Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-05, 21:39
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου + Excel vol.2

Μπορεί όντως να μην έδωσα να καταλάβετε πολλα πράγματα για το τι θα ήθελα να κανω και ετσι σας δίνω μια ιδεα για το τι περιιπου. Δεν νομιζω οτι χρειάζετε εξηγησεις:
1) Δινουμε α)μήκος, πλατος,ύψος
2 Το βαθμό ασφαλειας τον αφήνουμε ως έχει και απαντάμε στην ερώτηση:
Θα χρησιμοποιησουμε κόντρες στο ενυδρειο? ΝΑΙ/ΟΧΙ
Αν Οχι τοτε περνουμε τα κομμάτια στο παχος που 8α πρεπει να ειναι το ενυδρειο για να ειναι ασφαλες.
Αν Ναι τοτε περνουμε τις διαστασεις για τις κοντρες 4 μικρες και 4 μεγαλες. Αμεσως τοτε ανοιγει η ερωτηση:
Θα υπαρχει φαλτσο στην πισω οψη του ενυδρείου?
Αν οχι τοτε εχουμε τις παραπανω διαστασεις για τις κοντρες.
Αν ναι τοτε περνουμε τις διαστασεις για τις κοντρες 1 απο τις οποιες ειναι πιο μικρη για να μην κλησει το φαλτσο.(Θεωρει πως θα εχουμε 1 φαλτσο πισω).
Και αμεσως ανοιγει και η 3η ερωτηση:
θα εχουμε φαλτσο στην πισω οψη δεξια και αριστερα?
Αν ναι τοτε 2 απο τις μικρες κοντρες θα ειναι κοντητερες για να μην κλησουν τα 2 φαλτσα πισω. Προσπαθησα να το κανω οσο ποιο απλό γίνετε.Ακομη περνουμε και καποιες εξτρα πληροφοριες οπως λιτρα,γαλονια,βαρος κομματιων, βαρος ενυδρειου γεματο με νερο κλπ.
Καμια ιδεα?Ειπαμε δεν ειναι ομορφο, αλλα οι συναρτησεις ειναι συναρτησεις καλοι μου ανθρωποι και εστω χρειαζετε να δουμε και καμια φορα τα μαθηματικα τι μας λενε σε καποια (οποιαδηποτε) κατασκευη. Ετσι νομιζω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joker : 29-09-05 στις 23:25
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-05, 12:09
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Δυστηχώς δεν μου ανοίγει...
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-05, 12:41
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Markos
Δυστηχώς δεν μου ανοίγει...
πήπως πάς να το ανοίξεις συμπιεσμένο ?
ρίχτο στον δίσκο σου και ανοιξέ το απο εκεί ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-05, 12:41
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε απο το πρώτο bug
1. To if =B2<=0;B3<=0;B4<=0 σε όλα τα πεδία ειναι λογικό λάθος εφόσον σου επιτρέπει να βάλεις απο 1 μέχρι 9

2. Τα input πεδία πρέπει μετά την πληκτρολόγηση να γράφουν
και τα mm πχ 100 mm

3. Δεν πρέπει να επιτρέπει το Input χαρακτήρων διαφορετικών των Ν ο
παράδειγμα ξ

4. Το (B2*B3*B4)/1000000 ειναι λάθος πρέπει να γίνει 1.000
(Χ*Υ*Ζ)/1000 για να βγαίνουν σωστά τα λίτρα.
ΥΓ.
Πριν ετοιμάσεις καινούργια έκδοση κάντο εναν καλο επανέλεγχο λογικής γιατί θα βρώ κιάλλα Bug

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 26-09-05 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-05, 16:27
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Smile Bugs?

Όπου υπαρχει η συναρτηση b2<=0;b3<=0 κλπ εχει μπροστα ένα OR. Δηλ. πολυ απλα δεν δεχεται μηδενικη ή αρνητικη τιμή. (Εχω σκουριασει λιγο με το excel και μετα θημηθηκα την επικυρωση τιμων). Αλλα παρολο αυτα η IF(OR(B2<=0;B3<=0;B4<=0;B5<=0; κλπ χρειαζεται παρακατω. Αρα λογικο λαθος δεν υπαρχει.Τωρα για το 1-9 δεν καταλαβα τι θελεις να πεις. Περνει τιμες>0
2. Τα input πεδια γραφουν mm στα αριστερα και στο σχολιο του κάθε κελιού οτι ειναι mm.Θα παει στ αριστερα.Εχεις δικιο.
3.Για τους χαρακτηρες Ν/Ο με ενδιαφερει το Ναι. Μονο αν ειναι Ν ελληνικο ή N λατινικο υπαρχει αποτελεσμα.Οποιοσδηποτε άλλος χαρακτηρας λειτουργει σαν οχι.(Δεν μ ενδιαφερει να γίνει τέλειο.Δουλευει κι ετσι)
4.Το Το (B2*B3*B4)/1000000 (*)δεν ειναι΄λαθος γιατι τα input των b2,b3,b4 δινονται σε mm και ειναι ακεραιοι αριθμοι. Δηλ. αν θελουμε να έχουμε μηκος 55 cm δινουμε σαν μηκος την τιμη 550 και οχι 55. Μαλλον αυτο το λαθος έκανες.
5. Σιγουρα θα έχει καποια bugs, αλλα το ανεβασα για να μου πειτε αν τα αποτελεσματα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Με τις διαστασεις που βγαζει μπορεις να κανεις ένα ενυδρειο? Χρειαζονται καποιες άλλες παραμετροι?
Όσο για τα bugs καλο ειναι να τα αναφερετε αλλα δυστηχως χρονος για διορθωσεις κλπ δεν υπαρχει.Εν καιρο.
Ανακεφαλαιώνοντας:
Δινουμε Μηκος σε mm .πχ στο μηκος ...b2=1000 (= 1 m)
πλάτος....b3=600 (=60 cm) και
υψος .....b4=450 (=45 cm)
και απανταμε στις ερωτησεις.
Lasal ευχαριστω που ασχοληθηκες.Ειλικρινα.(Απλως έκατσα και το εγραψα και έχει διπλοελεγχους σε καποιες τιμες.Δεν θα παει για πουλημα.Για μας ειναι, για εδώ στο forum.Σωστα αποτελεσματα να βγαζει.Τ αλλα ειναι βερεσε.)
(*) Για να κανεις επαληθευση. Δώσε μηκος 100, πλατος 100 και μηκος 100.Τοτε θα εχουμε 100mmX100mmX100mm=10cm3=1 lt
(liter or litre (L or l) the common metric unit of volume. The liter was originally defined to be the volume occupied by a kilogram of water, and the gram as the mass of a cubic centimeter of water. This would make the liter equal to exactly one cubic decimeter, that is, to the volume of a cube 0.1 meter (or 10 centimeters) on a side. ).
(Lasal δεν ανηκω στον χωρο των προγραμματιστων πληροφορικής.Απλως εχω περασει απο PLC, CNC εργαλειομηχανες, αυτοματισμους, ψηφιακους μικροελεκτες (8051,basic stamp,κλπ μικρου μεγεθους προγραμματισμο (έλεγχο Ι/Ο).Τις βασεις τις έχω.Μην γινεσε τοσο αυστηρος.Κι αυτα που κανω στο excel πολυ ειναι.δεν συμφωνεις?).Τωρα το ειδα.Απο θεσ/νικη εισαι? κανονιστε καμια συναντηση να βρεθουμε να γνωριστουμε.Θα κανουμε καλη κουβεντα.
(Ανεβασα καινουργια εκδοση με μεταβλητη για την πυκνοτητα του γυαλιου.)
(Προγραμματιστες μη βαρατε δεν εχω πιασει στα χερια μου c++,java klp.)
Παρακαλω δειτε αν τ αποτελεσματα ειναι ορθα και οχι αν εχω λογικα λαθη.Αυτα διορθωνονται πιο ευκολα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joker : 26-09-05 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-05, 00:41
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Απλό και λειτουργικό!

Ευχαριστούμε πολύ!
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-05, 01:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joker
3.Για τους χαρακτηρες Ν/Ο με ενδιαφερει το Ναι. Μονο αν ειναι Ν ελληνικο ή N λατινικο υπαρχει αποτελεσμα.Οποιοσδηποτε άλλος χαρακτηρας λειτουργει σαν οχι.(Δεν μ ενδιαφερει να γίνει τέλειο.Δουλευει κι ετσι)
φυσικά, το ό,τι σου λεει δεν στο λέει για να σου την "πεί". ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό .... απλά για να σε βοηθήσει να φτιάξεις κάτι το πολύ καλό και ίσως καλύτερο απο ό,τι είχες φανταστεί....
κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, πιστεύω πως εφόσον ξεκίνησες κάτι καλό και άκρως βοηθητικό για μάς που δεν έχουμε και τόσες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, αν είναι να κάνεις κάτι παραπάνω κάντο ΤΕΛΕΙΑ.
δλδ το να προσθέσεις άλλη μια συνάρτηση που να αποτρέπει άλλους χαρακτήρες πλήν του Ν και του Ο δεν είναι τπτ τρομερό σε χρόνο, αλλά είναι ενα ΣΥΝ στο οτι αυτό που έκανες είναι σωστό χωρίς προβλήματα που μπορεί να μπερδέψουν ή να προβληματίσουν και έναν ανίδεο χρήστη ...
πολυ καλή δουλειά, αν και για μένα αφιέρωσε λιιιιγο ακόμα απο τον χρόνο σου για να το τελειοποιήσεις .... σίγουρα θα ακούσεις πολύ καλύτερες κριτικές ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-05, 16:19
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή οκ....

Δεν θεωρώ ότι ο lasal μου την λέει. Και να μου την έλεγε γι αυτό που κάνω, καλό θα μου έκανε. Έχω διαβάσει αρκετά post του lasal και έχω καταλάβει το "σκεπτικό" του επίπεδο και μ αρέσει. Ίσα ίσα χαίρομαι που απάντησε. Απλως αυτα που αναφερει σαν bug δεν ειναι bug.*Αυτό που δεν μ άρεσε είναι ότι ασχολείται με το αν κάνει έλεγχο για ν/ο κλπ και όχι για το αν βγάζει σωστά κομμάτια. Η προσέγγιση μου είναι ΤΕΛΕΙΟΣ θεωρητικοί. Αν γίνει και πρακτική μέσα από την εμπειρία σας τότε θα βγει κάτι καλό. Αλλά όπως πάει δεν φαίνεται να ενδιαφέρετε κανείς να μοιραστεί την γνώση. Πολύ πιθανόν να φταίω κι εγώ με τον τρόπο που πάω να το περιγράψω και να γίνομαι ασαφής.Dont know.Όπως και να χει τρόποι για να κάνω αυτό που θέλω υπάρχουν και θέλω να γίνει ένα εργαλείο για μας και να δίνει απαντήσεις σε μας. π.χ. Νομίζω ότι είναι λάθος να χρησιμοποιείτε το ίδιο πάχος τζαμιού στα πλαϊνά και στον πυθμένα. ¶λλη πίεση-καταπόνηση από το ντεκορ,πετρες-δεχετε ο πυθμένας κι άλλη τα πλαϊνά. Τεσπα όσοι πιστοί προσέλθετε.(Το ξανάλεω, το excel δεν το ξέρω. Μέσα από το Help προσπαθώ να μάθω τι εντολές δέχεται, για να περάσω τις συναρτήσεις, που τις ξέρω μεν (μαθηματικά) αλλά δεν ξέρω πως να τις περάσω στο excel.).Γι αυτό πολλά πράγματα ΔΕΝ ΞΕΡΩ πως να τα κάνω)Δεν ήρθα να κάνω επίδειξη γνώσεων ούτε να βγάλω φράγκα από αυτό το πράμα. Αφιερώνω ελεύθερο χρόνο για κάτι που πιθανόν θα μας-σας φανεί χρήσιμο.
*.Τουλαχιστον θα περιμενα να με ενθαρυνει να ανεβαζω οτι καινουργιο εχω κανει,ασχετος των λαθων που κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-05, 16:23
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το ξαναλέω..... χρήσιμο σίγουρα είναι ... ιδίως για εμας τους νέους στον χώρο ....
συνέχισε την καλή σου δουλειά ....
μάκάρι να έιχα γνώσεις απο excel να βοηθούσα ... αλλά δυστυχώς ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-05, 01:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Joker φιλε μου, ενα πραγμα το οποιο θα πρεπει να βαλεις περιορισμους ειναι το παχος τζαμιων.
9 χιλ. πχος τζαμι δεν κυκλοφορει στην αγορα.Οποτε η θα βρεις τι παχοι κυκλοφορουν στη αγορα , η θα βαλεις υποσημειωση οτι ο χρηστης πρεπει να κανει στρογγυλοποιηση προς τα ανω.
Αν δεν βαλεις τα παχοι που κυκλοφορουν τοτε ειναι αχρηστο το οτι βγαζει και διαστασεις τζαμιων αφου θα τα δινει λαθος.

Επειτα δεν πιστευω οτι κοντρες πρεπει να μπαινουν και επανω και κατω οι και στις 4 πλευρες του ενυδρειου.Αυτο ειναι θεμα σχηματος.Ποσο στενο, ποσο φαρδυ ποσο υψος εχει, και αναλογα κρινουμε(εγω ροσωπικα δηλαδη) αν θα βαλουμε και που και ποσες κοντρες. Ειναι δυσκολο να βαλεις κανονες.
Εκτος αν πεις οτι ντεφακτο τα ενυδρεια που θα καασκευαζονται με αυτο το εργαλειο αν προκειται να εχουν κοντρες θα εχουν παντου και πανω και κατω.
Το αλλο ειναι το φαρδος τις κοντρας, εισαι σιγουρα σωστος στο φαρδος ? αποπου το εξαρτας?

αυτα και συνεχιζουμαι το betta testing
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-05, 08:06
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Joker φιλε μου, ενα πραγμα το οποιο θα πρεπει να βαλεις περιορισμους ειναι το παχος τζαμιων.
9 χιλ. πχος τζαμι δεν κυκλοφορει στην αγορα.Οποτε η θα βρεις τι παχοι κυκλοφορουν στη αγορα , η θα βαλεις υποσημειωση οτι ο χρηστης πρεπει να κανει στρογγυλοποιηση προς τα ανω.
Αν δεν βαλεις τα παχοι που κυκλοφορουν τοτε ειναι αχρηστο το οτι βγαζει και διαστασεις τζαμιων αφου θα τα δινει λαθος.

Επειτα δεν πιστευω οτι κοντρες πρεπει να μπαινουν και επανω και κατω οι και στις 4 πλευρες του ενυδρειου.Αυτο ειναι θεμα σχηματος.Ποσο στενο, ποσο φαρδυ ποσο υψος εχει, και αναλογα κρινουμε(εγω ροσωπικα δηλαδη) αν θα βαλουμε και που και ποσες κοντρες. Ειναι δυσκολο να βαλεις κανονες.
Εκτος αν πεις οτι ντεφακτο τα ενυδρεια που θα καασκευαζονται με αυτο το εργαλειο αν προκειται να εχουν κοντρες θα εχουν παντου και πανω και κατω.
Το αλλο ειναι το φαρδος τις κοντρας, εισαι σιγουρα σωστος στο φαρδος ? αποπου το εξαρτας?

αυτα και συνεχιζουμαι το betta testing

Επιλογές για πάχος τζαμιών που γνωρίζω στην αγορά: 3, 5, 8, 10, 12, 15 χιλιοστά.
Εξαρτάται και απο το πάχος του τζαμιού αν θα χρειάζονται κόντρες. Γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να τοποθετούνται πάνω και κάτω.Το κόστος είναι μηδαμινό και είναι προτιμότερο να υπάρχουν χωρίς να είναι απαραίτητες παρά να καταλάβεις αργότερα ότι έπρεπε να τις βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-05, 10:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Επιλογές για πάχος τζαμιών που γνωρίζω στην αγορά: 3, 5, 8, 10, 12, 15 χιλιοστά.
Kι εγω ετσι ξερω, οποτε ας το ιυοθετησουμε.
Οποτε καλο ειναι να βαλουμε κανονες και για τις κοντρες.
Εγω θα εβαζα τον εξης κανονα.
Αν το υψος ειναι πανω απο 35εκ και το μηκος πανω απο 50 να μπαινουν κοντρες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-05, 10:30
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joker
Τωρα το ειδα.Απο θεσ/νικη εισαι? κανονιστε καμια συναντηση να βρεθουμε να γνωριστουμε.Θα κανουμε καλη κουβεντα.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8917
Πόσο γρήγορα ξέχασες τους....ακανέδες
Η πρόσκληση ισχύει
Λίγο υπομονή μέχρι να βγεί η ανακοίνωση
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-05, 10:47
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Αν το υψος ειναι πανω απο 35εκ και το μηκος πανω απο 50 να μπαινουν κοντρες.
Εδώ μπαίνουν 2 ερωτήματα όμως:
1. Οι κόντρες θα μπαίνουν ανεξαρτήτως πάχους του τζαμιού; Κατά τη γνώμη μου έτσι είναι προτιμότερο.
2. Τι πάχος (αν θα αποτελούνται απο 2-3 κομμάτια γυαλί κολλημένα μεταξύ τους πχ) και τι πλάτος θα έχουν οι κόντρες; Αυτό θα είναι στάνταρ ή θα αλλάζει ανάλογα τις διαστάσεις του ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-05, 11:39
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Οι κόντρες θα έχουν το ίδιο πάχος τζαμιού με τα κάθετα τζάμια και για λόγους αντοχής και για λόγους αισθητικής.
Ποτέ δεν πρέπει να ειναι κολλημένα τα κομμάτια απο τις κόντρες μεταξύ τους για να σχηματήσουν ενα πάχος.
Πρέπει να ειναι μονοκόμματα.
Επειτα δεν ακριβαίνει τόσο πολύ το κόστος που να μην το δικαιολογεί.
Τα σημεία στα οποία που πρέπει να δοθεί περισσότερο προσοχή είναι άλλα.
Οπως
Οταν μπαίνει η σιλικόνη αλλάζουν οι διαστάσεις.
Οι κοντρες δεν πρέπει να έχουν μικρές ανοχές αλλα μεγάλες που την διαφορά τους την καλύπτει η σιλικόνη.
Οι κόντρες θα πρεπει ειναι σωστά κομμένες στο σόκορο για να έχουν σωστά
σημεία επαφής.
Ομως ξεφεύγουμε λίγο απο το θέμα μας......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 28-09-05 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-05, 12:40
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Τα σημεία στα οποία που πρέπει να δοθεί περισσότερο προσοχή είναι άλλα.
Οπως
Οταν μπαίνει η σιλικόνη αλλάζουν οι διαστάσεις.
Οι κοντρες δεν πρέπει να έχουν μικρές ανοχές αλλα μεγάλες που την διαφορά τους την καλύπτει η σιλικόνη.
Οι κόντρες θα πρεπει ειναι σωστά κομμένες στο σόκορο για να έχουν σωστά
σημεία επαφής.
Ομως ξεφεύγουμε λίγο απο το θέμα μας......
Δεν ξεφευγουμε καθολου.Brainstorming λεγεται αυτος ο τρπος, καθενας λεει οτι σκεφτει ωστε να δωσει εναυσμα και στον απεναντιτου να σκεφτει κατι.

Οι διαστασεις αλλαζουν αλλα οχι πολυ αντε να βαλουμε ενα χιλλιοστο αβαντζο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-05, 13:17
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Δεν ξεφευγουμε καθολου.Brainstorming λεγεται αυτος ο τρπος, καθενας λεει οτι σκεφτει ωστε να δωσει εναυσμα και στον απεναντιτου να σκεφτει κατι.

Οι διαστασεις αλλαζουν αλλα οχι πολυ αντε να βαλουμε ενα χιλλιοστο αβαντζο.
Οραία εφόσον δεν ξεφεύγουμε για να δούμε στην πράξη τι συμβαίνει.
Βγάλε Μιχάλη τις διαστάσεις απο ενα ενυδρείο 120χ50χ50 ολα τα κομμάτια και δώσε 1 mm αβάντσο εκεί που νομίζεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 28-09-05 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-05, 14:14
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πατος 120 Χ 50εκ. παχος 15χιλ.
Οθονες (2ΤΕΜ) 120 Χ 50εκ. παχος 10 χιλ.
Πλαινα (2ΤΕΜ) 50 Χ 48,8 εκ. παχος 10 χιλ.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-05, 22:01
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Οκ....

Ολα αυτα που μου γραφετε (ποια παχοι τζαμιων υπαρχουν στην αγορα, τι ενοχες πρεπει να εχουν οι κοντρες κλπ) ειναι πολυ χρησιμα και τα θεωρω defacto.Θέλω να πω οτι δεν έχω τις γνώσεις πειρα για να τα κρινω.Ότι μου λετε θα περναω.Παίδες θα τα δω, θα δω τι πρεπει να αλλαξει, (τα standard παχοι τζαμιων ειναι πολυ ευκολο να περαστει στο xls ετσι ωστε να δινει αποτελεσματα που υπαρχουν στην αγορα). Απλως παίδες ειμαι gooool (γαστρεντεριτιδα) και 8α τα επεξεργαστω σαββατοκυριακο.Να σας κανω και μια ερωτηση:
ασχοληθηκε κανεις με το καλαισθητο (οπτικη αισθητική) σχηματος του ενυδρειου.Δηλ. θα ηταν χρησιμο (ή εχει χρησιμοποιησει κανείς) το "Φ"* 'χρησή τομή' για να βγαλουμε, με γνωστή την 1 διασταση, τις υπολοιπες?
π.χ αν κανουνε ενα ενυδρειο με μήκος 1m τοτε με την χρηση τομη εχουμε :
Μήκος...1 m
Πλατος..381 cm
Ύψος....617 cm
Πιστευω πως στο ανθρωπινο ματι οι διαστασεις του θα φαινονται αρμονικές.(βλπ. mono lisa, παρθενωνας , κτυριο ΟΗΕ, σε όλα αυτά υπαρχει χρηση του χρησού αριθμού) Το ερωτημα ειναι θα ειναι ενα ενυδρειο με τετοιες διαστασεις λειτουργικό?
Θα ήταν χρησιμο να το συμπεριλαβουμε (τουλαχιστον έτσι δεν θα έμπενε ενας αρχάριος στο προβλημα το τι εξωτερικες διαστασεις να βαλει)
Lasal sorry ειμαι αδικαιολογητος.....
Οι ακανεδες ισχυουν....
Θεσ/νικη θα ερθω και με 1 ποδι.

Φ=1,6180339887498948482045868343656381177203091798 05762862135448622705260462818902449707207204189391 13748475408807538689175212663386222353693179318006 0766...
Λίγα πραμματα σχετικά με την χρηση τομή:
http://www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI2addendum.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joker : 28-09-05 στις 22:05
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-05, 22:09
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Δεδομενο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Αν το υψος ειναι πανω απο 35εκ και το μηκος πανω απο 50 να μπαινουν κοντρες.
Τι λετε γι αυτό?
Να το κρατησω σαν δεδομενο?
Κατα την γνωμη μου θα προκηπτει ενα ασφαλες ενυδρειο.
Για το πλατος τις κοντρας κρατησα αυτο που εγραψε ο Θοδωρος(?) στο site του τσαμη ..αν εχουμε πλατος ενυδρειου 40 cm ...οι κοντρες 8α πρεπει να ειναι 5-6 cm για να εχουμε τελικα ελευθερο ανοιγμα 28-30 cm.Δηλ το πλατος κοντρας=1/8*πλατους ενυδρειου
*λιγο ειναι?)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joker : 28-09-05 στις 22:15
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-05, 23:09
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joker
Να σας κανω και μια ερωτηση:
ασχοληθηκε κανεις με το καλαισθητο (οπτικη αισθητική) σχηματος του ενυδρειου.Δηλ. θα ηταν χρησιμο (ή εχει χρησιμοποιησει κανείς) το "Φ"*
Φυσικά
Μόνον που πρέπει να δώσεις προσοχή σε αυτό που θα σου πω.
Το "Φ" δεν ειναι καλό να το χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο μια και εκει εισέρχονται πολλοί παράγοντες.

Δες το ενυδρείο σαν τον χώρο όπου υπάρχει ο παρθενωνας ή το κτίριο του ΟΤΕ και δές τα φυτά και την διαμόρφωση του χώρου σαν τον ίδιο τον παρθενώνα και το κτίριο του ΟΤΕ.
Το "Φ" εχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στην διαμόρφωση των ενυδρείων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Πατος 120 Χ 50εκ. παχος 15χιλ.
Οθονες (2ΤΕΜ) 120 Χ 50εκ. παχος 10 χιλ.
Πλαινα (2ΤΕΜ) 50 Χ 48,8 εκ. παχος 10 χιλ.
Αυτες οι διαστάσεις Μιχάλη θα ισχύσουν μόνον αν τα τζάμια ειναι ΤΕΛΕΙΑ κομμένα ΚΑΙ γωνιασμένα.

Αν πάει ενας αρχάριος να κολήσει τα τζάμια εχει μεγάλη πιθανότητα να του ξεφύγουν.
Βάλε τώρα και τις διαστάσεις απο τις κόντρες.
ΥΓ.
Ο λόγος που κάνουμε την κουβέντα ειναι για να βγούν τα πραγματικά
και οχι τα θεωρητικά προβλήματα στήν διαστασιολόγηση.
Ο πάτος 15 mm πάλι ειναι υπερβολικός δεν νομίζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-05, 23:36
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Αυτες οι διαστάσεις Μιχάλη θα ισχύσουν μόνον αν τα τζάμια ειναι ΤΕΛΕΙΑ κομμένα ΚΑΙ γωνιασμένα.
Αν πάει ενας αρχάριος να κολήσει τα τζάμια εχει μεγάλη πιθανότητα να του ξεφύγουν.
Βάλε τώρα και τις διαστάσεις απο τις κόντρες.
ΥΓ.
Ο λόγος που κάνουμε την κουβέντα ειναι για να βγούν τα πραγματικά
και οχι τα θεωρητικά προβλήματα στήν διαστασιολόγηση.
Ο πάτος 15 mm πάλι ειναι υπερβολικός δεν νομίζεις?
Ναι υπερεβαλα λιγο για να μην μου πεις οτι εβαλες λεπτο πατο.Αλλα εσυ σιγα μη δεν εβρισκες κατι να πεις.
Ακομη ομως δεν καταλαβα για πιο λογω εβαλες την ασκηση!
Οσο για κοψιμο και γωνιασμα παντα μιλαμε για τελεια αποδοση τους, τωρα τι θα γινει αμα μας το βγαλει μισο χιλιοστο φευγατο, ρε συ Τζο, δεν μπορουμε να δωσουμε οδηγιες και γι'αυτο, ο χρηστης εκει θα αυτοσχεδιασει.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-09-05, 00:25
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Αλλα εσυ σιγα μη δεν εβρισκες κατι να πεις.
Ακομη ομως δεν καταλαβα για πιο λογω εβαλες την ασκηση!
Σιγά μην σάφηνα έτσι
Δεν ειναι άσκηση διάβασε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Ο λόγος που κάνουμε την κουβέντα ειναι για να βγούν τα πραγματικά και οχι τα θεωρητικά προβλήματα στήν διαστασιολόγηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
ο χρηστης εκει θα αυτοσχεδιασει.
Αν είναι χρήστης θα ψαξει για την δόση του (σιγά μην ασχοληθεί με ενυδρεία.)
Αν ειναι χομπιστας θα σου ρίξει μπινελίκια που δεν του τα είπες όλα.
Εγινα κατανοητός?
Εγώ εχω και το ελαφρυντικό λόγω γήρατος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-09-05, 12:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Αν είναι χρήστης θα ψαξει για την δόση του (σιγά μην ασχοληθεί με ενυδρεία.)
Αν ειναι χομπιστας θα σου ρίξει μπινελίκια που δεν του τα είπες όλα.
Εγινα κατανοητός?
Εγώ εχω και το ελαφρυντικό λόγω γήρατος
Εννοω ο χρηστης της φορμας-προγραμματος-ecxel.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Δεν ειναι άσκηση διάβασε
Επειδη ειναι κουραστικο να προσπαθω να μαντεψω τι θελεις να πεις, μην λες διαβασε, αλλα εξηγησε τις σκεψεις σου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-05, 23:22
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Smile Διαστασεις πάχους αγορας

Περασα τις εξης διαστασεις σαν διαστασεις υπαρκτες στην αγορα:
3,5,8,10,12,15 (δεν υπαρχει 2αρι τζαμι?)
οτι ειναι κάτω απο 0,5mm λογιζεται σαν πολύ λεπτό
οτι ειναι πάνω απο 18 βγαζει την διασταση που θα επρεπε να εχει το τζαμι (ασχετως αν υπαρχει στην αγορα ή οχι)
ολες οι ενδιαμεσες διαστασεις (παχος τζαμιου) που βγαζει ειναι οι πλησιεστερες στα παχοι που υπαρχουν στην αγορα:
πχ αν επρεπε να εχουμε παχος 9 mm τωρα βγαζει 10
αν 7 τωρα 8
αν 14 τωρα 15
αν 17 τωρα 15 κοκ
Τωρα για την "ασκηση που έβαλε ο lasal θα έλεγα εγώ:
για 120χ50χ50
πυθμενας 120χ50 12mm
οθονες 2χ(120χ50 10 mm)
πλαινά 2χ(50χ47,9 10mm) 1mm αβαντσο (ο,5mm σε καθε κόλληση)
κοντρες
4x(117,8Χ6,3 10mm) 2mm αβαντζο (1 mm σε κάθε κόλληση)
4Χ(47,9Χ6,3 10 mm) 1mm αβαντζο (ο,5 mm σε καθε κόλληση)
Σε.... θεωριτικό παντα επιπεδο.
Καλο θα ήταν να ορισουμε ενα ενυδρειο αναφορα με στανταρ διαστασεις πχ
120Χ60Χ50.

ps.Βαλτε ενα * στο g1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joker : 29-09-05 στις 23:24
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-09-05, 23:41
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Επειδη ειναι κουραστικο να προσπαθω να μαντεψω τι θελεις να πεις, μην λες διαβασε, αλλα εξηγησε τις σκεψεις σου.
Οκ τότε διάβασε το Pm που σου έστειλα με την ελπίδα να καταλάβεις
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-09-05, 08:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Πατος 120 Χ 50εκ. παχος 15χιλ.
Οθονες (2ΤΕΜ) 120 Χ 50εκ. παχος 10 χιλ.
Πλαινα (2ΤΕΜ) 50 Χ 48,8 εκ. παχος 10 χιλ.
Απο οτι φαινεται εκανα ενα λαθος λογω κεκτημενης ταχυτητας.
Αντι για 48,8 εννοω 47,8.
Αλλα ο γιαννης προτιμαει να προχωρησει καμια βδομαδα το θεμα ρωτοντας τι και πως.Συγγνωμη ΔΑΣΚΑΛΕ.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 10-09-06 12:06
Αγορά ή Κατασκευή; HELP antonio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 18-05-04 00:09
Κατασκευή "Rocky" Background Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 22 05-04-04 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10000 seconds with 14 queries