Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-06, 12:16
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Άγνοια

Φίλοι μου σήμερα με άγγιξε το ηλεκτρικό ρεύμα σαν έβαλα το χέρι μου στο ενυδρείο μέσα. Το πρωί σκέφτηκα ότι θα ήτανε καλό να ελαττώσω τη θερμοκρασία ένα βαθμό αφού και το ενυδρείο ολοκλήρωσε τον κύκλο του . Λοιπόν κλείνω το ηλεκτρικό ρεύμα του θερμοστάτη και βυθίζω ως συνήθως το χέρι μέσα στο νερό. Μόλις πλησίασα τον θερμοστάτη με τιναξεεεε… όχι πολύ αλλά το αισθάνθηκα αρκετά. Ξέρετε τι μου είπε ο ηλεκτρολόγος ….. του θερμοστάτη το κουμπάκι που αλλάζουμε τους βαθμούς έπρεπε να είναι έξω από το νερό και μάλιστα μου είπε ότι υπάρχει γραμμή ασφαλείας……. Ποιος φταιει; Ο μαγαζάτορας όταν ήρθε για να μου τοποθετήσει το εξωτερικό φίλτρο και τον θερμοστάτη τον έβαλε ολόκληρο κάτω από το νερό. Η άγνοια μου λοιπόν μπορούσε να μου στοιχίσει πολύ περισσότερο από ένα απλό τίναγμα του ηλεκτρισμού.
Τώρα για να τον διορθώσω πρέπει να υποστώ ακόμα ένα ηλεκτρικό σιόκ για να ανεβάσω τον θερμοστάτη πάνω από το νερό. Συμπέρασμα. Έμαθα κάτι που δεν ήξερα και που δεν βρέθηκε κάποιος να μου πει γιατί για ορισμένους θεωρείται δεδομένο και φυσικό να είναι έτσι ο θερμοστάτης αλλά εγώ δεν το ήξερα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-06, 12:31
Το avatar του χρήστη AngleV
AngleV Ο χρήστης AngleV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2005
Περιοχή: Αμπελοκήπους
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Αφού λές ότι έκλεισες το ρεύμα του θερμοστάτη πως σε χτύπησε τότε ;
Μερικές θερμοστάτες όντως έχουν ένα σημάδι μέχρι που πρέπει να βυθιστεί. Αποκάτω βέβαια απο το σημάδι λέει ότι είναι πλήρως βυθιζόμενος.
Δηλαδή και τελείως να τον βυθίσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άντε βγάλε άκρη.

Το πιθανότερο είναι να σε χτύπησε στατικός ηλεκτρισμός.
Πάντως καλό είναι να κλείνουμε εντελώς το ρεύμα όταν βάζουμε χέρι.
__________________
Βαγγέλης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-06, 12:46
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Δεν ήτανε στατικός ηλεκτρισμός οπως μου είπε ο ηλεκτρολόγος γιατί η θερμάστρα κρατάει φορτισμένα ορισμένα οργανα της ασχέτως και αν δεν ειναι συνδεδεμένη με τον ηλεκτρισμό. ειναι κάπου 9 βολτ νομίζω, γιαυτό δεν ήτανε και μεγαλο το χτύπημα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-06, 12:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πες του ηλεκτρολογου χαιρετισματα, αλλα αμα δεν ξερει να μην μιλαει.
ειδικοτερα απο αυτα που λέει οτι ο θερμαντηρας κραταει ρευμα και γιαυτό τινάζει κατανοω οτι ειναι παντελως ασχετος και αρα επικινδυνος.
βρες αλλον ταχιστα.

πριν πολλα χρονια υπηρχαν θερμοστατες που δεν ηταν πληρως βυθιζομενοι
θα δυσκολευτεις παντως να βρεις σημερα τετοιον...
αν ειχες πεσει στην περιπτωση θα το ειχες καταλαβει εδω και καιρό...

η γραμμη που εχουν επανω τους ολοι οι θερμαντηρες υποδηλωνουν το κατωτερο σημειο που δεν πρεπει να βγαίνει απο το νερο, ωστε να μην θερμανθει ανισα και σπασει και οχι το ανωτερο που μπορει να βυθιστεί.

πολυ καλα εκανες και τον αποσυνδεσες πρωτου τον πειραξεις.
αυτό αποκλειει και την περιπτωση να σε τιναξε ο θερμαντήρας.
μια περιπτωση ειναι να ηταν στατικος, αλλα αυτό θα το ενιωθες μολις αγγιζες το νερό.
μπορει ομως κατι αλλο να εχει διαρροη μεσα στο ενυδρειο..
τα φωτα αναβαν? οι αντλιες?
με την ευκαιρία να υπενθυμισω οτι οταν αλλαζουμε την ρύθμιση του θερμοστάτη εκτός απο το να κοψουμε το ρευμα πρεπει να βγαζουμε το ρυθμιστή εκτος νερού ωστε να μην περάσει υγρασία κατα το γύρισμα.

τελος, τα ενυδρεία για λογους ασφαλείας πρεπει να είναι γειωμένα με ανοξείδωτη ράβδο γειώσεως για να μην εχουμε τετοια "τινάγματα"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-06, 13:11
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ναι Σωτήρη ολα τα υπόλοιπα άναβαν, 2 φίλτρα και 3 λαμπες, μόνο τον θερμαντήρα αποσυνέδεσα.
Οκ αρχισα να φεύγω απο την άγνοια μου και να μαθαίνω πράγματα σημαντικά και οφέλημα. Διασταυρώνοντας τις πληροφορίες μαθαίνω τις σωστές απαντήσεις, ευχαριστώ πολύ. Πριν κάνω το επόμενο βήμα λοιπόν θα αποσυνδέσω ολο το ενυδρείο απο το ηλεκτρικό ρεύμα.... όμως κακά τα ψέματα οταν δεν υπάρχει το φώς μέσα πως μπορούμε να κάνουμε τις αλλαγές μας ή την περιποίηση των φυτών μας. Γείωση δεν ξέρω αν έχει..... αφού είμαι τελείως άσχετη με το θέμα ηλεκτρισμός τι να κάμω.
Συμπέρασμα λοιπόν αφήνω τον θερμαντήρα ως έχει και ψάχνω αλλού την αιτία φέρνοντας καποιον αλλο ηλεκτρολόγο εεεεεεε. Και πάλι σε ευχαριστώ Σωτήρη, που πάντα είσαι εδώ την κατάλληλη στιγμή για νά δώσεις την κατάλληλη και σωστή απάντηση, σε ευχαριστώ απο τα βάθη της ψυχής μου γιαυτό που κάνεις .
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-06, 14:05
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Pani, πως «έκλεισες» το ηλεκτρικό ρεύμα του θερμαντήρα?
Τον έβγαλες από την πρίζα η έκλεισες κάποιον διακόπτη (πχ στο πολύπριζο)?

Όταν κλείνουμε κάποιον διακόπτη (πχ ενός φωτιστικού) δεν σημαίνει ότι έχουμε ασφάλεια 100% γιατί μπορεί η συσκευή να εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένη (ανάλογα με το πώς έχουν γίνει οι συνδέσεις μέχρι και την πρίζα)με την φάση του δικτύου (που «κουβαλάει» την ηλεκτρική ενέργεια).

Αυτό που κάνουν οι απλοί διακόπτες είναι να ανοίγουν / κλείνουν το κύκλωμα φάση - φορτίο - ουδέτερος) και το σωστό είναι να το ανοίγουν / κλείνουν στην φάση.

Για να μην σας κουράζω, όποτε θέλουμε να κάνουμε κάποια εργασία πρέπει να αποσυνδέουμε εντελώς την συσκευή από το δίκτυο, και αν αυτό δεν είναι εφικτό να κλείνουμε την αντίστοιχη ασφάλεια στο κεντρικό πίνακα.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-06, 14:54
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Γιάννη εκλεισα τον διακοπτη στο πολύπριζο απλα, λάθος μου βέβαια αλλά την στιγμή που έκαμνα προηγουμένως, καποιες άλλες μέρες, τον δύτη μέσα στο ενυδρείο για να το διακοσμήσω ή να φυτέψω η να αλλάξω κάποια πράγματα και όλα ήταν αναμμένα..... καλά που σκέφτηκα να σβήσω έστω τον διακόπτη και αυτό γιατί ήξερα ότι δεν πρεπει να ειναι αναμμένος ο θερμοστάτης την ώρα που αλλάζουμε τους βαθμούς και ειναι έξω απο το νερό. Το παθημα ας μου γίνει μάθημα λοιπόν.... και τώρα που ειμαι σπίτι και θέλω να το φροντίσω νιώθω ανασφάλεια και φοβαμαι κάπως..... ομως θα αφαιρέσω όλες τις πρίζες και μετα να ξεκινήσω να τον φτιαχνωω
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-06, 15:13
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani
Γιάννη εκλεισα τον διακοπτη στο πολύπριζο απλα, λάθος μου βέβαια αλλά την στιγμή που έκαμνα προηγουμένως, καποιες άλλες μέρες, τον δύτη μέσα στο ενυδρείο για να το διακοσμήσω ή να φυτέψω η να αλλάξω κάποια πράγματα και όλα ήταν αναμμένα..... καλά που σκέφτηκα να σβήσω έστω τον διακόπτη και αυτό γιατί ήξερα ότι δεν πρεπει να ειναι αναμμένος ο θερμοστάτης την ώρα που αλλάζουμε τους βαθμούς και ειναι έξω απο το νερό. Το παθημα ας μου γίνει μάθημα λοιπόν.... και τώρα που ειμαι σπίτι και θέλω να το φροντίσω νιώθω ανασφάλεια και φοβαμαι κάπως..... ομως θα αφαιρέσω όλες τις πρίζες και μετα να ξεκινήσω να τον φτιαχνωω
Άρα μπορεί να φταίει και ο θερμαντήρας. Στην θέση σου θα τον άλλαζα (δεν είναι σπουδαίο έξοδο). Όπως και να έχει πρέπει να τσεκάρεις όλα τα ηλεκτρικά. και ειδικά και τα φώτα , για τυχών υγρασία / διαρροή.

Και κάτι άλλο, μερικά καλώδια καταλήγουν σε φις, το οποίο έχει γράμματα, στο μέρος που ακουμπάει στην πρίζα. Τα γράμματα όταν συνδέεις το φις ΔΕΝ πρέπει να είναι ανάποδα + δεδομένου ότι το πολύπριζο και η εγκατάσταση πληρούν κάποιες προδιαγραφές δεν υπάρχει η περίπτωση που περιγράφω στο προηγούμενο ποστ…… αλλά ποτέ δεν ξέρεις….
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-06, 18:22
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Γιάννη μου θα τα αφήσω έτσι μέχρι τη Δευτέρα και θα ψάξω για καλό ηλεκτρολόγο να τα δεί όλα και μετά οτι μου πεί θα το κανω μάλλον θα το κάνει εκείνος και οχι εγώ. Προς το παρών όλα λειτουργούν κανονικά και με τα χεράκια έξω απο το νερό για ασφάλεια. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σου. ΄Οταν έχω τη διάγνωση θα σας το αναφέρω. Να είστε όλοι καλά που μας βοηθάτε με τις συμβουλές σας.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05564 seconds with 12 queries