Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-12-09, 05:10   #1
Δωρο Γενεθλιων Ενυδρειο Γλυκου Νερου σε αρχαριο...Και τωρα τι?!!
Μανος Θες
Member
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος 18-12-09, 05:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλως σας βρηκα αγαπητοι χομπιστες
Καλως η κακως η κοπελα μου σημερα πριν απο 10 ωρες μου εκανε δωρο ενα ενυδρειο-το οποιο με την καλη της καρδια αλλα και αφελεια εστησε κι ολας και το βρηκα πριν απο λιγο στο σαλονι-,και δυστηχως ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος,οποτε θα χρειαστω τα 'φωτα' σας γιατι λυπαμαι τα ψαρακια και δεν θελω να υποφερουν.
Εδω και κανα δυωρο διαβαζω το φορουμ ωστε να ειμαι οσο πιο συγκεκριμενος γινεται και να σας δωσω τις πληροφοριες που χρειαζεστε.
Το δωρο μου λοιπον ειναι το εξης:

Γυαλινο Ενυδρειο 40*45*25,καθαρου ογκου νερου 35-38 λιτρα(το βρηκα στημενο οποτε οι υπολογισμοι ειναι σχετικοι αλλα οσο το δυνατοτερο ακριβεις),χωρις καπακι,ανοιχτο απο πανω
Φιλτρο
Αεραντλια
Εναν αρσενικο μονομαχο(υπεροχο με πορφυρο κοκκινο χρωμα και σχετικα μεγαλοσωμο)
Ενα θυληκο μονομαχο
Ενα κομματι ξυλο,το οποιο δυστηχως βγαζει καφε χρωμα στο νερο
(το ξυλο ,οχι το υποστρωμα)
υποστρωμα καφε αμμου
5 υπεροχες φετες κοκκινα κοραλια 'νεκρα'
Ρυθμιστη PH
Αντιχλωριουχες σταγονες
Υποστρωμα καφε αμμου
Τροφη ειδικη για μονομαχους

Διαβαζοντας τα ποστς σας καταλαβα οτι μου λειπουν σημαντικα πραγματα καθως η ασχετη πωλητρια πουλησε οτι να ναι στην κοπελα μου σε σχεση με το συνηθες πακετο για μονομαχους αλλα και τισ αναγκες τους.
Ειδικοτερα θερμοστατη-θερμομετρο,καποια βασικα φυτα,ασυμβατοτητα ισως των μονομαχων,φωτισμο (και το προβλημα των κοραλιων τα οποια ανηκουν σε θαλασσινα ενυδρεια).
Επισης με προβληματιζει το καφε χρωμα στο νερο αν και ρωτοντας πιο εμπειρους μου ειπαν οτι ειναι θεμα ξυλου και να μην ανυσηχω.
Χρειαζομαι τα φωτα σας ωστε να μην πεθανουν τα ψαρακια και να κανω οτι καλυτερο μπορω αγοραζοντας βασικα πραγματα που μου λειπουν και δημιουργωντας καταλληλες συνθηκες.
Δεν ειμαι χομπιστας,δεν σκοπευω να ξοδεψω ποσο ανω των 80-120 ευρω αυτη τη στιγμη αλλα θα προσπαθησω να τιμησω το δωρο μου-το οποιο μου αρεσε πολυ- και να κανω οτι καλυτερο μπορω για το ζευγαρι των 2 μονομαχων μου.

Σας ευχαριστω,καθε βοηθεια δεκτη απο replies μεχρι links

PS. (καθοτι δεινος ψαρας εχω γνωσεις για τα ψαρια αλλα οχι στο πως να τα φροντιζω δυστηχως...Διαθεση ομως υπαρχει σιγουρα..)
Εμφανίσεις: 3246
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-09, 08:25
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Talking καλός ήρθες !!!!!

καλός ήρθες φιλε μου
ένα πολύ ωραίο δώρο αλλα δυστυχώς πρέπει να το αλλάξουμε γρήγορα
τα λίτρα είναι λίγα και για τα δυο ψαράκια το θηλυκό πρέπει να φύγει αν μείνει το πιθανότερο είναι να τη σκοτώσει ο αρσενικός η να είναι μόνιμα στρεσαρισμένη
τα κοραλία το ίδιο (ανεβάζουν σκληρότητες που δε το θες σίγουρα )
για τα ξυλα μην ανησυχείς το χρώμα στο νερό είναι ρητίνες του ξύλου μονο καλο κάνουν είναι λίγο άσχημο στο μάτι αλλα θα καθαρίσει με τον καιρό
θες όπως δήποτε test νερού
ph kh gh no2 no3 nh4
οπωσδήποτε θερμοστάτη να δουλεύει στους 26
θερμόμετρο
επειδή το φίλτρο είναι άστρωτο πρέπει να κανεις συχνές αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες να μη σηκώσει αμμωνία το ενυδρείο και χάσεις τα ψαράκια σου (βάλε μια αγγελία στο φόρουμ να σου δώσει κάποιος μπόλι
ο μονομάχος χρειάζεται μαλακό νερό ( χαμηλές σκληρότητες) και ελαφρώς όξινο με ph 7 μέχρι 6.5 για να το καταφέρεις υπάρχουν πολλοί τρόποι να μαλακωσεις το νερο για μένα ο καλύτερος είναι να αγοράσεις μια μικρή ανιστροφη όσμωση
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-09, 09:46
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

αχ να μου κανανε και μενα κανα ενυδρειο ακομα δωρο..τι 5 τι 6

τυχερε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-09, 12:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλημερα και καλως ηρθες!!!!
περιττο να σου πω οτι εχεις την ιδανικη κοπελα....
οι βασικοτερες κινησεις που πρεπει να κανεις ειναι οι εξης.

1. αφαιρεις τη θηλυκια γιατι θα αρχισουν οι κοντρες και σε αυτα τα λιτρα καποιος η και οι 2 θα παθει μεγαλη ζημια εως και θανατο.
2. αν δε θελεις να ξοδεψεις αμεσα και μαζικα αρκετα λεφτα για τα τεστ τοτε ζητησε μπολι απο καποιον συγχομπιστα (η θεσσαλονικη εχει ΠΑΡΑ πολλους ) και μαλιστα καλυτερα να ριξεις 2 φορες με διαφορα 1-2 μερες για σιγουρια. ετσι με τη χαμηλη ιχθυοφορτιση που εχεις δε νομιζω η αμμωνια να σε ανησυχησει....(διαβασε σχετικα τα υπομνηματα των αρχαριων για το στρωσιμο και το μπολι)
3. αγοραζεις ενα θερμοστατη γιατι ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι και προτιμα 25-27 βαθμους.

αν πας το θηλυκο πισω και τα κοραλλια και την αεραντλια (αν τα δεχτει το καταστημα) μπορεις να παρεις κατι αλλο οπως το θερμοστατη η καποια τεστ.
δε χρειαζεσαι την αεραντλια.....
το καφε νερο ειναι επιθυμητο για τετοια ειδη....

σε δευτερο χρονο και αφου ο μονομαχος δεν ταλαιπωρειται απο αμμωνια...εχει ζεστο νερακι και προσαρμοστει.....πρεπει κατι να κανεις για να μαλακωσεις το νερο μιας και ειναι αρκετα σκληρο στη θεσσαλονικη....στην τελικη αν δε θελεις να κουβαλας απιονισμενο η να παρεις ΑΟ..σε αυτα τα λιτρα θα σε βοηθησει πολυ η τυρφη.
ο Χαρης σου εδωσε καποια λινκς διαβασε τα.

τελος απο διακοσμηση σου προτεινω μερικα ευκολα φυτα (αληθεια εχει φωτιστικο το ενυδρειο??) μαζι με το ξυλο που ηδη εχεις.
τα περισσοτερα σου τα ειπε ο Χαρης ηδη αλλα δεν ειναι κακο να τα εμπεδωσεις.....
πιστευω κι ελπιζω οτι θα σε γοητευσει το χομπυ του ενυδρειου....γιατι το προσεγγισες με σοβαροτητα και σεβασμο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-09, 14:48
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το ΣΚ καθαρίζω το φίλτρο μου οπότε εάν θέλεις μπόλι να σου δώσω!
Επίσης υπάρχει "φακή" ενυδρειακό φυτό επιφανείας και λίγο κερατόφυλο εάν ενδιαφέρεσαι! Κούτρα εννοείται!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-09, 17:44
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Η μαχη ξεκινησε...

Καταρχας σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
Προσπαθησα λογο περιορισμενου χρονου εξαιτιας της δουλειας μου, να διαβασω οτι μπορω χθες το βραδυ,κατι που με αφησε με 4 ωρες υπνο,οποτε εαν γραψω με αραμαίκης μορφης ελληνικα,συγχωρεστε με,φταιει η κουραση...
Δυστηχως ο αρσενικος πεθανε μεσα σε 20 ωρες...Και αυτο με στεναχωρει αφανταστα,γιατι δεν προλαβα να τον σωσω.

Μιλησα με την πωλητρια -εαν θελετε μπορω να αναφερω και το καταστημα- καθως και με εμπειρο πωλητη γνωστο μου απο το Quiko, ενα αρκετα γνωστο καταστημα της Θεσσαλονικης και οι γνωμες ηταν ακρως αντιφατικες. Βεβαια μεσα σε ολα καταφερα να αλλαξω τα κοραλια με ψευτικα, κατι το οποιο θα κανω αυριο μετα τη δουλεια μου
(ηδη αφαιρεσα τα αληθινα).

a)Η πωλητρια υποστηριξε οτι:ο θερμοστατης ειναι αχρηστος, καθως οι μονομαχοι ζουν και σε 'ενα ποτηρι νερο και ο θερμοστατης ειναι για τροπικα ψαρια'(εδω φανηκε οτι δε γνωριζει), ενω ο εμπειρος πωλητης γνωριζε οτι χρειαζονται και θερμοστατη για τους 25 βαθμους, και φως καποιων συγκεκριμενων watt για τα φυτα,εφοσον βαλω για τη ρυθμιση του αζωτου. Η πωλητρια μου ειπε οτι εαν θελω να βαλω φυτα χρειαζομαι χαλικι και να αλλαξω διαρυθμιση ενω ο πωλητης μου ειπε οτι το φυσικο περιβαλλον του μονομαχου ειναι αμμωδες και υπαρχουν φυτα επιφανειας η αλλου τυπου που δε χρειαζονται χαλικι(το διαβασα και εγω στα links του φορουμ)
b)Αφου ρωτησα για κατα ποσο ειναι ιδανικη η συμβιωση μου ειπε η δεσποινις να παρω αλλη μια θυληκια,ενω ο πωλητης με ρωτησε πως τα πανε μεχρι στιγμης(πριν πεθανει...).Εαν δεν ειναι επιθετικος μου ειπε να περιμενω λιγο ωστε να δω πως τα πανε και να δρασω αναλογα.Θα προτιμουσα εαν ητανι εφικτο να εμεναν και οι 2 μαζι πριν απεβιωσει,η με εναν νεο που θα βαλω για να μην στεναχωρησω την κοπελα μου-ξερετε πως πανε αυτα- αλλα θα μου πειτε εσεις εαν εχω επιλογη σε αυτο.
Σημειωση οτι αυξησα τα λιτρα σε 42 lt-με δοσεις ph kai σταγονες για το χλωριο- διοτι το φιλτρο ηταν σχετικα ψηλα,οριακα στο νερο και δεν μπορουσα να το μετακινησω.
c)Με ενημερωσαν και οι 2-κατι που γνωριζα με αυτα που διαβασα-οτι τα ψαρια μπηκαν με λαθος τροπο,αφου δυστηχως τα βαλαμε κατευθειαν στη γυαλα απο τη σακουλα(το θετικο ειναι οτι ο νερο ηταν ενυδρειου τουλαχιστον,γυρω στα 600 ml)
Απο εκει και περα, η κατασταση, μεχρι να απεβιωσει ο αρσενικος, ηταν οτι τα ψαρια συνηπηρχαν αρμονικα αλλα η θυληκια ηταν πιο δραστηρια και νορμαλ σε αντιθεση με τον απεβιωσαντα,ο οποιος ηταν συνεχεια στην επιφανεια και εκανε φουσκαλες η στο πυθμενα ακουνητος...

Το νερο εχει εμφανισει ενα ειδος 'διαφανης μεμβρανης' στην επιφανεια σε καποια σημεια σαν λαδι και δεν ξερω εαν αυτο ειναι φυσιολογικο.
Βεβαια ξεθολωσε αρκετα αλλα μεχρι να το στρωσω δεν ξερω εαν πρεπει να αφησω μεσα τη μοναχουλα θηλυκια.
Θα προσπαθησω να παρω θερμοστατη αμεσα αποψε και επισης θελω να ρωτησω τωρα που απεβιωσε ο αρσενικος,εαν μπορω να παρω ενα γλυφτη η ενα σαλιγκαρι εστω-αποτι διαβασα συνηπαρχουν με μονομαχους- ωστε να στρωθει το ενυδρειο πιο ευκολα και να προλαβω την αλγη.

Σας ευχαριστω πολυ,θα σας ενημερωσω συντομα για τις εξελιξεις και φιλε συντοπιτη 'καρντασι' που προσφερθηκες να με βοηθησεις,θα σου στειλω το κινητο μου με pm,ωστε να επικοινωνησουμε,μηπως και σωσω την μοναχη μονομαχο με τη βοηθεια σας..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-09, 23:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημειωση οτι αυξησα τα λιτρα σε 42 lt-με δοσεις ph kai σταγονες για το χλωριο- .
Το νερο εχει εμφανισει ενα ειδος 'διαφανης μεμβρανης' στην επιφανεια σε καποια σημεια σαν λαδι και δεν ξερω εαν αυτο ειναι φυσιολογικο....

και επισης θελω να ρωτησω τωρα που απεβιωσε ο αρσενικος,εαν μπορω να παρω ενα γλυφτη η ενα σαλιγκαρι εστω-αποτι διαβασα συνηπαρχουν με μονομαχους- ωστε να στρωθει το ενυδρειο πιο ευκολα και να προλαβω την αλγη.
μη χρησιμοποιεις μπαφερ για το πεχα....θα το ριξεις μονο μαλακωνοντας το νερο...τα μπαφερ προκαλουν σκαμπανεβασματα που στρεσσαρουν...
βαλε το φιλτρο να χτυπα την επιφανεια για να μην υπαρχει αυτη η λαδιλα...μπορεις να την απορροφησεις εν μερει ακουμπωντας χαρτι κουζινας στην επιφανεια για λιγο..
οχι δε μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα κανεναν "γλυφτη"..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρωτο μου ενυδρειο (βοηθεια σε αρχαριο) georot1981 Malawi 63 23-10-09 14:17
reef διακοσμηση σε ενυδρειο γλυκου νερου chris@ Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-04-09 14:57
χρηση αντιφωσφορου σε ενυδρειο γλυκου νερου orck Γλυκό νερό - Γενικά 7 06-11-08 07:22
πετρες για ενυδρειο γλυκου νερου; johnpecn` Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-08-08 14:16
καινουργειο ενυδρειο απο αρχαριο... theodwros Αρχάριοι γλυκού νερού 37 06-05-08 20:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05087 seconds with 13 queries