Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-06, 10:40
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Question Πως πεφτει το ΚΗ??

Χθες παραλιγο να χασω τα ψαρια μου......το απογευμα τα πλεκο τα βρηκα τα ανασκελα , κινουνταν μονο αν τα εσπρωχνα οπως και το firemouth και τα ram, μονο τα neon δεν ειχαν προβλημα.

Κανω μετρησεις και ειχα ΚΗ=15 , οπως παντα... και ph =6.5 το πολυ απο 7,2 περιπου πριν μια βδομαδα.....την προηγουμενη μερα αυξησα παραπανω την ποσοτητα co2..στο 1 ανα sec απο 2 sec που ηταν.

Σταματαω το cο2 αλλαγη νερου το 80% , και μετα απο 2 ωρες φαινοταν να συνερχονται......

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι εχω τοσο ψιλο ΚΗ??? με αποτελεσμα το CO2 να παιζει στα "κοκκινα" με μεγαλο κινδυνο δηλητηριασης.
Τι να κανω να μειωσω το ΚΗ και πως ή να παρεχω μικροτερη ποσοστητα co2 και να τα αφησω οπως εχει....
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-06, 10:46
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

1. Γι'αυτό το pH, χρειάζεσαι ΚΗ= 4-5
2. Για να ρίξεις το ΚΗ, ή κάνεις αλλαγή με νερό απο Αντίστροφη Όσμωση ή μπαίνεις στη διαδικασία της τύρφης... (...πάντα ΣΤΑΔΙΑΚΑ!)

Α! Μήπως προσέθεσες καμια πέτρα ή κάτι άλλο τελευταία...?


Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-06, 10:52
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιώργο, όντως το KH είναι υψηλό... Αλλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι η συγκέντρωση CO2 στο νερό σου πρέπει να ήταν πολύ υψηλή για να έχεις KH 15 και τόσο όξινο pH άρα θα πρέπει να μειώσεις την συχνότητα των φυσαλίδων. Θα πρέπει να συμβουλευθείς τον σχετικό πίνακα (KH, pH, CO2) και οι αλλαγές να είναι πολύ πιο προοδευτικές (πχ από 30 φυσαλίδες το λεπτό σε 40, κοκ).

Για να μειώσεις το KH πρακτικά θα πρέπει να χρησιμοποιείς νερό Α.Ο. (το βράσιμο δεν προτείνεται)

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-06, 10:58
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Η τιμη του ΚΗ ειναι εξαρτομενη απο τη τιμη του PH ή κινειται ανεξαρτητα.
Περνω το ΚΗ σαν σταθερα και με βαση το PH που εχω ρυθμιζω το CO2 που θα διαχεω???

Η μονη αλλαγη που εκανα ειναι οτι αυξησα το ρυθμο των φυσαλλιδων ανα sec.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-06, 11:37
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Η τιμη του ΚΗ ειναι εξαρτομενη απο τη τιμη του PH ή κινειται ανεξαρτητα.
Ανεξάρτητα

Η τιμή του pH ειναι εξαρτόμενη απο το CO2

Δες εδώ τον πίνακα
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8483

Περνω το ΚΗ σαν σταθερα και με βαση το PH που εχω ρυθμιζω το CO2 που θα διαχεω???
Ακριβώς
Η μονη αλλαγη που εκανα ειναι οτι αυξησα το ρυθμο των φυσαλλιδων ανα sec.
ανά min και οχι ανα sec
...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 10-03-06 στις 11:41
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-06, 12:51
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιώργο (GFON) θα σε κάνουμε επίτιμο μέλος σε κλαμπ των άσχετων με θέματα του CO2. Εγώ είμαι πρόεδρος.

Πρόσεχε στο μέλλον. Πάντα με οδηγό τον πίνακα.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-06, 13:24
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Η ΚΗ που έχει το νερό την βρύσης πόση είναι ;
Μου φαίνεται μεγάλο το 15.... μέτρα και αν είναι λιγότερο από την βρύση τότε κάτι στο ενυδρείο την ανεβάζει.
Τώρα, αν είναι πραγματικά και της βρύσης 15 dKH δεν γλυτώνεις την αντίστροφη όσμωση με τα ψάρια που έχεις .
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-06, 09:46
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Η ΚΗ που έχει το νερό την βρύσης πόση είναι ;
Μου φαίνεται μεγάλο το 15.... μέτρα και αν είναι λιγότερο από την βρύση τότε κάτι στο ενυδρείο την ανεβάζει.
Τώρα, αν είναι πραγματικά και της βρύσης 15 dKH δεν γλυτώνεις την αντίστροφη όσμωση με τα ψάρια που έχεις .
Aκολουθώντας την συμβουλη σου μετρησα το νερο της βρυσης το οποια εχει ΚΗ=7.....

Μετα εβγαλα οτι ειχα μεσα στο ενυδρειο και το τσεκαρα με οξυ αν αφριζει....

Τιποτα δεν αφριζε και το μονο που εμενε ηταν το χαλικι..... βγαζω τσεκαρω και με λυπη μου βλεπω οτι αφριζε... μετα απο σχετικο ψαξιμο στο internet ανακαλυπτω οτι το χαλικο μου ειναι σπασμενο μαρμαρο .....μην πω ποιος μαλακας μου το πουλησε για ουδετερο με 10ε τα 5 κιλα.

Τελος παντων χθες εκατσα και ξηλωσα το ενυδρειο το αφαιρεσα ολο και το εστησα ξανα απο την αρχη με χαλαζιακο το οποιο πηρα.... ελεγχοντας το αυτη την φορά.

Σημερα θα παρω μετρησεις να δω το αποτελεσμα......
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GFON : 13-03-06 στις 09:48
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-06, 19:57
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Αυτά είναι καλά νέα
Επειδή δεν ξέρεις ακριβώς που θα σταματήσει η τιμή της ΚΗ, θα σου έλεγα να σταθεροποιήσεις το pH στο 7 και μετά από μερικές αλλαγές νερού και λίγο χρόνο θα δεις τι τελικά θα κάνεις.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Gavros vs Cichlids newfish Malawi 0 23-12-02 19:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04921 seconds with 15 queries