Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-16, 11:54
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Cool Υποστρωμα ΜΟΝΟ με φυτοχωμα ,γινεται?

ψαχνωντας απο εδω και απο εκει για diy υποστρωματα, βρηκα αυτο το βιντεο, οπου χωρις να το δω και πολυ προσεκτικα, μου εμεινε αυτη η μεθοδος στην ακρη του μυαλου μου.
https://www.youtube.com/watch?v=7_PWBRYTMn8 " width="425" height="344"> https://www.youtube.com/watch?v=7_PWBRYTMn8 " />BORKED https://www.youtube.com/watch?v=7_PWBRYTMn8

(προς το παρον δεν ξερω να βαζω μαλλον σωστα το βιντεακι ,οποτε παρτε το λινκ και θα το φτιαξω αργοτερα)


Σημερα, πηρα πειραματικα ενα βαζακι, και εβαλα χωμα στον πατο. και προσπαθησα να το ξεπλυνω με αυτην την μεθοδο! εκπρωτης οψεος πετυχε, οπτικα τουλαχιστον , αφου μετα απο ενα τεταρτο που εχω αφησει το βαζακι με το πλυμενο χωμα το νερο δειχνει πεντακαθαρο! εαν το βαζακι δεν σηκωσει κιτρινιλα μεχρι την παρασκευη, που θα παω εξωχικο , με το που παω ξεκιναω πλενω παρα πολυ καλα κομποστ , και στηνω ενα 10λτ που εχω στην ακρη για δοκιμη! και μετα βλεπουμε , ιδεες μπολικες!!Ο μονος λογος που δεν το στηνω τωρα , ειναι γιατι θα βουλωσουν ολοι οι σωληνες.. προσπαθησα ειναι η αληθεια αλλα δεν γινετε στην αθηνα .. θα βουλωσουν ολα.

Η καλυτερη μεθοδος που εχω σκευτει , ειναι:
1)Πολυ καλο πλησιμο με αυτην την μεθοδο

2)οριμανση 2 μηνων σε υδροβια κατασταση (και γενικα οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο)

3)πλησιμο ξανα

4)γεμισμα!!

θελω οποσδηποτε τις αποψεις σας ! και οποσδηποτε εαν το εχει δοκιμασει καποιος να μου γραψει τις εντυπωσεις του..

επαναλαμβανω το ΟΛΟ πειραμα αφορα υποστρωμα με ΣΚΕΤΟ φυτοχωμα,
δεν προβλεετε να μπει κατι απο πανω, οπως αμμος χαλικι και τα λοιπα!!

Εαν δεν το εχει δοκιμασει κανεις, θα το δοκιμασω εγω πειραματικα ουτος η αλλος και εαν δω πως εχω τα επιθιμητα αποτελεσματα, θα φτιαξω ενα καλο αναλυτικο αρθρο με φωτογραφιες, μεθοδολογια , βηματα και τα λοιπα
Μπορει να φαινετε λιγο sokin αλλα ειμαι αισιοδοξος,

Ενοειται πως το πειραματικο ενυδρειο δεν θα εχει ζωντανα!!!
(Μην με κραξετε για αυτο)

τελικος σκοπος ειναι να καταφερω να φτιαξω ενα δικο μου υποστρωμα , αποτελουμενο απο φυσικο κομποστ μαζεμενο απο βουνο, πυλο απο το βουνο, αμμο και τυρφη.. (ομογενοποιημενα) Εαν πετυχει αυτο το πειραμα συνεχιζω να ψαχνομαι και να ψαχνω τις σωστες αναλογιες ,οπως και την συνταγη γενικα , μπορει να μπουν περισσοτερα η λιγοτερα. το σιγουρο ειναι πως δεν θα μπουν λοπασματα τιποτα, και ολα θα ειναι φυσικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-16, 13:58
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαχνωντας απο εδω και απο εκει για diy υποστρωματα, βρηκα αυτο το βιντεο, οπου χωρις να το δω και πολυ προσεκτικα, μου εμεινε αυτη η μεθοδος στην ακρη του μυαλου μου.
https://www.youtube.com/watch?v=7_PWBRYTMn8 " width="425" height="344"> https://www.youtube.com/watch?v=7_PWBRYTMn8 " />BORKED https://www.youtube.com/watch?v=7_PWBRYTMn8

(προς το παρον δεν ξερω να βαζω μαλλον σωστα το βιντεακι ,οποτε παρτε το λινκ και θα το φτιαξω αργοτερα)


Σημερα, πηρα πειραματικα ενα βαζακι, και εβαλα χωμα στον πατο. και προσπαθησα να το ξεπλυνω με αυτην την μεθοδο! εκπρωτης οψεος πετυχε, οπτικα τουλαχιστον , αφου μετα απο ενα τεταρτο που εχω αφησει το βαζακι με το πλυμενο χωμα το νερο δειχνει πεντακαθαρο! εαν το βαζακι δεν σηκωσει κιτρινιλα μεχρι την παρασκευη, που θα παω εξωχικο , με το που παω ξεκιναω πλενω παρα πολυ καλα κομποστ , και στηνω ενα 10λτ που εχω στην ακρη για δοκιμη! και μετα βλεπουμε , ιδεες μπολικες!!Ο μονος λογος που δεν το στηνω τωρα , ειναι γιατι θα βουλωσουν ολοι οι σωληνες.. προσπαθησα ειναι η αληθεια αλλα δεν γινετε στην αθηνα .. θα βουλωσουν ολα.

Η καλυτερη μεθοδος που εχω σκευτει , ειναι:
1)Πολυ καλο πλησιμο με αυτην την μεθοδο

2)οριμανση 2 μηνων σε υδροβια κατασταση (και γενικα οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο)

3)πλησιμο ξανα

4)γεμισμα!!

θελω οποσδηποτε τις αποψεις σας ! και οποσδηποτε εαν το εχει δοκιμασει καποιος να μου γραψει τις εντυπωσεις του..

επαναλαμβανω το ΟΛΟ πειραμα αφορα υποστρωμα με ΣΚΕΤΟ φυτοχωμα,
δεν προβλεετε να μπει κατι απο πανω, οπως αμμος χαλικι και τα λοιπα!!

Εαν δεν το εχει δοκιμασει κανεις, θα το δοκιμασω εγω πειραματικα ουτος η αλλος και εαν δω πως εχω τα επιθιμητα αποτελεσματα, θα φτιαξω ενα καλο αναλυτικο αρθρο με φωτογραφιες, μεθοδολογια , βηματα και τα λοιπα
Μπορει να φαινετε λιγο sokin αλλα ειμαι αισιοδοξος,

Ενοειται πως το πειραματικο ενυδρειο δεν θα εχει ζωντανα!!!
(Μην με κραξετε για αυτο)

τελικος σκοπος ειναι να καταφερω να φτιαξω ενα δικο μου υποστρωμα , αποτελουμενο απο φυσικο κομποστ μαζεμενο απο βουνο, πυλο απο το βουνο, αμμο και τυρφη.. (ομογενοποιημενα) Εαν πετυχει αυτο το πειραμα συνεχιζω να ψαχνομαι και να ψαχνω τις σωστες αναλογιες ,οπως και την συνταγη γενικα , μπορει να μπουν περισσοτερα η λιγοτερα. το σιγουρο ειναι πως δεν θα μπουν λοπασματα τιποτα, και ολα θα ειναι φυσικα.
Μπερδεύτηκα. Λες για φυτόχωμα, ο τύπος στο βίντεο πλενει άμμο

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-16, 14:25
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

με αυτον τον τροπο επλινα φυτοχωμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-16, 14:37
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτον τον τροπο επλινα φυτοχωμα
Αααα.. οκ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-16, 14:50
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

και εστησα ενα βαζακι για πλακα με φυτοχωμα πλημενο χωρις τιποτα απο πανω, και το νερο μεσα κρυσταλο (σε σχεση με απλυτο φυτοχωμα που θα βγαλει χρωμα οτι και να προσθεσεις απο πανω
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υποστρωμα με αραγωνιτη... ΜΟΝΟ! Konstantin79 Malawi 3 17-12-11 12:21
τι γινεται...??? tedy069 Malawi 2 03-03-10 11:42
Πως γινεται; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 3 09-01-10 16:38
γινεται; Σπύρος Μ Αρχάριοι γλυκού νερού 4 23-03-08 17:14
τι γινεται???????? GP250381 Δίσκοι 1 27-08-06 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04756 seconds with 15 queries