Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-02-21, 10:58   #1
Καμιά Πληροφόρηση!
Bargiotakisp
Junior Member
Εγγραφή: 30-01-2021
Περιοχή: Μελίσσια Αττικής
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Bargiotakisp Ο χρήστης Bargiotakisp δεν είναι συνδεδεμένος 07-02-21, 10:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Είμαι πολύ νέος στο χόμπυ (αλλά δυστυχώς μόνο στο χόμπυ&#128513 που το ξεκίνησα από τύχη καθώς ήθελα να πάρω στην κόρη μου ένα πρωτοχρονιάτικο δώρο, και το ενυδρείο μου φάνηκε καλή ιδέα! (Που να ήξερα τι δουλειά αλλά και τι διάβασμα θέλει...)

Γράφω εδώ γιατί νομίζω ότι σχεδόν όλοι περάσαμε τα ίδια, αλλά υπάρχουν μερικά προβλήματα που θέλω να μοιραστώ αναφορικά με το τρόπο που πουλάνε κάποια μαγαζιά ενυδρεία (όχι για να τους την πω αλλά για να βοηθήσω να καταλάβουν πως ένας άσχετος ενός.εκλαμβανει αυτά που λένε).

Καταρχήν, μπήκα στο μαγαζί ζητώντας ένα ενυδρείο, και 10 λεπτά μετά είχα φύγει με ένα sunsun 25l και λίγο χαλίκι! Όταν πήγα σπίτι, δεν ήξερα ότι το είναι αυτά που έχει μέσα (μετά έμαθα ότι είναι φίλτρο&#128514 και πως συναρμολογούνται...Τα πέταξα όλα μέσα και το γέμισα νερό!!! Ευτυχώς μου είχαν πουλήσει και αντιχλωριακο και βακτήρια!

Στη δεύτερη επίσκεψη σε μια εβδομάδα, πήγα να πάρω τα ψάρια! Ευτυχώς με έδιωξαν και μου είπαν ότι είναι νωρίς.
Ξαναπήγα την επόμενη εβδομάδα (η κόρη μου ήταν ανυπόμονη να δει ψαράκια) και μου έδωσαν 5 zebra danios χρωματιστά ως ανθεκτικά ψάρια (βέβαια κανείς δεν είπε ότι είναι εργαστηριακά).

Έτσι άρχισα να ψάχνω τι γίνεται...Και εκεί η βοήθεια σας ήταν καθοριστική.
Τώρα, προσπαθώ εκ των υστέρων να σώσω ότι σώζεται και να προσθέσω ότι μπορώ.
Το 25l με τις εκ των υστέρων αγορές και προσθήκες έχει στοιχίσει πάνω από 200¤ (σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσα να βρω μεταχειρισμένο 100l) για να έχω ένα μικρό ενυδρείο με 6danios glofish, 2zebra snails, 2ancistrus albino, 1 γαρίδα και 3 φυτάκια που τρέχει τώρα ένα μήνα και ζει ακόμα!

Ξαναλέω λοιπόν προς τα καταστήματα:
Όταν έρχεται κάποιος άσχετος:
1. Δεν καταλάβαινε λέξη από τους τεχνικούς όρους που του λέτε, όταν σταθεί τυχερός και δεν έχει κόσμο το μαγαζί και του μιλήσει κάποιος!
2. Δεν έχει νόημα να τον ρωτάτε απλά τι θέλει γιατί δεν ξέρει!
3. Δώστε απλές οδηγίες με χρονοδιάγραμμα (πχ κάνε αυτό και έλα σε 15 ημέρες) και ιδανικά πριν τις αγορές.
4. Προτρεψτε σε διάβασμα και ψάξιμο!

Όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα (γιατί μέσα στην ασχετοσυνη μου νιώθω τυχερός που "έμπλεξα" με το χόμπυ)
Ευχαριστώ για την γνώση και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Εμφανίσεις: 1572
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-21, 11:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν αλλαζει αυτο. Λιγα καταρχην ειναι τα μαγαζια που εξειδικεύονται στο ενυδρείο και δεν πουλάνε γενικα προϊόντα για ολα τα ζωντανα. Ακομα λιγοτεροι αυτοί που πριν πανε να αγοράσουν ξερουν τι θέλουν να πάρουν και εδω το λαθος το μεγάλο κατ εμε.

Η μονη λυση ειναι να κανει κάποιος καλη ερευνα αγορας και να ριξει το σχετικο διαβασμα. Βεβαια ολοι πλεον θέλουμε το αμεσο και το εύκολο γενικά οποτε λιγοι θα μπουν στη διαδικασια. Απο εκει και περα εξαρταται απο τον εκαστοτε καταστηματαρχη πως θα συμπεριφερθεί αναλογα εαν σε βλέπει ευκαιριακα ή θελει να χτισει μια σχέση εμπιστοσύνης. Φυσικα ειναι επιχειρήση και πρέπει να πουλήσει.


Το οτι στη βδομάδα που πήγες να πάρεις ψάρια σε " διωξανε" ειναι θετικο πάντως. Τα υπόλοιπα ειναι συνηθισμενα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-21, 14:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι από 'μένα!
Πάρα πολλοί ξεκινάνε το χόμπι όπως κι εσύ. Το ευτύχημα είναι ότι εσύ το έψαξες και βρήκες μια πηγή πληροφόρησης και βοήθειας
Εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς.

*δυστυχώς είμαστε μακριά για να σου χάριζα ένα 100άλιτρο που κάθεται και να είναι ευτυχισμένα τα ψαράκια σας και η κόρη ευχαριστημένη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-21, 14:34
Bargiotakisp Ο χρήστης Bargiotakisp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2021
Περιοχή: Μελίσσια Αττικής
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, η πρόθεση μετράει.
Τώρα που μπήκα στο χορό, κάποια στιγμή θα έρθει και το 100L.
Πάντως τώρα που πήγα 2-3 φορες, και γνώρισα λίγο καλύτερα το μαγαζί (και ίσως να καταλαβαίνω και λίγο καλύτερα τι μου λένε) είναι καλύτερα τα πράγματα.
Θα παρακολουθώ και το forum για κανένα μεταχειρισμένο και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-21, 21:23
Bargiotakisp Ο χρήστης Bargiotakisp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2021
Περιοχή: Μελίσσια Αττικής
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Αυτή είναι η πρώτη μου προσπάθεια!
Ελπίζω και σε επόμενα με καλό!
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210207_211814_copy_2000x1500.jpg
Εμφανίσεις:  136
Μέγεθος:  54,0 KB
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
και καμιά φώτο αφού τα έστησα vptheo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 17-02-11 10:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03744 seconds with 14 queries