Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-07-14, 16:50
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ, όταν δεν καθαρίζεται τακτικά και δεν υπαρχει ATS!! Αυτό εννοώ στην παρένθεση, να φροντιζουμε για τα νιτρικά μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-07-14, 17:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη παιδιά που παρεμβαίνω, αλλά σαν άσχετος με τα θαλασσινά μου αρέσει να διαβάζω και να μαθαίνω. Αυτό που κατάλαβα με το παραπάνω άρθρο είναι πως το σκίμμερ κάνει μηχανικό καθαρισμό, όπως τα σφουγγάρια, αλλά με μια τεράστια διαφορά, κατακρατεί τα στερεά απόβλητα και ρύπους, όπως τα σφουγγάρια, αλλά ταυτόχρονα τα απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου, αυτό που δεν κάνουν τα σφουγγάρια, τα σφουγγάρια τα συγκρατούν, αλλά μέσα στο ενυδρείο, με αποτέλεσμα οι ρύποι αυτοί να αποδομούνται και να παράγουν ενώσεις του αζώτου που αυτές παραμένουν στο νερό του ενυδρείου, ενώ το σκίμμερ τα απομακρύνει και τα πηγαίνει στο συλλέκτη, και εκεί αποδομούνται αλλά δεν είναι πλέον μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα οι ενώσεις του αζώτου να είναι εκτός ενυδρείου.

Σωστά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-07-14, 17:23
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

στο περιπου ειναι ετσι τακη..ο ορος μηχανικο στο θαλασινο δεν ισχυει.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-07-14, 17:27
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Από το συγκεκριμένο σάιτ έχω διαβάσει τα πάντα και δεν διαφωνώ καθόλου με τη λειτουργία του σκίμμερ!! Απλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι τον χαμό που κάνει το σκίμμερ σε ένα ας πούμε κυβικό μέτρο νερού, τον κάνει ο απλός παφλασμός των κυμμάτων σε απείρως μεγαλύτερη ποσότητα νερού!! Σε αυτό διαφώνω!! Και αυτήν την απορία έιχα και έχω γράψει στο forum!! Σε αυτό με διαβεβαίωσε βιολόγος, ότι την διαδικασία αυτή των κυμμάτων την κλέψαμε προς όφελός μας και φτιάξαμε τα σκίμμερ και όχι ότι η διαδικάσία αυτή καθαρίζει τις θάλασσές μας...
Απλά πλέον με το ATS που γίνεται ολοένα και πιο γνωστό, ο καθένς μπορέι να επιλέξει τι θέλει να χρησιμοποιήσει...
Δεν διαφωνώ ως προς την λειτουργικότητά του, απλά στερεί τροφή από το ενυδρείο!!
Οτι λειτουργεί σαν νεφρός, όντως, τον ίδιο αφρό δημιουργούν κατά την ούρηση άνθρωποι με σοβαρό πρόβλημα στη διάσπαση των πρωτεϊνών..
Απλά στο ενυδρείο δεν είναι ο μόνος τρόπος απομάκρυνσής τους πλέον!!
Ελπίζω να μην λέω μπαρούφες, θα έχω αποδείξεις όταν τελειώσω το μεσογειακό μου, μέχρι τον Αύγουστο
-------------------------
Συμφωνώ με τον Τάκη, μόνο που το σκίμμερ δεν βγάζει ΜΟΝΟ ρύπους, αλλά και πολύτιμη τροφή!!
Σε σχέση με κάλτσα/σφουγγάρι/βαμβάκι μόνο στο ενυδρείο, κάνει φυσικά καλύτερη δουλειά (εκτός των χοντρών), εκτός αν υπάρχει ATS που διψάει για νιτρικά!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 08-07-14 στις 17:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-07-14, 18:31
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά δεν μπορώ να πιστέψω οτι τον χαμό που κάνει το σκίμμερ σε ένα ας πούμε κυβικό μέτρο νερού, τον κάνει ο απλός παφλασμός των κυμμάτων σε απείρως μεγαλύτερη ποσότητα νερού!! Σε αυτό διαφώνω!!
Βάλε στην συνάρτηση την ιχθυοφόρτιση που έχουμε στο ενυδρείο και αν υπάρχει αντίστοιχη στο χιλιοστό ή εκατομμυριοστό στην θάλασσα ώστε να υπάρχει αντίστοιχη αποβολή βρωμιάς μέσω του αφρού των κυμάτων!Ίσως έτσι να βρούμε την άκρη

Όσον αφορά τα υπόλοιπα άκουσα πριν χρόνια για τον υπόψη ιδιοκτήτη πετσοπ λόγω μιας φήμης που είχε βγεί ότι έφτιαχνε φάρμακα για πάσα νόσο και αιτία, κάτι που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω λόγω μη ιδίας πείρας.

Για την χρήση του σκιμμερ ή όχι απο την πολύ μικρή εμπειρία που έχω μπορώ να πώ πως skimmerless ενυδρείο μπορεί να επιβιώσει μόνο με χρήση εναλλακτικών μεθόδων φίλτρανσης (πχ ats) ή μεγάλων αλλαγών νερού, χωρίς αυτά σταδιακά το νερό απο την αφθονία νιτρικών και κατά συνέπεια αύξηση νιτρωδών - αμμωνίας θα καταστεί "τοξικό" για τους οργανισμούς που φιλοξενούμε! Εδώ να επισημάνω ότι και ενυδρεία με σκιμμερ και χωρίς αλλαγές νερού μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα (2-3 χρόνια) θα υποστεί old tank syndrom πόσο μάλλον να μείνει το ενυδρείο και skimmerless και χωρίς αλλαγές νερού!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-07-14, 18:42
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σίγουρα η ιχθυοφόρτιση δεν είναι η ίδια, όμως θα έπρεπε οι παραλίες να βγάζουν αυτό το πράγμα προς τα έξω, ελάχιστο μπορώ να δω στις παραλίες μας που επισκέπτομαι καθημερινά, όπως και ελάχιστο από αυτό το ζουμί μπορώ να φανταστώ, να ταξιδεύει για ώρες στους ωκεανούς μέχρι να φτάσει σε κάποια παραλία, χωρίς τα κύματα να το ξαναδιαλύσουν πάλι μέσα στην θάλασσα!! Απλά στην θάλασσα υπάρχει το πλαγκτόν που ρουφάει σαν δαίμονας τα νιτρικά, το οποίο ευθύνεται και για το 90% του οξυγόνου από τις θάλασσες, γι΄αυτό και δεν έχουμε θάλασσες γεμάτες νιτρικά στην πάροδο των αιώνων!!
Επαναλαμβάνω ότι τα περισσότερα είναι λόγια καταξιωμένου επιστήμονα Θαλάσσιας Βιολογίας και Γενετικής..
-------------------------
Για τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ 100%!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 08-07-14 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-07-14, 00:46
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι συζηταμε παιδια , η ουσια ειναι οτι υπαρχουν πολλοι δρομοι για να εχεις ενα ομορφο και υγειες θαλασσινο , η αληθεια ειναι αν πριν 30 χρονια μας ελεγε καποιος οτι μεγαλωνει κοραλλια σε μια γυαλα θα τον λεγαμε τρελο... τσεκαρετε την capuchino coast μιας και γυριζει γυρο απο το σκιμμερ η κουβεντα
http://www.youtube.com/watch?v=-R73yQXb6Aw
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-07-14, 11:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έξαρση πλαγκτόν στην θάλασσα, αναπαραγωγή μεδουσών, πετρέλαιο στη θάλασσα κλπ... Από τέτοιες περιπτώσεις εμπνευστήκαμε τα σκίμμερ. Δεν είναι ικανές τέτοιες μεμονωμένες περιπτώσεις να καθαρίζουν ολόκληρους ωκεανούς από ρύπους πριν μετατραπούν σε νιτρικά!! Ταπεινή μου άποψη!!
Μην μου βγει η "βρώμα" ότι είμαι αντίθετος στη λειτουργία των σκίμμερ, ή ότι δεν θεωρώ ότι κάνουν δουλειά
Κι εγώ για το μεσογειακό μου, έχω ήδη αγοράσει σκίμμερ και θα έχω και ATS..
-------------------------
Και κάτι άλλο, στο θαλασσινό, απαγορεύεται η κάλτσα και είναι επιτακτική η λειτουργία του σκίμμερ...
Στο γλυκό νερό ρε παιδιά, πώς επιτρέπονται σφουγγάρια, κάλτσες και πάνε μια χαρά χωρίς σκίμμερ??????
Που πάει όόόλη αυτή η βρώμα, που στο θαλασσινό την βγάζει το σκίμμερ???
Και εκεί μάλιστα αν έχεις και scrubber έχεις πάλι μηδέν νιτρικά και οι αλλαγές νερού που γενικότερα είναι μεγαλύτερες από τα θαλασσινά (λόγω έλλειψης σκίμμερ!!!), έρχονται στα ίδια επίπεδα!!
Τι το τόσο διαφορετικό έχει το θαλασσινό???
Απλά λόγω αυξημένης πυκνότητας (αλάτι) έτυχε να μας κάτσει η λειτουργία αυτή του σκίμμερ...
Και οι λίμνες μας, χωρίς καν παφλασμό κυμμάτων, μια χαρά λειτουργούν (αν δεν τις βγάζουμε την πίστη εμείς οι ανθρωποι...)
Ξαναλέω οτι δεν είμαι αντίθετος στην λειτουργία του σκίμμερ, και μάλλον θα βάλω κι εγώ (έχω ήδη αγοράσει), απλά δεν μπορώ να ακούω ανθρώπους να λένε, κάλτσες στο θαλασσινο->απαγορεύεται, χωρίς σκίμμερ θαλασσινό->απαγορεύεται!!
Αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 09-07-14 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-07-14, 12:03
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Φίλε μου αν θες να ασχοληθείς με το θαλασσινό θα πρέπει να ξεφύγεις εντελώς απο την νοοτροπία του γλυκού. Το θαλασσινο εχει εντελώς διαφορετική χημεία κ σύσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-07-14, 12:08
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

[QUOTE=pagokoftis;846589]Έξαρση πλαγκτόν στην θάλασσα, αναπαραγωγή μεδουσών, πετρέλαιο στη θάλασσα κλπ... Από τέτοιες περιπτώσεις εμπνευστήκαμε τα σκίμμερ. Δεν είναι ικανές τέτοιες μεμονωμένες περιπτώσεις να καθαρίζουν ολόκληρους ωκεανούς από ρύπους πριν μετατραπούν σε νιτρικά!! Ταπεινή μου άποψη!!
Μην μου βγει η "βρώμα" ότι είμαι αντίθετος στη λειτουργία των σκίμμερ, ή ότι δεν θεωρώ ότι κάνουν δουλειά
Κι εγώ για το μεσογειακό μου, έχω ήδη αγοράσει σκίμμερ και θα έχω και ATS..
-------------------------
Και κάτι άλλο, στο θαλασσινό, απαγορεύεται η κάλτσα και είναι επιτακτική η λειτουργία του σκίμμερ...
Στο γλυκό νερό ρε παιδιά, πώς επιτρέπονται σφουγγάρια, κάλτσες και πάνε μια χαρά χωρίς σκίμμερ??????
Που πάει όόόλη αυτή η βρώμα, που στο θαλασσινό την βγάζει το σκίμμερ???
Και εκεί μάλιστα αν έχεις και scrubber έχεις πάλι μηδέν νιτρικά και οι αλλαγές νερού που γενικότερα είναι μεγαλύτερες από τα θαλασσινά (λόγω έλλειψης σκίμμερ!!!), έρχονται στα ίδια επίπεδα!!
Τι το τόσο διαφορετικό έχει το θαλασσινό???
Απλά λόγω αυξημένης πυκνότητας (αλάτι) έτυχε να μας κάτσει η λειτουργία αυτή του σκίμμερ...
Και οι λίμνες μας, χωρίς καν παφλασμό κυμμάτων, μια χαρά λειτουργούν (αν δεν τις βγάζουμε την πίστη εμείς οι ανθρωποι...)
Ξαναλέω οτι δεν είμαι αντίθετος στην λειτουργία του σκίμμερ, και μάλλον θα βάλω κι εγώ (έχω ήδη αγοράσει), απλά δεν μπορώ να ακούω ανθρώπους να λένε, κάλτσες στο θαλασσινο->απαγορεύεται, χωρίς σκίμμερ θαλασσινό->απαγορεύεται!!
Αυτά [/QUOTE


Αν ακομα δεν εχεις καταλαβει τι διαφορα γλυκου -θαλασσινου φιλε μου τι συζηταμε??
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-07-14, 15:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Νομίζω δεν σύγκρινα τα 2 οικοσυστήματα, αλλά θα ήθελα να μου πείτε μερικές διαφορές επί της ουσίας όμως, σε στρωμένα ενυδρεία, στο θέμα καθαριότητας που μιλάμε, σχετικά με το σκίμμερ!!
Είναι διαφορετικής σύστασης οι σκατούλες των ψαριών,πιο βρόμικες? Τα βακτήρια, αν και διαφορετικά, δεν κάνουν την ίδια δουλειά? Θα ήθελα να μάθω πραγματικά!!
Τονίζω σε στρωμένα ενυδρεία, μη μου πείτε τίποτα για αμμωνία και υψηλό ph κλπ...
Μιλάω εντελώς καλοπροαίρετα, το τονίζω αυτό!!!!!! Απλά είναι γενικά λίγο αστείο το ύφος μου
Ασχολούμαι από το Χειμώνα σε μεγάλο βαθμό, όντως είναι μικρό χρονικό διάστημα, αλλά πιστεύω έχω μάθει αρκετά πράγματα και από εδώ μέσα φυσικά αλλά και από επαγγελματίες/επιστήμονες!!
Έχω από τον Απρίλιο ένα 40λιτρο μεσογειακό, πιο πολύ για "πειραματισμούς", το οποίο τρέχει μόνο με wet/dry σύστημα (με τη σειρά σφουγγάρι, βαμβάκι, ελαφρόπετρα, και περιοδικά ενεργό άνθρακα στη ροή του sump), καθώς ο βράχος δεν ήταν πορώδης και scrubber και οι μετρήσεις μου, αν και η θερμοκρασία φτάνει και τους 24, είναι άψογες (εκτός από φώσφορο που δεν έχω πάρει τεστς), με μηδέν άλγη στα τζάμια, εκτός λίγης καφέ στην αρχή..
Μία μεγάλη ανεμώνη, 2 ανεμωνογοβιούς, 2 καβουρια, 3 ερημίτες, 4 σαλιγκάρια, 2 μεγάλες γαρίδες, τροφή φλέικς και κατεψυγμένη γαρίδα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
skimmer tunze 9215 * *vs skimmer tmc skim 1500 subaruga Φίλτρανση 0 01-05-14 18:27
Αντιχλώριο ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-01-09 01:00
αντιχλωριο flipper Γλυκό νερό - Γενικά 4 27-08-07 20:29
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06424 seconds with 15 queries