Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 20-07-13, 22:37
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολα τα μελη!!! σημερα ειχαμε ενα ατυχο γεγονος στο ενυδρειο.... εχθες το βραδυ το ζευγαρι μου εκανε την 5η γεννα.. ηταν η πρωτη φορα που μου κρατησαν τα αυγα τοσο πολυ μεχρι σημερα.... δυστιχος ομως πολυ ατυχια... εκει που καθομουν το απογευμα και τα χαζευα ανοιξαν οι σιλικονες μαλλον στον πατο του ενυδρειου και ετρεχα και δεν εφτανα..... ευτυχως το ειδα κατευθειαν μολις εγινε και μετακομισα τα ψαρια σε ενα αλλο 200αρι που ειχα... η γεννα ομως .... το σπιτι και το δωματιο μου περιτο να περιγραψω πως εγινε απο νερο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-07-13, 11:14
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ποσον ετων το ενυδρειο ?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 21-07-13, 11:26
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσον ετων το ενυδρειο ?
Στελιο ισως δεν φταιει το ενυδρειο. αν διαβασεις λιγο πριν, στο θεμα το ενυδρειο δεν πατουσε στο επιπλο περιμετρικα 5 εκατ.
οποτε και να φτιαχτηκε τον τελευταιο καιρο ειχε φαει πολυ ζορι....
να ειναι καλα τα ψαρια σου και να ξαναφτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο.
αν σε περνει παρε ενα πιο μεγαλο να βαλεις λιγους δισκους ακομη, τα ψαρια αυτα πανε κοπαδι κατα κυριο λογο, θα δεις αλλα ψαρια, αλλες συμπεριφορες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-07-13, 11:43
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ναι θαναση εχεις δικιο δεν το ειδα και το ρωτησα εγκυκλοπεδικα αρα δεν φταιει το ενυδρειο .
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-07-13, 16:33
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

το ενυδρειο αυτο το ειχα βρει στα σκουπιδια και ειχε μια μικρη διαροη... το επλυνα το καθαρισα επισκευασα και την διαροη και ετρεχε κανονικα για κανα 4μινο περιπου.... δεν ξερω τι εφτεξε.. δεν με ενιαξε η ταλαιπωρια αλλα το οτι εγινε αυτο και εχασα την γεννα και στρεσαρα και τα ψαρια με την αναστατωση με στενοχωρισε πολυ.... θανασση λες να το προκαλεσε αυτο το οτι δεν παταγε για 5 ποντους δεξια και αριστερα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 22-07-13, 06:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο αυτο το ειχα βρει στα σκουπιδια και ειχε μια μικρη διαροη... το επλυνα το καθαρισα επισκευασα και την διαροη και ετρεχε κανονικα για κανα 4μινο περιπου.... δεν ξερω τι εφτεξε.. δεν με ενιαξε η ταλαιπωρια αλλα το οτι εγινε αυτο και εχασα την γεννα και στρεσαρα και τα ψαρια με την αναστατωση με στενοχωρισε πολυ.... θανασση λες να το προκαλεσε αυτο το οτι δεν παταγε για 5 ποντους δεξια και αριστερα??
ναι, αυτο κατα πασα πιθανοτητα το προκαλεσε!!!! τα ενυδρεια πρεπει α πατανε ακριβως, χωρανε ανετα στο επιπλο. απο ολες του τις πλευρες οι σιλικονες καταπονεθηκαν πολυ απο την στιγμη που δεν πατουσαν, ποσο μαλλον για ενα παλλιο ενυδρειο επισκευασμενο... καλο κουραγιο και καλη συνεχεια, τωρα εγινε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 22-07-13, 07:11
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Κριμα για το στρες των ψαριων και για το σαλονι σου!Οσο για την γεννα θα την ξανακανουν μην αγχωνεσε!Και στο ειχα πει 10 μερες πριν για το ενυδρειο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 27-07-13, 01:05
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

απο τοτε που τα ψαρια μπηκαν στο νεο ενυδρειο η θυλικια εχει πλακωσει πολυ ασχημα τον αρσενικο στο κινιγι και στην τσιμπια.... δεν ξερω τωρα τι εγινε και γινετε αυτο... το αρσενικο ειναι συχνα με stress bars και φοβαμαι μην παθει και τιποτα στο τελος... υπαρχει κατι που μπορω να κανω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 27-07-13, 07:20
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

για αυτο εχω πει στο παρελθον οτι το να ξεκινησει καποιος επειδη εχει λιγα λιτρα με ενα ζευγαρι δισκων ειναι λαθος γιατι τις ποιο πολλές φορες αυτο συμβαινει δυστυχως ( τα αρσενικα το κανουν αυτο ποιο συχνα)

Αλλαξε τον διακοσμο και ασε τα φωτα σβηστα για 3 μερες να εχει ελαχιστο φως το ενυδρειο σαν να ειναι νυχτα ... δεν ειναι ο καλυτερος τροπος αλλα μπορει να πιασει
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-07-13, 12:27
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

μα μεχρι τωρα ηταν ολα καλα και γεννες ειχα και τα ψαρια μεταξυ τους τα πηγαιναν καλα.... δεν μπορω να καταλαβω τι τα επιασε τωρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 28-07-13, 08:30
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ετσι ειναι η φυση τους τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εξηγησουμε όλα ....

απλα επειδη τα εχουμε περασει τα λεμε και οποιος θελει να ακουει συνηθως απο κεντρικο ενυδρειο ειναι ποιο ευκολο να εχεις γεννηστρα γιατι σε περιπτωση που σου συμβει αυτο που επαθες απλα αλλαζεις το ψαρι με καποιο αλλο απο το κεντρικο ενυδρειο ... προσπάθησε με αυτα που σου ειπα αν και βλεπω τα πραγματα λιγο δυσκολα
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 28-07-13, 12:57
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

δηλαδη?? οταν λες δυσκολα τα πραγματα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-08-13, 19:14
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι μετα απο αρκετο καιρο!!! φυσικα δεν εμεινα απραγος μετα το ανοιγμα του ενυδρειου... ειχα καβατζα στο σπιτι ενα 300λιτρο και φυσικα το εκανα να φανει χρισιμο!!! στιθικε ολο απο την αρχη εγιναν καποιες μικρες αλλαγες μπηκαν και οι κατοικοι του και περιμενουν λιγους ακομα συγκατικους!!! οπως αναφερω λοιπον θελω να βαλω λιγα ακομα ψαρια να μην ειναι το ζευγαρι τελειως μονο του και να σχηματιστει και ενα μικρο κοπαδακι!!! εχω βρει καποια δισκακια εδω μεσα τα οποια ο φιλος που τα φιλοξενει τα συντειρει σε νερο 100% Α.Ο.. εγω δουλευω μονο νερο βρυσης ομως και φοβαμαι να τα παρω μηπως τους φανει τεραστια η αλλαγη απο 100% Α.Ο σε 100% βρυσης.... εχω ακουσει ακομα και για θανατους σε αναλογες περιπτωσεις.... πειτε μου την γνωμη σας και εσεις αν ξερετε κατι σας παρακαλω!!! ευχαριστω εκ τον προτερων!!!! φοτογραφιες απο το καινουργιο θα μπουν μολις μπουν τα περισοτερα ψαρια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-08-13, 22:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου οπως ολοι λενε ειναι δυσκολοι στην συντηρηση...

αν και δεν εχω ασχοληθει ποτε με δισκους, απο αυτα που εχω διαβασει κι απο την αρκετη ενυδρειακη μου εμπειρια θεωρω πως δεν υπαρχουν ευκολα και δυσκολα ψαρια, αλλα το καθε ενα εχει τις δικες του απαιτησεις.
Οι απαιτησεις των δσκων ειναι που τους κανουν "δυσκολους" γιατι πολυ απλα θελουν μεγαλα ενυδρεια και υψηλες θερμοκρασιες χειμωνα καλοκαιρι, κατι που συνεπαγεται με χρημα, χωρο και διαθεση να ασχοληθεις.
Αν δε δωσεις στα ψαρια που επελεξες (οποια κι αν ειναι αυτα) τις καταλληλες συνθηκες τοτε δεν προκειται ουτε εσυ να τα ευχαριστηθεις και αυτα θα ζησουν δυστυχισμενα. Αυτο ισχυει για ολα τα ειδη μηδενος εξαιρουμενου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 31-08-13, 00:04
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου... Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο ερώτημα μου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 31-08-13, 00:05
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολα τα μελη!!! σημερα ειχαμε ενα ατυχο γεγονος στο ενυδρειο.... εχθες το βραδυ το ζευγαρι μου εκανε την 5η γεννα.. ηταν η πρωτη φορα που μου κρατησαν τα αυγα τοσο πολυ μεχρι σημερα.... δυστιχος ομως πολυ ατυχια... εκει που καθομουν το απογευμα και τα χαζευα ανοιξαν οι σιλικονες μαλλον στον πατο του ενυδρειου και ετρεχα και δεν εφτανα..... ευτυχως το ειδα κατευθειαν μολις εγινε και μετακομισα τα ψαρια σε ενα αλλο 200αρι που ειχα... η γεννα ομως .... το σπιτι και το δωματιο μου περιτο να περιγραψω πως εγινε απο νερο....
Πολυ κριμα ρε φιλε...αλλα μην μασας (keep walking),οι ατυχιες σε αυτο το χομπι ειναι συνηθες φαινομενο...
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 31-08-13, 00:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι μετα απο αρκετο καιρο!!! φυσικα δεν εμεινα απραγος μετα το ανοιγμα του ενυδρειου... ειχα καβατζα στο σπιτι ενα 300λιτρο και φυσικα το εκανα να φανει χρισιμο!!! στιθικε ολο απο την αρχη εγιναν καποιες μικρες αλλαγες μπηκαν και οι κατοικοι του και περιμενουν λιγους ακομα συγκατικους!!! οπως αναφερω λοιπον θελω να βαλω λιγα ακομα ψαρια να μην ειναι το ζευγαρι τελειως μονο του και να σχηματιστει και ενα μικρο κοπαδακι!!! εχω βρει καποια δισκακια εδω μεσα τα οποια ο φιλος που τα φιλοξενει τα συντειρει σε νερο 100% Α.Ο.. εγω δουλευω μονο νερο βρυσης ομως και φοβαμαι να τα παρω μηπως τους φανει τεραστια η αλλαγη απο 100% Α.Ο σε 100% βρυσης.... εχω ακουσει ακομα και για θανατους σε αναλογες περιπτωσεις.... πειτε μου την γνωμη σας και εσεις αν ξερετε κατι σας παρακαλω!!! ευχαριστω εκ τον προτερων!!!! φοτογραφιες απο το καινουργιο θα μπουν μολις μπουν τα περισοτερα ψαρια!!!
Μικρο κοπαδακι δισκων ειναι τα 7-8 ψαρια μινιμουμ.
Με μικρα ψαρια/δισκους δεν γλυτωνουμε λιτρα απο το ενυδρειο ή αλλαγες νερου, γιατι το ταισμα ειναι "χειροτερο" απο οτι στα μεγαλα.
Επισης για τα μικρα χρειαζεται διατηρηση σε πολυ μεγαλυτερη ομαδα απο 7-8.
Στην πραγματικοτητα λοιπον ειναι χειροτερα απο αυτην την αποψη τα πραγματα. Καθημερινες αλλαγες κλπ.
Εκτος αν θελουμε υποαναπτυκτα μικρα, δυσμορφιες κλπ
Οσο πιο μεγαλα ειναι τα ψαρια τοσο καλυτερα.
Τα νεα ψαρια πρεπει να ειναι παρομοιου μεγεθους με τα παλια.

Η ασφαλης (και μακροχρονα ασφαλης) μεταβαση ψαριων που εχουν μαθει σε 100% ΑΟ, σε 100% βρυσης (ή το αντιθετο), δεν λυνεται με μια πολυωρη προσαρμογη. Ειναι θεμα πολυ μεγαλυτερου χρονικου διαστηματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 31-08-13, 00:21
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς... Για την ηλικία και τον αριθμό των ψαριών το ξέρω... Δεν ξέρω αν έχεις δει και στην άγκελήά που έχω βάλει ότι ψάχνω ενήλικα ψάρια και όσο το δυνατόν να είναι από τον ίδιο ιδιοκτήτη για να μην έχω και πολύ ξύλο μέχρι να προσαρμοστούν.... Τώρα για το θέμα της Α.Ό είμαι σε πολύ μεγάλο διλημά να τα πάρω η όχι.... Ποιο πολύ για να μην τα ταλαιπωρήσω άδικα... Γιαυτο και έγραψα μήπως πάρω και μερικές απόψεις από εσάς και βγάλουμε μια άκρη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Καινουργιος Bill Bizkit Bettas 19 18-09-11 18:18
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ... takisgoa Αρχάριοι γλυκού νερού 44 06-01-11 02:47
προβλημα στους δισκους Mikepap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-01-08 15:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06783 seconds with 16 queries