Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-14, 15:05
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή ξεκινοντας 1η δοκιμη στο ATS

καλισπερα σημερα μετα απο πολυ καιρο απο σκεψης να δοκιμασω το ATS πηρα πραγματα αν και πολλα τα ειχα ειδι.

επιρεασμαος απο
BORKED
αλλα και απο το οτι δεν μπορω να ταιζω τα κοραλια μου....

Μερικες φωτογραφιες απο το ξεκινημα!
εχει κοληθει και η γυαλα γιανα μπει το πλεγμα μεχρι αυριο το βραδυ θα ειναι ετοιμο σε λειτουργια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ats.jpg
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  36,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats1.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  42,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats2.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  23,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats3.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  13,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats4.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  21,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats5.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  21,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-14, 01:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια φίλε μου, είμαι στα τελειώματα για ένα μεσογειακό και θα ακολουθήσω και εγώ αυτή την μέθοδο για το φιλτράρισμα του νερού!!

Ένας γνωστός μου στην θεσσαλονίκη, έχει ένα reef 400 λίτρα, εδώ και μια 5αετία!! Αρχικά με τα γνωστά, ΖΒ, skimmer, αντιφώσφορο, άνθρακα και είχε και ένα wet/dry στο sump.

Έχει ένα χρόνο τώρα προσθέσει ATS... και σταδιακά έχει αφαιρέσει ΟΛΑ τα άλλα!! Και εννοώ ΟΛΑ!! Το ξέρω πως ακούγεται κάπως, reef χωρίς skimmer... αλλά το είδα με τα ίδια μου τα μάτια!!
Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά και φώσφορος όλα μηδέν!!
Τα μόνα που συνεχίζει και προσθέτει είναι κάτι ζουμιά για ασβέστιο κλπ ειδικά για τα κοράλια του!!
Αν και το skimmer τουλάχιστον, είναι ακόμα ετοιμοπόλεμο για παν ενδεχόμενο... ένα χρόνο τώρα είναι εκτός λειτουργίας και όλα πάνε μια χαρά!

Αν σε βοηθάω χρησιμοποίησε, 2 παλιούς τρίφτες κρεμμυδιών, τους οποίους, έγδαρε περισσότερο και μαζεύοντας αυτή την πράσινη άλγη που υπάρχει στο πάνω μέρος στα βράχια των θαλασσών μας, την έτριψε πάνω στυς τρίφτες, γαντζώνοντας πολύ πράγμα πάνω τους!!
Δεν ξέρω αν ήταν φρόνιμο να βάλει την άλγη αυτή από τις θάλασσές μας σε τροπικό, αλλά δούλεψε μια χαρά, χωρίς να του βγάλει καφέ άλγη στην αρχή καθόλου!!
Ανά μία εβδομάδα ξύνει απλά τον ένα από τους 2 τρίφτες (ακούγεται αστείο ) και είναι όλα ΟΚ!!

Αρχικά είχε χρησιμοποιήσει CFL λάμπες, αλλά τώρα χρησιμοποιεί DIY led panels με 7:1 κόκκινα και μπλε led συγκεκριμένου φάσματος και η άλγη είναι πιο πράσινη από ποτέ!!

Η κατασκευή σου μοιάζει πολύ με την αρχική του!!

Σε ενυδρείο που πρωτολειτουργεί με ATS, είναι συνήθες να εμφανίζεται τον πρώτο καιρό καφέ σκούρα άλγη, η οποία χρειάζεται ξύσιμο ανά 2-3 μέρες, μέχρι τελικά αν είναι όλα οκ, να εμφανιστεί η πράσινη άλγη και η διαδικασία να πραγματοποιείται ανα βδομάδα/10 ημέρες!!

ξεκινάω και εγώ από βδομάδα να πειραματίζομαι σε ένα μικρό ενυδρείο και με ενδιαφέρει πολύ η πρόοδός σου!! Δυστυχώς εδώ στο Greece, είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν δοκιμάσει την μέθοδο αυτή, σε αντίθεση με το εξωτερικό...

Good luck!!
-------------------------
Προσθέτω οτι στο ενυδρείο του υπήρχε "φυσιολογική" ποσότητα φώσφορου, γι αυτό και έβαζε αντιφώσφορο!! Αν υπάρχει για κάποιον λόγο έλλειψη, η άλγη δεν μπορεί να αρχίσει να μεγαλώνει χρησιμοποιώντας μόνο νιτρώδη, νιτρικά και αμμωνία (αν υπάρχουν ποσότητες από τα 2 τελευταία) και ίσως χρειαστεί να προσθέσεις "λίγο" φώσφορο, τον οποίο θα αποροφήσει όλο, ακόμα και αν τα νιτρικά είναι χαμηλά σε ποσότητα!!

Επίσης στο ενυδρείο του φίλου, από τότε που έβαλε το ATS, δεν ξανασχολήθηκε ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα με άλγες στα τζάμια ή στα κοράλια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 06-05-14 στις 01:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-14, 05:51
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή συνέχεια φίλε μου, είμαι στα τελειώματα για ένα μεσογειακό και θα ακολουθήσω και εγώ αυτή την μέθοδο για το φιλτράρισμα του νερού!!

Ένας γνωστός μου στην θεσσαλονίκη, έχει ένα reef 400 λίτρα, εδώ και μια 5αετία!! Αρχικά με τα γνωστά, ΖΒ, skimmer, αντιφώσφορο, άνθρακα και είχε και ένα wet/dry στο sump.

Έχει ένα χρόνο τώρα προσθέσει ATS... και σταδιακά έχει αφαιρέσει ΟΛΑ τα άλλα!! Και εννοώ ΟΛΑ!! Το ξέρω πως ακούγεται κάπως, reef χωρίς skimmer... αλλά το είδα με τα ίδια μου τα μάτια!!
Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά και φώσφορος όλα μηδέν!!
Τα μόνα που συνεχίζει και προσθέτει είναι κάτι ζουμιά για ασβέστιο κλπ ειδικά για τα κοράλια του!!
Αν και το skimmer τουλάχιστον, είναι ακόμα ετοιμοπόλεμο για παν ενδεχόμενο... ένα χρόνο τώρα είναι εκτός λειτουργίας και όλα πάνε μια χαρά!

Αν σε βοηθάω χρησιμοποίησε, 2 παλιούς τρίφτες κρεμμυδιών, τους οποίους, έγδαρε περισσότερο και μαζεύοντας αυτή την πράσινη άλγη που υπάρχει στο πάνω μέρος στα βράχια των θαλασσών μας, την έτριψε πάνω στυς τρίφτες, γαντζώνοντας πολύ πράγμα πάνω τους!!
Δεν ξέρω αν ήταν φρόνιμο να βάλει την άλγη αυτή από τις θάλασσές μας σε τροπικό, αλλά δούλεψε μια χαρά, χωρίς να του βγάλει καφέ άλγη στην αρχή καθόλου!!
Ανά μία εβδομάδα ξύνει απλά τον ένα από τους 2 τρίφτες (ακούγεται αστείο ) και είναι όλα ΟΚ!!

Αρχικά είχε χρησιμοποιήσει CFL λάμπες, αλλά τώρα χρησιμοποιεί DIY led panels με 7:1 κόκκινα και μπλε led συγκεκριμένου φάσματος και η άλγη είναι πιο πράσινη από ποτέ!!

Η κατασκευή σου μοιάζει πολύ με την αρχική του!!

Σε ενυδρείο που πρωτολειτουργεί με ATS, είναι συνήθες να εμφανίζεται τον πρώτο καιρό καφέ σκούρα άλγη, η οποία χρειάζεται ξύσιμο ανά 2-3 μέρες, μέχρι τελικά αν είναι όλα οκ, να εμφανιστεί η πράσινη άλγη και η διαδικασία να πραγματοποιείται ανα βδομάδα/10 ημέρες!!

ξεκινάω και εγώ από βδομάδα να πειραματίζομαι σε ένα μικρό ενυδρείο και με ενδιαφέρει πολύ η πρόοδός σου!! Δυστυχώς εδώ στο Greece, είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν δοκιμάσει την μέθοδο αυτή, σε αντίθεση με το εξωτερικό...

Good luck!!
-------------------------
Προσθέτω οτι στο ενυδρείο του υπήρχε "φυσιολογική" ποσότητα φώσφορου, γι αυτό και έβαζε αντιφώσφορο!! Αν υπάρχει για κάποιον λόγο έλλειψη, η άλγη δεν μπορεί να αρχίσει να μεγαλώνει χρησιμοποιώντας μόνο νιτρώδη, νιτρικά και αμμωνία (αν υπάρχουν ποσότητες από τα 2 τελευταία) και ίσως χρειαστεί να προσθέσεις "λίγο" φώσφορο, τον οποίο θα αποροφήσει όλο, ακόμα και αν τα νιτρικά είναι χαμηλά σε ποσότητα!!

Επίσης στο ενυδρείο του φίλου, από τότε που έβαλε το ATS, δεν ξανασχολήθηκε ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα με άλγες στα τζάμια ή στα κοράλια!!!
Εγω το ξεκιναω γιατι εχω προβλημα μαλλον, ο βραχος και ο αραγονητης εχουν αποροφηση φωσφορο και δεν μπορω να ξεφορτωθω της αλγες. οχι πολλες αλλα δεν μου αρεσουν.
ταιζα μια με δυο φορες την εβδομαδα με ταργκετ και οχι τρελες ποσοτητες. Τωρα το ανεβασα επιτιδες γιανα μινουν φοσφορικα και στο ενυδρειο μεχρι να ξεκινησω το ats. θα δουμε το πολυ αυριο θα αρχισει να Δουλευει!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-14, 14:11
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Για τον φίλο pagokoftis αλλά και για σένα Σάκη

Αρκετά συστήματα πλέον και στην Ελλάδα εδώ και καιρό βασίζονται σε ats και δεν χρησιμοποιούν τπτ πέρα από άνθρακα με άριστα αποτελέσματα.

1. Φωτισμός: Οι πέρα από τον Ατλαντικό χρησιμοποιούν απλές λάμπες οικονομίας 2700κ (cfl) με άριστα αποτελέσματα. ΙΜΗΟ δεν βρίσκω τον λόγο να ξοδευτώ παραπάνω από αυτό που πρέπει βάζοντας dyi led. Προσωπικά στο ats μου έχω λάμπα led 660nm (κόκκινη + μπλε) και τώρα έβαλα cfl για να δώ αποτέλεσμα ή διαφορά!
2. Δεν χρειάζεται να πειραματιστώ με άλγη απο την δική μας θάλασσα αφού σε 1-2 εβδομάδες θα βγάλει το ίδιο το ats άλγη
3. Η αφαίρεση της άλγης του ats είναι ανάλογη με την ανάπτυξη της, δεν είναι σίγουρο το χρονικό διάστημα δημιουργίας της άλγης, μπορεί να χρειαστεί 5 μέρες μπορεί μια εβδομάδα.Μόλις το ats ωριμάσει (3-4 φορές αφαίρεση άλγης) τότε ανα εβδομάδα γίνεται η συντήρηση του ats με προσοχή να μην την αφαιρέσουμε όλη αλλά να υπάρχει "σπόρος" πάνω στο ats
4. Για να μπορεί το ats να αποδίδει θέλει "τάισμα" , γιαυτό όσοι τρέχουν ats ταΐζουν 1 - 2 κυβάκια κατεψυγμένο κάθε μέρα ώστε να μην μείνει το ats "νηστικό" και να μπορεί η άλγη να αναπτύσσεται και να κρατάει το display tank καθαρό! Αυτό το τάισμα μας καθορίζει έως ένα βαθμό και το μέγεθος της σήτας του ats!

Αυτά τα λίγα από μένα!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-14, 14:23
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

παντως ειναι η καλυτερη λυση για αυτους που εχουν ζωντανα κοραλια ,γιατι μπορει και τα ταιζει.Αυτο εφαρμοζουν και στην Αμερικη σε αναλογα ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-14, 15:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Χαίρομαι που το ακούω, καθώς δεν είχα συναντήσει κανέναν τόσο καιρό και τον γνωστό μου τυχαία τον συνάντησα!!

Είδες κάποια διαφορά χρησιμοποιώντας CFL? Ο φίλος, είδε μεγάλη διαφορά στο χρώμα (ποιότητα) κυρίως και όχι στην ποσότητα της παραγόμενης άλγης!! Με τα LED η άλγη ήταν καταπράσινη, ενώ με τις CFL κιτρίνιζε αρκετά, χωρίς όμως να δει κάποια τρελή διαφορά ως προς το ουσιαστικό αποτέλεσμα!!
Επιπλέον, δεν χρειάζεται να αλλάζει λάμπες ανα 3μηνο τώρα!!
Λιγότερη θερμότητα από τις CFL!!
Μπορούν τα LED να τοποθετηθούν πάρα πολύ κοντά στο scrubber, λόγω λιγότερης θερμοκρασίας, στεγανότητας και άρα να μειωθεί ακόμα πιο πολύ η κατανάλωση!!
Με τα LED, σχεδόν όλα τα watt αξιοποιούνται από την άλγη, καθώς είναι στα μήκη κύμματος που χρειάζονται τα φυτά σε αντίθεση με τις CFL όπου μεγάλο εύρος μηκών κύματος/ενέργειας, δεν αξιοποιείται, χωρίς να κάνει κακό βεβαίως!!

Συμφωνώ με την χρονική διάρκεια "συγκομιδής" , πάντως μεγάλη προσοχή χρειάζεται αν βγαίνει καφέ ή μαύρη άλγη (συνήθως στην αρχή), καθώς είναι πιο συμπαγής/γλιστερή... οπότε το νερό περνάει από τα πάνω στρώματα και φεύγει εύκολα χωρίς να την αναδεύει σε κάποιο βαθμό και, λόγω χρώματος δεν διεισδύει το φως στα εσωτερικά στρώματά της, με αποτέλεσμα, να υπάρχει αποσύνθεση εσωτερικα=νιτροαμμωνοthings... Οπότε θέλει συχνότερο scrubbing και ας μην έχει μεγαλώσει σχεδόν καθόλου!! Και υπομονή καθώς η πράσινη άλγη θα κάνει σίγουρα την εμφάνισή της

Εννοείται χρειάζεται τάισμα, και ανάλογα με το τάισμα, θα χρησιμοποιήσουμε και ανάλογο μέγεθος σίτας (το ελάχιστον τουλάχιστον), η οποία με τη σειρά της προσδιορίζει το μέγεθος της ροής και του φωτισμού!!
Η σίτα θα πρέπει να γίνει πολύ τραχιά η επιφάνειά της, ώστε να μπορεί η άλγη να γαντζώνεται και να μην ξεριζώνεται από το scrubbing ή την αυξημένη ροή και... σίγουρα είναι εντελώς ακατάλληλη η έξυπνη σίτα με τα μαγνητάκια

Το βλέπω (όχι με τα μάτια μου) και σε ενυδρεία γλυκού νερού μόνο με ψάρια, ως μοναδικό πάλι μέτρο φίλτρανσης, καθώς μπορεί να δευσμεύσει και αμμωνία και νιτρώδη και νιτρικά...

Μεγάλη βοήθεια (και τρελό διάβασμα) από το http://algaescrubber.net/forums/

και τέλος "τρελό" ρωτώ/απαντώ άρθρο, το οποίο ξεφτυλίζει κανονικά τα skimmer το παρακάτω
http://algaescrubber.net/forums/show...E-SCRUBBER-FAQ

Σε καμιά βδομάδα θα ποστάρω κι εγώ την κατασκευή μου με τα αποτελέσματά μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-14, 17:59
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Ακόμα δεν μπορώ να πώ με σιγουριά καθώς τρέχει λίγες μέρες με cfl. Λογικό να είδε διαφορά στο χρώμα λόγω διαφορετικού φάσματος, το αποτέλεσμα όμως είναι η ουσία.
Χρόνος ζωής μιας cfl είναι 8-10000 ώρες ενώ των led 50.000,όλα αυτά θεωρητικά, δεν βλέπω λόγο να αλλάξεις λάμπες στο τρίμηνο που αναφέρεις. Εδώ θα πρέπει να υπολογίσουμε και το κόστος κτήσης-συντήρησης και αντικατάστασης κάθε συστήματος φωτισμού
Συμφωνώ πως τα led μπορούν να τοποθετηθούν πολύ κοντά στην οθόνη αλλά εδώ θα πρέπει να λάβεις υπόψη την διάχυση ενός led έστω και με φακούς 80o και μιας cfl με καλό ανακλαστήρα, για παράδειγμα η λάμπα led που χρησιμοποιούσα (7 power led) για να καλύψω έκταση 30Χ40 πρέπει να το έχω περίπου σε 40 εκατοστά ύψος λόγω διάχυσης, με την λάμπα cfl με ανακλαστήρα πάντα μπορώ να κατέβω στα 10 εκατοστά για την ίδια έκταση.Με αυτό που αναφέρω μπορεί να γίνει κατανοητό η διαφορά της έντασης!
Στο ats δεν υπάρχει αποσύνθεση νιτροαμμωνοthings αλλά κατανάλωση νιτρικών και φωσφορικών αλάτων, συνήθως κίτρινη ή καφέ άλγη μας δηλώνει ανάγκη αλλαγής στην φωτοπερίοδο ή την ένταση του φωτός!

Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρησή περί έξυπνης σίτας και περι αγριέματος της σίτας!

Σε άλλο ποστ του Σάκη μπορείς να δείς και δική μου αναφορά στο http://algaescrubber.net/forums/show...E-SCRUBBER-FAQ
Επίσης στο παραπάνω forum μπορείς να παρατηρήσεις το είδος φωτισμού που χρησιμοποιούν περισσότεροι χομπίστες, όχι βέβαια πως θα ακολουθήσουμε ότι μας δείχνουν ως ευαγγέλιο. Ενυδρείο σημαίνει εξερεύνηση
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-14, 18:15
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σωστός, εγώ δυστυχώς, όπως είπα, δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την προσπάθειά μου, από ότι έχω διαβάσει προσπάθησα να συγκεντρώσω και να γράψω, μπας και μπορέσω να βοηθήσω!!
Απλα για τις λάμπες, διαβάζω συνέχεια ότι μετά το τρίμηνο το shift είναι μεγάλο και κρίνονται ανεπαρκεις, δεν το έχω δοκιμάσει!!
Και τα νιτροαμμωνοthings παράγονται όταν σαπίζουν τα εσωτερικά στρώματα της καφέ και μαύρης άλγης, λόγω μη διαπερατότητας του φωτός, γι αυτό και την καφέ άλγη προτείνουν να την μπαρμπεριάζουμε ανα 2-3 ημέρες
Περιμένω τις παρατηρήσεις σου για την CFL!!
Επί τέλους ένας φυσικότατος τρόπος φίλτρανσης για τα ενυδρεία μας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-14, 18:54
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός, εγώ δυστυχώς, όπως είπα, δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την προσπάθειά μου, από ότι έχω διαβάσει προσπάθησα να συγκεντρώσω και να γράψω, μπας και μπορέσω να βοηθήσω!!
Απλα για τις λάμπες, διαβάζω συνέχεια ότι μετά το τρίμηνο το shift είναι μεγάλο και κρίνονται ανεπαρκεις, δεν το έχω δοκιμάσει!!
Και τα νιτροαμμωνοthings παράγονται όταν σαπίζουν τα εσωτερικά στρώματα της καφέ και μαύρης άλγης, λόγω μη διαπερατότητας του φωτός, γι αυτό και την καφέ άλγη προτείνουν να την μπαρμπεριάζουμε ανα 2-3 ημέρες
Περιμένω τις παρατηρήσεις σου για την CFL!!
Επί τέλους ένας φυσικότατος τρόπος φίλτρανσης για τα ενυδρεία μας
Αν αφήσουμε να σαπίσει η άλγη την κάτσαμε την βάρκα για την ανεπάρκεια που αναφέρεις δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν το έχω δεί πρακτικά και δεν το έχω διαβάσει κάπου, ίδωμεν!
Εννοείται πως ότι διαπιστώσουμε θα τα αναφέρουμε και θα τα συζητήσουμε!
Εκτός απο την φυσικότητα της φίλτρανσης (άραγε το skimmate δεν προσομοιάζει τον αφρό των κυμάτων?) το ats δεν στερεί απο το νερό την τροφή αλλά την επιστρέφει μαζί με κοπήποδα κτλ πάλι σαν τροφή στο main display, εκεί θα δούμε lps μονίμων με fpe
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-14, 20:07
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μερικες φωτο απο την συνεχια!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats6.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  55,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats7.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  33,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats9.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats 10.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  65,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-14, 20:57
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

μολις ξεκινησε πιστευω σε μερικες μερες να εχει πρασινισει λιγο!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats11.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  53,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats12.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ats14.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  100,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-14, 05:41
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

υπαρχει συγκεκριμενο ωραριο για την αρχει μεχρι να πιασει η αλγη?
δλδ μπορουμε να ξεπερασουμε της 18 ωρες?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-14, 15:44
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Σάκη ξεκίνα με 18 ώρες και βλέπεις μετά!Θέλει υπομονή το στρώσιμο του ats!Με την ευκαιρία ωραία δουλειά Φωτισμό έχεις από την μία πλευρά από ότι βλέπω, αν μπορείς να βάλεις και από τις 2 θα δεις καλύτερο αποτέλεσμα!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-14, 16:19
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

θέλουν και ξεκούραση τα φυτάκια, μην τα ταβανιάζεις στο φως 24ωρο
Το screen σου δεν μου πολυκάνει, θεωρώ ότι είναι πολύ λεπτο και καθόλου τραχύ και θα σου ξεκολλάει εύκολα η άλγη!!
Θα δείξει... (επαναλαμβάνω ότι εκφέρω άποψη ακόμα με όσα έχω διαβάσει μόνο!!)
Πιστεύω κι εγώ οτι θα πρέπει να βάλεις φωτισμό και από την άλλη πλευρά!!
Ωραία δουλειά!! Με τζάμι ή πλέξιγκλας το έχεις φτιάξει?
Εγώ το φτιάχνω με πλέξιγκλας και κολλάω με χλωροφόρμιο!!

Είχα κι εγώ την απορία με τον αφρό της θάλασσας και τον έχω εκφράσει και στο forum (για το αν βοηθάει στο skimming της θάλασσας), καθώς βλέπω σε πολλές παραλίες μετά από άστατο καιρό τον αφρό να μένει στην παραλία, με αυτό το καφέ λασποβρωμόχρωμα!!

Επίσης το συνδίασα και με τον υπερβολικά αυξημένο αφρό που παράγεται κατά την ούρηση, από ανθρώπους που έχουν πρόβλημα στα νεφρά και αποβάλλεται πολύ μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης, κάτι σαν ανάποδο skimmer οπτικά
-------------------------
madfdg, αν είναι δυνατόν ανέβασε καμιά φωτό από την κατασκευή σου να παίρνουμε ιδέες!! Ελπίζω το ΣΚ αυτό να έχω τελειώσει κι εγώ την κατασκευή μου και να ανεβάσω φωτός!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 07-05-14 στις 16:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-14, 20:21
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη ξεκίνα με 18 ώρες και βλέπεις μετά!Θέλει υπομονή το στρώσιμο του ats!Με την ευκαιρία ωραία δουλειά Φωτισμό έχεις από την μία πλευρά από ότι βλέπω, αν μπορείς να βάλεις και από τις 2 θα δεις καλύτερο αποτέλεσμα!
φιλε σε ευχαριστω πολυ η δουλεια δεν ειναι και τοσο λεπτομερες απλα εγινε με το λιγοτερο κοστος.
ξερω οτι ειναι ειναι απο της δυο πλερες καλυτερα απλα δεν υπαρχει χορος.
εξαλου δεν ταιζω και τοσο πολυ τα κοραλια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
θέλουν και ξεκούραση τα φυτάκια, μην τα ταβανιάζεις στο φως 24ωρο
Το screen σου δεν μου πολυκάνει, θεωρώ ότι είναι πολύ λεπτο και καθόλου τραχύ και θα σου ξεκολλάει εύκολα η άλγη!!
Θα δείξει... (επαναλαμβάνω ότι εκφέρω άποψη ακόμα με όσα έχω διαβάσει μόνο!!)
Πιστεύω κι εγώ οτι θα πρέπει να βάλεις φωτισμό και από την άλλη πλευρά!!
Ωραία δουλειά!! Με τζάμι ή πλέξιγκλας το έχεις φτιάξει?
Εγώ το φτιάχνω με πλέξιγκλας και κολλάω με χλωροφόρμιο!!

Είχα κι εγώ την απορία με τον αφρό της θάλασσας και τον έχω εκφράσει και στο forum (για το αν βοηθάει στο skimming της θάλασσας), καθώς βλέπω σε πολλές παραλίες μετά από άστατο καιρό τον αφρό να μένει στην παραλία, με αυτό το καφέ λασποβρωμόχρωμα!!

Επίσης το συνδίασα και με τον υπερβολικά αυξημένο αφρό που παράγεται κατά την ούρηση, από ανθρώπους που έχουν πρόβλημα στα νεφρά και αποβάλλεται πολύ μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης, κάτι σαν ανάποδο skimmer οπτικά
-------------------------
madfdg, αν είναι δυνατόν ανέβασε καμιά φωτό από την κατασκευή σου να παίρνουμε ιδέες!! Ελπίζω το ΣΚ αυτό να έχω τελειώσει κι εγώ την κατασκευή μου και να ανεβάσω φωτός!!

καλισπερα φιλε το screen ειναι οντος λεπτο το εκανα οσο γινεται πιο φθηνα... αμα δω οτι δουλευει καλα το ολο συστημα θα παω σε κατι τετοιο απο e-bay μιας που η τιμη για το μεγεθος που εκανα ηταν μεγαλη...44ευρω
http://www.aquamasters.gr/index.php?..._category_id=8

η κατασκευη ειναι απο τζαμι ειναι προχειρη.... δεν ηθελα πλεξη γιατι πιστευω οτι θα θολώσει μετα απο καιρο και ισως να εβγαζε και προβλημα!

αυτο με τον αφρο που λες δεν το καταλαβα ... ενοοεις οτι αμα βαλω π.χ. ανλτια απο σκιμμερ που αφρίζει θα εχει καλυτερο αποτελεσμα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 07-05-14 στις 20:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-05-14, 20:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
η κατασκευη ειναι απο τζαμι ειναι προχειρη.... δεν ηθελα πλεξη γιατι πιστευω οτι θα θολώσει μετα απο καιρο και ισως να εβγαζε και προβλημα!
Φίλε Σάκη μη το φοβάσαι το πλεξιγκλας, αν το χειριστείς σωστά (κόψιμο , κόλλημα, κόντρες - νεύρα όπου χρειαστεί) δε θα πάθει ποτέ τίποτα, πιο ανθεκτικό από το τζάμι, πιο ελαφρύ και πιο ευκολοδούλευτο, και για τέτοιου είδους μικρές κατασκεύες δεν είναι ακριβό. Και όσο σου θαμπώσει το τζάμι θα σου θαμπώσει και το πλεξικλας, εκτός και αν το ξύνεις. Το μόνο κακό που έχει το πλεξιγκλας είναι πως θαμπώνει από τον ήλιο μετά από πολύ καιρό και γρατζουνιέται εύκολα, αλλά αυτο σε απασχολεί μόνο αν είναι σε εμφανεί σημεία και αν είναι διάφανο, αν είναι μαύρο δεν θα το δεις εύκολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-05-14, 16:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Η κατασκευή σου μια χαρά είναι μην ανησυχείς, απλα το πλέξι είναι λιγο πιο ευχρηστο!! Μπορει να κάνει μια χαρα και η σίτα που έχεις βάλει, δοκιμάζουμε...

Αυτό με τον αφρό, απλά σαν γενικότερη παρατήρηση το είπα, καμία σχέση με το scrubber!!

Το πλέξι έχει γενικά ένα θέμα με τον ήλιο και μπορεί η μακρόχρονη έκθεση στις CFL να το θαμπώσει όντως!! Εγώ δεν έχω βάλει πλέξι επιφάνεια στις λάμπες, απλώς έχω κάνει μια βάση ώστε να στηρίζεται ο σωλήνας στο sump
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-05-14, 17:23
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Υπάρχει και ενυδρείο 500λτ full SPS που δουλεύει ως skimmerless μόνο με ΑTS.Πραγματικά είναι ένα απο τα καλύτερα στην Ελλάδα.

Το ATS κρυβει και κινδύνους και μπορεί να σου τουμπάρει όλο το ενυδρείο αν εξατράσαι μόνο απο αυτό και δεν το προλάβεις έγκαιρα σε περίπτωση στραβης.

Φίλος μου δουλευε ATS αλλά έπαθε ζημιά...στο καινούργιο του πλέον θα δουλέψει το κλασικό εδώ και χρόνια skimmer-chaeto.

Και εγώ προσωπικά μόλις απολυθώ απο φαντάρος αυτό θα κάνω στο ενυδρείο μου.Το ATS καλό χρυσό αλλά το θεωρώ μια βόμβα στο ενυδρείο που δεν ξέρεις πότε θα σκάσει
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-05-14, 17:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και ενυδρείο 500λτ full SPS που δουλεύει ως skimmerless μόνο με ΑTS.Πραγματικά είναι ένα απο τα καλύτερα στην Ελλάδα.

Το ATS κρυβει και κινδύνους και μπορεί να σου τουμπάρει όλο το ενυδρείο αν εξατράσαι μόνο απο αυτό και δεν το προλάβεις έγκαιρα σε περίπτωση στραβης.

Φίλος μου δουλευε ATS αλλά έπαθε ζημιά...στο καινούργιο του πλέον θα δουλέψει το κλασικό εδώ και χρόνια skimmer-chaeto.

Και εγώ προσωπικά μόλις απολυθώ απο φαντάρος αυτό θα κάνω στο ενυδρείο μου.Το ATS καλό χρυσό αλλά το θεωρώ μια βόμβα στο ενυδρείο που δεν ξέρεις πότε θα σκάσει
τι ενοοεις βομβα φιλος?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-14, 17:48
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Βόμβα που μπορεί να στα χαλάσει όλα...

Να σου δώσω παράδειγμα.Του φίλου μου του έπιασε κυανο το ATS με αποτέλεσμα να μην φωτίζεται η άλγη και να τα παίξει...

Μην ξεχνάμε ότι η άλγη στο ATS είναι ζωντανός οργανισμός με ότι συνεπάγεται αυτό...αν σταματήσει να λειτουργεί αποβάλει όλα αυτά τα "κακά" που μαζεύει πίσω στο ενυδρείο.Πιστεύεις ότι σε ένα σύστημα που δουλεύει καιρό με μηδενικές τιμές σε νιτρικά κτλ αν μέσα σε λίγη ώρα γεμίσει απο αυτά δεν θα τουμπάρει?
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-14, 19:19
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βόμβα που μπορεί να στα χαλάσει όλα...

Να σου δώσω παράδειγμα.Του φίλου μου του έπιασε κυανο το ATS με αποτέλεσμα να μην φωτίζεται η άλγη και να τα παίξει...

Μην ξεχνάμε ότι η άλγη στο ATS είναι ζωντανός οργανισμός με ότι συνεπάγεται αυτό...αν σταματήσει να λειτουργεί αποβάλει όλα αυτά τα "κακά" που μαζεύει πίσω στο ενυδρείο.Πιστεύεις ότι σε ένα σύστημα που δουλεύει καιρό με μηδενικές τιμές σε νιτρικά κτλ αν μέσα σε λίγη ώρα γεμίσει απο αυτά δεν θα τουμπάρει?
Αν και δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι παρόμοιο και δεν θέλω να σε αμφισβητήσω φίλε μου η αναφορά σου με ξενίζει λίγο. Κυάνο μέσα σε πόσο καιρό έπιασε το ats? Ο φίλος σου δεν το καθάριζε κάθε εβδομάδα όπως οι περισσότεροι? Νιτρικά μέσα σε λίγη ώρα δεν μπορεί να γεμίσει ένα ενυδρείο, σε κάμποσες μέρες μπορεί και δεν θα τουμπάρει αλλά θα αρχίσει να προειδοποιεί!Πχ reef ενυδρείο θα αρχίσει να έχει rtn ή stn, τα ψάρια θα αρχίσουν να δυσανασχετούν σε υψηλό αριθμό νιτρικών κτλ. Ενυδρείο που τρέχει στον αυτόματο εβδομάδες μου κάνει η αναφορά σου. ΙΜΟ κάποιος που δεν θέλει να ασχολείται ενεργά με το χόμπυ του ή έχει κουραστεί δεν φτιάχνει απαιτητικά συστήματα φίλτρανσης ή παρατάει το χόμπυ για λίγο καιρό , όπως εγώ, και ξανασυνεχίζει όταν βρει όρεξη!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-14, 09:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βόμβα που μπορεί να στα χαλάσει όλα...

Να σου δώσω παράδειγμα.Του φίλου μου του έπιασε κυανο το ATS με αποτέλεσμα να μην φωτίζεται η άλγη και να τα παίξει...

Μην ξεχνάμε ότι η άλγη στο ATS είναι ζωντανός οργανισμός με ότι συνεπάγεται αυτό...αν σταματήσει να λειτουργεί αποβάλει όλα αυτά τα "κακά" που μαζεύει πίσω στο ενυδρείο.Πιστεύεις ότι σε ένα σύστημα που δουλεύει καιρό με μηδενικές τιμές σε νιτρικά κτλ αν μέσα σε λίγη ώρα γεμίσει απο αυτά δεν θα τουμπάρει?
Πιστευω οτι μεχρι ενα σημείο καλα τα λες αλλα απο εκει και περα ειναι λιγο περιεργη φαση.
δλδ. πιστευω οτι το μην θελεις να εισαι απο πανω ολη την ωρα ειναι δεκτο.
το να μην μπορεις να ανοιξεις το ντουλαπι με τα φιλτρα μια η δυο φορες την εβδομαδα ειναι γαιδουρια.
επισις υπαρχουν και τεστ που κανεις σχςδον καθε εβδομαδα.
εγω τουλαχιστον κανω,οχι σε ολα τα τεστ αλλα σε αρκετα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι παρόμοιο και δεν θέλω να σε αμφισβητήσω φίλε μου η αναφορά σου με ξενίζει λίγο. Κυάνο μέσα σε πόσο καιρό έπιασε το ats? Ο φίλος σου δεν το καθάριζε κάθε εβδομάδα όπως οι περισσότεροι? Νιτρικά μέσα σε λίγη ώρα δεν μπορεί να γεμίσει ένα ενυδρείο, σε κάμποσες μέρες μπορεί και δεν θα τουμπάρει αλλά θα αρχίσει να προειδοποιεί!Πχ reef ενυδρείο θα αρχίσει να έχει rtn ή stn, τα ψάρια θα αρχίσουν να δυσανασχετούν σε υψηλό αριθμό νιτρικών κτλ. Ενυδρείο που τρέχει στον αυτόματο εβδομάδες μου κάνει η αναφορά σου. ΙΜΟ κάποιος που δεν θέλει να ασχολείται ενεργά με το χόμπυ του ή έχει κουραστεί δεν φτιάχνει απαιτητικά συστήματα φίλτρανσης ή παρατάει το χόμπυ για λίγο καιρό , όπως εγώ, και ξανασυνεχίζει όταν βρει όρεξη!
φιλοσ επιδι ειμαι και αρκετα αρχαριος τι ειναι το rtn + stn???
επισις πιστευω οτι χορις να το εχω δοκιμασει μαλλον θα ειναι καπος ετσι! στο θεμα του αμα γινει καποια στραβη.
δεν πιστευω οτι θα γινουν ολα τοσο ακαρειεα,χορια οτι τα κοραλια θα στρεσαριστουν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 09-05-14 στις 09:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-05-14, 15:21
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι παρόμοιο και δεν θέλω να σε αμφισβητήσω φίλε μου η αναφορά σου με ξενίζει λίγο. Κυάνο μέσα σε πόσο καιρό έπιασε το ats? Ο φίλος σου δεν το καθάριζε κάθε εβδομάδα όπως οι περισσότεροι? Νιτρικά μέσα σε λίγη ώρα δεν μπορεί να γεμίσει ένα ενυδρείο, σε κάμποσες μέρες μπορεί και δεν θα τουμπάρει αλλά θα αρχίσει να προειδοποιεί!Πχ reef ενυδρείο θα αρχίσει να έχει rtn ή stn, τα ψάρια θα αρχίσουν να δυσανασχετούν σε υψηλό αριθμό νιτρικών κτλ. Ενυδρείο που τρέχει στον αυτόματο εβδομάδες μου κάνει η αναφορά σου. ΙΜΟ κάποιος που δεν θέλει να ασχολείται ενεργά με το χόμπυ του ή έχει κουραστεί δεν φτιάχνει απαιτητικά συστήματα φίλτρανσης ή παρατάει το χόμπυ για λίγο καιρό , όπως εγώ, και ξανασυνεχίζει όταν βρει όρεξη!
Μάλλον απο δικό μου λάθος έδωσα να ενοειθεί ότι του φίλου μου τούμπαρε...δεν τούμπαρε έδωσε την προειδοποίηση του (rtn - stn)...το πρόλαβε αλλά έχασε και κάποια κοράλλια κυρίως SPS.

Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο καιρό..αλλά ξέσπασε γρήγορα σχετικά!

Τον τελευταίο καιρό ίσως το έχει παραμελήσει κάπως λόγο της κατασκευής μεγαλύτερου ενυδρείου όπου ότι έχει το παλιό θα μπεί εκεί αλλά και οικογένειας.

Και όταν λέω το έχει παραμελήσει δεν εννοώ ότι το έχει αφίσει στην τύχη του απλά δεν είναι συνεχώς απο πάνω όπως παλιά.

Στο τελευταίο με βρίσκεις σύμφωνο.


Πάντως σε άλλα φόρουμ που χαζεύω και δουλεύουν αρκετοί ATS στην αρχή ήταν πέρα για πέρα ευχαριστημένοι.Στην πορεία όμως οταν ένα ενυδρείο στηρίζεται μόνο σε ATS αν δεν είσαι συνέχεια απο πάνω του μπορεί να σε προδώσει.Δεν είναι σαν το skimmer που το αδειάζεις κάθε 2 βδομάδες απο την βρωμιά και τέλος.
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-05-14, 18:14
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Σάκη
Rapid Tissue Necrosis (rtn)
Slow Tissue Necrosis (stn)
συμπτώματα ασθενειών - παραμέτρων στα κοράλλια, κυρίων sps!

Φίλε billos όπως ανέφερα και παραπάνω κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να υπάρχει fire and forget ενυδρείο, όλα τα ενυδρεία θέλουν την φροντίδα τους, αν τα παρατήσουμε θα μας παρατήσουν είτε πρόκειται για high end tech ενυδρείο είτε πρόκειται για ενυδρείο με χρυσόψαρα. Και σε ενυδρείο με skimmer αν δεν καθαρίσεις κάθε εβδομάδα το κύπελλο συλλογής αυτό θα πιάσει μούργα και θα υπολειτουργεί όπως ξέρεις!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-14, 10:30
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να εκφέρω παραπάνω απόψεις για το ATS μιας και δεν το έχω δοκιμάσει.

Σε άρθρο που είχα διαβάσει για Skimmer-Refugium έλεγε πως αν έχεις ροή στην χαέτο Χ100 των λίτρων δουλεύει πολύ καλύτερα απο ATS.Ίσως ένα λάθος πολλών με refugium είναι ότι δεν έχουν καλή ροή στην χαέτο τους και βρίσκουν σωτηρία στα ATS.

Τέλος πάντων θα δούμε στην πορεία
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-14, 11:25
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να εκφέρω παραπάνω απόψεις για το ATS μιας και δεν το έχω δοκιμάσει.

Σε άρθρο που είχα διαβάσει για Skimmer-Refugium έλεγε πως αν έχεις ροή στην χαέτο Χ100 των λίτρων δουλεύει πολύ καλύτερα απο ATS.Ίσως ένα λάθος πολλών με refugium είναι ότι δεν έχουν καλή ροή στην χαέτο τους και βρίσκουν σωτηρία στα ATS.

Τέλος πάντων θα δούμε στην πορεία
Ενδιαφερων αυτο που λες! Σιγουρα αμα ροη αναμεσα απο την αλγη θα εχει καλυτερη αποδοση αλλα ποσο καλυτερη ειναι το θεμα!
επισις σε τι ποσοτητα πρεπει να ειναι στα λιτρα του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-05-14, 11:52
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

To συγκεκριμένο ενυδρείο όπου έγινε η δοκιμή που σου λέω είναι 1000λίτρα

Ο χώρος για την άλγη ήταν 17 λίτρα με μια αντλία 1000λτ και μια απλή λάμπα 15w 6500k

Είναι πολύ ενδιαφέρον άρθρο: http://www.aquazone.gr/forums/topic/...aghetti-algae/

Σε 17λίτρα χώρο με 15w (6500k) φωτισμό και κυκλοφορία 100x η πρώτη άλγη στα τζάμια έβγαινε στις 6-7 μερες.

(υ.γ. αν το λινκ παραβιάζει τους κανόνες ας διαγραφτεί)
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-05-14, 12:20
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι δεν μας λεει ουτε το ποσο ταιζει ουτε το αμα χαθηκαν τελείως τα φοσφορικα απο το ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-05-14, 12:36
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Επειδή έχει τύχει να το δω το ενυδρείο έχω να σου πω ότι ήταν ΓΕΜΑΤΟ ψάρια και κοράλλια.

Στο άρθρο αναφέρει πως τάιζε αρκετά τα ψάρια και τακτικά τα κοράλλια
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-05-14, 12:53
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι οτι με τα ταισματα που εχω δει εχω τρελαθει !!!!
αλλοι ταιζουν λιγο με την μεζουρα και αλλοι ταιζουν φουλ με τα κουταλια και τα κυβακια να φευγουν ανελεητα!

αλλοι ταιζουν μια φορα την εβδομαδα και αλλοι 5 φορες!

οποτε καταλαβενεις οτι δεν μπορω να καταλαβω και πολυ πος θα εχω τα κοραλια μου καλο επιπεδο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δοκιμη στεγανωτικου υλικου.... thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 16-08-13 16:55
Βοηθεια-δανεισμα λαμπων για δοκιμη platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 27-02-13 21:39
δοκιμη αποτελεσματικοτητας σκευασματων βακτηριων maneni Γλυκό νερό - Γενικά 33 11-12-12 11:30
Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water Churu Γλυκό νερό - Γενικά 12 14-12-10 00:17
δοκιμη DIY CO2 blondi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 20-11-07 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12002 seconds with 14 queries