Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-06, 10:07
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Γέννα Corydoras Sterbai

Ο πελαργός ήρθε και στο δικό μου ενυδρείο μιας και οι συνθήκες τελικά μάλλον άρεσαν στα cory.
Ατυχώς δεν είδα την διαδικασία ζευγαρώματος αλλά την Παρασκευή επιστρέφοντας σπίτι και μετά την προγραματισμένη αλλαγή νερού είδα καμιά 15αριά αυγά στο πίσω μέρος του εσωτερικού φίλτρου. Μη γνωρίζοντας πότε έγινε η γέννα αποφάσισα να περιμένω μέχρι το πρωί της επόμενης μέρας μήπως έβρισκα και άλλα αυγά.
Το επόμενο πρωΐ παρατήρησα ότι όχι μόνο ήταν γονιμοποιημένα αλλά είχαν αρχίζει να σχηματίζονται οι ουρές τους. Τα μετακίνησα σε μια μικρή γυάλα με μια αεραντλία και μια ανουμπια (είχε και αυτή μερικά αυγά κάτω από τα φύλλα της). Παράλληλα αύξησα την παραγωγή αρτέμιας έτσι ώστε να μπορώ να ταίζω μικρά και γονείς ανάλογα.
Σήμερα το πρωί ο γόννος έχει αναπτυχθεί αρκετά (1,5 - 2 mm) και κοντεύει να αποροφηθεί ο σάκκος τους.
Επιπλέον εντόπισα άλλα τόσα μωρά στο πίσω τζάμι του ενυδρείου με τους γονείς. Το ενυδρείο φιλοξενεί ένα κοπαδάκι otocinclus και 6 sterbai.
Αλλαγή στο νερό της γυάλλας (4L) κάνω 2 φορές την ημέρα (50%) με νερό του ενυδρείου. (25C, 0No2, 0NH3, No3<5)
Στο νερό του ενυδρείου πρόσθεσα μερικές σταγόνες βιταμίνες της Sera.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η ζωντανή αρτέμια είναι κατάλληλη σαν πρώτη τροφή για τα μικρά.
Επιπλέον για πόσες μέρες επαρκεί ο σάκκος τους μιας και δεν τα βλέπω και πολύ κινητικά. (κουνάνε μόνο τις ουρές τους και μετακινούνται λίγο)
Στην γυάλα το βάθος νερού είναι 20 cm ενώ ενώ στο ενυδρείο 40cm. Τα μικρά που είναι στο ενυδρείο θα μπορούν να ανέβουν στην επιφάνεια ή αυτή η ανάγκη παρουσιάζεται όταν μεγαλώσουν περισσότερο;

(Φωτό δεν μπορώ να ανεβάσω ακόμη...)
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-06, 10:10
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile παντα τετοια.....

εγω να σου ευχηθω τα καλοριζικα,προσοχη(σαν νεος γονιος που εισαι μπισκοτανθρωπε,και φιλε μου),και να με αυτοορισω σαν πρωτο απο τους μελλοντικους αναδοχους γονεις ορισμενων απο τα παιδια σου.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-06, 10:44
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Talking

να σου ζησουν !
οσο για τις αρτεμιες ειναι η καλυτερη τροφη που θα μπορουσες να παραχωρησεις στα μικρα σου !

οσο για το υψος του ενυδρειο δεν νομιζω να εχουν προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-06, 10:56
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για την αναπαραγωγή!!
Ο σάκος της λεκίθου επαρκεί για περίπου 6 μέρες.Στα υπόλοιπα με καλυψε ο Δημήτρης.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-06, 12:32
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα σας κρατάω ενήμερους μιας και απ΄ότι καταλαβαίνω η συνέχεια αναμένεται δύσκολη. (έχει τρέξιμο να είσαι ψαρομπαμπάς).

Όταν με το καλό μεγαλώσουν (ελπίζω να τα καταφέρω αρχάριος γαρ)με μεγάλη μου χαρά Klaz θα είσαι πρώτος στην λίστα ανάδοχος γονέας. Αλλά έχουμε δρόμο...

Σύντομα θα έχω λεπτομερείς φωτό και συνθήκες από την γέννα...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-06, 12:47
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Να ρωτήσω εγώ για τις τιμές που είχες στο ενυδρείο, τις διαστάσεις του και τι ροή; έκανες κάτι συγκεκριμένο; διοτι έχω διαβάσει οτι συνήθως μετά απο χαμηλά βαρομετρικά και αλλαγή νερού αναπαράγονται...

θα με ενδιέφερε και εμένα να κάνω σε corydoras julii.

ευχαριστώ και συγχαρητήρια...να μπω, επίσης, και εγώ στη λίστα με τους μελλοντικούς ανάδοχους γονεις!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-06, 12:57
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Γράφω κυρίως για να δώσω τα συγχαρητήρια μου :eek: , και παρεπιπτόντως να πω, ότι ίσως με την αρτέμια να είναι δύσκολο το τάισμα στην αρχή (τους παίρνει λίγο χρόνο να καταλάβουν ότι τρώγεται), με τα microworms θα είναι ευκολότερο γιατί βουλιάζουν. Οπότε προμηθεύσου και μια καλλιέργεια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-06, 13:25
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Celda,
το ενυδρείο το είχα παρουσιάσει εδώ:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12403

Το 2213 έτρεχε για μερικούς μήνες σε άλλο μικρότερο και μεταφέρθηκε "στρωμένο". (η ροή του 2213 μειώθηκε λόγω του εξωτερικού θερμοστάτη)

Ένα μικρό 200l/h το πρόσθεσα για να υπάρχει σε εφεδρεία στην περιπτωση που μεταφέρω σε καραντίνα ψάρια. (θα το βάλω στο μαιευτήριο σε λίγες μέρες αν πάνε όλα καλά)

Αργότερα αποφάσισα να ενεργοποιήσω και ένα Resun εσωτερικό 400l/h γιατί διάβασα ότι στα cory αρέσει η έντονη ροή αλλά και για να μην έχω στάσιμο νερό στα χαμηλότερα στρώματα νερού. (Το αποτέλεσμα με τα 3 φίλτρα είναι μια ανεπαίσθητη κίνηση των φύλλων σε όλα τα φυτά που μου δείχνει ότι υπάρχει παντού ροή)

Ο συνδιασμός της θερμοκρασίας στο σπίτι (27-28C) και της λειτουργίας ανεμιστήρα με τους χρονοδιακόπτες του φωτισμού έδιναν θερμοκρασία 27 το ξημέρωμα και 25 το απόγευμα μερικές ώρες μετά το άναμα των φώτων. Δηλαδή έχω μια αργή μεταβολή το πολύ 2 βαθμών μέσα στο 24ώρο. (το μέγιστο ίσως και μικρότερη)

Οι αλλαγές νερού ήταν περίπου 40-50 % την εβδομάδα. Η ολική σκληρότητα δεν παρέμενε σταθερή (GH περίπου 12) γιατί δεν κατάφερνα πάντα να έχω απιονισμένο νερό για την αναπλήρωση της εξάτμησης. Για να το αντιμετωπίσω αυτό αυξομείωνα την στάθμη του νερού ανάλογα.
(γενικά δεν γεμίζω το ενυδρείο τελείως αλλά περίπου 20 λίτρα λιγότερο)

Για το φαγητό είχα ξεκινήσει ζωντανή αρτέμια λίγες μέρες πριν την γέννα και τους έριχνα μια φορά την μέρα. Συμπλήρωνα με ταμπλέτα της Tetra (Tabimin) κατά σύμπτωση αυτή που μας έγραψε ο Kostas G σε άλλο Post.
Κατεψυγμένη καθόλου. Όταν έριχνα την αρτέμια σταματούσα για λίγη ώρα τα εσωτερικά φίλτρα και παρατηρούσα το κυνηγητό.

4 guppy που είχα μέσα πρέπει να έφαγαν αρκετά από τα αυγά μιας και δεν τα είδα εγκαιρα. Τα έδιωξα άμμεσα. Αν και το ενυδρείο δείχνει λίγο άδειο μιας και όλα τα ψάρια είναι ντροπαλά και κρύβονται μόλις εμφανίζομαι στο δωμάτιο δεν νομίζω ότι θα προσθέσω άλλα ψάρια.

Για το φύλλο των ψαριών δεν μπορώ να πω ακόμη αλλά γενικά παρατήρησα 3 από αυτά να κάνουν παρέα και να κηνηγιούνται συνέχεια ενώ τα υπόλοιπα δεν συμμετέχουν. Κοπαδιάζουν ή κρύβονται όλα μαζί (και τα oto) όταν φοβούνται.

Συγνώμη για το μακρύ post ελπίζω να σε κάλυψα...

Pet ευχαριστώ είναι στα άμμεσα σχέδια αλλά θα προλάβω; η καλλιέργεια θέλει τον χρόνο της...και
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη caverman : 24-07-06 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-06, 18:59
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
...και παρεπιπτόντως να πω, ότι ίσως με την αρτέμια να είναι δύσκολο το τάισμα στην αρχή (τους παίρνει λίγο χρόνο να καταλάβουν ότι τρώγεται), με τα microworms θα είναι ευκολότερο γιατί βουλιάζουν. Οπότε προμηθεύσου και μια καλλιέργεια...
δεν νομιζω να καθυστερησουν να καταλαβουν οτι τρωγεται...
ειναι καλυτερα με αρτεμια γιατι ειναι πολυ ποιο προτεϊνουχη τροφη απο τα microworms ποιο ευκολη θελει μονο 1 μερα για να ακκολαυτει και εχεις αρκετα μεγαλη ποσοτητα και αντεχει πολλυ ωρα μεσα στο νερο ζωντανες ενω στα microworms περιμενεις 3 μερες για να ξεκινησεις να δινεις και δεν ειναι σε μεγαλη ποσοτητα ασε που θελει πουρε πατατας και βρωμαει πολυ και θελουν αλλαγη πατατας καθε ευδομαδα και δεν ζουν τοση ωρα οσο οι αρτεμιες μεσα στο νερο


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-06, 19:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για τα γεννητούρια!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Pet ευχαριστώ είναι στα άμμεσα σχέδια αλλά θα προλάβω; η καλλιέργεια θέλει τον χρόνο της...και
Όσον αφορά τα microworms, μπορείς να περάσεις όποτε θέλεις από το Σύλλογο να πάρεις μια έτοιμη καλλιέργεια.
Αυτή τη φορά πρέπει να είναι πολύ δελεαστική η πρόταση...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-06, 08:12
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

"Αυτή τη φορά πρέπει να είναι πολύ δελεαστική η πρόταση... "

Μα και πριν ήταν δελεαστική . Απλά τα ΣΚ δουλεύω από 13:00 - 21:00 οπότε μου πέφτει δύσκολο .
Εκτός εάν λόγω καλοκαιριού το ωράριο παίρνει παράταση οπότε ... .

Για την γέννα τώρα κατάφερα να μετρήσω μόνο 5 μικρά στην γυάλα και άλλα 7 στο tank. Για το πόσα είναι ακριβώς στο tank δεν μπορώ να ξέρω μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά.
Τα Microworms ήθελα να τα ξεκινήσω και σαν ποικιλία για τους γονείς. Με την αρτέμια έχει βελτιωθεί και η συμπαιρηφορά τους αφού κολυμπούν παντού για να την φάνε.

Μια ερώτηση ακόμη: Επειδή τα νιτρικά έχουν αρχίσει να μηδενίζουν στο tank με τις τακτικές αλλαγές μπορώ να προσθέσω λίπασμα ή θα είναι επισφαλές για τα μωρά; (nitrogen της sechem )
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-06, 09:16
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο λίπασμα θα σου πρότεινα να μην το χρησιμοποιήσεις.Ασε που και το νερό βρύσης έχει νιτρικά μεσα του (3-5ppm) και οπότε αφου κανεις συνέχεια αλλαγές νερου,και όλα τα νιτρικά να καταναλώνονται από τα φυτά σου στο ενδιάμεσο διάστημα,τους τα αναπληρώνεις με τις αλλαγές νερού.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-06, 10:12
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Να κάνω μία ερώτηση ??
Τα Corydoras Sterbai προσέχουν τα μικρά ??
έτσι όπως αναφέρεσαι είναι σαν οι γονείς να μεγαλώνουν τα μικρά στο ενυδρείο ??
Καλά το κατάλαβα ??
Ρωτάω γιατί αν είναι όντως έτσι τότε πραγματικά διαφέρουν πολύ από τα ξαδερφάκια τους τα aenaus… που απλά παρατάνε τα αυγά … έχω κάνει δικές μου αναπαραγωγές aenausκαι για αυτό μου κάνει εντύπωση που διαφέρουν τόσο πολύ … )
Παρακαλώ τα φώτα σας ..
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-06, 10:21
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Όχι δεν προσέχουν ούτε αυγά ούτε μωρά.
Παρατήρησα ότι τα μωρά τα αγνοούν όταν για παράδειγμα είναι κολλημένα στο πίσω τζάμι και περνάνε ακριβώς δίπλα τους.
Εγώ πάλι για να αποφύγω να μου τα φάνε το μόνο που μπορώ να κάνω αφού δεν μπορώ να τα εντοπίσω όλα και να τα πιάσω είναι να ταίζω και να απασχολώ τα ενήλικα με αρκετή ζωντανή αρτέμια δύο φορές την ημέρα.
Τώρα πόσα μωρά είναι τελικά μέσα και αν θα φαγωθούν ή όχι δεν μπορώ να πω. Από τα oto δεν φοβάμαι απώλειες. Το τελικό αποτέλεσμα θα φανεί σε κανά μήνα που θα έχουν μεγαλώσει αρκετά και θα μπορώ να τα μετρήσω. (ελπίζω)

Από αυτά που μετέφερα από αυγά σε άλλη γυάλα μεγαλώνουν σίγουρα 5. (άτιμο ξυράφι)
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη caverman : 25-07-06 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-07-06, 10:38
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

OK τότε ...
Πάντως άμα η αναπαραγωγή τους είναι σαν τα aenaus επέτρεψέ μου να σου δώσω μερικές συμβουλές … μιας και έχω είδη βγάλει 15 μικρά από 4 διαφορετικές γέννες ..

Τα μικρά είναι υπερευαίσθητα και μόνο με αρτέμια μπορείς να κάνεις δουλειά …
Συνήθως στις γέννες αυτές υπάρχει μεγάλη θνησιμότητα στα μικρά … εμένα από τα 35 – 40 μικρά που είχα κάθε φορά … μόλις 4 με 5 κατάφερναν να φτάσουν σε βιώσιμο μέγεθος .. εδώ θα επισημάνω ότι εγώ δεν τάιζα με αρτέμια και αυτό σιγάρα έπαιζε σημαντικό ρόλο .. ελπίζω να έχει πολύ καλύτερα νούμερα ..

Όταν τα μικρά που είναι στο ενυδρείο ξεκολλήσουν από το τζάμι θα τα χάσεις … και νομίζω δύσκολα θα ξανά έχεις νέα τους … γνώμη μου είναι ότι άμα τα θες καλύτερα να τα πάρεις από εκεί … ο τρόπος που χρησιμοποιούσα εγώ ήταν η μέθοδος με το καλαμάκι … βύθιζα ένα καλαμάκι έχοντας κλίσει το πάνω στόμιο … έβαζα την άλλη άκρη κοντά στα μικρά … και αφήνοντας το πάνω στόμιο τα ρούφαγα μέσα !! έκλινα και πάλι το πάνω στόμιο και τα ελευθέρωνα στην γεννήστρα !! απλό και ακίνδυνο … τουλάχιστον σε σχέση με άλλες μεθόδους …

Αυτά προς το παρόν .. ότι άλλο, εν καιρό … και πάλι καλή τύχη !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 25-07-06 στις 14:51
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-06, 12:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα ενηλικα Corydoras δεν προκειται να φανε τα μικρά,ειτε ειναι δικα τους ειτε και ξενα.Απώλειες θα έχεις μονο λόγω του οτι κάποια από τα μικρα ισως να μην προλβαινουν αρκετη ποσοτητα τροφης ή γιατι μπορει καποια να ρουφηχτουν απο το φιλτρο.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-06, 12:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Τα 4 λιτρα για γεννηστρα ειναι πολυ λιγα και επαρκουν μονο για την πρωτη εβδομαδα..... Ενα πλαστικο δοχειο 15λιτρων ειναι καλυτερο για τη σωστη αναπτυξη..... Οι αλαγες νερου καλο ειναι να μην γινονται αποτομα , εγω χρησιμοποιω ενα 2 λιτρο μπουκαλι αναψυκτικου και ενα σωληνακι αεραντλιας με βανακι για να γινεται αργα η αλλαγη νερου.... Καλο ειναι να βαλεις και ενα φιλτρακι , ιδανικα ειναι τα εσωτερικα φιλτρα με σφουγγαρι που λειτουργουν με αεραντλια κατι σαν και αυτο http://www.aquaristic.net/shop/shop....Innenfilter-L/

ειναι φθηνο και δεν κινδυνευεις να σου ρουφηξει τα μικρα και επιπλεον οξυγονωνεις και το νερο σου.... Αφου αρχισες τις γεννες και πιστευω θα κολλησεις με αυτες καλο ειναι να αγοραζεις και υγρη τροφη και νεογνα....Βοηθαει πολυ τις πρωτες μερες....... Μερικα μικρα τρωνε και πολυ καλα τριμενη νιφαδα, δοκιμασε να δεις.....

Τα στερμπαι ειναι πανεμορφα και πολυ κινητικα ψαρακια, να σου ζησουν.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-06, 13:38
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ηδη από χθές με τις κατάλληλες μετατροπές τοποθετήθηκε το μικρό στρωμένο φίλτρο από το tank στην γυάλα και έτσι έχω τώρα πολύ μικρή ροή. Επιπλέον έριξα και μια πολύ μικρή ποσσότητα αρτέμιας. Τα μικρά κάθονται την περισσότερη ώρα ακίνητα και μετακινούνται λίγο. Μέτρησα 6.
Από Δευτέρα θα ετοιμαστεί το 40L για να προγραμματήσω την μεταφορά τους.
Για τις αλλαγές χρησιμοποιώ ένα διαφανές τάπερ και σωληνάκι. Κάνω σκούπα στον πυθμένα της γυάλας και ελέγχω μήπως τράβηξα κανένα μωρό στο τάπερ. Αντίστροφα γεμίζω με νερό που παίρνω απο το tank.

Στο tank τώρα χθες δεν κατάφερα να εντοπίσω κανένα μικρό. Το χρώμα του υποστρώματος κάνει τον εντοπισμό δύσκολο. Θα δοκιμάσω νωρίς το πρωί να ανάψω τα φώτα και να ψάξω μήπως κρύβονται με το φως. Επιπλέον θα κάνω και μια έρευνα στο εξωτερικό φίλτρο μιας και πλησιάζει ο καιρός για τον καθαρισμό του. (έχει δύο διαφορετικά σφουγγάρια και υαλοβάμβακα)

Για το φαγητό δοκίμασα να διαλύσω νιφάδες σε νερό μέχρι να θολώσει (κορεσμένο διάλυμα) για να ρίχνω μια μικρή ποσότητα μισή ώρα πριν από κάθε αλαγή. Μπορώ να ξεκινήσω από τώρα ή θα πρέπει να περιμένω να περάσουν οι 6 μέρες; ( μεθαύριο )

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, αύριο πιστεύω θα σηκώσω και φωτό...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη caverman : 26-07-06 στις 13:40
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-07-06, 16:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το 40αρι ειναι μεγαλο για 6 νεογνα..... Καλο ειναι το μικρο για να μπορουν να τραφουν και πιο ευκολα......Τις νιφαδες διαλυσε τες με τα δαχτυλα σου κατευθειαν στο ενυδρειο (να γινουν σκονη) και παρατηρησε αν τα μικρα μπορουν να τις χωρεσουν στο στομα τους......Για να μην παιδευεσαι στις αλλαγες νερου, συνδεσε μια σωληνα απευθειας στην εξοδο του φιλτρου και πετα το νερο εξω..... Εγω αυτο κανω με το φιλτρο που σου ειπα......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-07-06, 15:09
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ένας λάθος χειρισμός και... ατυχώς το φίλτρο μου ξέκανε τα 4 από τα 6.
Αν είχα δει το post σου pritanis νωρίτερα...αλλά μαθαίνουμε και ελπίζω οι γέννες να συνεχιστούν.
Οπότε ξανά αεραντλία και... Για το 40άρι σκεφτόμουν να το γεμίσω κάτω από την μέση. Πάω να βρώ αερόφιλτρο άμμεσα. Το αερόφιλτρο το στρώνεις όπως και τα άλλα; (μπόλιασμα)
Πάντως δεν απογοητέυομαι, είναι αρκετός μπελάς με την αρτέμια και τις αλαγές αλλά άμα τα βλέπεις ...χαζεύεις...Σας επισυνάπτω μερικές φωτό:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_08021.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  58,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0800.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  77,9 KB  
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη caverman : 27-07-06 στις 15:12
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-07-06, 11:37
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Πώς πάει η πρώτη γέννα? Επιβίωσαν τα 2 μικρά? Είχες και άλλη γέννα μετά από αυτή?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-07-06, 12:03
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Τα μικρά είναι μια χαρά. Παρά την απουσία μου το Σ.Κ τα βρήκα Ο.Κ. Το ένα σίγουρα τρώει αρτέμια γιατί η κοιλιά του είναι λίγο ροζ. Το άλλο είναι λίγο μικρότερο και πιθανόν να τρώει ακόμη από τον σάκο του.
Γέννα άλλη δεν έχω παρατηρήσει ακόμη αλλά δεν ξέρω και κάθε πότε γεννάνε. Επίσης δεν ξέρω πόσα m/f έχω. Εντός εβδομάδος θα μετακομήσουν σε μεγαλήτερο δοχείο.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τάισμα Corydoras sterbai pet Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 17-07-06 08:52
Corydoras Sterbai Celda Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-04-06 19:05
Αυγά corydoras εμφανίστηκαν!παρακαλώ την βοήθειά σας! GIWRGOS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 01-02-06 19:15
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Corydoras aeneus newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11945 seconds with 14 queries