Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-21, 22:07
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Ψύξη ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλους! Θα χρειαστώ τα φώτα σας σε ενα θεμα που με προβληματιζει ως προς την ψύξη ενός 63λιτρου ενυδρείου. Αφου έστρωσα το 45λιτρο μονομαχοενυδρειο μου ειπα να μην σταματησω εκει και αγορασα ενα 63λιτρο, στο οποιο θα βαλω ενα axolotl, που ως τωρα πιστευα οτι δεν υπηρχε στην Ελλαδα, κι ομως το βρηκα. Για οσους δεν γνωριζουν τα axolotls ειναι αμφιβια που ομως δεν αναπνεουν εκτος νερου, οποτε ουσιαστικα παραμένουν για παντα ψαρια-σαλαμανδρες. Τα axolotl χρειαζονται χαμηλες γενικα θερμοκρασιες και σιγουρα οχι πανω απο 24 βαθμους οποτε σπαω το κεφαλι μου ωστε να βρω τροπο να διατηρω μια σταθερη (χαμηλη) θερμοκρασια, που σιγουρα ειναι μικροτερο θεμα τωρα το χειμωνα αλλα με τη θερμανση στο σπιτι το σκεφτομαι απο τωρα, αλλα το καλοκαιρι θα εχω θεμα ουτως η αλλως. Ο ψυκτης ειναι σιγουρα εκτος μπατζετ αυτη τη στιγμη, οποτε επικεντρωθηκα στα ανεμιστηρακια ενυδρειων. Το θεμα μου ειναι οτι μου αρεσει το καπακι στο ενυδρειο (+υπαρχει πιθανοτητα να πηδηξει το axolotl εκτος ενυδρειου) και απ ο,τι εχω καταλαβει τα ανεμιστηρακια δεν θα κανουν δουλεια με καπακι. Επιπλεον στο καπακι ειναι ενσωματωμένη μια λαμπα φθοριου, η οποια, αν και οταν θα μπει το axolotl στο ενυδρειο θα σβηνει καθως δεν εχουν ιδιαιτερη αγαπη στο εντονο φως, θελω ομως να παραμεινει γιατι εχω καποια, χαμηλων απαιτησεων, φυτα.
To ενυδρειο ειναι αυτο https://www.petsupermarket.gr/enydreio-mt-60ch30ch35cm
Η λαμπα ειναι Τ8 15watt Life Glo και δεν ξερω κατα ποσο "επιβαρυνει" απο αποψη θερμοκρασιας το ενυδρειο.
Το καπακι ειναι "κουκουλα" που ανοιγει εως 90 μοιρες γωνια.
Υπαρχει καποιος τροπος η πατεντα κατα τη γνωμη σας, ωστε και να κρατησω το καπακι και να "δροσιζω" το νερο;
Φυσικα αν δεν υπαρχει αλλος τροπος το καπακι θα φυγει αλλα αν γινεται κατι θα το προτιμουσα.
Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-21, 22:24
adipl Ο χρήστης adipl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2016
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δύσκολο να διατηρήσεις χαμηλή θερμοκρασία μόνο με ανεμιστήρες. Δεν βοηθούν και τα 63 λίτρα διότι με τους ανεμιστήρες υπάρχει έντονη εξάτμιση και θα χρειάζεται καθημερινά να προσθέτεις νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-21, 23:58
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μηπως θα επρεπε πρωτα να λυσεις το προβλημα και μετα να χες πάρει το ζωντανό?

Γενικά οσο μεγαλύτερος όγκος νερου τοσο πιο ευκολα κρατά θερμοκρασια. Εαν εχεις στο χώρο κλιματισμο θα σαι οκ εαν το αναβεις. Εαν εχεις και με wifi τοτε ακομα κι αν λειπεις θα μπορείς να το ελέγχεις. Οι ανεμιστήρες με κοντρόλερ θερμοκρασιας ειναι επισης μια καλη λύση αλλα σε συνδυασμό με κλιματισμό αλλιως θα εχεις τεραστια εξάτμιση για να κρατάς χαμηλα τη θερμοκρασία.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-21, 00:00
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

καλησπέρα, νομίζω ειναι απαραίτητο να διαβασει την wiki, αυτο το ζωντανό που περιγράφει, γρηγορα δεν θα χωρα στο ενυδρειάκι αυτο, ουτε θα μπορεις να κρατας τη θερμοκρασία γυρω στους 20... γενικά το προτζεκτ ακουγεται τραβηγμένο απ τα μαλία και δεν θα το ευχαριστηθεις...

ας ειμαστε πραγματιστές, αυτο το ζωντανούλι εχει άλλες απαιτήσεις...




https://en.wikipedia.org/wiki/Axolotl
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-21, 00:40
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το ζωακι δεν το εχω παρει ακομα..τωρα στρωνω το ενυδρειο..γι'αυτο κι εχω πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα. Εδω και μερες εχω ψαξει τα παντα σε ξενα και ο,τι μπορω να βρω σε ελληνικα site. Η αληθεια ειναι πως εχω ερκοντισιον στο δωματιο και μαλιστα πεφτει ακριβως πανω στο ενυδρειο οποτε εχω την ασφαλεια οτι η θερμοκρασια δεν θα φτασει ποτε στα ακρα απλα ηθελα να ξερω και τι εξτρα μπορω να κανω ωστε να τη διατηρω σταθερη η τουλαχιστον να αποτρεψω να ανεβαινει ευκολα. Οσο για το μεγεθος του ενυδρειου πολλοι διαβαζω πως τα κρατανε σε ενυδρεια 10 γαλονια(γυρω στα 37 λιτρα) που θεωρω πολυ λιγα. Ακομα και το wikipedia που λεει 11 γαλονια λιγα ειναι γιαυτο και κατεληξα στο οσο μεγαλυτερο δυνατο χωρουσε στο δωματιο που ηταν το 63, που ειναι περιπου 16 και κατι γαλονια και μαλιστα πολυ σημαντικο ειναι να ειναι μακρυ παρα ψηλο το ενυδρειο για τα συγκεκριμενα. Καποια στιγμη θα το αναβαθμισω σιγουρα αλλα οταν θα εχω μετακομισει σε μεγαλυτερο χωρο. Γενικα παντα ηξερα οτι ειναι ευαισθητα και θελουν πολυ καλες συνθηκες νερου γι'αυτο και δεν ειχα επιχειρησει να ασχοληθω αλλα τωρα που εκατσα και τα μελετησα πραγματικα, περα απο το θεμα της θερμοκρασιας που με προβληματισε, απ'ο,τι ειδα και σε βιντεο στο youtube και απο φορουμ με ανθρωπους που ασχολουνται, δεν ειναι τοσο δυσκολα. Ενα ενυδρειο reef ας πουμε εμενα προσωπικα με τρομαζει πολυ περισσοτερο και δεν θα το επιχειρουσα :P
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-21, 18:45
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

σκοπός μου δεν ηταν να σε απογοητευσω, καλή επιτυχία σου ευχομαι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Ψύξη ενυδρείου με 10 ευρώ Αντωνης Πατρα DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 21-06-20 19:43
Ψύξη ενυδρείου NikosKoul Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 25-04-18 12:31
Ψύξη ενυδρείου με ψύκτρα isidor DIY . Φτιάχτο μόνος σου 61 08-10-16 13:31
Μια λύση για την ψύξη του ενυδρείου μου Misirlis Aquarium DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 01-03-14 11:12
Ερωτήσεις για ψύξη ενυδρείου stratosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 27-07-13 10:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03754 seconds with 15 queries