Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-03, 21:53
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή ξαφνική αλλαγή στο νερό του ενυδρείου

σήμμερα το πρωί αντελήφθηκα ότι το νερό στο ενυδρείο των 70 λίτρων αλλαξε σαν να υπήρξε σκόνη μέσα δεν φαινότανε καθαρό σημειώστε ότι στις 2 /12 εβαλα προπερ για να ρίξω το ρΗ το οποίο εγινε 7.0 τα υπολοιπα ειναι ΝΗ3 0 0 ΝΟ3 12.5 ΝΟ2 <0.3 , το μεσημέρι εκαμα μικρή αλλαγή νερού πριν ομως εκαμα μετρήσεις ειναι οι ίδιες με τις πιο πάνω εβαλα μονο aqua safe α ξέχασα προχθές εβαλα και βιταμίνες τετρα .Απόψε έκαμα πιο μεγάλη αλλαγή νερού 50% ισος και κατι πιο πολύ αλλά εξακολουθεί να ειναι θολό το νερο επλυνα το σφογγάρι το γαλάζιο και έβαλα και τον ανθρακα... τι αλλο να καμω; Στο ενυδρείο υπάρχουν παρα πολλά γκάππυς και ενας κορύδορας πιτσιλλοτός δεν ξέρω το όνομα του και 6 μικρα μερικών ημερών αλπινο κορυ 4 φυτά και μια ρίζα.Ελπίζω σύντομα να με βοηθήσετε να διορθώσω τα κακως έχοντα στο ενυδρείο μου ευχαριστώ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-03, 22:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Proper pH?
Ειναι πολυ υψηλο το pH σου γιαυτο εβαλες?

Συνεχισε να κανεις μικρες αλλαγες κι εχε τον νου σου στην αμμωνια - κακως επλυνες το σφουγγαρι, υποθετω με νερο της βρυσης?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-03, 02:33
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

pani για περισσότερα διάβασε εδώ
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=191
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-03, 10:30
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ναι είχα 8.0 και στο μαγαζί μου σύστησαν χημεικό προιόν το προπερ νομίζω που χρησιμοποίησα ... εντάξυ θά έχω τον νου μου στην αμμωνία .το σφογγάρι το έπλυνα με το νερό του ενυδρείου που αφαίρεσα ποτέ δεν το πλένω κάτω απο την βρύση...... Σήμμερα τα πράγματα φαινόντουσαν καλύτερα από φαγητό σήμμερα ελάχιστα μόλις λίγους κόκκους από το φαγητό των μωρών κορυς που τάισα ... θα τους κάνω και νηστεία μια και το έχουν και οι μέρες..... ευχαρηστώ για την ανταπόκριση .... ναι έχω διαβάσει κρις το ποστ εψαχνα ψες όλο το βράδυ αλλά δεν εβρησκα τίποτε τελικά βρήκα κάτι παρόμοι του λασαλ και το διάβασα και πάλι σας ευχαρηστώ και θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας....και θα σας ενημερώσω ξανα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-03, 13:58
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχει γραφτεί ότι δεν είναι τόσο ανησυχητική η θολουρα αλλά το αίτιο που τη προκαλεί.Αν οι μετρήσεις είναι ικανοποιητικές το φαινόμενο σιγά σιγά θα υποχωρίσει.Στο 60άρι μου το είχα περάσει καναδυο φορές .Θα τολμούσα να πω ότι είναι πιο συχνό φαινόμενο σε πολύ μικρά ενυδρεία <100lt.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-03, 02:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

pH = 8 δεν είναι ψηλό για guppies και κακώς σου πρότειναν από το κατάστημα να πάρεις proper pH...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-03, 13:40
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Αυτά παθαίνει κάποιος οχι αρχάριος άλλά αδιάβαστος ....ειναι τόσο καλό αυτό το κατάστημα νόμιζα ότι βρήκα αυτό που ήθελα αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα τους έχω εμπιστοσύνη η ό χι .Πάντως τα πράγματα με το ενυδρείο πάνε καλύτερα λιγοστεύει το πρόβλημα καθημερινά ελπίζω σύντομα να επέλθει η ισορροπία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-03, 13:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Όταν το PROPER pH χρησιμοποιείται μαζί με κάποια είδη αντιχλώριου παρουσιάζεται θόλωμα που είναι ακίνδυνο και κάποια στιγμή φεύγει.
Αν τώρα η γενική σκληρότητα του νερου είναι υψηλή, ένα μέρος των αλάτων στερεοποιείται και θολώνει το νερό. Αυτά τα άλατα τα πιάνει το φίλτρο αλλά κολλούν και στο τζάμι (όπως έγινε με την δική μου περίπτωση πριν από καιρό), και από εκεί φεύγουν μετά μόνο με την χρήση ακουαφόρτε, όπως συμβαίνει και με τα άλατα που επικάθονται όταν κατεβαίνει η στάθμη του νερού λόγω εξάτμισης. Γι αυτό και στις οδηγίες προτείνεται να μαλακώνουμε το νερό πρώτα με κάποιες ρητίνες. Σαν υλικό τελικά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-03, 15:42
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

μακάρι σύντομα να επέλθει η ισορροπία στο ενυδρείο και δεν θα ξαναβάλω αλλη φορά εστω και αν το έχει πληρώσει ακριβά.Η αμμωνία εξακολουθεί να ειναι 0 , πάμεν σωστά υπομονή πρέπει να κάμω μέχρι να καθαρίσει. Σας ευχαρηστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις συμβουλές σας τις οποίες πια θα ακολουθώ πιστά .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-03, 12:05
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Το Σαββάτο το απόγευμα ανοιξα την αντλία του νερού για να ρυθμίσω την ροή του εκεί βρήκα βουλωμένο το σημείο που περνάει το νερό στα κεραμικά το ξέπληνα μέσα στο ενυδρείο για να μην χάσω τα πολιτιμα βακτηρίδια.... και ω του θαύματος μέσα σε τρείς ώρες σχεδόν αποκατεστάθει η ισορροπία του ενυδρείου την δε Κυριακή όλα ήτανε μιά χαρα.... οπως παλιά....Σας ευχαρηστώ όλους που με βοηθήσετε για να βρώ το λάθος και να λύσω το πρόβλημα που είχα.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04102 seconds with 12 queries