Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-08, 13:39
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή Προτάσης για 54 λίτρα ενυδρείο

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρειάκι 54 λίτρα μηκτά, με διαστάσεις 60*30*30 και δεν ξέρω τι να βάλω...
Σκέφτομαι κάτι σε βιοτοπικό..
Ή ένα ζευγάρι ραμιρέζι ή ένα ζευγάρι κρίμπενσις ή neolamprologus multifasciatus...
Είμαι ανάμεσα σε αυτά ...
Βασικά θα ήθελα να με προτείνετε οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα με κέρδιζε με την συμπεριφορά του ,τον χαρακτήρα του,τα χρώματα του και οτιδήποτε άλλο...
Θα ήθελα και αιτιολόγηση φυσικά
Ευχαριστώ πολύ!!!
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-08, 14:03
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα έχω ένα ενυδρειάκι 54 λίτρα μηκτά, με διαστάσεις 60*30*30 και δεν ξέρω τι να βάλω...
Σκέφτομαι κάτι σε βιοτοπικό..
Ή ένα ζευγάρι ραμιρέζι ή ένα ζευγάρι κρίμπενσις ή neolamprologus multifasciatus...
Είμαι ανάμεσα σε αυτά ...
Βασικά θα ήθελα να με προτείνετε οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα με κέρδιζε με την συμπεριφορά του ,τον χαρακτήρα του,τα χρώματα του και οτιδήποτε άλλο...
Θα ήθελα και αιτιολόγηση φυσικά
Ευχαριστώ πολύ!!!
Απο τα 3 ειδη νανοκιχλιδων που ανεφερες εχω κρατησει τα 2 πρωτα και γι αυτα μπορω να μιλησω.
Σιγουρα τα kribensis ειναι πιο ευκολα,κατα την αποψη μου,οσον αφορα τουλαχιστον τις συνθηκες του νερου σου.Τα ramirezi θελουν χαμηλο ph και μαλακο νερακι,κι εγω παλευα να το ριξω με τυρφη...Τα καταφερα μεχρι ενος σημειου οπου και ειδα αυγουλακια,αλλα η χαρα μου κρατησε περιπου 4 μερες. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16532Στα 54 λιτρα ισως με επιμονη τα καταφερεις αλλιως θα χρειαστεις Α.Ο.
Τωρα για τα krib σε ενα σχετικα ουδετερο ph θα δεις γεννες πολλες.Και σιγουρα η συμπεριφορα τους κατα την αναπαραγωγη και την φυλαξη των μωρων θα σε αποζημιωσει.
Και τα δυο ειναι ομορφα ψαρακια,υπερισχυοντας τουλαχιστον σε εμφανιση κατ' εμε,τα ramirezi.Και τα δυο στην αναπαραγωγη τους γινονται αρκετα επιθετικα,οποτε θα πρεπει να διαλεξεις σχολαστικα τους οποιους συγκατοικους τους,που τα 54 λτ το κανει ακομα πιο σπουδαιο...
Για τα multi δεν γνωριζω παρα αυτα που εχω διαβασει
Καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε!!!
Το νερό εδώ πέρα είναι αρκετά σκληρό και αλκαλικό και θα προσπαθήσω να το μαλακώνω με τύρφη, μερικά almond leaves και ισως και diy Co2
Για συγκατοίκους, σκεφτόμουν να είναι μόνα τους...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-08, 14:43
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σιγουρα θα σε μαγεψει
10αρια γαριδουλες τζερυ
ριζες μερικες ανουμπιες
καρδιναλιοι
ροδοστομα
αρλεκινοι
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-08, 15:05
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Γίνετε να βάλω όλα αυτά σε 54 λίτρα μηκτά???
Πίστευα πως τα κοπαδόψαρα κιόλας θέλουν γύρω στο ένα μέτρο μήκος για να δείξουν σαν κοπάδι...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-08, 01:23
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Για γαριδες με τα kribensis,δεν νομιζω...Σε ενα βραδυ μου εξολοθρευσαν 5,και στην τελικη δεν εμεινε ουτε τσοφλι...
Για καρδιναλιους συμφωνω οτι θελουν χωρο για κολυμπι,κι αν δεις και αναπαραγωγη τοτε θα ειναι ακομα πιο στριμωχτα
Ισως 5-6 cherry barbs να ηταν μια χαρα αν επελεγες τα kribensis η μια ομαδα απο μικροσωμα corydoras αν επελεγες τα ramirezi αλλα οχι με τα krib γιατι θα 'τρωγαν κι αυτα πολυ ξυλο.
Εχε υποψην σου,για τα corydoras οτι δεν πρεπει να τα βαλεις σε φρεσκοστρωμενο ενυδρειο,γιατι υπαρχουν περιοχες στο υποστρωμα που συνεχιζεται ο κυκλος του αζωτου και σκαλιζοντας το ειναι επιρρεπη σε ασθενειες,οπως και να μην ειναι αιχμηρο το χαλικακι γιατι τραυματιζουν τις μουστακες τους
Τελος,οποιο και να αποφασισεις,να προσπαθησεις εξαρχης να βρεις ζευγαρι για να μην εχεις προβληματα.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-08, 09:12
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Τα έχω όλα υπόψιν και έχω παραγγείλη ουδέτερη χαλαζιακή άμμο με μικρή διάμετρο...
Πιστεύω πως εάν έχω αναραπαγωγή απο τα ραμιρέζι τα corydoras θα φάνε αρκετό ξύλο...
Εσύ εφόσον είχες και κρίμπενσις και ραμιρέζι.Ποια μου προτείνεις και γιατί???
Μήπως είναι λίγα τα λίτρα για κρίμπενσις???
Υ.Σ.Έψαξα να βρω κανένα βιοτοπικό ενυδρείο με ραμιρέζι και δεν βρήκα τίποτα.
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-08, 10:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλημερα, εγω ειχα ενα ζευγαρι Κριμπενσις σε παρομοια λιτρα και ηταν μια χαρα. Παρατηρησα οτι οταν το ζευγαρι ειναι ηδη σχηματισμενο κινουνται γυρω απο την φωλια και δεν εχουν αναγκη απο πολυ χωρο. Το προβλημα ειναι οτι στην πρωτη κιολας γεννα τους εβγαλαν 120 μωρα και αφου δεν υπηρχαν αλλα ψαρια μεσα εζησαν σχεδον ολα.Θα πρεπει λοιπον να εχεις κι ενα 200αρι απο διπλα.. Παντως καλυτερα για νανοκιχλιδες να τις εχει κανεις σε70-80 λιτρα και με αρκετες κρυψωνες. Κορυντορας ουτε για αστειο μαζι τους, θα φανε πολυ ξυλο. Κοπαδοψαρο σ αυτα τα λιτρα θα προτεινα τα white cloud minnow, ευκολα ψαρια, με απαιτησεις ομως ως προς την θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-08, 10:51
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Σκεφτόμουν και κάτι σε νανoκιχλίδες της λίμνης τανγανίκα όπως Neolamprologus multifasciatus,με πολλά κογχύλια,καμιά ασβεστολιθική πέτρα και λίγη βαλισνέρια ,για υπόστρωμα σκέφτομαι να βάλω χαλαζιακή ουδέτερη άμμο και λίγη άμμο θαλάσσης για να ανεβάζει σκληρότητες κλπ. αν και είναι ήδη σκληρό το νερό εδώ..
ph:7.6 +
gh:7
Με υγρά τεστ της jbl...
Τι έχετε να πείτε για αυτά τα ψαράκια ???
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-08, 11:10
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχω όλα υπόψιν και έχω παραγγείλη ουδέτερη χαλαζιακή άμμο με μικρή διάμετρο...
Πιστεύω πως εάν έχω αναραπαγωγή απο τα ραμιρέζι τα corydoras θα φάνε αρκετό ξύλο...
Εσύ εφόσον είχες και κρίμπενσις και ραμιρέζι.Ποια μου προτείνεις και γιατί???
Μήπως είναι λίγα τα λίτρα για κρίμπενσις???
Υ.Σ.Έψαξα να βρω κανένα βιοτοπικό ενυδρείο με ραμιρέζι και δεν βρήκα τίποτα.
Σιγουρα οχι οσο θα ετρωγαν απο τα kribensis
Εγω θα σου προτεινα να τα δεις και τα δυο ζωντανα σε καποιο πετ σοπ και να βαλεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.Υπ οψιν,στο πετ σοπ ισως να μη δεις τα χρωματα τους,ποσο μαλλον την συμπεριφορα τους,αφου ως γνωστο τα χρωματα του ψαριου εχουν να πουν πολλα για τις διαθεσεις του.Φτιαχνοντας τους ομως ενα ιδανικο περιβαλλον θα σε ανταμειψουν με χρωματα και συμπεριφορες...
Ιδιαιτερα τα kribensis,θυμαμαι,λιγες ωρες μετα την προσαρμογη,ειχαν τοσο εντονα χρωματα(καμια σχεση με οτι ειχα δει στο μαγαζι) και αρχισαν να σκαβουν φωλια κατω απο μια ριζα,η οποια φωλια φιλοξενησε 4 γεννες
Βεβαιως,οσο περισσοτερα λιτρα,τοσο καλυτερα,για πολλους λογους,αλλα και στο 54αρι μπορεις πιστευω να φιλοξενησεις ενα ζευγαρακι,σκεψου ομως και οσα σου ειπε ο καλιτεχνης Raven
Στην τελικη σε βλεπω να ψαχνεις για τζαμα,και να συμετεχεις στο thread αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27443

Τωρα οσο για το βιοτοπικο,η γνωμη μου ειναι,η ψαχνεις να βρεις ψαρια,φυτα κ.α απο το βιοτοπο που σκεφτεσαι να αντιγραψεις και που φυσικα εχεις μελετησει η πας με ευκολα και ομορφα φυτα/ξυλα να κανεις μια αλλη ομορφια,η οποια να εξυπηρετει και τις αναγκες των ψαριων.Στην 2η περιπτωση ομως δεν μιλαμε πλεον για βιοτοπικο.

http://i232.photobucket.com/albums/e...i/DSC00063.jpg
http://s232.photobucket.com/albums/e...t=MOV00882.flv

Για τα multies θα σου πουνε οι γνωριζοντες
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-08, 11:40
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Σκέφτομαι για ραμιρέζι.
Μιας και έχω και ένα παλιό diy ενυδρείο 140λίτρων που μου έδωσαν(θα το ξανά κολλήσω με σιλικόνη για καλό και για κακό αλλιώς θα φτιάξω άλλο,πάντως αυτός που με το έδωσε δεν είχε κανένα πρόβλημα) και έχω και σε λειτουργεία και ένα εξωτερικό 2224.Οπότε μπορώ να βάλω στο 54 άρι ή μόνο γαρίδες και κορυντόρας ή τα μούλτι με ένα εσωτερικό φιλτράκι!!!
Οπότε τώρα πρέπει να βρώ κάτι για φωτισμό μιας και έχει μια λάμπα να στέκετε στο τζάμι και έτσι χάνω και άδικα ύψος,έχω μεγαλύτερη εξάτμιση,χάνω θερμοκρασία κλπ.,μια βάση ,και να σημμετέχω στην αγορά σιλικόνης
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-08, 14:29
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Mπορείς να ξεφύγεις και λίγο από τις κλασσικές επιλογές.
Αφού έχειw το 2224 θα μπορούσες να βάλεις ένα κουαρτέτο από ένα είδος ενός όμορφου πλέκο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-08, 17:25
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Δεν μου πολύ αρέσουν οι πλέκο
Πάντως σε ευχαριστώ!!!
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-09, 19:15
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Ξανά επανέρχομε στο θέμα μιας και το ενυδρείο για το ζευγαράκι ραμιρέζι είναι έτοιμο!!!
Εγώ σκεφτόμουν να βάλω ένα ζευγάρι ραμιρέζι,ένα κοπαδάκι κορυς(αν και από όσο ξέρω,εάν κάνουν προσπάθεια αναπαραγωγής τα ραμ θα φάνε πολλές "φάπες'' τα γατάκια,οπότε ίσως και να μην μπουν..!!!Μετά έλεγα να βάλω 3 otocinclus,το ζευγαράκι και κάποιο κοπάδακι (μάλλον νέον)!!!
Εσείς τι λέτε???
Δεν κυνηγάω και τόσο την αναπαραγωγή ,γι αυτό και δεν θέλω να τα αφήσω μόνα τους!!!
Εσείς τι ψαρό-σύνθεση μου προτείνετε για 54 λίτρα φυτεμένο ενυδρείο (60*30*30).
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-09, 21:19
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Καλησπέρα φιλε μου,
δοκίμασε τα cherry barbs πολύ όμορφα και κινητικά και εύκολα ψαράκια.
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-09, 01:17
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Mιας και τα 54 λίτρα δεν είναι καθαρά και ραμιρέζι και οτόκυκλοι και κοπάδι νέον είναι πολλά.Αφού θα κινηθείς γύρω από τα ραμ διάλεξε ανάμεσα στους ότο και συα νέον.Αν βάλεις ότο βάλε γύρω στα 5-6 γιατί θέλουν κοπαδι.
Τι μετρήσεις έχεις?Βάλε και καμιά φωτογραφία για να ξέρουμε για τι μιλάμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-09, 04:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εχεις φυτεμενο με συνεχη παραγωγη απο σαλιγγαρακια, βαλε στο 60αρι παφερς και βαλε κλαδεματα απο το φυτεμενο (με σαλιγγαρια).
http://uk.youtube.com/watch?v=6o1fw9jtRNc
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-09, 19:23
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Λοιπόν οι μετρήσης μου είναι:
Ph:6.8
Gh:5
Kh:4
Tο νερό το ρίχνω με την χρήση τύρφης και almond leaves σε δοχείο προετιμασίας νερού.
-------------------------
Ορίστε και φώτο:

Θέλει λίγα ακόμα φυτά απλώς,από βδομάδα περιμένω και κλαδέματα...
-------------------------
Τελικά κατάληξα στον εξής συνδιασμό:
Ζευγαράκι ραμ,ένα κοπαδάκι των 8-10 ατόμων από καρδινάλιους και ακόμα ένα κοπαδάκι από corydoras sterbai...
Τι λέτε???
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Teo : 04-01-09 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-09, 20:22
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Πολλά ψάρια φίλε Θοδωρή.
Μιλάς διλαδή για καμιά 20άρα ψάρια.Κατά την γνώμη μου και με ραμ και καρδινάλιους μόνο είσαι πολύ πολυ οριακά.Προτίμησε τουλάχιστον νέον και όχι καρδνάλιους που γίνονται μεγαλύτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eγω πιστεύω πως άλλο ψάρι εκτός απο τα ραμ σε 40λιτρ(καθαρά) είναι υπερβολή...
Τα κοπαδόψαρα(νεον,καρδινάλιοι) θέλουν αρκετό μηκος και ενα κοπάδι
6-8 είναι υπερβολή αφού οριακά μπαίνουν τοσα με άλλα ειρηνικά ψάρια(οττος,κορυς...)και σύγουρα οχι με τα Ραμ...
Τα λίτρα σου είναι λίγα και το μηκος του ενυδρείου σου επίσεις...
Αυτή είναι η πρότασή μου αφού αυτό εχω καταλάβει εστω και με την πολυ μικρή εμπειρία μου μεχρι τώρα...
Α,και τα νέον θέλουν μια θερμοκρασία 24-25βαθμών και κατα την γνώμη μου δεν ταιριαζουν...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-09, 02:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω πιστεύω πως άλλο ψάρι εκτός απο τα ραμ σε 40λιτρ(καθαρά) είναι υπερβολή...
Τα κοπαδόψαρα(νεον,καρδινάλιοι) θέλουν αρκετό μηκος και ενα κοπάδι
6-8 είναι υπερβολή αφού οριακά μπαίνουν τοσα με άλλα ειρηνικά ψάρια(οττος,κορυς...)και σύγουρα οχι με τα Ραμ...
Τα λίτρα σου είναι λίγα και το μηκος του ενυδρείου σου επίσεις...
Αυτή είναι η πρότασή μου αφού αυτό εχω καταλάβει εστω και με την πολυ μικρή εμπειρία μου μεχρι τώρα...
Α,και τα νέον θέλουν μια θερμοκρασία 24-25βαθμών και κατα την γνώμη μου δεν ταιριαζουν...

Νομιζω οτι πρεπει να αλλαχτει πλεον το "Pre-Junior Member" μετα απο αυτο το ποστ.

Συνονοματε μπραβο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-09, 12:33
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Σε αυτά τα λίτρα και διαστάσεις δεν θα έβαζα ούτε τα ράμ μόνα τους εάν το ζευγάρι δεν είναι πιστοποιημένο. (θα αρχίσουν τα κυνηγητά...)
Για τα sterbai δεν το συζητάμε κάν.
Θα γινόταν πανέμορφο με γαρίδες ή ένα κοπαδάκι 8-10 cory pygmaeus ή nanus που είναι αρκετά μικρά και οι συνθήκες που έχεις φτιάξει πολύ καλές γι΄αυτά.

πάντα καλά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-09, 13:07
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αν θες τα ραμ βαζεις αρκετα ξυλα στο ενυδρειο και αρκετα φυτα με τροπο τετοιο που να μην αφηνει ανοιχτους δρομους για να κυνηγιουνται τα ψαρια αδιακοπα , να υπαρχουν δηλαδη αρκετα εμποδια που θα ειναι και κρυψωνες

αν θες καποιο αλλο ψαρακι μπορεις να βαλεις καποιο nannostomus OXI ομως το Nannostomus beckfordi γιατι γινεται αρκετα μεγαλο και θα ενοχλει τα ραμ
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θες τα ραμ βαζεις αρκετα ξυλα στο ενυδρειο και αρκετα φυτα με τροπο τετοιο που να μην αφηνει ανοιχτους δρομους για να κυνηγιουνται τα ψαρια αδιακοπα , να υπαρχουν δηλαδη αρκετα εμποδια που θα ειναι και κρυψωνες

αν θες καποιο αλλο ψαρακι μπορεις να βαλεις καποιο nannostomus OXI ομως το Nannostomus beckfordi γιατι γινεται αρκετα μεγαλο και θα ενοχλει τα ραμ
Αυτό έχω στο μυαλό μου,τώρα περιμένω κλαδέματα και θα πάω σύντομα για ρίζες...
Ποιο είδος nanostomus λες ότι είναι εύκολο να βρω στην Ελλάδα αλλά και όμορφο...
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-09, 15:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μετά και τη δική μου μικρή εμπειρία με τα ραμ, σίγουρα το ενυδρείο θα πρέπει να είναι πολύ πυκνοφυτεμένο και να έχει πολλές κρυψώνες.. Δεν είναι μόνο το θέμα του αν είναι διαπιστωμένο ή όχι το ζευγάρι.. Μπορεί π.χ. να θέλει ο αρσενικός να ζευγαρώσει και να μήν είναι έτοιμη η θηλυκιά.. (έτσι συνέβη νομίζω και στη δική μου περίπτωση, όπου παρά τις πραγματικά πολλές κρυψώνες, παρόλο που το κυνηγητό δεν ήταν διαρκές, καθώς το κάθε ψαράκι είχε το δικό του χώρο για να κρυφτεί κ.τ.λ., σε κάποιον καυγά η θηλυκιά έκανε ένα τραύμα στο κεφάλι, το οποίο στη συνέχεια μολύνθηκε, και παρά τις προσπάθειες μου, το ψαράκι δεν τα κατάφερε..)

Πάντως, η ύπαρξη και άλλων ψαριών ως dither fish θα μειώσει την μεταξύ τους επιθετικότητα.. Ποια dither fish?

- Τα τετρα θα είναι όμορφα οπτικά, για ένα κοινωνικό ενυδρείο, αλλά είναι επικίνδυνοι κηνυγοί για το γόνο.. Τα νέον και οι καρδινάλιοι δεν είναι απαγορευτικοί για 60cm μήκος, όπως π.χ. είναι οι πολύ πιο κολυμβητικοί ροδόστομοι.. Μεταξύ αυτών όμως, προτίμησε τους καρδινάλιους, λόγω θερμοκρασίας (τα ραμ θέλουν σχετικά ζεστό νερό)..

- Πολύ καλά λόγια έχω διαβάσει για τα hatchet, που σκοπεύω να βάλω μία τετράδα.. Μένουν στην επιφάνεια, και δε θα ενοχλήσουν ούτε σε προσπάθεια αναπαραγωγής.. Και ίδιες παραμέτρους νερού, και ίδιες θερμοκρασίες, και κοντινή καταγωγή (ευρύτερα γεωγραφικά τουλάχιστον)..

- Από nannostomus, πέραν των beckfordi (που καλό είναι να τους αποφύγεις, είχα κι εγώ και τους έβγαλα, κάπου έχω και ένα σχετικό μακροσκελές thread), στο water inn έχει τους πιο "ήρεμους" eques (rocket pencilfish), που όμως προσωπικά δε μου άρεσαν ιδιαίτερα..

- Οτόκυκλους μπορείς επίσης να βάλεις.. Ο Giorgos μου έλεγε ότι τους έχει χρησιμοποιήσει κατά κόρον ως dither, και ήταν πολύ ευχαριστημένος..

- Να αποφύγεις τα cory, καθώς μοιράζονται τον ίδιο χώρο με τα ραμ (το βυθό), και οι διαστάσεις του ενυδρείου σου δεν επιτρέπουν κάτι τέτοιο..

Αυτά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-01-09, 16:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Συγνώμη φίλε Χοντρε αλλά διαφωνώ...

Νομίζω πως τα κοπαδόψαρα(απο Γη και Υδωρ και αλλα διάφορα sites,forums...)θέλουν 8 τουλάχιστον ψαρια για να βγει κοπάδι και να είναι ευτυχισμένα...

Δεν εχω καταλάβει τοσο καιρό μερικά πράγματα...
Ας αρχίσουμε:
1ον γιατί να βάζουμε ψάρια ακατάλληλα για τα λίτρα μας(βλεπε Ραμιρέζι σε 40) αφού πρέπει να τα βάλουμε σε μεγαλύτερο ενυδρείο...Πως θα χωρέσουμε και ενα ζεύγος κιχλίδων(και μάλιστα αρκετά επιθετικών) μαζί με αλλα 6-8 ψάρια που θέλουν χώρο για κολύμπι ενώ παράλληλα θα τρώνε και ξύλο...
Αποτέλεσμα;Το κοπάδι θα δημιουργηθεί ετσι και αλλιώς αφού θα βρισκονται σε κινδυνο συνεχώς...Τα ψαράκια θα στρεσάρονται...
Πώς να χορέσεις τόσσα ψάρια σε ενα κονσερβοκούτι των 40λιτρων;
Καλο είναι να έχεις και τις ''υποδομές'',δηλαδή ενα ενυδρείο 80λιτρων καθαρών ωστε να τα βάλεις και πάλι επιφιλακικά...
ΔΙΑΦΩΝΩ εντελώς οταν για τη χαρά του χομπίστα και για να είναι χαρούμενος και να λέε<<Ας βάλω και αυτά ως dither fishes και να πεθάνουν θα είναι τα δευτερεύοντα και θα τα αντικαταστήσω,ουτε γάτα ούτε ζημιά...>>...
Σημασία εχει να είναι καλά και τα ψάρια...Και τα ψάρια είναι ζωντανά,έχουν και αυτά ψυχή και δεν είναι μερικά γενιμένα για να κάθονται να τρώνε ξύλο απο άλλα μονο και μόνο ωστε να μην δείχνει το ενυδρείο άδειο και να υπάρχουν θάνατοι στο <<κυριαρχο είδος>> ζεύγος λογο αφξιμένης επιθετικότητας;Μάλλον οχι...
Κανένα ψάρι δεν θα ήθελα να έχει αυτήν την τύχη...
Δεν λέω καλό είναι να ενθαρύνουμε κάποιους χομπίστες,αλλα με ένα όριο...
Με ενα άλλο παράδειγμα δεν θα βάζαμε σε ενα δωμάτιο την Μονικα Μπελούτσι και τον Zwarzenenger(π.χ) και για να μην νευριάζει ο Αρνολντ οταν η Μονικα δεν του ''κάθεται'' να βάζουμε και 5-6 κινέζουν να τις τρώνε...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-01-09, 16:46
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη φίλε Χοντρε αλλά διαφωνώ...

Νομίζω πως τα κοπαδόψαρα(απο Γη και Υδωρ και αλλα διάφορα sites,forums...)θέλουν 8 τουλάχιστον ψαρια για να βγει κοπάδι και να είναι ευτυχισμένα...

Δεν εχω καταλάβει τοσο καιρό μερικά πράγματα...
Ας αρχίσουμε:
1ον γιατί να βάζουμε ψάρια ακατάλληλα για τα λίτρα μας(βλεπε Ραμιρέζι σε 40) γιατι ειναι ακαταλληλα ; αφού πρέπει να τα βάλουμε σε μεγαλύτερο ενυδρείο ποιος το λεει αυτο; ...Πως θα χωρέσουμε και ενα ζεύγος κιχλίδων(και μάλιστα αρκετά επιθετικών) τα ραμ ειναι αυτα τα αρκετα επιθετικα ;
τελος παντων για να μην πολυλογουμε

δεν υπαρχει περιπτωση ραμ να καταφερει να σκοτωσει dither fish και τα 60 εκ μηκους του ενυδρειου δεν ειναι λιγα για ραμ
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-01-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ok φιλε fishme...
sorry κι'ολλας για την επισήμανση...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος παντων για να μην πολυλογουμε

δεν υπαρχει περιπτωση ραμ να καταφερει να σκοτωσει dither fish και τα 60 εκ μηκους του ενυδρειου δεν ειναι λιγα για ραμ
οκ...
Αλλα αν δει ενας αρχάριος το θέμα θα νομίζει οτι σε 20λιτρα μπορεί να βάλει τα μισά...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 05-01-09 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-01-09, 16:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ενα άλλο παράδειγμα δεν θα βάζαμε σε ενα δωμάτιο την Μονικα Μπελούτσι και τον Zwarzenenger(π.χ) και για να μην νευριάζει ο Αρνολντ οταν η Μονικα δεν του ''κάθεται'' να βάζουμε και 5-6 κινέζουν να τις τρώνε...
..σπυρο..με εκανες και γελασα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-01-09, 16:57
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ...
Αλλα αν δει ενας αρχάριος το θέμα θα νομίζει οτι σε 20λιτρα μπορεί να βάλει τα μισά...
σε καποιον που σκεφτεται ετσι το μονο που μπορω να πω ειναι οτι μπροστα στην ηλιθιοτητα ακομα και οι θεοι ειναι ανισχυροι και καλη τυχη

δεν παει σε εσενα Σπυρο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
D.I.Y. Ενυδρείο 600-700 λίτρα TaitO DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 16-12-06 20:43
Νεο ενυδρείο 860 λίτρα & Ερωτήσεις : Λάμπες και Υπερχύλη silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-11-04 21:19
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09736 seconds with 15 queries