (kelvin) ή η ανεπαρκής ένταση (lumens)":
Οι κατασκευαστες λ/ταινιων λενε για warm=3400K, cold=6400K. Υποψη οτι τα φυτα θελουν ενα φασμα στα 450nm(blue, αντιστοιχει σε cold) και ενα στα 620nm(red, αντιστοιχει σε warm). Το υπολοιπο ειναι αχρηστο για τα φυτα, χρησιμο για μας για να βλεπουμε συνολικα λευκο. http://en.wikipedia.org/wiki/Photosy...tive_radiation
Σιγουρα φταινε τα lumen. Το ειπες και μονος σου: "Το αποτέλεσμα οπτικά ήταν σαφώς σκοτεινότερο από την Τ8"

Τι κανεις απο εδω κ περα, εφοσον θες να συνεχισεις με ταινιες, παρε τις μεγαλυτερες σε ισχυ 14-15Watt/m και γεμισε ολο το καπακι. Επωνυμες(αλλα ακριβες) ταινιες, αναφερουν και τα lumen π.χ.
http://roll-x.gr/item.php?itid=22

*Παντως το πειραμα σου ειναι πολυ χρησιμο για ολους μας.
Επαληθευεις τις διαφορες net-φημες περι ακαταλληλοτητας των λ/ταινιων σε φυτεμενα.
**Θα μπορουσα να σας πω περισσοτερα, επιφυλασσομαι οταν θα αρχισω το δικο μου πειραμα.
Αν πετυχει θαχετε πληρη περιγραφη.
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-09-10, 10:22
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε τις μεγαλυτερες σε ισχυ 14-15Watt/m και γεμισε ολο το καπακι. Επωνυμες(αλλα ακριβες) ταινιες, αναφερουν και τα lumen.
Έχεις δίκιο, απλώς αν πάω σε 2,5 μέτρα (4Χ60 εκ.) επώνυμες και μεγαλύτερης ισχύος λεντοταινίες αναιρούνται τα πλεονεκτήματα της χαμηλής κατανάλωσης και του χαμηλού κόστους (diy) φωτιστικού λαμβάνοντας υπόψη ότι με 50 ευρώ βρίσκω ντιζαινάτο (κινέζικο) overtank φωτιστικό 2Χ24 Τ5 (συν 15 ευρώ το κόστος για 2 grolux) που σε 45-50 λίτρα καθαρό νερό είναι ...τούμπανο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-09-10, 10:40
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
12led*700-900Lumen=8400 εως 10800 Lumen !!!
Αυτό πρέπει να είναι λάθος!Ψάχνω πάρα πολύ το θεμα των led και δεν βρηκα μέχρι στιγμης led 1watt που να έχει τέτοια απόδοση.Χαρακτηριστικά σου αναφέρω πως τα cree xpg 3w που είναι φρέσκα στην αγορά και θεωρουνται top έχουν περιπου 320 με 345 lumen εκαστο.Θα σου πω επισης οτι οι πιο πολλές εταιριες κατασκευης πανε σε 3 βατ led για να μπορουν να έχουν διεισδυτικότητα.Επισης για ενυδρειακή χρήση δεν μας ενδιαφέρουν μόνο τα λουμεν αλλά και τα par.Βέβαια υπάρχει και το θέμα κόστους.Αν έχεις απαιτητικό ενυδρειο (reef,full φυτεμενο) θα πρέπει να κινηθείς προς τα 3 watt αν έχεις αμαζονιου,αφρικης,χαμηλών απαιτησεων κάνουν και αλλα led.Παρτε και ακόμα ενα συνδεσμο που θα τον πρότεινα για ανατολή δυση και καταιγίδες
http://www.youtube.com/watch?v=runeVxqeK1w
http://www.aquariumledlighting.co.uk...tion/binfo.htm
και κάποια πιο ποιοτικα κιτ
http://www.reefledlights.com/led-kits/deluxe-led-kits/
Παράθεση:
κυριως πανω στο θεμα "ψυξη"
υπάρχουν ψυκτρες σε οτι διασταση θες,θερμοκόλλα ποιοτική και ανεμηστηράκια![στην χειρότερη των περιπτώσεων (που δεν χρειαζεται μιας και αυτός ο τροπος ψυξης είναι αποτελεσματικός )υπάρχει και η υδροψυξη από υπολογοστη]
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-09-10, 14:23
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

http://www.energeco.com.gr/
Μπειτε εδω και δειτε στις κατηγοριες με τα led
Τα εχει ενας συνχομπιστας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-10, 07:54
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Brilliance K2: maximum 2034 lumen? πολυ λιγα μου φαινονται.
Κινεζικο τ5: καλη λυση, παρε και 2 sylvania των 4ευρω η μια, αλλα ειπαμε αλλη φαση τα led
CREE vs SEOUL: δες συνημμενο
διεισδυτικότητα: Σιγουρα ειναι καλυτερα με τα PAR, ομως εμεις οι χομπιστες δεν εχουμε τροπο* να τη μετρησουμε, οποτε αναγκαστικα βασιζομαστε στα χαρακτηριστικα(watt, lumen) που δινουν οι κατασκ. εταιρειες led.
υδροψυξη από υπολογιστη: μιλας για "κλειστο κυκλωμα", ή "ανοικτο"? Αν υπαρχει μη τοξικο μεταλλο, πανευκολα ψυχεις χρησιμοποιωντας το νερο του ενυδρειου.

*πριν 15 χρονια ασχοληθηκα με τη φωτογραφια.Τοτε θυμαμαι οτι υπηρχαν φωτομετρα χειρος(ελαχιστα κ πανακριβα τα ψηφιακα). Σημερα δεν ξερω τι υπαρχει. Αν καποιος εχει φωτομετρο χειρος spot-ανακλωμενου, μπορει να παιρνει μετρησεις απο διαφορα σημεια του βυθου/φυτων και να τις χρησιμοποιησει ως κριτηριο. Εχω την εντυπωση οτι τα φωτομετρα αυτα εκτος απο ταχυτητα/διαφραγμα δειχνουν κ τα lux/lumen.
http://www.sekonic.com/products/Seko...ITALMASTER.asp
http://www.konicaminolta.com/sensing...t10/index.html
Ας μας ενημερωσει καποιος με περισσοτερες γνωσεις.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  S1.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  95,4 KB  
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-09-10, 10:24
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Brilliance K2: maximum 2034 lumen? πολυ λιγα μου φαινονται.
σχετικά λιγα είναι αλλά το συστημα αυτό δεν το θέλεις τόσο για φωτισμό όσο για ανατολή δυση και καταιγίδες
Παράθεση:
Κινεζικο τ5: καλη λυση, παρε και 2 sylvania των 4ευρω η μια, αλλα ειπαμε αλλη φαση τα led
+100 Τ5 δοκιμασμένη και καλή λυση με μεγάλο χρωματικό φάσμα με μειονεκτημα την κατανάλωση
Παράθεση:
CREE vs SEOUL: δες συνημμενο
Ο πινακας είναι λιγο μπερδεμένος αφου πάνω λεει για 2800ma μετά 1400mα ενω δεν μπορώ να καταλάβω και ποσα βατ είναι ακριβώς.Σαν κοινό παράγοντα παιρνω αυτό που λέει ο κατασκευαστής(seoul) στην σελιδα του για 90 Lm/w(τα αντιστοιχα cree τα δινoυν περιπου 135lm/w μετρημενα.
http://www.candlepowerforums.com/vb/...08#post3115908
Και βέβαια παιζει και το value for money και η αξιοπιστία
Παράθεση:
διεισδυτικότητα: Σιγουρα ειναι καλυτερα με τα PAR, ομως εμεις οι χομπιστες δεν εχουμε τροπο* να τη μετρησουμε, οποτε αναγκαστικα βασιζομαστε στα χαρακτηριστικα(watt, lumen) που δινουν οι κατασκ. εταιρειες led.
Σ΄αυτό πιστεύω (και στο χρωματικό φάσμα) παιζεται όλη η ιστορία!
Παράθεση:
υδροψυξη από υπολογιστη: μιλας για "κλειστο κυκλωμα", ή "ανοικτο"? Αν υπαρχει μη τοξικο μεταλλο, πανευκολα ψυχεις χρησιμοποιωντας το νερο του ενυδρειου.
η πιο ευκολη λυση θα ήταν με νερό ενυδρείου,με τετοια θερμοκρασία θα θέρμαινες και το ενυδρείο(που είναι καλό για το χειμώνα κακό για το καλοκαιρι)αλλα δεν υπάρχει κάποιο φθηνό υλικο αξιοπιστο για το ενυδρείο.Εγώ σκεφτόμουν για κλειστό κυκλωμα με δοχείο έξω από το ενυδρείο και πιθανώς και διαφορετικό υγρό ψυξης(αλλά δεν πιστευω οτι χρειάζονται υδρόψυξη για νορμαλ χρηση-εκτός αν τους κάνουμε overclocking)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-09-10, 15:11
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

o πινακας στο φορουμ που δινεις στο τελος γραφει:
CREE XP-G:
Ι=2600mA
V=3,53Volt
P=9,18(P=V*I=2,6A*3,53Volt=9,178WATT καταναλωση), τα οποια δινουν 542,77lumen
αν κ το pdf του αλλα λεει:
Imax=1,5A
Vmax=3,5V
Αρα Pmax=1,5*3,5=5,25Watt , που δινουν απο 130-347 lm το καθε led.

SEOUL:
Ι=2800mA(maximum)(τα 1400mA ειναι μια συνιστωμενη μεση τιμη)
V=4,2Volt(maximum)
P=9,18(P=V*I=2,8A*4,2Volt=11,76WATT καταναλωση), τα οποια δινουν 900lumen

Μπορει τα Seoul να δινουν 90 Lm/w, αλλα η συστοιχια τους(case) πιανει 700-900lumen.
(Υποψη οτι ολα τα παραπανω ειναι θεωρια. δε θα τα δουλευεις τσιτα, γιατι θα τα παρεις στο χερι συντομα)
Συμπερασμα:
Η Φυσικη λεει "ενεργεια απο το μηδεν δε γινεται"
Ο κοσμος λεει "οτι πληρωνεις παιρνεις"
Στη περιπτωση μας βλεπουμε οτι τα lum αυξανονται αναλογα με τα Watt. Αρα οπως το βλεπει ο καθενας.
Ή παιρνεις περισσοτερα τεμαχια cree λογω τιμης-αξιοπιστιας, ή παιρνεις λιγοτερα Seoul. Αρκει κ στις 2 περιπτωσεις να αθροισεις τα lumen που χρειαζεσαι για τα λιτρα σου.
Προσωπικα παντως λεω οτι θα προτιμησω τα Cree(υπαρχουν αλλοι λογοι εκτος απο τιμη-αξιοπιστια, θελει χρονο να σας το αναλυω τωρα)

*υπαρχει τροπος για υδροψυξη "ανοικτη" με νερο του ενυδρειου. Το χειμωνα οκ, ο θερμοστατης θα λειτουργει βοηθητικα. Το καλοκαιρι, οταν τα led θα πιανουν 45ο τι γινεται? Αρκουν οι ανεμιστηρες?
Συμφωνω οτι με καλη ψηκτρα τα led δε θαχουν προβλημα.
**φιλος φωτογραφος μου ειπε σημερα οτι υπαρχει φωτομετρο με ενδειξη ev(ηλεκτρονιοβολτ). Δε νομιζω οτι μας κανει.
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΤΟΛΟΥΚΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 25-04-09 12:18
φωτισμος iliastra Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 08-03-09 22:23
Φωτισμος Satriani Φωτισμός 5 05-03-09 06:49
φωτισμος?? dinos99 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 11-09-07 17:04
φωτισμος τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 1 15-08-07 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16032 seconds with 14 queries